Jump to content

Νέος (Απροσκάλεστος) Φίλος Στο Ενυδρείο


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά,

εδώ και λίγες μέρες ένας σαλίγκαρος έχει κάνει την εμφάνιση του στο ενυδρείο μας. Απο που μας ήρθε δεν ξέρω...

Ίσως να ήταν κρημμένος μέσα στις ρίζες απο τα φυτά όταν τα είχα βάλει. Λέω στις ρίζες γιατι τα φύλλα τα είχα βάλει σε χλωρίνη οπότε για να τη γλύτωσε μάλλον ήταν στις ρίζες...

τέλος πάντων, αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν ξέρουμε τι είδος σαλιγκάρι είναι;

Σίγουρα γεννάει αλλά οι συνθήκες του ενυδρείου είναι ΟΚ για να εκολαυτούν τα αυγά;

Αυτό που με νιάζει είναι το εξής: ο μάγκας κάνει καλή δουλεία στο να τρώει την άλγη απο τα φύλα της ανούμπιας οπότε σκέυτομαι να τον αφήσω. Απο την άλλη δε θέλω να γεμίσω σαλιγκάρια...

sorry για τη φωτογραφία αλλα ήταν ότι ποιο κοντινο μπορούσα να βγάλω...

post-58292-0-95674500-1397108749_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλημερα. Το ονομα του συγγεκριμενου επισκεπτη δε θυμαμαι πως ομως εγω εκανα το λαθος να βαλω ενα μονος μου . το αποτελεσμα ηταν να εχω γεμισει απο σαλιγγαρια να μην μπορω να τα εξολοθρεψω γεννανε δεκαδες αυγα παρα πολυ συχνα.αν δεν θελεις να γεμισεις βγαλτον οσο πιο γρηγορα γινετε ασε που τον βλεπω μεγαλο αρα ολο και καπου θα σου εχει αμολισει τα αυγα του.οσο για τις συνθηκες νερου εγω τα μαζευα καποια στιγμη και τα εριξε ο γιος μου σε ενα ποτηρη ακομα και μεσα στο ποτηρι γενισαν .επισης ειχα σε εναν κουβα στο μπαλκονι μου παλιο χαλικι για περιπου 8 μηνες το οποιο κρατουσε υγρασια και οταν πηγα να το πεταξω ειχε ακομη μεσα ζωντανα

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο μειονέκτημα που έχουν τα σαλιγκάρια είναι ότι είναι αντιαισθητικά. Κατά τα άλλα μόνο κάλο μπορούν να κάνουν σε ένα ενυδρείο, για να μην σου πω πως είναι και απαραίτητα. Υπάρχουν αρκετοί τρόποι που μπορείς να ελέγχεις το πληθυσμό τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλημερα. Το ονομα του συγγεκριμενου επισκεπτη δε θυμαμαι πως ομως εγω εκανα το λαθος να βαλω ενα μονος μου . το αποτελεσμα ηταν να εχω γεμισει απο σαλιγγαρια να μην μπορω να τα εξολοθρεψω γεννανε δεκαδες αυγα παρα πολυ συχνα.αν δεν θελεις να γεμισεις βγαλτον οσο πιο γρηγορα γινετε ασε που τον βλεπω μεγαλο αρα ολο και καπου θα σου εχει αμολισει τα αυγα του.οσο για τις συνθηκες νερου εγω τα μαζευα καποια στιγμη και τα εριξε ο γιος μου σε ενα ποτηρη ακομα και μεσα στο ποτηρι γενισαν .επισης ειχα σε εναν κουβα στο μπαλκονι μου παλιο χαλικι για περιπου 8 μηνες το οποιο κρατουσε υγρασια και οταν πηγα να το πεταξω ειχε ακομη μεσα ζωντανα

Μπορεις πολυ ανετα να ελεγξεις τον πληθυσμο τους..απλα μαλλον το κανεις με λαθος τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Με άλλα σαλιγκάρια που τα τρώνε αυτά, με ψάρια που τα τρώνε, με παγίδες κτλ

Link to comment
Share on other sites

physa fontinalis ειναι το σαλιγκαρακι.. μην αφηνεις να περισσευει τροφη, να ελεγχεις το ταισμα σου για να μην αυξηθει πολυ ο πληθυσμος τους...

