Jump to content

Το Μικρο Μου...reef..λιγο Πριν Το Τελος !


montiliani

Recommended Posts

καλησπερα σε ολη την τρελη reefoπαρεα :thumbsu: μετα απο 5 μηνες ζωης πολυ κοπο διαβασμα και προσπαθεια και λιγο πριν το τελος και λεω τελος γιατι η θαλασσα ειναι ερωτας και οπως πολλοι λενε οταν δεις την γυναικα τις ζωης σου θα το καταλαβεις ετσι και εγω καταλαβα πως αν μαγευτηκα απτο χομπι γενικοτερα με την αλμυρα δαγκωσα την λαμαρινα :bigemo_harabe_net-160: ηταν πολυ ευκολη η αποφαση να περασω απο το νεογενητο κυβο στη διαλυση του μεγαλου μου ενυδρειου με τα σκαλαρια για να γινει αυτο το κυριο μελημα μου και αφηνοντας τα τσιλιμπουρδισματα αριστερα και δεξια να αφοσιωθω στην απολυτη καψουρα!!!ετσι θεωρησα σωστο να κανω μια παρουσιαση και στον κυβο πριν ερθει το τελος μιας και ειναι αποτελεσμα συνολικης προσπαθειας και λεω συνολικης γιατι χωρις την γνωση και την εμπειρια που αποκομισα απ`το φορουμ και απο ολα τα παιδια τιποτα απο το λιγο που καταφερα δεν θα ηταν εφικτο :bow: ,ο κυβος θα τρεξει ως εχει μεχρι να μαζευτει ο καταλληλος εξοπλισμος για το μεγαλο και οταν ερθει η ωρα θα ανοιξει νεο θεμα με καθε λεπτομερια και πολλες φωτο για να το παμε παρεα απ`την αρχη!!!και επειδη σας επρηξα προχωρω στην παρουσιαση..

ενυδρειο 60-60-65 anubias

sump diy 40-40-50 με ats

φωτισμος 6χ24 hopar με λαμπες ati στο main και 1 οικονομιας 11 watt 2700 κελβιν για το ats στο σαμπ

κυκλοφορια 9000απο sun sun-1000απο hydor coralia συν την επιστροφη 2000, συνολικα 12000λιτρα

αντλια επιστροφης eheim compact 3000 δουλευει στα 2/3

υπερχειληση tunze 1074 με διπλο U

σκιμμερ deltec mce 600

ανθρακας σε εσωτερικο φιλτρο fluval

αντιφωσφορο σε ριακτορα τις aqua medic

και τα δυο απο water waves

θερμανση απο jagger 300 watt με stc 1000 θερμοκρασια 26

ψυξη diy ανεμιστηρακια

αυτοματη αναπληρωση tunze 5017

α/ο τριων σταδιων με di

ρεφρακτομετρο -sybon αλατοτητα 1025

ζωντανος βραχος 20 κιλα

αλλαγες νερου 30 λιτρα καθε βδομαδα με tropic marin reef pro

και απο ζωντανα, ψαρια-2 κλοουν,3chromis viridis,1bicolor dottyback,1 scopas tank,1 ερημιτης και αρκετα turbo snails

κοραλια-1 εφιλια,1ξενια,1σαρκοφυτο,2καλουστρεες και λιγα μανιταρια

sorry για τις φωτο ειναι απο κινητο δειξτε λιγη επιεικεια στο καλλιτεχνη :2guns:

post-52724-0-33927900-1397322899_thumb.jpg

post-52724-0-27956900-1397323077_thumb.jpg

post-52724-0-20701600-1397323195_thumb.jpg

post-52724-0-73028500-1397323509_thumb.jpg

post-52724-0-21487300-1397323546_thumb.jpg

post-52724-0-73635900-1397323649_thumb.jpg

post-52724-0-94752800-1397323857_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια χαρά το ριφάκι σου, πριν ασχοληθώ με το θαλασσινό είχα και εγώ για αρκετά χρόνια ενυδρείο μόνο γλυκού νερού αλλά όταν μπήκε το μικρόβιο της αλμύρας τα ξέχασα όλα, σου εύχομαι τα καλύτερα στο επόμενο βήμα σου, όλα να πάνε όπως επιθυμείς και πάνω απ' όλα υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο στο καινουργιο σου ενυδρειο,και εγω ειχα γλυκο που οταν στηθηκε το θαλασσινο το αλλο εκλεισε.Και μγν ξεχνας οπως ειπε και ο Γρηγορης υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το μικρακι σου

