Jump to content

Μείωση PH και GH


Recommended Posts

Θα ήθελα να μου πείτε με τι τρόπους μπορώ να μειώσω το PH και το GH γιατί εδώ στις Σπέτσες οι τιμές είναι στο full. PH έχω γύρω στο 8-9 και GH 24. Θέλω να φτιάξω ένα κοινωνικό ενυδρείο αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα με πιο ψάρι θα ξεκινήσω και θα προσθέσω και το υπόλοιπα με γνώμονα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου πείτε με τι τρόπους μπορώ να μειώσω το PH και το GH γιατί εδώ στις Σπέτσες οι τιμές είναι στο full. PH έχω γύρω στο 8-9 και GH 24. Θέλω να φτιάξω ένα κοινωνικό ενυδρείο αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα με πιο ψάρι θα ξεκινήσω και θα προσθέσω και το υπόλοιπα με γνώμονα αυτό.

Από το 8 ως το 9? έχει πολλή απόκληση. Καλά θα ήταν να πλησιάσεις στην πραγματική τιμή.

Αν είναι από 8 μέχρι και το 8.4 τότε Κιχλίδες μαλάουι/ταγκανίκα. Ότι πρέπει με το νερό σου! Βέβαια το GH είναι όντως πόλύ ψηλό.

Διαφορετικά αν διαλέξεις κάτι άλλο τα ξύλα (που πωλούνται στα pet shop για τα ενυδρεία) καθώς και η τύρφη θα σου κατεβάσουν το ΡΗ αλλά αυτό που δεν ξέρω είναι το πόσο αφού δεν γνωρίζουμε την πραγματική τιμή.

Στην αγορά υπάρχουν σκευάσματα ΡΗ minus. Θα ήταν καλύτερα όμως να πέσει με φυσικό τρόπο.

Εγώ είπα αυτά που ξέρω. Μπορούν κάποιοι με πολύ περισσότερη εμπειρία από μένα να σου δώσουν περισσότερες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προς το 8 μου κάνει άλλα ένας φίλος μου που κάναμε μαζί το τεστ μου λέει ότι 9 πρέπει να είναι σύμφωνα με το χρώμα. Όταν πρωτοξεκίνησα το ενυδρείο είχα πάρει μαζί τεστ σε στικ μιας και δεν ήξερα με τα στικ μου είχε βγάλει PH 8,5 και όταν έβαλα ένα ξύλο έπεσε στο 8. Τώρα βέβαια έβαλα ακόμα ένα ξύλο χθες οπότε μπορεί να πέσει κι άλλο τι να πω. Για αντίστροφη όσμοση τι λέτε; Επείδη δεν ξέρω έχετε να προτείνεται κάποια μάρκα; Με 2 ή 3 μπουκάλες; Δεν έχω ιδέα και θα ήθελα μια κατατόπηση.

Link to comment
Share on other sites

Η αντίστροφη όσμωση είναι μονόδρομος για σένα φίλε μου.Θα κάνεις μίξη όσμωση με νερό ρύσης σε αναλογία την οποία θα την βρεις με μετρήσεις.Ξεκίνα για αρχή 3μέρη όσμωση και 1 μέρος νερό βρύσης

Link to comment
Share on other sites

Η αντίστροφη όσμωση είναι μονόδρομος για σένα φίλε μου.Θα κάνεις μίξη όσμωση με νερό ρύσης σε αναλογία την οποία θα την βρεις με μετρήσεις.Ξεκίνα για αρχή 3μέρη όσμωση και 1 μέρος νερό βρύσης

Μου εξηγείς για την αντίστροφη όσμοση. Δεν ξέρω καν τι πρέπει να πάρω πως δουλεύει και τα σχετικά. Μάλλον θα την παραγγείλω από το aquaristik και εκεί είδα με 2 μπουκάλες με 3 μπουκάλες εγώ τι πρέπει να πάρω. Πρέπει να πάρω και τίποτα υλικά που μπαίνουν ή δεν χρείαζεται τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Η αντίστροφη όσμωση είναι ένα σύστημα από φίλτρα τα οποία τροφοδοτούνται από το νερό της βρύσης και βγάζει νερό πολύ μαλακό.Αυτό όσον αφορά κυρίως για την σκληρότητα του νερού το ph το κατεβάζεις με το διοξείδιο του άνθρακα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου πείτε με τι τρόπους μπορώ να μειώσω το PH και το GH γιατί εδώ στις Σπέτσες οι τιμές είναι στο full. PH έχω γύρω στο 8-9 και GH 24. Θέλω να φτιάξω ένα κοινωνικό ενυδρείο αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα με πιο ψάρι θα ξεκινήσω και θα προσθέσω και το υπόλοιπα με γνώμονα αυτό.

Κάποτε που ήθελα να μειώσω το Ph ήταν 7.5 και του έβαλα ένα φάρμακο(υγρό). Έγραφε απ' έξω ότι ρυθμίζει το ph σε μισή ώρα και κατέβηκε μέσα σε μισή ώρα στο 7.2. Είναι της Tetra aqua γράφει απ' έξω pH/KH minus. Αν χρειάζεσαι κάτι διαφορετικό από αυτό θα σου πουν και οι ποιο έμπειροι.

Έγινε επεξεργασία - _Black_dragon_
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα μακριά από ζουμιά τύπου pH/KH minus και τα συναφή. Προσωπικά δεν τα χρησιμοποιώ καθόλου καθώς τα αποτελέσματα τους είναι "στιγμιαία" και επίσης είναι προτιμότερο για την βιολογία του ενυδρείου σου να χρησιμοποιείς φυσικές μεθόδους. Όπως είπαν και τα παιδιά ανωτέρω, Α/Ο για την σκληρότητα και CO2 για το pH.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...