Jump to content

Νεο 35Λιτρο Ενυδρειο


Recommended Posts

Η neocardinal απο οτι καταλαβα αντεχουν κ σε νερο με υψηλοτερο ph 7,5-8.0?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 176
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Την οσμηση δεν την γλυτωνουμε!

Link to comment
Share on other sites

Την οσμηση δεν την γλυτωνουμε!

...και την οσφρηση...

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να τις κρατας και πιο κατω,οι cherry ειναι οι πιο ανθεκτικες.Δεν μπορεις ομως να κρατησεις 2 ειδη neocaridina μαζι γιατι υβριδιζουν.

Link to comment
Share on other sites

...και την οσφρηση...

Πυροβολα με! :ballistic::ballistic::ballistic:

Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη ειχα παρει 3 κ τις εβαλα στο φυτεμενο με τα γκαπυ μετα απο κανα 2 εβδομαδες εξαφανιστικαν..υποθετο πως η το ph τις επιρεασε η τις εφαγαν τα γκαπυ..

Link to comment
Share on other sites

Κωστα,γιατι δεν θες red cherry?Γιατι ειναι συνηθισμενες? :)

Ειχες κι εναν μονομαχο?Τον εδωσες?

Θα βαλεις Co2?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειχα red cherry Γιωργο,θα ηθελα να ξαναβαλω blue pearl που ειχα και παλιοτερα.

Μονομαχο ειχα προν καιρο αλλα μας αφησε μετα απο 4 χρονια.

Co2 οχι,θα ριχνω excel.

Link to comment
Share on other sites

Yφαλμυρο (light brackish) με 3-4 bubble bee goby και 3-4 Amano και μερικα ανθεκτικα φυτα οπως ανουμπιες,μικροσοριουμ,κρυπτοκορινες...

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, μεγαλώνει ο Χριστόφορος μονομαχάκια.... Μέχρι να το ετοιμάσεις θα είναι ότι πρέπει για να τον βάλεις μέσα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω νανο θαλασσινο θα σου λεγα Κωστα! Αν δεν θες ομως, ριξε μια ματια στα μικρορασμπορας! Αν ειχα τωρα μικρο ενυδρειο δαγκωτο αυτα θα εβαζα! Κοπαδακι!

Σαν πολλα φυτα δεν ετοιμαζεις για τοσο μικρο ενυδρειο;

Υ.Γ. Σε παρακαλουμε οχι αλλο dry start! Eλεος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Yφαλμυρο (light brackish) με 3-4 bubble bee goby και 3-4 Amano και μερικα ανθεκτικα φυτα οπως ανουμπιες,μικροσοριουμ,κρυπτοκορινες...

Δημητρη,αυτη ειναι πολυ καλη ιδεα αλλα δεν θα ηθελα να μπλεξω με αλατια,αλατοτητες κτλ

Κώστα, μεγαλώνει ο Χριστόφορος μονομαχάκια.... Μέχρι να το ετοιμάσεις θα είναι ότι πρέπει για να τον βάλεις μέσα....

Μαιρη,δεν ξερω ακομα,το σκεφτομαι για μονομαχο.

Κι εγω νανο θαλασσινο θα σου λεγα Κωστα! Αν δεν θες ομως, ριξε μια ματια στα μικρορασμπορας! Αν ειχα τωρα μικρο ενυδρειο δαγκωτο αυτα θα εβαζα! Κοπαδακι!

Σαν πολλα φυτα δεν ετοιμαζεις για τοσο μικρο ενυδρειο;

Υ.Γ. Σε παρακαλουμε οχι αλλο dry start! Eλεος!

Απο δω και περα ολα dry start θα τα κανω για να μαθεις.:P

Θα το κανω λιγο ετσι για να πιασουν τα φυτα και αν βαλω και γαριδες που θελω να περιμενω κανα 2μηνο με συμφερει να το κανω dry start,τα φυτα μου θα πανε καλυτερα απ οτι αν το ειχα γεματο.

Τα φυτα ειναι μια χαρα για το ενυδρειο και θα μπουν και αλλα πολλα ακομα,οπως polysperma,staurogyne repens,ludwigia repens rubin.

Microrasboras δυστυχος δεν τα βρησκεις ευκολα,εκτος αν εννοεις τα cpd που δεν τα βαζω γιατι ειναι ντροπαλα ψαρια και δεν θα τα βλεπω ποτε..

