Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα και πάλι την βοήθειά σας!

Πριν από λίγο γύρισα στο σπίτι και παρατήρησα κάτι σαν κόψιμο στη ουρά του μονομάχου μου!

Να ανησυχήσω; ή υπάρχει η πιθανότητα να πιάστηκε κάπου;

Αλλαγή στη συμπεριφορά του δεν έχω παρατηρήσει, ούτε και την ώρα που τον ταΐζω!

Οι φωτογραφίες δεν είναι πολύ καθαρές καθώς δεν καθόταν σε μία μεριά!

iar4.jpgdhpp.jpgpvu9.jpgdi0k3.jpgth8b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα σου μεταφερθικε στη σωστη κατηγορια.

Για fin rott μοιαζει.Συμπληρωσε την φορμα με ολα τα στοιχεια για να εχουμε μια πληρη εικονα του ενυδρειου σου.

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Κενό ανάμεσα στην ουρά του ψαριού!

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:11
- Φίλτρανση :Ο όγκος του κάδου είναι πολύ μικρός, χωρούσε μόνο το σφουγγάρι! Για αυτόν τον λόγο έκοψα το σφουγγάρι και γέμισα το κενό με υλικό που μου έδωσαν!(Μπόλι)
- Ιστορικό:3 εβδομάδες
- Ψάρια :1 Μονομάχος
- Ρουτίνες: Τάισμα 2 φορές τη μέρα , αντιχλόριο , 30% 1 φορά τη εβδομάδα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:7,2
- KH:-
- GH:-
- ΝΗ3/NH4 :0
- ΝΟ2 :0
- ΝΟ3 :<10
- Θερμοκρασία:25-26
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
Υγρά Τεστ

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:Μονομάχος
- Ιστορικό Ψαριού:-
- Συμπτώματα που παρουσιάζει: κόψημο στο πτερύγιο της ουράς
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:-

ΘΕΡΑΠΕΙΑ
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:-
-Δοσολογία:-
-Χρόνος Χρήσης:-
-Αναλυτική περιγραφή:-

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
Στο αρχικό post!

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: Οι μετρήσεις έγιναν πριν 2 μέρες!

Link to comment
Share on other sites

Τι τροφες του δινεις?

Το φιλτρο σου μηπως ειναι δυνατο και τον ενοχλει?

Link to comment
Share on other sites

Τον ταΐζω με τροφή για μονομάχους και χθες αγόρασα και του έδωσα και bloodworm!

Έχω περιορίσει την ροή με πατέντα και δεν δείχνει να τον ενοχλεί πλέον!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα θεραπεια με melafix για μια εβδομαδα και αν δεν συνελθει συνεχισε τη και για 2η με μια ενδιαμεση αλλαγη νερου.

Προμηθευσου πολλες διαφορετικες τροφες για να του δινεις και βιταμινες.

Ισως να τον ενοχλει ακομα η ροη του φιλτρου,αν καταλαβεις κατι τετοιο γυρνα το φιλτρο να χτυπα το τζαμι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν τον ενοχλούσε ήταν εύκολα αντιληπτό!

Έχω και Φιλαράκια γαρίδας αλλά δεν τα τρώει...Τι άλλο μου προτείνεις;

Στο πετ έτσι όπως μου το έγραψες θα το ζητήσω; melafix;

Link to comment
Share on other sites

Ναι melafix θα το ζητησεις.

Τροφες υπαρχουν πολλες,παρτου διαφορες και ταιζε τον εναλαξ.Παρε και βιταμινες.

Προσπαθησε να εχεις σταθερες συνθικες,οσο ειναι δυνατον σ αυτα τα λιτρα γιατι θα εχεις συνεχεια προβληματα.

Καλο ειναι ο μονομαχος να μπει σε μεγαλητερο ενυδρειο,τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα για οποιοδηποτε ζωντανο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δυστυχως το εντοπισα απο εχθες οταν εβαλες τις φωτο του ενυδρειου και καπου ξωφαλτσα πηρες και λιγο μονομαχο.Το αφησες και εξελιχθηκε πολυ!Τελοσπαντων κανε αυτα που σε συμβουλεψε ο rastafarian αν μπορεις κατεβασε το πεχα του νερου 6,6-6,8.Ευχομαι να παει καλα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δυστυχως το εντοπισα απο εχθες οταν εβαλες τις φωτο του ενυδρειου και καπου ξωφαλτσα πηρες και λιγο μονομαχο.Το αφησες και εξελιχθηκε πολυ!Τελοσπαντων κανε αυτα που σε συμβουλεψε ο rastafarian αν μπορεις κατεβασε το πεχα του νερου 6,6-6,8.Ευχομαι να παει καλα

Δεν νομιζω οτι φταιει το ph,εγω ειχα μονομαχο 4 χρονια σε νερο βρυσης.Βεβαια καλο θα ειναι να το κατεβασει αλλα θα ειναι πολυ δυσκολο να το κρατησει σταθερο σε τοσο λιγο νερο..