με το καλο και το μεγαλο

Πιστευω πως ολοι πριν πανε στα θαλασσινα

ειχα εστω 1 γλυκου

Link to comment
Share on other sites

παιδια η αληθεια ειναι πως απτην μερα που στηθηκε το reefακι εχασα το ενδιαφερον μου για τα υπολοιπα,το ματι μου επεφτε πλεον μονο στο reef και επειδη σε καμια περιπτωση δεν θα ηθελα να παραμελησω τα υπολοιπα νιωθωντας χρεος στα ζωντανα που φιλοξενω η μονη λυση ηταν στο να κρατησω ενα και εκει να ριξω ολο το βαρος απο καθε αποψη και χρονου αλλα και χρηματος,τωρα απο υπομονη αλλο τιποτα αν και τα εχω σχεδιασει ολα στο μυαλο μου θα το παω αργα αργα να το ευχαριστηθω!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια να λεγεται, τα reef ειναι το αγιο δισκοποτηρο της αρρωστειας μας και νομιζω πως ολοι εκει θελουμε να καταληξουμε αντε με το καλο για το μεγαλυτερο

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχ φίλε σε νιώθω..και εγώ όπως όλοι ξεκίνησα με guppies,απο το ενυδρείο μου περάσανε Αφρικάνες μέχρι δίσκοι...αλλά πλέον μετά το κόλλημα για το reef δεν ξαναγυρνάς πίσω...σου φαίνονται όλα πολύ "λίγα"

Με το καλό το καινούργιο σου ξεκίνημα!!!

(Άντε μόνο εγώ έμεινα..όχι για πολύ όμως...χιχιχι)

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ καλή αρχή στο μεγάλο να'χεις και ότι χρειαστείς και μπορώ σφύρα! Το κυβάκι πανέμορφο και με πολύ καλά οργανωμένο sump! Οι φωτογραφίες δε, δεν πάνε πουθενά! :P

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχ φίλε σε νιώθω..και εγώ όπως όλοι ξεκίνησα με guppies,απο το ενυδρείο μου περάσανε Αφρικάνες μέχρι δίσκοι...αλλά πλέον μετά το κόλλημα για το reef δεν ξαναγυρνάς πίσω...σου φαίνονται όλα πολύ "λίγα"[+1000]

Με το καλό το καινούργιο σου ξεκίνημα!!!

(Άντε μόνο εγώ έμεινα..όχι για πολύ όμως...χιχιχι) ακομα ?τι σκεφτεσε?

Link to comment
Share on other sites

Ψηλε μου με το καλο η αλλαγη!!!

Καλα ρε αυτο ειναι στολιδη κατα την γνωμη μου, μπορει να εχει λιγα πραγματα μεσα απο κοραλια, αλλα εχεις κανει πολυ ωραια συνθεση βραχου!!!

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Πάντως , από την ώρα που ήρθε η Μέρκελ και μπήκαμε στις αγορές , αισθανόμαστε όλοι έναν άλλο αέρα , τέτοιο που θα ξεστήσουμε τα μικρά λίτρα να πάμε σε μεγαλύτερα. Ευτυχώς τελείωσε η κρίση ............. και καλά.

