Jump to content

Γκαπυ


elenihantzi@

Recommended Posts

Παιδια μολις αποκτησα ενα γκαπυ θυληκο που ειναι φουσκωμένο και εχει μαυροκοκκινη κηλιδα απο πισω ετσι και εγω για να μην χασω τα μικρα την εβαλα σε γεννηστρα μπορειτε να μου πειτε ποτε θα γεννησει

Link to comment
Share on other sites

Τα γκαπυ ειναι σε 120 λιτρα; Φυτα και κρυψωνες εχει μεσα το ενυδρειο; Αν ολα αυτα ισχυουν δεν χρειαζεται γεννηστρα! Αστο να γεννησει κανονικα. Τα πιο δυνατα θα επιβιωσουν και ετσι θα ελεγχεις και τον πληθυσμο τους!

Για το ποτε θα γεννησει δεν μπορουμε να το ξερουμε εφοσον σημερα το πηρες!

Link to comment
Share on other sites

Και μια αλλη φορα το ειχα αφησει να γεννήσει κανονικα δηλαδη εξω απο την γεννηστρα και δεν μου εζησε κανενα

Έγινε επεξεργασία - elenihantzi@
Link to comment
Share on other sites

Τα γκαπυ ειναι σε 120 λιτρα; Φυτα και κρυψωνες εχει μεσα το ενυδρειο; Αν ολα αυτα ισχυουν δεν χρειαζεται γεννηστρα! Αστο να γεννησει κανονικα. Τα πιο δυνατα θα επιβιωσουν και ετσι θα ελεγχεις και τον πληθυσμο τους!

Για το ποτε θα γεννησει δεν μπορουμε να το ξερουμε εφοσον σημερα το πηρες!

Έχει ;

Link to comment
Share on other sites

Θελεις πολλα πυκνα φυτα για να κρυφτουν τα μικρα η αν μπορεις τεχνητα να χωρισεις ενα τμημα του ενυδρειου σου με πλαστικη σιτα και τουλι για να μεινουν μονα τους οπως ειχα κανει παλαιοτερα με επυτιχια!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει και τοσο πολλες κρυψωνες δυο πλαστικα φυτα εχω μαλλον θα κανω αυτο με την σιτα

Link to comment
Share on other sites

Στην εισαγωγη του φιλτρου εχεις βαλει τουλι? Γιατι θα στα ρουφαει κ αυτο!

Link to comment
Share on other sites

βγαλε τα πλαστικα φυτα.. δεν προσφερουν κατι..

βαλε αληθινα ευκολα φυτα.. οπως ανουμπια,κερατοφυλλο,βαλισνεριες.. θα το εκτιμησσουν τα ψαρακια σου..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βγαλε τα πλαστικα φυτα.. δεν προσφερουν κατι..

βαλε αληθινα ευκολα φυτα.. οπως ανουμπια,κερατοφυλλο,βαλισνεριες.. θα το εκτιμησσουν τα ψαρακια σου..

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει και τοσο πολλες κρυψωνες δυο πλαστικα φυτα εχω μαλλον θα κανω αυτο με την σιτα

Ε μα γιαυτο δεν επιβιωνουν! Ασε τις σιτες και βαλε κανα φυτακι!

Link to comment
Share on other sites

βγαλε τα πλαστικα φυτα.. δεν προσφερουν κατι..

βαλε αληθινα ευκολα φυτα.. οπως ανουμπια,κερατοφυλλο,βαλισνεριες.. θα το εκτιμησσουν τα ψαρακια σου..

Συμφωνω

και αυτο με την σιτα αστο καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Για να σου δώσω ενα παράδειγμα, στο 60lt ενυδρειο μου έχω 9 μεγάλα γκάπι και καμία 10αρια μικρα. Δεν είχα κανένα πρόβλημα γιατί στο ενυδρειο υπάρχουν 3 κρυπτοκορυνες που πρόσφεραν κρυψωνα στα μικρα.

Στη γεννήστρα τα μικρα θα ειναι εύκολο να φαγωθουν απο τη μάνα εκτός αν είσαι απο πανω και την απομακρύνεις αμέσως.

Συμπέρασμα: 2-3 εύκολα και πυκνά φυτα απαιτούν λιγότερη φροντίδα απο το να ξενυχτας περιμένοντας τη γέννα!

Ασε που τα αληθινά φυτα προσφέρουν ποιο όμορφο και φυσικό αποτέλεσμα!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...