Jump to content

Νέο Ενυδρείο - Προτάσεις


Recommended Posts

Γεια σας και από εμένα. Είμαι σχετικά νέα στην ενασχόληση με τα ενυδρεία. Τον Ιούνιο του 2013 απέλτησα ένα χελωνάκι. Αποφασίσαμε με τον πατέρα μου να φτιάξουμε ένα μεγάλο ενυδρείο μόνοι μας ( εννοείται ότι θα το πάμε στον τζαμά απλά εννοώ ότι δεν θα αγοράσουμε ένα έτοιμο ) και δεν ξέρω τι διαστάσεις να ζητήσω. Το χελωνάκι είναι μικρό ακόμα αλλά μετά από πολύ διάβασμα έμαθα πόσο πολύ μεγαλώνουν και πόσο χώρο χρειάζονται. Επίσης θέλω ένα μεγάλο για να μην χρειαστεί να αλλάξω αργότερα. Ίσως στην πορεία πάρω ένα χελωνάκι ακόμα για να έχουν παρέα. Τι διαστάσεις μου προτείνετε; Τι άλλο πρέπει να προσέξω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Σας παρουσιάζω εδώ το ήδη υπάρχων μικρό ενυδρείο μου:

Γενική κατηγορία χελωνιέρας:
yellow bellied slider

Γενικές Πληροφορίες:
Διαστάσεις Χελωνιέρας: (ΜxΠxΥ): 45 x 20 x 14
Συνολικά Λίτρα:20
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί:
Χελώνες:1
Άλλα είδη:-

Διακοσμητικά υλικά:
Φόντο:-
Πέτρες: ναι
Ξύλα:-
Ψεύτικα Φυτά: ναι δύο
Στεριά: πέτρες
Άλλα διακοσμητικά :-
Βυθός:

Φωτισμός:
UVB λάμπα(Αντικατάσταση φώς ημέρας):ναι
Άλλες λάμπες:ναι
Διάρκεια φωτισμού:6 ώρες
Απόσταση UVB λάμπας απο στεργιά: 20 cm

Υποστήριξη οργανισμών :
Φίλτρανση:ναι
Θέρμανση/ Ψύξη:ναι
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: γαρίδες δύο ειδών, κροκέτες αποξηραμένες ειδικές για χελώνες δύο ειδών, ντομάτα, μαρούλι, αγγούρι, καρότο , ασπράδι αυγού, λάχανο, κοτόπουλο βρασμένο , μήλο, καρπούζι, σταφύλι,


Παράμετροι:
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):26

Συντήρηση:
Αλλαγές νερού:εβδομαδιαίες
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:χλώριο
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Link to comment
Share on other sites

Καλως τον !!!! Δωσε φωτο να παρουμε ματι !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλως τον !!!! Δωσε φωτο να παρουμε ματι !!!

Καλέ μου άνθρωπε, κοπέλα είναι! τι "καλώς τον";

Έγινε επεξεργασία - Kriton
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!Διαβασε στην κατηγορια του φορουμ ''αμφιβια και νεροχελωνες''εχει εξαιρετικα αρθρα και θα λυθουν ολες οι αποριες σου.Προχειρα σου λεω οτι το μεγεθος του ενυδρειου πρεπει να εχει μηκος,το μηκος της χελωνας επι 5,πλατος το μισο και υψος το μηκος της χελωνας επι 2.Επομενως ,απο τη στιγμη που θα κανεις το ενυδρειο μια και καλη,υπολογισε συμφωνα με το τελικο μεγεθος που θα εχει το ειδος της χελωνας σου.Αν π.χ γινει 20 εκατοστα χρειαζεσαι ενυδρειο με μηκος 1μετρο,πλατος 50 εκατοστα και υψος 40.Το εξωτερικο φιλτρο ειναι μονοδρομος για τη συντηρηση νεροχελωνας.Σου ευχομαι καλη συνεχεια,ειναι πανεμορφα πλασματα

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις ! Υπάρχει περίπτωση ο Τζακ ( το χελωνάκι μου ) να γίνει μεγαλύτερος από 20 εκατοστά με αποτέλεσμα να χρειαστό μεγαλύτερο από 1 μέτρο ? Επίσης αν έχω δύο χρειάζομαι περισσότερο χώρο ? Επίσης θα ήταν καλό να είναι ψηλό το ενυδρείο για να έχει περισσότερο βάθος για να κολυμπάνε ?

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζεις το ειδος της χελωνας που εχεις?αν οχι περεγραψε την λιγο.Εχει κιτρινα η κοκκινα μαγουλα?

Link to comment
Share on other sites

κίτρινα μάγουλα, είναι yellow bellied slider. φωτογραφία δεν ξέρω πως να ανεβάσω

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρη οτι ειναι Τζακ? :P Αν ειναι ...Τζακαινα μπορει να φτασει τα 30 εκατοστα!σπανιο βεβαια για χελωνες που ζουν σε αιχμαλωσια.Θα σου προτεινα παντως να κρατησεις ενα χελωνακι,γιατι οι χελωνιτσες φαινονται ''ευκολα''κατοικιδια οταν ειναι 5,6 η 10 εκατοστα,αλλα εχουν πολλη φροντιδα και αρκετες απαιτησεις μεγαλωνοντας με οτι συνεπαγεται αυτο σε χρονο και κοστος

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα αν είναι όντως αρσενικό αλλα το όνομα του βγήκε τώρα. Εγώ σκεφτόμουν να πάρω δεύτερο για παρέα, δεν ξέρω αν μόνο του είναι δυστυχισμένο ή όχι. Δεν είναι καλή ιδέα ε?

Link to comment
Share on other sites

Απλα εκφραζω την αποψη μου,δεν θελω να σε αποθαρρυνω,εσυ γνωριζεις τις δυνατοτητες σου σε χρονο και χρημα.Προσωπικα οταν διαβασα αρκετα και συνειδητοποιησα πραγματικα τις αναγκες τους αποφασισα να φροντισω σωστα μονο ενα χελωνακι.Μην ξεχνας οτι ζουνε αρκετα χρονια και ειναι μια μακροχρονια δεσμευση

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θα το ξανασκεφτώ. Διαβάζω για άλλους χρήστες που έφτιαξαν μόνοι τους ενυδρεία και είδα κάτι για "κόντρες". Μηπως μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι είναι και αν είναι απαραίτητες ?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σκεφτόμουν ότι το ενυδρείο μου θα είναι περίπου 360 lt με 300 καθαρά. Πιστεύετε ότι είναι αρκετά για μια ενήλικη χελώνα? Διαστάσεις 100χ60χ60. Μπορείτε να μου προτίνετε ένα φίλτρο για αυτά τα λίτρα? Με αρκετό ψάξιμο βρήκα το fluval Fx5

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2268 Γνώμες ?
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...