Jump to content

60 Λιτρα Ταγκανεζος!!!


samilias21

Recommended Posts

Αυτα που εχει ο Μητσος ειναι τα gold Ηλια,παιζουν και τα απλα που εχουν αλλο χρωμα.

Για τον φιλο που ρωτησε για κοχυλια,υπαρχει ενα μαγαζι που πουλαει κελυφη και ειναι αυτο εδω. http://www.noveltex.gr/component/virtuemart/?page=shop.browse&category_id=42

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που εχει ο Μητσος ειναι τα gold Ηλια,παιζουν και τα απλα που εχουν αλλο χρωμα.

Για τον φιλο που ρωτησε για κοχυλια,υπαρχει ενα μαγαζι που πουλαει κελυφη και ειναι αυτο εδω. http://www.noveltex.gr/component/virtuemart/?page=shop.browse&category_id=42

Ρασταφάριαν,

παρεπιπτόντως ποια από όλ αυ΄τα τα κοχύλια που έχει αυτο το μαγαζί είναι τα πιο κατάλληλα γι' αυτή τη δουλειά; μήπως γνωρίζεις;

γιατ΄από όσο ξέρω τα ψαράκια έχουν και διοτροπίες δεν μπαίνουν σε όποιο κοχύλι να 'ναι. Ξέρω σίγουρα ότι τα χερσαία σαλιγκάρια (κατά το κρητικότερον "χοχλιοί") του κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Τα gold είναι πιο όμορφα? Από τα απλα?

Αν πάω σε μουλτις πάλι θα πρέπει να βγάζω τα ψαροπαιδακια?

Link to comment
Share on other sites

Ρασταφάριαν,

παρεπιπτόντως ποια από όλ αυ΄τα τα κοχύλια που έχει αυτο το μαγαζί είναι τα πιο κατάλληλα γι' αυτή τη δουλειά; μήπως γνωρίζεις;

γιατ΄από όσο ξέρω τα ψαράκια έχουν και διοτροπίες δεν μπαίνουν σε όποιο κοχύλι να 'ναι. Ξέρω σίγουρα ότι τα χερσαία σαλιγκάρια (κατά το κρητικότερον "χοχλιοί") του κάνουν.

Στα μουλτις που εχω,εχω βαλει μεσα διαφορα κοχυλια και κελυφη απο σαλιγγαρια και μπαινουν σε ολα.

Δεν ξερω αν τα αλλα ειδη κολυχοψαρων θελουν συγκεκριμενα κελυφη.

Link to comment
Share on other sites

Ρασταφάριαν,

παρεπιπτόντως ποια από όλ αυ΄τα τα κοχύλια που έχει αυτο το μαγαζί είναι τα πιο κατάλληλα γι' αυτή τη δουλειά; μήπως γνωρίζεις;

γιατ΄από όσο ξέρω τα ψαράκια έχουν και διοτροπίες δεν μπαίνουν σε όποιο κοχύλι να 'ναι. Ξέρω σίγουρα ότι τα χερσαία σαλιγκάρια (κατά το κρητικότερον "χοχλιοί") του κάνουν.

Σε όποιο κοχύλι χωράνε θα μπουν. Ακόμα και αν δεν είναι κοχύλι. Έχω δει και πλαστικά κοχύλια να χρησιμοποιούνται και γενικά ότι κάνει την δουλιεά, απλά εμείς βάζουμε κοχύλια για να αναπαραστήσουμε όσο μπορούμε την φύση.

Εδώ είναι ένα άρθρο για το σαλιγκάρι της Tanganyika(Neothauma tanganyicense) για να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις μας.

Τα gold είναι πιο όμορφα? Από τα απλα?

Αν πάω σε μουλτις πάλι θα πρέπει να βγάζω τα ψαροπαιδακια?

Στα μούλτις Ηλία δεν χρειάζεται αυτό. Εγώ σε 60 λίτρα είχα αρχίσει με 10 και μετά πρέπει να ήταν πάνω από 30.

Κάποια στιγμή είχαμε συζητήσει σε ένα θέμα, οτι σε κάποιο ενυδρείο είχε παρατηρηθεί πως όταν τα μούλτις έγιναν πάρα πολλά είχαν σταματήσει τις γέννες. Σε ένα άλλο ενυδρείο(νομίζω του Κ.Σωκράτη) δεν σταματούσαν με τίποτα!!

Σίγουρα με τα μούλτις θα παίζεις πιο "άνετα" σε αυτά τα λίτρα.

Και επειδή βλέπω οτι οι γνώσεις μας

Link to comment
Share on other sites

Σε όποιο κοχύλι χωράνε θα μπουν. Ακόμα και αν δεν είναι κοχύλι. Έχω δει και πλαστικά κοχύλια να χρησιμοποιούνται και γενικά ότι κάνει την δουλιεά, απλά εμείς βάζουμε κοχύλια για να αναπαραστήσουμε όσο μπορούμε την φύση.

Εδώ είναι ένα άρθρο για το σαλιγκάρι της Tanganyika(Neothauma tanganyicense) για να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις μας.

Στα μούλτις Ηλία δεν χρειάζεται αυτό. Εγώ σε 60 λίτρα είχα αρχίσει με 10 και μετά πρέπει να ήταν πάνω από 30.

Κάποια στιγμή είχαμε συζητήσει σε ένα θέμα, οτι σε κάποιο ενυδρείο είχε παρατηρηθεί πως όταν τα μούλτις έγιναν πάρα πολλά είχαν σταματήσει τις γέννες. Σε ένα άλλο ενυδρείο(νομίζω του Κ.Σωκράτη) δεν σταματούσαν με τίποτα!!

Σίγουρα με τα μούλτις θα παίζεις πιο "άνετα" σε αυτά τα λίτρα.

Και επειδή βλέπω οτι οι γνώσεις μας

Ξέχασες να ολοκληρωσεις???

Οπότε δαγκωτό μουλτις

Thanks Στάθη ! :D

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασες να ολοκληρωσεις???

Οπότε δαγκωτό μουλτις

Thanks Στάθη ! :D

Εγώ λέω Ocellatus. :P

Link to comment
Share on other sites

Εσύ καλα τα λες Δημήτρη αλλά ποιος ψαρεύει και τι τα κανει?

60λιτρακια είναι αυτά με 60cm μήκος :(

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασες να ολοκληρωσεις???

Οπότε δαγκωτό μουλτις

Thanks Στάθη ! :D

Μόνο στο γράψιμο Ηλία!!! χαχαχαχαχαχαχααχ!!!

Ήμουν στη δουλειά και βιαζόμουν.... :D

Link to comment
Share on other sites

Μόνο στο γράψιμο Ηλία!!! χαχαχαχαχαχαχααχ!!!

Ήμουν στη δουλειά και βιαζόμουν.... :D

Δικαιολόγησε λόγω παλαιότητας :D
Link to comment
Share on other sites

Αν και τα ocelatus ειναι πιο ομορφα ψαρακια

και εγω θα σου ελεγα multies

ειναι πολυ ενδοιαφεροντα ψαρακια

Θα καθεσαι και θα τα χαζευει συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...