Jump to content

Eξωτερικό Φωτιστικό .


Recommended Posts

Σκέφτομαι σοβαρά να βελτιώσω - αντικαταστήσω τον τωρινό - εργοστασιακό μου φωτισμό με την τοποθέτηση εξωτερικού φωτιστικού της Glo . Γνωρίζω ότι τα ενυδρεία πρέπει να έχουν καπάκι και ότι κάποια ψάρια δύναται να πηδήξουν από το νερό . Υπάρχει περίπτωση κάποιο από τα guppies ή κάποια από τις amano , fire red να βρεθούν εκτός ενυδρείου ;

Πιθανές λύσεις ώς ακολούθως : Α) Αναβάθμιση του φωτισμού αλλά και τοποθέτηση κάποιου φυτού επιφανείας όπως κερατόφυλλο .

Β) Αναβάθμιση του φωτισμού και προσθήκη τζαμιού σύμφωνα με το πάχος μου ως καπάκι .

Με την πρώτη λύση φαντάζομαι ότι οι γαρίδες θα τρώνε και από τις ( ρίζες ) του φυτού , αλλά με φυτό στην επιφάνεια δεν θα είναι και πάλι μειωμένος ο φωτισμός ; Με την δεύτερη λύση αντιλαμβάνομαι ότι το τζάμι με την πάροδο του χρόνου θα γεμίσει στάμπες και άλατα τα οποία δεν καθαρίζουν εύκολα .

Ποιά η καλύτερη λύση λοιπόν ;

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω γκαπυ και amano σε ανοικτό και δεν έχουν τάσεις για να πηδήξουν πάντως

Link to comment
Share on other sites

Kαπακι με μεταλικη σιτα?κατασκευη diy

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι καπάκι για τα συγκεκριμένα ψάρια :)

Link to comment
Share on other sites

Ενώ δεν συνηθίζεται, παλιότερα μετά από μια αλλαγή νερού που έκανα έψαχνα να βρω μια θηλυκιά. Κοίταξα παντού, λέω βρες μπας και πήδηξε και την βλέπω στο πάτωμα δίπλα στο ενυδρείο. Την έπιασα και την έβαλα πάλι μέσα ,ευτυχώς δεν την έλιωσα και είχε κανα 2λεπτο έξω!!

Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα ,είναι σπάνιο.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι σοβαρά να βελτιώσω - αντικαταστήσω τον τωρινό - εργοστασιακό μου φωτισμό με την τοποθέτηση εξωτερικού φωτιστικού της Glo . Γνωρίζω ότι τα ενυδρεία πρέπει να έχουν καπάκι και ότι κάποια ψάρια δύναται να πηδήξουν από το νερό . Υπάρχει περίπτωση κάποιο από τα guppies ή κάποια από τις amano , fire red να βρεθούν εκτός ενυδρείου ;

Πιθανές λύσεις ώς ακολούθως : Α) Αναβάθμιση του φωτισμού αλλά και τοποθέτηση κάποιου φυτού επιφανείας όπως κερατόφυλλο .

Β) Αναβάθμιση του φωτισμού και προσθήκη τζαμιού σύμφωνα με το πάχος μου ως καπάκι .

Με την πρώτη λύση φαντάζομαι ότι οι γαρίδες θα τρώνε και από τις ( ρίζες ) του φυτού , αλλά με φυτό στην επιφάνεια δεν θα είναι και πάλι μειωμένος ο φωτισμός ; Με την δεύτερη λύση αντιλαμβάνομαι ότι το τζάμι με την πάροδο του χρόνου θα γεμίσει στάμπες και άλατα τα οποία δεν καθαρίζουν εύκολα .

Ποιά η καλύτερη λύση λοιπόν ;

Οι γαριδες τι θα τρωνε απο τις ριζες του κερατοφυλλου?

Αν βαλεις φυτο επιφανειας θα κοβεις τον φωτσμο,οπωτε τζαμπα θα τον αλλαξεις.

Αν βαλεις τζαμι θα γεμισει αλατα και θα σου κοβει φως.

Δεν ξερω αν τα ψαρια σου πηδανε,παντως θα σου πω πως οι γαριδες πηδανε εξω,ειχα βρει μερικες εξω απο το γαριδαδικο μου..

Φτιαξε ενα καπακι με σιτα για να εισαι σιγουρος.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν φτιάχνεις ένα νέο καπάκι και να προσαρμόσεις εκεί τον καινούργιο φωτισμό;

Link to comment
Share on other sites

Η πλαστικη σιτα...

Και εμενα κατι αμανο ειχαν πηδηξη απ εξω....

Link to comment
Share on other sites

Η σίτα ανάλογα την απόσταση που θα έχει από τα φώτα μπορεί να σου κάνει σκιά

Link to comment
Share on other sites

Εμενα οι αμανο δν ειχαν ποτε τασεις φυγης (εχω κενα στο πλαι που ακουμπαει τι γυαλινο καπακι) και το καπακι πιανει αλατα ,αλλα με εβδομαδιαιο καθαρισμα ειναι τζαμι!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα οι αμανο δν ειχαν ποτε τασεις φυγης (εχω κενα στο πλαι που ακουμπαει τι γυαλινο καπακι) και το καπακι πιανει αλατα ,αλλα με εβδομαδιαιο καθαρισμα ειναι τζαμι..

και οι δικές μου δεν έχουν τέτοιες τάσεις....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...