αν θελεις να το κρατησεις κρατα το, μονο καλο κανει... αν δεις οτι ξεφευγουν τα πραματα, μπορεις να βαλεις μερικα clea helena..

Link to comment
Share on other sites

Χάζεψα λίγο στο net και είδα ότι αυτο το clea Helena είναι καλή λύση για τα άλλα σαλιγκάρια. Θα το έχω υπ'όψιν αν δώ ότι τα πράγματα ξεφεύγουν.

Όμως είδα ότι είναι σχετικά επιθετικό σαλιγκάρι. Με τα gappy και ιδικότερα με τα νεογέννητα gappy πως τα πάνε??

Επίσης μια χαζή ερώτηση: παίζει τα σαλιγκάρια να βγούν και εκτός ενυδρείου ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Χάζεψα λίγο στο net και είδα ότι αυτο το clea Helena είναι καλή λύση για τα άλλα σαλιγκάρια. Θα το έχω υπ'όψιν αν δώ ότι τα πράγματα ξεφεύγουν.

Όμως είδα ότι είναι σχετικά επιθετικό σαλιγκάρι. Με τα gappy και ιδικότερα με τα νεογέννητα gappy πως τα πάνε??

Επίσης μια χαζή ερώτηση: παίζει τα σαλιγκάρια να βγούν και εκτός ενυδρείου ή όχι?

Ουυυυ συχνα πυκνα βγαινουν εκτος νερου! βεβαια συνηθως δεν πανε πολυ μακρια οποτε καπου γυρω απο το καπακι θα τα βρεις.Για τα μωρα δε ξερω να σου πω σιγουρα..

Link to comment
Share on other sites

Helena όχι εκτός ενυδρείου αλλά ούτε καν εκτός νερού δεν έχω πετύχει ποτέ.

Άλλα είδη σαλιγκαριών πολύ πιθανόν και να βγαίνουν.

Όσο για τον γόνο όπως είπε και ο προλαλήσαντας δεν πρόκειται να στον πειράξουν.

Link to comment
Share on other sites

Πριν μια βδομάδα είπα οτι έχω ενα σαλιγκαρι. Τώρα όμως έχω 4!

Αν λοιπόν πολλαπλασιάζονται με αυτούς τους ρυθμούς μήπως πρεπει να βάλω τα Helena απο τώρα;;;

2. Ποσα πρεπει να πάρω;

3. Αν τα Helena φάνε τα 4 σαλιγκάρια, μεχρι να βγουν τα επόμενα, τι τα ταιζουμε;;

4. Τα Helena γερνάνε με τους ίδιους ρυθμούς με τους λαθρεπιβατες; Δηλαδή θα απαλλαγω απο τα μεν αλλα θα γέμισω απο τα δε;;

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται ο αριθμός των Helena μεταξύ τα που έχεις. Μη σου πω βάλε 4 - 5 και έχεις 50 λίτρα ενυδρειο. Αυγά κανουν αλλα δύσκολα εκκολάπτονται. Δε θα έχεις δηλαδη πρόβλημα με γέννες και υπερπλυθησμό. Τρώνε υπολείμματα τροφών και γενικά οτι οργανικό βρουν στο βυθο. Εγω τα είχα περίπου 9 μηνες και δε τους πετούσα ποτέ καμία τροφη μόνο γι' αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως τα αυγά των helena δεν εκκολαπτονται, απλά γεννούν λίγα αυγά.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και εκκολάπτονται αλλα σχετικά δύσκολα απο όσο διαβάζω τουλάχιστον. Είχα αυγά για πολλούς μηνες αλλα.....πάπαλα, αν δεν είχα ξεστήσει το ενυδρειο, ακόμα μέσα θα τα είχα. Κι άλλοι φίλοι είχαν το ίδιο θέμα με τα αυγά. Ούτε ενα δεν έσκασε.

Link to comment
Share on other sites

Εκκολάπτονται κανονικότατα. Σε μικρό ενυδρείο είχα ρίξει μια 8άδα, μετά από 1 χρόνο που το ξέστησα βρήκα τουλάχιστον 100.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τα helena δεν είναι ερμαφρόδιτα.Αυτό σημαίνει οτι για να ζευγαρώσουν πρέπει

να πετύχεις αρσενικό-θυληκό.Αν βάλεις 3-4 λοιπόν ίσως και να είναι όλα το ίδιο φύλλο :)

Nα πνιγείς πάντως από helena μην το φοβάσαι. . .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...