Link to comment
Share on other sites

Σ'αυτο που λες για τα λιτρα εχεις δικιο!

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω για τα λίτρα...αλλά περιμένω...

Τι είδος τροφής να ζητήσω γιατί όταν αγόρασα το ψάρι επέμενε ο υπάλληλος ότι με την τροφή για μονομάχους είναι μια χαρά και ότι δεν χρειάζομαι κάτι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Τροφη για μονομαχους θα παρεις αλλα υπαρχουν πολλες διαφορετικες σε φλεικς,σε μπιλακια κ.α

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ! Θα δω τις τιμές και θα πάρω όσο ποιο πολλά γίνεται γιατί εδώ Πάτρα τα έχουν όλα στο θεό...

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στα διαδικτυακά καταστήματα.... Έχουν αρκετά καλές τιμές και τα παραλαμβάνεις συνήθως την επόμενη.

Ρίξε μια ματιά και στα καταστήματα που έχουν βήμα στο φόρουμ. Ξεκίνα με μελαφιξ όπως σου ανέφεραν πιό πάνω.

Περαστικά στον ψαρούλη σου....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στον μονομάχο μου δίνω εκτός από τροφή σε μπίλιες: Attison's Betta Pro, Tropical Betta Granulat, Supervit Granulat, Seachem NutriDiet Betta, bloodworms της Sera, αποξηραμένη αρτέμια της Sera (το κόβω σε μικρά κομματάκια), σπιρουλίνα, αλλά και Sera Vipan που το κόβω σε μικρά κομματάκια. Είναι σαρκοφάγο ψάρι και μπορεί να φάει και άλλες τροφές που δεν είναι αποκλειστικά για μονομάχους. Το Supervit Granulat, το Sera Vipan, την σπιρουλίνα και την αποξηραμένη αρτέμια την δίνω και στα χρυσόψαρά μου. Επίσης υπάρχει τροφή σε φυλλαράκια για μονομάχους, όπως π.χ. το NovoBetta της Jbl. Επιπλέον, μία φορά την εβδομάδα τον αφήνουμε νηστικό για μία μέρα και την επόμενη τον ταίζουμε αρακά ζεματισμένο, χωρίς τη φλούδα του και κομμένο σε πολύ μικρά κομματάκια για να μπορεί να τα φάει.

Επίσης καλό θα είναι να μετρήσεις τις σκληρότητές σου, εγώ από τότε που του ετοιμάζω το νερό με τύρφη είναι καλύτερα, και ο δικός μου είχε πάθει fin rot.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σου πω ότι του δίνω και μία φορά την εβδομάδα κατεψυγμένες λάρβες κουνουπιών. Επίσης τρώει και daphnia, εγώ ακόμα δεν του έχω δώσει. Όλες αυτές τις τροφές δεν τις πήρα σε μία μόνο επίσκεψη, από ένα κατάστημα, αλλά από διαφορετικά καταστήματα και σιγά σιγά.

Και μία συμβουλή: μην αγοράζεις μεγάλες συσκευασίες τροφής, αλλά όσο πιο μικρές γίνεται, γιατί μετά από 3-4 μήνες χάνουν τα θρεπτικά συστατικά τους. Εγώ τις πετάω και αγοράζω καινούριες στην αρχή κάθε εποχής, π.χ. τώρα ξανά τον Ιούνιο θα πάρω νέες τροφές.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα ψάρια με εντυπωσιακές ουρές έχουν αυτό το πρόβλημα. Πρόσεχε και την ποιότητα του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Θα αγοράσω αύριο melafix και θα παραγγείλω από κάποια σελίδα τροφές, σήμερα δεν πρόλαβα γιατί ανέβηκα Αθήνα και έλειπα από το πρωί!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το melafix, τις βιταμίνες(sera) και τροφή sera vipan!

Οι οδηγίες του Melafix έλεγαν καθημερινά 5ml για 38 λίτρα νερού! Εγώ χορήγησα με σύριγγα 1.3ml για τα λίτρα μου(11)!

Σωστή ήταν η δοσολογία;

Και κάτι ακόμα! Τις βιταμίνες πως τις δίνω στο ψάρι; και σε ποια ποσότητα;(δεν γράφει κάτι στη συσκευασία)

Link to comment
Share on other sites

Η δοσολογία είναι 3 σταγόνες ανά ψάρι, αλλά έλεγξε το χαρτάκι με τις οδηγίες που έχει μέσα. Τις ρίχνεις πάνω στην τροφή η μέσα στο νερό με κλειστά τα φώτα γιατί είναι φωτοευαισθητες.

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Το έλεγε στο χαρτάκι αλλά δεν το πρόσεξα...! :jig:

Και κάτι ακόμα! Το ψάρι μου δεν τρώει ούτε την τροφή που μου ήρθε σήμερα(sera vipan)! Τι να κάνω;;; Ψάχνοντας εδώ στο φόρουμ διάβασα κάτι για σκορδόζουμο! Το έχει δοκιμάσει κανίς;;; Και αν ναι και πετυχαίνει πως φτιάχνετε;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...