Jump to content

Νεο 35Λιτρο Ενυδρειο


Recommended Posts

Σαν χαλβάς από σιμιγδάλι είναι η άμμος σου! Μου άνοιξες την όρεξη! :bigemo_harabe_net-112:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 176
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σαν χαλβάς από σιμιγδάλι είναι η άμμος σου! Μου άνοιξες την όρεξη! :bigemo_harabe_net-112:

αχααχααχχαχ ναι οντως μοιαζει!Δεν ειπες ομως,το νο1 η το νο2? :P

Link to comment
Share on other sites

Οι πέτρες σουφλέ σοκολάτας...βάλε και μια μπάλα παγωτό να γίνουμε!!!

Νο2!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι πέτρες σουφλέ σοκολάτας...βάλε και μια μπάλα παγωτό να γίνουμε!!!

Νο2!!!

Εσυ μαλλον πεινας πολυ! αχαχαχαχαχαχαχαχαχ :P

Με βολευει το νο2 γιατι ειναι ηδη στημενο τωρα..βεβαια και μενα αυτο μου αρεσει πιο πολυ.:)

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το Νο 2 μου αρέσει περισσότερο... Δεν δοκιμάζεις να βάλεις και μία ακόμα πετρούλα δίπλα σε αυτή που είναι μοναχούλα της, στο μπροστινό μέρος?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και η μοναχικη μπροστινη πετρα μου φαινεται καπως ξεκαρφωτη.... θαψε την μιση κι ασε λιγο να εξεχει σαν τελειωμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλος ο χαλβας,αλλα εμενα φαβιτσα μου κανει περισσοτερο!!!!!Μμμμμμμμ.μμ....

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι τελειωσα για τωρα.

DSCN4267.jpg

Τα φυτα που εχουν μπει ειναι:

Anubias barteri var. nana

Λιγο Fissidens fontanus πανω στην πετρα.

Microsorum pteropus

Riccia fluitans

Sagittaria subulata

Και λιγο Marsilea hirsuta που βρηκα.

Τα επομενα φυτα που σκεφτομαι να βαλω ειναι:

Hygrophila polysperma 'Rosanervig' στην απεναντι πισω γωνια για να κρυψω φιλτρο και θερμοστατη.

Ludwigia repens 'Rubin' πισω στη μεση.

Rotala rotundifolia στο κενο που υπαρχει διπλα στη ριζα και πισω απο την πρωτη πετρα.

Staurogyne repens για τα κενα αναμεσα στις πετρες και τα κλαδια απο την ριζα.

Marsilea hirsuta ή Eleocharis parvula για μπροστα.

Να πω πως τη Fissidens fontanus δεν την εχω δεσει στην πετρα αλλα την εχω αφησει ετσι πανω της να πιασει μονη της.Το ιδιο εχω κανει και με τη Riccia fluitans πανω στις πετρες που ειναι μπροστα απο τη ριζα.

Ακουω και δικες ιδεες αν εχετε κατι. :)

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα η "στεγνης εκινησης" μεθοδος σου αρεσει και θα την επαναλαβεις και εδω.... μια χαρα ακουγεται η φυτοσυνθεση αν και εμενα προσωπικα δν μου αρεσουν τα γρασιδια σε αμμο, δεν μου καθονται στο ματο δλδ. Αλλα περι ορεξεως....καλη εξελιξη και περιμενουμε φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο Κωστα

Τωρα περιμενουμε

να το δουμε γεματο νερο και μεε ολα τα φυτα που θες να προσθεσεις

CO2 θα βαζεις? DIY?

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να το γεμισω το πολυ σε εναν μηνα,μεχρι τοτε πιστευω οτι θα εχω συμπληρωσει ολα τα φυτα που θελω.Δεν θα κανω τη μεθοδο κανονικα δηλαδη,απλα για να πιασουν τα φυτα και ειδικα η fissidens και η riccia που στις πετρες δεν ειναι δεμενη.

Παυλε,co2 δεν θα βαλω για αρχη,οταν γεμισω θα ξεκινησω με excel και μετα ισως βαλω και ενα diy σε συνδιασμο με excel.Αργοτερα εχω σκοπο να παρω μπουκαλα για το iwagumi και μαλλον θα συνδεσω και αυτο στο ιδιο συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εμενα μ'αρεσει το χρωμα της αμμου! χαχαχαχα!

Αλλα αν ειναι να βαλεις τοσα πολλα φυτα μεσα θα δειξει! :)

Απο στησιμο....ναι το 2!

Αναμενουμε!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι η αμμος ρε σεις!Ζαχαρι χρωμα! αχαχαααχαχαχα :P

Link to comment
Share on other sites

Ήδη δείχνει πολύ όμορφο φίλε μπράβο. Μου αρέσει πολύ. Προχώρησέ το έτσι και θα γίνει κουκλί.

