Jump to content

Ερώτηση Για Σύστημα Co2 (Non Return Valve)


Recommended Posts

καλησπερα παιδια ειμαι καινουριος στο forum και αρχαριος γενικα στα ενυδρεια.παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας.εχω αγορασει ενα nano aquascape 30 λ και συνδεσα το συστημα co2.εχω το εξης συστημα.

http://www.charterhouse-aquatics.co.uk/tmc-aquagro-expert-co2-set-p-4890.html

αφου τοποθετησα σωστα την βαλβιδα ανεπιστροφης και το βαλα να δουλεψει ,δουλευει κανονικα.οταν ομως κλεισω τελειως την φιαλη co2 την επομενη μερα που θα την ξανανοιξω το νερο εχει περασει κατω απ την βαλβιδα ανεπιστροφης.

τι εχω κανει λαθος?ειναι φυσιολογικο??help me plz.

σασ ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε τουμπα την βαλβιδα.....

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που παει co2 στο ενυδρειο η βαλβιδα ειναι σωστα τοποθετημενη.Νομιζω ειναι φυσιολογικο το νερακι που βλεπεις να εχει τραβιξει.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις.απλα να αναφερω οτι το νερο δεν μπενει μονο μεσα στην βαλβιδα ανεπιστροφης .αλλα περναει απο κατω στο σωληνακι και κοντευει να μπει στην μπουκαλα co2...να δοκιμασω και δευτερη βαλβιδα?υπαρχει περιπτωση διαρροης??

Link to comment
Share on other sites

Για αλλαξε την βαλβιδα και βαλε καμια αλλη μηπως αυτη ειναι χαλσμενη.Και εμενα μαζευε νερο στη βαλβιδα αλλα δεν την παιρνουσε.

Στην ουσια,η βαλβιδα ειναι για να μη περασει νερο απο το ενυδρειο στη μπουκαλα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον πηρα μια βαλβιδα της jbl πλαστικη με 5 ευρω και κανει μια χαρα τη δουλεια της.δεν εχει περασει ουτε σταγονα νερο απο κατω.λετε να αφησω αυτην εφοσον λειτουργουν ολα καλα?επισης για τις διαρροες αν θελουμε να ελεγξουμε ψεκαζουμε με σαπουνονερο τις συνδεσεις και βλεπουμε αν βγαζουν φυσαλιδες σωστα?

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως για να ξεμπερδεψεις με διαρροες τα μυστικα ειναι 2 μικρες στρογγυλες τρυπες με εργαλειο dremel για να μπουν σφιχτα τα σωληνακια και σιλικονη κλασικη διαφανη οχι θερμοσιλικονη....

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως για να ξεμπερδεψεις με διαρροες τα μυστικα ειναι 2 μικρες στρογγυλες τρυπες με εργαλειο dremel για να μπουν σφιχτα τα σωληνακια και σιλικονη κλασικη διαφανη οχι θερμοσιλικονη....

Που να κανει τρύπες και για πιο λογο ? Που χρειάζονται τρύπες σε συστημα co2 ?
Link to comment
Share on other sites

Που να κανει τρύπες και για πιο λογο ? Που χρειάζονται τρύπες σε συστημα co2 ?

Ίσως μπερδεύτηκε με το diy σύστημα Δήμο. :)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως μπερδεύτηκε με το diy σύστημα Δήμο. :)

Μάλλον ναι
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα λαθος οτι εχει φτιαξει συστηματακι και τωρα ειδα το ετοιμο συστημα που εχχει ο φιλος με συγχωρειται παιδες :lolu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...