Καλή επιτυχία στο νέο εγχείρημα

Link to comment
Share on other sites

παιδια thanks για τα σχολια και σιγουρα θα σας χρειαστω σε πολλα για το νεο,ετσι και αλλιως και αυτο στηθηκε με ιδεες απο τα δικα σας ενυδρεια :thumbsu: η αποφαση παρθηκε για το μεγαλο χωρις να εχει καμμια αναμειξη η εν λογο κυρια...ουτε ονομα δεν θελω να πω :growl: μιας και ετσι και αλλιως με μολυβι και χαρτι απο το να τρεχω τεσσερα ενυδρεια πιο πολυ συμφερον ειχα να τα κλεισω ολα και να κρατησω ενα και καλο...βαλε και την μετακομιση που εχω απο σεπτεμβρη ειναι μονοδρομος για μενα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλησπερα σε ολους τους φιλους και συγνωμη για το πραγματικα μεγαλο post μου ,περασε κοντα ενας χρονος απο την παρουσιαση του κυβου μου,και σε αυτο το διαστημα συνεβησαν πολλα και διαφορα προβληματα που αρχικα με εκαναν να πω πως παραταω το αθλημα αλλα ευτυχως η τρελα και η αγαπη  για το hobby μας με εκαναν να μην το βαλω κατω..ετσι μετα απο αρκετους μηνες που το μονο που εκανα ηταν αλλαγες νερου χωρις κανενα ενδιαφερον για το ενυδρειο και εχοντας χιλια αλλα θεματα να τρεξω ηρθε η στιγμη που τα πραγματα ηρεμισαν και αρχισα ξανα να ασχολουμε..σε εκεινη την φαση και βλεποντας το ενυδρειο να παραπεει αρχισα απο τα βασικα..αγοραστηκαν τεστακια, νεες λαμπες για το φωτιστικο ,προσθεσα μια rw8 στην κυκλοφορια ,εβγαλα το ats βαζοντας chaeto ,πηρα και δοσομετρικη και σιγα σιγα αρχισα να στοκαρω με  φραγκακια lps και sps, μετα το εργο ειναι γνωστο καθημερινες μετρησεις μεχρι να βρω τις απαιτουμενες δοσης σε kh-ca-mg να ριξω τα νιτρικα που πριν την εισαγωγη των κοραλιων ειχαν φτασει τα 50 και με αρκετα φωσφορικα και σιγα σιγα βρισκοντας τις ρουτινες μου εβλεπα πως το αποτελεσμα με δικαιωνει και για το κοπο και για το χρονο και τα χρηματα που διεθεσα..ετσι μπηκα ξανα στην σκεψη να διαλυσω το κυβο οπως αρχικα ειχα στο μυαλο μου γραφοντας περσι και να κανω κατι αρκετα μεγαλυτερο....σε εκεινη την φαση και ενω ειχα στανταρ διαστασης στο μυαλο μου αρχικα αγορασα ενα μεγαλο σκετη γυαλα και ειπα θα το παω σιγα σιγα πηρα σκιμμερ και ψαχνομουν για τα υπολοιπα..

δυστηχως για κακη μου τυχη και μεγαλη γκαντεμια  σκανε μυτη παλι διαφορα θεματα και ετσι παλι παω απο την αρχη και σε ψυχολογια και σε διαθεση....αυτο σιγα σιγα αλλαξε και εχοντας σε αυτο το διαστημα δει αρκετα ενυδρεια και μιλησει με πολλα παιδια απο το φορουμ μπηκα ξανα στο τρυπακι(οχι οτι ηθελα και πολυ :jig: )ειδη σε αυτη την φαση που γραφω ξεκινω να στηνω το μεγαλο που σιγα σιγα θα παρει την θεση του κυβου που πραγματικα για μενα ηταν σχολειο...

μιας και αυτο ειναι λιγο πριν το κλεισιμο και την μεταφορα και μετα την παροτρυνση του mad23 εβγαλα καποιες φωτο που καπως βλεπονται να μοιραστω μαζι σας....και παλι sorry αν σας κουρασα!!!

post-52724-0-03457800-1430663877_thumb.jpg

post-52724-0-03483000-1430663895_thumb.jpg

post-52724-0-07279500-1430663910_thumb.jpg

post-52724-0-77791200-1430663928_thumb.jpg

post-52724-0-15628300-1430663969_thumb.jpg

post-52724-0-97570600-1430663991_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε ρε τρέλες που έχουμε να δούμε στο καινούργιο... Άντε με το καλό!!

Link to comment
Share on other sites

Μη μασας και παμε για το μεγαλο!!  Τις φωτο τις τραβηξες κουνημενες για το ματι ε :P

Link to comment
Share on other sites

και μερικες ακομα...

post-52724-0-57718000-1430682178_thumb.jpg

post-52724-0-01014100-1430682233_thumb.jpg

post-52724-0-19442900-1430682280_thumb.jpg

post-52724-0-75417500-1430682354_thumb.jpg

post-52724-0-20820700-1430682396_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πλακα κανεις..... :blink:  :blink:  :blink:

Μπραβο ρε χρησταρα,τι διαμαντακι ειναι αυτο ρε φιλε?

