Jump to content

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπράβο σου, πολύ όμορφο άρθρο! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ Χρυσανθη!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε tsala γι'αυτό το ωραίο άρθρο.Καλό θα είναι να γίνει pinned στην συγκεκριμένη κατηγορία

για να μπορούν να το βρίσκουν εύκολα όσοι θέλουν να ασχοληθούν μα αυτά τα υπέροχα ψάρια αλλά δυστυχώς

αρκετά παρεξηγημένα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ Χρυσανθη!

Ξάνθη είπαμε με λένε! :P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Μανο! να εισαι καλα και να χαιρεσαι τα χρυσα σου!

Ξάνθη είπαμε με λένε! :P

:bigemo_harabe_net-163: δεν το ειχα δει! :bigemo_harabe_net-163:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Γιαννη! Πολυ καλο! Ας καρφιτσωθει να το χουμε ευκαιρο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Θοδωρη! να 'σαι καλα!

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη πολύ καλό και περιεκτικό!! Μπραβο και από εμένα!

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα Μαιρη.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε tsalas μπραβο :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο αθρακι και με απλες λεξεις και συντομο που μπαινει στο "ψητο"!! Μπραβο και απο μενα!!

Link to comment
Share on other sites

thanks rafel! ;)

Akrida αυτος ηταν ο σκοπος μου, να ειναι απλο για να το καταλαβαινουν ολοι.. ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγαλο μπραβο και απο μενα φιλε μου,εκπληκτικο να εισαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια, να ειστε καλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πολυ καλη δουλεια συγχαρητηρια!

Περνουσα τον χρονο μου διαβαζοντας για διαφορα ειδη και επεσε το ματι μου εδω,πραγματα "ειδα τα χρυσοψαρα με αλλο ματι"!

Μπραβο,και σε ευχαριστω για αυτα που εμαθα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να΄σαι καλα φιλε μου!

χαιρομαι που τα ειδες με αλλο ματι ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Giatin giala simthono gia ena psari gia 60 litra diafono.ti einai diskos?

Ypervoli!!!!!alages nourou skoupa gia ta kaka tous kathe dvomada 10 meres tsekarisma sto filtro mpakteries eisai ok!!!♥♥♥♥

Link to comment
Share on other sites

Giatin giala simthono gia ena psari gia 60 litra diafono.ti einai diskos?

Ypervoli!!!!!alages nourou skoupa gia ta kaka tous kathe dvomada 10 meres tsekarisma sto filtro mpakteries eisai ok!!!♥♥♥♥

Θα σε παρακαλέσω να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες.

Link to comment
Share on other sites

Giatin giala simthono gia ena psari gia 60 litra diafono.ti einai diskos?

Ypervoli!!!!!alages nourou skoupa gia ta kaka tous kathe dvomada 10 meres tsekarisma sto filtro mpakteries eisai ok!!!♥♥♥♥

καλο ειναι να κατσεις να διαβασεις 5-10 πραγματα για χρυσοψαρα , εαν σε ενδιαφερουν.

ουτε σε 60 λιτρα μπαινει χρυσοψαρο, το ανεφερα για να ειμαι ελαστικος και για να μην αποτρεπω τον κοσμο στο να εχει χρυσοψαρα.. τα min λιτρα ειναι 100 , ειτε εχεις ενα ή δυο χρυσοψαρα.

οσο για τον δισκο θελει πολλα περισσοτερα..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Giatin giala simthono gia ena psari gia 60 litra diafono.ti einai diskos?

Ypervoli!!!!!alages nourou skoupa gia ta kaka tous kathe dvomada 10 meres tsekarisma sto filtro mpakteries eisai ok!!!♥♥♥♥

Εφόσον τηρούνται όσα αναφέρεις, δηλαδή αλλαγές νερού, σκούπα και καλή φίλτρανση, όντως μπορούν να ζήσουν τα χρυσόψαρα ακόμα και σε λιγότερα λίτρα.

Αλλά:

1. θα πάθουν νανισμό

2. είναι κοινωνικά ψάρια και τους αρέσει να ζούνε σε ομάδες, οπότε σε λίγα λίτρα πόσα να βάλεις;

3. είναι ψάρια λίμνης, κανονικά δεν θα έπρεπε να μπαίνουν σε μικρά ενυδρεία αφού να φανταστείς το τελικό τους μέγεθος ξεπερνά τα 30 εκατοστά

Όταν τα είχα στη γυάλα ήταν φοβισμένα και κάθονταν στον πάτο. Όταν τα έβαλα σε 25 λίτρα άρχισαν να κολυμπάνε, όταν τα έβαλα σε 100 λίτρα μεγάλωσαν γρήγορα, έβλεπα πόσο το απολάμβαναν και είχα και γέννα. Όταν τα έβαλα στη λιμνούλα άρχισαν να μεγαλώνουν ακόμα πιο γρήγορα και τα βλέπω να νιώθουν πολύ άνετα. Όταν με το καλό καταφέρω να τους δώσω μία μεγαλύτερη λιμνούλα, είμαι σίγουρη ότι θα δω ακόμα πιο όμορφες συμπεριφορές και τα ψαράκια μου να γίνονται τεράστια! :D

Είναι δύσκολοι καιροί και συνήθως όταν παίρνουμε χρυσόψαρα δεν ξέρουμε τις απαιτήσεις τους. Αν μπορέσουμε να τους δώσουμε τα λίτρα και το χώρο που τους αξίζει δε θα το μετανιώσουμε! :)

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...