Jump to content

Υπάρχουν ακόμα Άνθρωποι...


Recommended Posts

Πριν μερικές μέρες 2 αλήτες τσαντάκιδες έκλεψαν την τσάντα της κοπέλας μου και κατά την

διάρκεια της απόπειρας τραυματίστηκε,ευτυχώς όχι πολύ σοβαρά.

Το περιστατικό συνέβη βράδυ και καταλαβαίνετε τί σοκ υπέστη η κοπέλα.

Μέσα στην τσάντα υπήρχαν σχεδόν τα πάντα.Όλες οι απαραίτητες ενέργειες έγιναν αστραπιαία

και ευτυχώς δεν υπήρξε κάποια οικονομική ζημείωση.Μόνο χαρτούρες.

Μέσα στην τσάντα υπήρχει και μια δωροεπιταγή από το κατάστημα Καρχαρίας που έφερε το όνομα μου,

από την πρόσφατη κοπητηπιτα.

Εχθές λοιπόν βρέθηκε η τσάντα στα Σεπόλια από τον Κύριο Κ. ο οποίος κοιτώντας το περιεχόμενο της

βρήκε την δωροεπιταγή που έφερε το τηλέφωνο του καταστήματος καθώς και ένα χαρτί με 5 ονόματα/τηλέφωνα

ασθενών της κοπέλας μου.

Αφού τηλεφώνησε όχι μόνο στην Αστυνομία,πήρε και τα τηλέφωνα ένα-ένα μπας και βρεθεί γρηγορότερα ο ιδιοκτήτης της

τσάντας,όπως και έγινε μέσω του καταστήματος Καρχαρίας.

Επικοινώνησα ο ίδιος με τον Κύριο Κ. και το απόγευμα πήγα σπίτι του για να παραλάβω την τσάντα.

Στην τσάντα υπήρχαν κάποια μικροαντικείμενα αξίας και χωρίς ίχνος μικρότητας δεν σκέφτηκε να μην παραδώσει

την τσάντα.

Είχα ένα διάλογο μαζί του και συγκινήθηκα με την ειλικρίνεια και αγαθοσύνη που τον κατείχε. Η γυναίκα του δε

έψαχνε να βρεί στο σύνθετο σοκολατάκια να με κεράσει αλλά μάταια! Τα είχε φάει ο γιος της όπως μου είπε! :lmao:

Ο ίδιος έχει υποφέρει πραγματικά από κλέφτες/διαρρήκτες.

Μέσα στη λίστα των ασθενών υπήρχε και το όνομα ενός παλιού του φίλου(68 χρονών τώρα) τον οποίο είχε χάσει

για 23 χρόνια και δεν μπορούσε να βρει τρόπο να επικοινωνήσει! Αυτό και αν είναι ευχάριστο γεγονός!

Για να μην σας κουράζω,είμαι συγκινημένος και ευτυχισμένος για το ότι υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που νοιάζονται για τον συνάνθρωπο.

Χίλια ευχαριστώ στον Κύριο Κ. και στο κατάστημα Καρχαρίας!

:rasp:

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Οταν μου το ειπες Νικο στο τηλεφωνο δεν το πιστευα.

Παντος να ναι καλα ο κ.Κ και το καταστημα ΚΑΡΧΑΡΙΑΣ. :lmao::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πολύ για happy end. Ειδικά αν ξεδιπλώνεται από αυτό και η ανθρωπιά! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος του θέματος τα λέει όλα. Ευτυχώς που υπάρχουν τελικά ακόμα άνθρωποι. Μπράβο και από εμένα και στους 2.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ακόμα λοιπόν... :rasp::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς αγαπητοί φίλοι που υπάρχουν ακόμα τέτοιου επιπέδου άνθρωποι , που σημαίνει οτι η κοινωνία ακόμα αντιστέκεται στην παρακμή και στη εκφύλιση.

Αγαπητέ Nikoskon όλα καλά.

Φιλικά Σωκράτης :rasp::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς αγαπητοί φίλοι που υπάρχουν ακόμα τέτοιου επιπέδου άνθρωποι , που σημαίνει οτι η κοινωνία ακόμα αντιστέκεται στην παρακμή και στη εκφύλιση.

