Jump to content

Recommended Posts

Εγώ αγόρασα το Garlic Guard της Seachem αλλά ακόμα δεν το έχω χρησιμοποιήσει! :P

Πόσες μέρες δεν τρώει; Το κόβεις το φυλλαράκι σε πολύ μικρά κομματάκια; Γιατί αν του το δίνεις ολόκληρο του πέφτει μεγάλο και δεν μπορεί να το φάει. Αν ήταν άλλη τροφή θα σου έλεγα να την τρίψεις, αλλά το vipan είναι κάπως "νωπό", εγώ το κόβω σε πολύ μικρά κομματάκια με το χέρι μου.

Link to comment
Share on other sites

Το κόβω για χωράει στο στόμα του! Τρώει την τροφή για μονομάχους και το bloodworm και δεν τρώει τα φιλαράκια γαρίδας και το vipan(βάζει ένα κομμάτι στην αρχή στο στόμα του, μετά το φτύνει και δεν ασχολείται με τη υπόλοιπη τροφή)! Μετά από μία μέρα νηστείας δεν μου έφαγε τη γαρίδα...τον είχα ταΐσει και το πρωί και το απόγευμα δεν μου έφαγε τα φιλαράκια(vipan) και αναγκάστηκα να τα μαζέψω με την απόχη και να του ρίξω bloodworm!

Να τον αφήσω 2 μέρες νηστικό και μετά να δοκιμάσω να ξαναταίσω;

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, δεν ξέρω, πολύ επιλεκτικός βγήκε ο μονομάχος σου! :P

Εμένα ο δικός μου τα τρώει όλα. Ίσως θα πρέπει να δοκιμάσεις το σκορδόζουμο...

Εγώ πάντως θα δοκίμαζα 2 μέρες νηστεία που λες, δεν έχεις να χάσεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις σταματήσω το melafix θα ξεκινήσω νηστεία μέχρι να φάει τουλάχιστον μία από τις 2...

Τα φιλαράκια γαρίδας που δίνω είναι αυτά : https://www.jumbopets.com/image/cache/data/Brine%20Shrimp-500x500.jpg

Τα έχει δοκιμάσει κανίς σε μονομάχο; Από το pet μου είπαν ότι τα τρώει και για αυτό τα πείρα!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά τα βλέπω... Ενδιαφέροντα φαίνονται! :D

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Το έλεγε στο χαρτάκι αλλά δεν το πρόσεξα...! :jig:

Και κάτι ακόμα! Το ψάρι μου δεν τρώει ούτε την τροφή που μου ήρθε σήμερα(sera vipan)! Τι να κάνω;;; Ψάχνοντας εδώ στο φόρουμ διάβασα κάτι για σκορδόζουμο! Το έχει δοκιμάσει κανίς;;; Και αν ναι και πετυχαίνει πως φτιάχνετε;;;

τα ψαρια δεν δοκιμαζουν εθκολα νεες τροφες.........θα του ριχνεις πολυ λιγο απο την νεα τροφη μεχρι να την συνιθισει και να αρχισει να την τρωει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και μία συμβουλή: μην αγοράζεις μεγάλες συσκευασίες τροφής, αλλά όσο πιο μικρές γίνεται, γιατί μετά από 3-4 μήνες χάνουν τα θρεπτικά συστατικά τους. Εγώ τις πετάω και αγοράζω καινούριες στην αρχή κάθε εποχής, π.χ. τώρα ξανά τον Ιούνιο θα πάρω νέες τροφές.

σε παρακαλω μην τις πετας τις τροφες...........αν δεν εχεις καπου να τις χαρισεις κοντα σου,πολυ ευχαριστος να μου τις στελνεις εμενα......τα μεταφορικα δικα μου!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια δεν δοκιμαζουν εθκολα νεες τροφες.........θα του ριχνεις πολυ λιγο απο την νεα τροφη μεχρι να την συνιθισει και να αρχισει να την τρωει!!!!

Αυτό θα κάνω! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

σε παρακαλω μην τις πετας τις τροφες...........αν δεν εχεις καπου να τις χαρισεις κοντα σου,πολυ ευχαριστος να μου τις στελνεις εμενα......τα μεταφορικα δικα μου!!!!!!!!!!!!!!!

Πάντα κρατάω ένα κουτί από τις "παλιές" το οποίο χρησιμοποιώ για να τους δίνω τις βιταμίνες. Τις υπόλοιπες τις πετάω γιατί δεν τις χρησιμοποιώ. Ίσως μοιάζει με σπατάλη, αλλά αφού μετά από 3-4 μήνες οι τροφές χάνουν τα περισσότερα από τα θρεπτικά συστατικά τους και δεν είναι κάποιο τεράστιο κόστος η αγορά τους, προτιμώ να τις αντικαθιστώ. Επιπλέον, έχω λίγα ψάρια και μικρά, οπότε δεν προλαβαίνει να τελειώσει ούτε η πιο μικρή συσκευασία τροφής. Αν θέλεις να σου τις στείλω την επόμενη φορά, βεβαίως, να το κανονίσουμε με πμ. :)

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά, και καλή ανάσταση να έχουμε!

Έχω ακόμα μία απορία!(περίεργο ^_^ )

Την Κυριακή συνήθως κάνω την εβδομαδιαία αλλαγή νερού! Αλλά!

Την τρίτη ξεκίνησα θεραπεία με Melafix στο μονομάχο μου η οποία, όπως μου είπατε και διάβασα στις οδηγίες, κρατάει μία εβδομάδα και αν δεν έχει γίνει καλά η ουρά του ψαριού μου να συνεχίσω για ακόμη μία εβδομάδα!

Νομίζω πως το κόψιμο μίκρυνε αυτές τις 4 μέρες που χρησιμοποιώ το Melafix!

Και τώρα (επιτέλους) η ερώτηση : Να κάνω αλλαγή νερού την Κυριακή ή το αφήσω για την τρίτη που συμπληρώνετε μία εβδομάδα θεραπείας;;;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν θα κανεις αλλαγη νερου.Θα συνεχισεις την θεραπεια μεχρι να κλεισει την εβδομαδα,αν εχει ακομα σχισηματα θα κανεις μια αλλαγη νερου και θα συνεχισεις για μια ακομα εβδομαδα.Αν η ουρα ειναι ενταξει απο την πρωτη εβδομαδα,κανεις μια αλλαγη νερου την Τριτη και σταματας το μελαφιξ.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η δεύτερη εβδομάδα θεραπείας με melafix έφτασε στο τέλος της!

Η ουρά του ψαριού δεν έχει επανέλθει πλήρως!

Τι κάνω;;;; :unsure::unsure::unsure:

Να συνεχίσω με melafix ή μόνο βιταμίνες;

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας μια φωτογραφία αν μπορείς να δούμε την πρόοδο.

Link to comment
Share on other sites

Η ουρά δεν επανέρχεται τόσο γρήγορα. Αν παρατηρείς και άλλα πράγματα στη συμπεριφορά του ψαριού , κάνε άλλον έναν κύκλο.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι η ουρά του ψαριού αυτή τη στιγμή! Πριν το melafix ήταν πολύ χειρότερα!

Να κάνω κάτι άλο ή να τον αφήσω έτσι?

post-58382-0-53553800-1398796560_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εκανα αλλον ενα κυκλο θεραπειας.Παντως δειχνει οτι επανερχεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι τροφες του δινεις?

Το φιλτρο σου μηπως ειναι δυνατο και τον ενοχλει?

ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ ΓΙΑ ΦΙΝ ΡΟΤ?(ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙ Κ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ)
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...