Jump to content

Μονο Αρσενικα!


panagiotis_dms

Recommended Posts

Γινεται να βαλω μονο αρσενικα σε 54 λιτρα, το εχει δοκιμασει κανεις? Αν ναι 4-5 ειναι καλα σαν μοναδικο ειδος? Διαβασα ομως οτι τα αρσενικα παιζουν ξυλο καμια φορα και ο "χαμενος" παραμεριζεται και δεν επιβιωνει. Ισχυει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Τα αρσενικα παιζουν ξυλο ναι,εχουν αναφερθει πολλα παραδειγματα.

Link to comment
Share on other sites

οποτε για να εχω μονο αρσενικα και να ελλατωθει το κυνηγητο ιδανικα ειναι 2-3 η να παω στο κλασσικο χαρεμι?

Link to comment
Share on other sites

Λογικα οσα και αν εχεις παλι το προβλημα θα υπαρχει.

Εγω θα σου ελεγα να πας σε ενα χαρεμι αλλα θα πρεπει να δινεις τις γεννες.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη εμπειρια: εδω και 8 μηνες εχω 5 αρσενικα guppies και 4 αρσενικα platy σε 65 λιτρα φυτεμενο δεν εχω παρατηρησει σκοτωμο ουτε εχω χασει καποιο ψαρακι.Κυνηγιουνται-παιζουν αλλα ουτε φαγωμενες ουρες ουτε θανατοι ουτε απομονωση.

Έγινε επεξεργασία - SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω προβλημα να βαλω το χαρεμι απλα το ενυδρειο ειναι πυκνοφυτεμενο και σιγουρα θα γεμισω... ο χρονος μου ειναι περιορισμενος και δεν εχω τη δυνατοτητα να δωσω καπου τις γεννες οποτε ειναι κριμα και για τα ψαρακια και ασε που θα γινεται χαμος και θα ανεβουν οι μετρησεις... σκεφτηκα να βαλω μονο θηλυκα αλλα οι ρημαδες οι γυναικες γεννανε και χωρις αρσενικο πφφ...

κανονικα θα εβαζα τυρφη και θα πηγαινα σε μαλακου νερου αλλα ειναι διαδικασια, αν δεν τα καταφερω με αυτα αναγκαστικα θα παω προς εκει..

Link to comment
Share on other sites

δεν πιστευω να εχεις τεραστιο θεμα εαν βαλεις μονο αρσενικα... σιγουρα θα κυνηγιουνται καποιες φορες, αλλα μεχρι εκει..θανατους ,ειδικα εαν ειναι φυτεμενο.. δεν νομιζω να εχεις..

παντως ειναι πιο ορθοδοξο να βαλεις ενα χαρεμακι.. κι οταν μπορεις κι εχεις λιγο χρονο, βγαζεις μια αγγελια,μαζευεις καποια και τα δινεις.. δεν ειναι τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Είχα αρκετά χρόνια μόνο αρσενικά και δεν είχα κανένα θέμα.

Αν πάρεις χαρέμι διάλεξε τις πιο άχρωμες θυληκιές και τους πιο όμορφους αρσενικούς να σου κάνουν ωραία παιδιά. :)

Έχω παρατηρήσει ότι τα αρσενικά που γεννιούνται είναι ίδια ο πατέρας τους με τον χρωματισμό της ουράς της μάνας. Δλδ ένας κίτρινος αρσενικός με μια μάνα με κόκκινη ουρά θα βγει με τα σχέδια του πατέρα αλλά πορτοκαλής! Στις θηλυκιές δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω προβλημα να βαλω το χαρεμι απλα το ενυδρειο ειναι πυκνοφυτεμενο και σιγουρα θα γεμισω... ο χρονος μου ειναι περιορισμενος και δεν εχω τη δυνατοτητα να δωσω καπου τις γεννες οποτε ειναι κριμα και για τα ψαρακια και ασε που θα γινεται χαμος και θα ανεβουν οι μετρησεις... σκεφτηκα να βαλω μονο θηλυκα αλλα οι ρημαδες οι γυναικες γεννανε και χωρις αρσενικο πφφ...

κανονικα θα εβαζα τυρφη και θα πηγαινα σε μαλακου νερου αλλα ειναι διαδικασια, αν δεν τα καταφερω με αυτα αναγκαστικα θα παω προς εκει..

Η προετοιμασία νερού με τύρφη δεν είναι δύσκολη διαδικασία. Το νερό της αλλαγής ούτως ή άλλως το προετοιμάζεις για να φύγει το χλώριο και να έρθει στη σωστή θερμοκρασία. Για να το μαλακώσεις, το μόνο που κάνεις είναι να προσθέσεις ένα φίλτρο με τύρφη μέσα στο δοχείο του νερού της αλλαγής. :)

Link to comment
Share on other sites

Μονο αρσενικα, θα παιζουν ξυλο! Αν ψαξεις φιλε μου εδω μεσα θα δεις αρκετα παραδειγματα!

Καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο και ισως σε μερικα μεγαλα και φυτεμενα να μην υπαρχει προβλημα!

Αποψη μου ειναι να μην βαλεις μονο αρσενικα! Αν δεν εχεις την δυνατοτητα για χαρεμι μην βαλεις τα συγκεκριμενα ψαρια! Βαλε κατι αλλο!

Link to comment
Share on other sites

φυσικα τα ψαρακια δεν ειναι και κιχλιδες... αλλα θα συμφωνισω με τον Sturm..

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αναλογα τα ψαρια

εγω σε 30 λιτρα ειχα 3 αρσενικα guppy

χωρις κανενα προβλημα

αλλα εχω διαβασει αρκετες φορες αρσενικα να κινηγιουνται

Γιαυτο βαλε καλυτερα 1 χαρεμι και θα εισαι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...