Φιλικά Σωκράτης :rasp::lmao:

ευτυχως :lmao:

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα απιστευτο. την περασμενη βδομαδα εγινε ληστεια μετα φονου διπλα στο σπιτι μου (Πειραιας-Καλλιπολη) και ο δευτερος νεκρος ηταν ενας γερακος που ετρεξε να βοηθησει τον ατυχο ιδιοκτητη του μαγαζιου.τελικα τους ληστες τους επιασε ο κοσμος (τους πετουσαν γλαστρες απο τα μπαλκονια κτλ.) . μαζι και με αυτο το περιστατικο του φιλου Νίκου συμπεραινω πως ενω η ζωη μας εχει γινει ψυχρη και σκληρη, η ανθρωποτητα και δη οι απλοι ανθρωποι ΕΥΤΥΧΩΣ αντιστεκονται!!! ΕΥΤΥΧΩΣ

Έγινε επεξεργασία - Malawi
Link to comment
Share on other sites

Απιστευτο!! Μια τρομερη ιστορια που δειχνει πραγματικα οτι υπαρχουν ανθρωποι!! Μπραβο λοιπον και στον κυριο Κ. αλλα και στον Καρχαρια για την αψογη ανθρωπινη συμπεριφορα! Σε μια πολη που ολοι "δεν προλαβενουν" αυτοι βρηκαν χρονο να ασχοληθουν!!

Δεν ξερω αλλα ισως το πιο συγκινιτικο ειναι η ευρεση του φιλου του κυριου Κ μετα απο τοσα χρονια !!

Μπραβο σε ολους !

Link to comment
Share on other sites

Προσεξατε ποσο παραξενο μας φανηκε σε ολους οτι υπαρχουν ακομη τετοιοι ανθρωποι;

Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστηχως!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Μπραβο στον κυριο Κ.Μακαρι να συνανταμαι συχνα τετοιους ανθρωπους.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστηχως!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Μπραβο στον κυριο Κ.Μακαρι να συνανταμαι συχνα τετοιους ανθρωπους.

Γιατί σας κάνει να νομίζεται ότι δεν τους συναντάμε συχνά ;

Σας πληροφορώ ότι κάθε μέρα τους συναντάμε και είναι όλα τα μέλη του Aquazone .

Το οποίο φαίνεται στη συνολική εικόνα του Aquazone έχουμε καταφέρει όλοι ,να φτιάξουμε μια κοινότητα η οποία και ευαίσθητη είναι και αντανακλαστικά διαθέτη , και κρυμμένη πίσω από ένα πληκτρολόγιο δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αλίμονο εάν δεν υπήρχαν θα είχε καταρρεύσει αυτός ο κόσμος προ πολλού.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια κοινωνία όπου κυριαρχεί ο εγωισμός και η απάθεια αλλά και ο ωχαδελφισμός ευτυχώς που υπάρχρουν και μερικά παραδείγματα προς μίμμηση και να μας θυμίζουν ότι είμαστε άνθρωποι και όχι ζώα.Συγχαρητήρια σε όλους αυτούς τους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ που υπάρχουν.Αν και το γεγονός αυτό δεν θα έπρεπε να μας εκπλύσει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν σίγουρα πολλοί ΑΝΘΡΩΠΟΙ γύρω μας, όμως πιστεύω οτι τους διακρίνει η σεμνότητα και γι' αυτό δεν γίνεται κραυγή η καλωσύνη. Σημερα δυστυχώς προσπαθούν να μας περάσουν τον ωχαδερφισμό, την αρπαχτή, το κέρδος και την αλλοτρίωση . Ή αφομοιώνεσαι ή είσαι παρίας και δακτυλοδεικτούμενος και φτάσαμε να να θεωρείται η καλοσύνη και η ανθρωπιά βλακεία. Μπραβο και στον κ. Κ και στον Καρχαρία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 years later...

εντελως τυχαια και δυο χρονια μετα διαβασα το θεμα και εμεινα αφωνος. οχι τοσο για την ανθρωπια του κυριου Κ αλλα για τη συμπτωση με το φιλο του!!!!!!!!!! αυτο με εκανε και ποσταρω εδω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...