Link to comment
Share on other sites

Γαριδαδικο πηγαινε...

Πως σου αρεσουν oi blue pearl αφου δεν ειναι μπλε... <_<

Για τις ανουμπιες μπορεις να τις εχεις μέσα, αν και καπου ειχα διαβασει οτι ητανε παραπληροφορηση, απλα αποφευγε το κλάδεμα.

Τι νερο εχεις στο δίκτυο?

Εγω ελεγα να το εστηνες κατευθεια με νερό , να στρωσει κιολας...

1 μηνα η drystart και 1- 2 μηνες το στρωσιμο.... :P καλό χειμώνα.

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις τι σκεφτομαι ρε Νικολα?Οτι αν το κανω λιγο dry start ταυτοχρονα θα στρωνετε και ο βυθος μου και θα ριζωσουν και τα φυτα μου καλυτερα,για κανα μηνα ελεγα να το αφησω.

Ωραιες ειναι οι blue pearl αλλα και οι yellow δεν με χαλανε βεβαια. :P

Στο δικτυο εχω γυρω στο 7.5,τωρα σκληροτητες δεν θυμαμαι να σου πω γιατι τα τεστ εχουν τελειωσει.:P

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη,αυτη ειναι πολυ καλη ιδεα αλλα δεν θα ηθελα να μπλεξω με αλατια,αλατοτητες κτλ

Μαιρη,δεν ξερω ακομα,το σκεφτομαι για μονομαχο.

Απο δω και περα ολα dry start θα τα κανω για να μαθεις. :P

Θα το κανω λιγο ετσι για να πιασουν τα φυτα και αν βαλω και γαριδες που θελω να περιμενω κανα 2μηνο με συμφερει να το κανω dry start,τα φυτα μου θα πανε καλυτερα απ οτι αν το ειχα γεματο.

Τα φυτα ειναι μια χαρα για το ενυδρειο και θα μπουν και αλλα πολλα ακομα,οπως polysperma,staurogyne repens,ludwigia repens rubin.

Microrasboras δυστυχος δεν τα βρησκεις ευκολα,εκτος αν εννοεις τα cpd που δεν τα βαζω γιατι ειναι ντροπαλα ψαρια και δεν θα τα βλεπω ποτε..

Αυτα ειναι Κωστα. Τα εχω δει σε μαγαζι γιαυτο στο λεω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ακομα αλλα για να πω την αληθεια παω προς γαριδαδικο μερια με γαριδες yellow..

Ακομα το σκεφτομαι,βασικα αυτη τη στιγμη το στηνω οπωτε αργοτερα θα δειτε και φωτο.

Μεχρι στιγμης εχω πλυνει το ενυδρειο,εχω στησει τα φωτα,εχω πλυνει την αμμο,το ξυλο,τις πετρες και τωρα κανω στις πετρες 1-2 βρασιματακια γιατι ειναι καινουριες και μετα ξεκιναω να στηνω.

Εχω να δεσω και να φυτεψω τα φυτα και εχω κανει και ενα τεστ για το πως θα κανω το aquascape.

Link to comment
Share on other sites

Bkack water, αμμος, ευκολα φυτα, λιγα φυτα, ξερα φυλλα, μονομαχος, λιγο φως... Μυστηριο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε κανε ενα υφαλακι και ασε τα χορταρια..

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Bkack water, αμμος, ευκολα φυτα, λιγα φυτα, ξερα φυλλα, μονομαχος, λιγο φως... Μυστηριο....

Παρασκευα ετσι ακριβως ειχα τον προηγουμενο μονομαχο μου.:)

Βρε κανε ενα υφαλακι και ασε τα χορταρια..

Mobile klaz speaking...

αχαχαχααχαχαχ ακομα δεν με ψηνει ιδιαιτερα το θαλασσινο. :P

Link to comment
Share on other sites

Πλακα πλακα πρεπει να κανεις και ενα nano reef

Πολυ ωραιες γαριδες ειναι και οι red rili

Link to comment
Share on other sites

Για πειτε μου τη γνωμη σας.

Νο1

DSCN4265.jpg

Νο2

DSCN4266.jpg

Οσο πιο γρηγορα μου πειτε τοσο πιο γρηγορα θα ξεκινησω να στηνω και να φυτευω! :P

Μπορω να προσθεσω και αλλες πετρες λαβας.Πανω στις πετρες θα δεσω mini riccia.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...