Εχεις και πολυ ωραια χρωματα στα κοραλια ρε συ!

Φτου φτου!

 

Γι'αυτο που σου βγαζω πιο πολυ το καπελο ομως ειναι οτι δεν τα παρατησες αδερφε,οταν σου ηρθαν τα δυσκολα :bow:

Εκει φαινεται το ποσο αγαπαμε αυτο που κανουμε...ξερεις.οσο με πληγωνεις τοσο με πορωνεις κτλ :usd:  :usd:

 

Περιμενουμε με το καλο να δουμε και το μεγαλο,αν και αυτο παρα το οτι ειναι μικρο σε λιτρα ειναι τεραστιο σε ομορφια!

 

Ευχαριστουμε και για τις πληροφοριες οσον αφορα στις αλλαγες/κινησεις που εκανες :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

κάθε εμπόδιο για καλό φίλε μου! αν μη τι άλλο μαθαίνουμε ;)

 

οι φώτο λίγου κουνημένες αλλα το καλό πράγμα φαίνεται! :P

 

κάνε μου μια χάρη please!! βγάλε μια το ενυδρείο απο τα 3-4 μέτρα για να φαίνεται το έπιπλο και το σαμπ με ανοιχτη πόρτα!! θελω να δώ πως έχει μπει απο κάτω για να παίρνω ιδέες μιας και έχουμε τον ίδιο κύβο! :)

 

thank u!!!

 

Link to comment
Share on other sites

να ειστε καλα παιδια και να χαιρεστε τα καμαρια σας :thumbsu:

μιχαλη εσενα θα σε πρηξω μιας και το φωτιστικο του μεγαλου ειναι τ5 και θελω την γνωμη σου γιατι τον αλλο μηνα θα παω για λαμπες...

πανο σε λιγο θα το βγαλω φωτο να το δεις ελπιζω να βοηθησουν..

τελος να ευχαριστησω τον αντωνη(fmnstr)για τις συμβουλες τα φραγκακια και τη βοηθεια του σε πολλα θεματακια που ειχα μεχρι στιγμης εισαι αδερφος :thumbsu:

 

 

post-52724-0-17602200-1430753330_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - montiliani
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να ειστε καλα παιδια και να χαιρεστε τα καμαρια σας :thumbsu:

μιχαλη εσενα θα σε πρηξω μιας και το φωτιστικο του μεγαλου ειναι τ5 και θελω την γνωμη σου γιατι τον αλλο μηνα θα παω για λαμπες...

πανο σε λιγο θα το βγαλω φωτο να το δεις ελπιζω να βοηθησουν..

τελος να ευχαριστησω τον αντωνη(fmnstr)για τις συμβουλες τα φραγκακια και τη βοηθεια του σε πολλα θεματακια που ειχα μεχρι στιγμης εισαι αδερφος :thumbsu:

Χαζομάρες.. Μου χεις τάξει θέση στον καναπέ. Μην ξεχνάς.!!
Link to comment
Share on other sites

Με το καλο Χρηστο το μεγαλο,καλη αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη εκλεισε ο μικρος καναπες ειναι δικος σου :thumbsu: :thumbsu: :thumbsu:

Νικο σε ευχαριστω ελπιζω καποια στιγμη και εγω να κανω κατι αναλογα ομορφο με τον υφαλο σου :thumbsu: :thumbsu: :thumbsu:

σημερα ειμαι στο γεμισμα εχω βγαλει πολλες φωτο.....να παρετε ματι :jig:

Link to comment
Share on other sites

Αντε αντεεεεεεεεε :jig:  :jig:  :jig:  :jig:

Καλο γεμισμα!

Οτι θες γενικα χρησταρα,εδω ειμαστε :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Χρησταρα για επιμονη και υπομονη σου!! Σου ευχωμαι να κυθουν τα οποια θεματα και το νεο ενυδρειο να παει τρενο!!!

Δωσε φωτο στον λαο με την πορεια του ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...