Jump to content

Καβούρι - Αναγνώριση


Recommended Posts

Καλησπέρα σας...

Πριν ενα μήνα πήρα ενα κοραλάκι και είχε πάνω αυτον τον "Κύριο" Τον εβαλα μεσα στο ενυδρειο μου.

Σημερα (μετα απο 1 μήνα) τον είδα σε αυτη την Acropora πάνω στην οποία το κάτω μέρος μοιάζει σαν να έχει νεκρώθει. Το καβούρι εντομεταξύ μεγάλωσε!!

Υπάρχει περίπτωση να τρώει τους πολύποδες απο την Acropora? ή επείδη ήταν γατζωμένος πάνω της απλά είχε μαζέψει τους πολύποδές της μέσα?

Παραθέτω φώτος acropora όπου φαίνετε το σημείο νέκρωσης, και του "φίλου μας".

20140410_144506_zpsf7f6812b.jpg

20140410_144636_zpsa1c7e10a.jpg

20140410_144707_zps4eb82116.jpg

20140410_144718_zps72b0e0f7.jpg

Link to comment
Share on other sites

To συγκεκριμενο ερχεται πολλες φορες στα ενυδρεια μας μεσα σε ακρο.Στο παρελθον οποτε το συναντησα σε κοραλι,το κοραλι εβγαζε θεμα,οποτε και το απομακρυνα.Δεν ειναι αναγκη να φαει πολυποδες,αλλα απλα στρεσσαρει το κοραλι με αποτελεσμα αυτο σε εκεινο το σημειο να νεκρωνει.

http://www.wetwebmedia.com/swcrabcompfaq3.htm

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα Στρατο. Προς το παρων τον έχω σε ενα δοχείο. Αν δω οτι η ακροπορα βγάζει ξανα πολύποδες ίσως και να το σκεφτω να τον ξαναρίζω μεσα. (Τον λυπάμαι να τον σκοτώσω.)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο περιεργο το refugium. Το εχω στο φιλτρο του ενυδρειου στην πλατη. Και απο εκει υπαρχει τροπος να ξαναμπει ο "Κυριος" ξανα μεσα στο ενυδρειο :cigar: Θα ηθελα πολυ να τον ειχα μεσα αλλα και η ακροπορα κριμα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

ναι, κατάλαβα πως είναι. Οντως υπάρχει κίνδυνος να ξαναμπει μεσα.

Μήπως μπορει κάποιος που εχει σαμπ να τον πάρει, γιατι και η ακροπόρα κριμα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...