Jump to content

Απορία Με Φωτισμό Δίσκων


Αργύρης Π

Recommended Posts

Γεια χαρά σας !
Μιας και μου κάηκε η μία λάμπα πήγα να πάρω και λόγο του ότι δεν είχαν αυτή που ήθελα είπα να πάρω μία με λιγότερα kelvin μόλις την δοκίμασα μου άρεσε πολύ το φως της και πήγα και πήρα άλλη μία είναι Τ5 21w 2100k!
Η απορία μου είναι η εξής θα έχω προβλήματα πιστεύεται με αυτές τις λάμπες όσον αφορά τα ψάρια μου ?

Μου αρέσει πολύ το κίτρινο φως σε συνδυασμό με το ελαφρός κίτρινο νερό από την τύρφη !

Έγινε επεξεργασία - argirisp
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει θεμα καθως και τα ξυλα κιτρινιζουν το νερο τους οπως και να χει απλα να μην ειναι πολυ εντονο η να εχεις φυσικες σκιες απο ξυλα η φυτα ωστε να κρυβονται.Αν τους ενοχλει θα το καταλαβεις γιατι θα ειναι μονιμως κρυμενοι..

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου το κίτρινο φως είναι τρομερό !
Θα ανεβεί φώτο να το δείτε και να πείτε γνώμες !

Link to comment
Share on other sites

ειναι ολα χαμηλων απαιτησεων σε φως, ομως αν βαλεις μονο 2100κ ειναι λαθος φασμα και ισως επηρεαστουν τα φυτακια σου εκτος και αν εχεις κιαλλες λαμπες εκτος απο αυτες που λες πιο πανω

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω, έχω 2 ίδιες και να σου πω την αλήθεια δοκιμή κάνω αλλά και να χαλάσουν κάποια από τα φυτά δεν με πειράζει ιδιαίτερα!

Link to comment
Share on other sites

Ακούω γνώμες !
Σύντομα θα γίνει και ολοκληρωμένη παρουσίαση !
Για τα σαλιγκάρια έχουν μπει είδη helena !

post-49005-0-72881500-1397162757_thumb.jpg

post-49005-0-52250200-1397162765_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - argirisp
Link to comment
Share on other sites

φαίνονται λίγο τρομαγμένοι. Λόγω της φωτογράφισης είναι?

Οι δικοί μου μόλις ΄με δουν τρέχουν μπροστά και ζητάνε φαγητό.

Στην γωνιά τους πάνε λίγο πριν κλείσουν τα φώτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μέχρι σήμερα δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα με τον φως αλλά σαν σωστός ενυδρειοκαμένος κάτι δεν μου κολλάει και πάω πάλι για αλλαγή ,
νομίζω πως λόγο του φάσματος δεν βλέπω πολλά από τα χρώματα των ψαριών θα κάνω δοκιμή με 2 λάμπες στα 4500k να δω πως θα μου φανεί !

Link to comment
Share on other sites

βαλε μια 6500κ μπροστα και θα καταλαβεις διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πήγα να πάρω να σου πω την αλήθεια μία 4500κ και μία 6500κ αλλά δεν είχαν και πήρα 2 4500κ τώρα θα δω πως θα πάει και θα πράξω ανάλογα !

Link to comment
Share on other sites

θα δεις πως ειναι

οταν παρεις δοκιμασε αλλαζοντας την σειρα για να δεις τα διαφορετικα αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...