Κάπως πολλά μου φαίνονται τα φυτά που θα μπούν αλλά καλύτερα πάνω σ'αυτό όπως και στο συνδυασμό τους να μιλήσουν οι παλαιότεροι.

Το βλέπω σίγουρη επιτυχία! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ήδη δείχνει πολύ όμορφο φίλε μπράβο. Μου αρέσει πολύ. Προχώρησέ το έτσι και θα γίνει κουκλί.

Κάπως πολλά μου φαίνονται τα φυτά που θα μπούν αλλά καλύτερα πάνω σ'αυτό όπως και στο συνδυασμό τους να μιλήσουν οι παλαιότεροι.

Το βλέπω σίγουρη επιτυχία! :thumbsu:

Ευχαριστω φιλε! :)

Τα φυτα δεν ειναι πολλα που θα μπουν,τα 3 ειναι stem,το ενα απο τα 3 θα καλυψει την γωνια που θα ειναι το φιλτρο και ο θερμοστατης,το αλλο θα καλυψει το κενο που αφηνει η ριζα με το τζαμι και το τριτο που ελεγα για πισω στη μεση ισως το βαλω πισω απο την μπροστινη πετρα.

Τα αλλα 3 που μενουν ειναι κοντα φυτα που δεν μεγαλωνουν,θα δεις οτι στο τελος θα μεινει χωρος και για αλλα.:P

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θα γίνει Κώστα. Οταν μπουν και πιάσουν και λίγο τα φυτα, αυτή η πέτρα μπροστά δε θα φαίνεται και τόσο ξεκάρφωτη, ίσως θα έπρεπε να είχες επιλέξει μια λιγάκι μικρότερη. Προσωπικά η άμμος μου αρεσει πολύ.......δεν είμαι κακός, περίεργος και ζηλιάρης όπως οι προλαλήσαντες....ή πεινασμένος (άκου εκεί σιμιγδαλένιος χαλβάς και φάβα!)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θα γίνει Κώστα. Οταν μπουν και πιάσουν και λίγο τα φυτα, αυτή η πέτρα μπροστά δε θα φαίνεται και τόσο ξεκάρφωτη, ίσως θα έπρεπε να είχες επιλέξει μια λιγάκι μικρότερη. Προσωπικά η άμμος μου αρεσει πολύ.......δεν είμαι κακός, περίεργος και ζηλιάρης όπως οι προλαλήσαντες....ή πεινασμένος (άκου εκεί σιμιγδαλένιος χαλβάς και φάβα!)

αχαχαααχαχαχαχα δεν υπαρχεις ρε φιλε! :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163:

Πιστευω οτι με το γρασιδι (αν το καταφερω) και σε συνδιασμο με τα φυτα stem που θα μπουν πισω απο την πετρα δεν θα φαινεται τοσο πολυ οσο τωρα,τωρα ειναι αδειο και κανει μπαμ η πετρα.Αλλη μικροτερη δεν ειχα και λυπομουν να κομματιασω αλλα λαβα γι αυτο δεν την αλλαξα,Την εβαλα μεσα στην αμμο,αλλα εκει τερματισε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο τώρα που είδα το παράδειγμα.Μια χαρά θά'ναι τα φυτά και σίγουρα θέλει εκεί που Θά'ναι το φίλτρο.Μία ιδέα που σκέφτηκα για την πέτρα θα σου πρότεινα άν έχεις άλλη μία μικρότερη πιό χαμηλή να της βάλεις δίπλα λίγο λοξά μπορεί να δείξει καλύτερα.Να ανεβαίνει πιό ομαλά σαν εικόνα και να μήν φαίνεται μόνη της όπως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο τώρα που είδα το παράδειγμα.Μια χαρά θά'ναι τα φυτά και σίγουρα θέλει εκεί που Θά'ναι το φίλτρο.Μία ιδέα που σκέφτηκα για την πέτρα θα σου πρότεινα άν έχεις άλλη μία μικρότερη πιό χαμηλή να της βάλεις δίπλα λίγο λοξά μπορεί να δείξει καλύτερα.Να ανεβαίνει πιό ομαλά σαν εικόνα και να μήν φαίνεται μόνη της όπως τώρα.

Δεν ειναι ασχημη ιδεα αυτη που λες με τη δευτερη πετρα,το κακο ειναι οτι εχω αλλη μια μεγαλη λαβα και πρεπει να την σπασω για να βγαλω μικρα κομματια,την ψιλολυπαμε να την χαλασω αλλα στην τελικη μπορει και να το κανω.:P

Link to comment
Share on other sites

Ελα ελα,καλεμι, σφυρακι και τακ τακ τακ θα σπασει.... αντε κανε κανενα σκαλακι μικροτερο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...