Jump to content

Απονιτροποιητης?


Recommended Posts

καλησπερα
θα ηθελα να ρωτησω αν εχει χρησιμοποιησει κανεις απονιτροποιητη σε γλυκο νερο, εχω ακουσει οτι το χρησιμοποιουν σε θαλασσινο....
εχει αποτελεσματα? χρειαζεται καποια συντηρηση?

υγ
εχω δισκαδικο 350λτ μονο με ανουμπιες... και εχω συνεχεια νιτρικα 25 με αποτελεσμα να αλλαζω 50% νερου ανα 3 ημερες... περαν του οτι κοστιζει λιγο , ειναι και κουραστικο....

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει δεν ειναι τοσο τραγικα τα νιτρικα σου.....ψαξε για φιλτρο αμμου.στο παρελθον ηταν αρκετα διαδεδομενα.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα φίλτρο της Eheim που είναι απονιτροποιητής είναι το λεγόμενο 2227 μπορείς να διαβάσεις μερικές λεπτομέρειες για αυτό το φίλτρο παρακάτω, της βρήκα σε ένα site.

Eheim 2227 External Filter Features:
The EHEIM professionel wet/dry filters offer efficiency surpassing that of a trickle filter. The water movement within the filter is bi-directional allowing for extended contact time between bacteria colonies, oxygen and toxins, which are thus decomposed much more rapidly than in a traditional filter.

• Decomposition of ammonium - 73% faster, nitrite - -67% faster.
• Exchange of oxygen and CO2 is accomplished by means of displacement through the specially designed breathing tube.
• The water output pulsates as the filter fills and empties, achieving a wavelike action.
Eheim 2227 External Filter - Suggested Filter Media
Filter media fulfil various functions. On the one hand, they hold back dirt particles and suspended floating matter and, on the other hand, they ensure the biological conversion of toxic waste or the chemical alteration of the water.
One differentiates between the following basic types of media: mechanical, biological, adsorptive and chemical. Ideal water conditions very much depend on the correct use of filter media.
EHEIM filter pads are used to separate the different filter media layers in standard filters.
EHEIM filter cartridges made of special foam materials provide a large filter surface. They can be changed in a few simple steps and after their "running in" time they not only function mechanically but also biologically. In addition there are also active carbon cartridges, which are excellently suited for adsorption.
EHFISYNTH filter pad for mechanically fine cleaning, especially for EHEIM professionel external and thermo filters.
Eheim 2227 Wet / Dry External Filter
The Eheim 2227 external filter over comes some of the problems associated with the traditional filters with the addition of features such as built in double taps, attached sealing ring, and easy to use taps. The breathing range of filters works like a trickle filter and is very efficient at removing ammonia and nitrite, recommended for heavily stocked or marine tanks. They come complete with all bits including filter media (substrat pro). Very good filters highly recommended.
Link to comment
Share on other sites

Δεν το βρίσκω πουθενά το φίλτρο

υπαρχει πιθανοτητα να εχει σχεση, αν το βιολογικο υλικο ειναι παλιο?

Πως καταλαβαίνω ότι θέλει αλλαγή?

Link to comment
Share on other sites

Και για του λόγου του αληθές για να μ πείτε κι εσείς την άποψη σας

Βρε παιδιά το δεξιά κομμάτι τι siporax είναι?
Ήταν Στο Fluval 405 το οποίο το είχα αγοράσει από ένα συγχομπιστα

IMG_20140418_193340_zpsvhkw0oy3.jpg

IMG_20140418_193409_zpsseniddc8.jpg

IMG_20140418_193415_zpsjvyxhsp1.jpg

IMG_20140418_193420_zpscbzkj0ph.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ποιας μάρκας είναι ; Λογικά είναι της fluval , μπορεί να είναι και το biomax.

Link to comment
Share on other sites

λογικα ειναι το πολυ απλο κεραμικο που εχει η fluval.δεν το λες και siporax.αυτο ειναι περισσοτερο για κατακρατηση των χοντρων ρυπων παρα για αποικηση βιολογιας.

Link to comment
Share on other sites

Το Fluval 405 μου είναι γεμάτο... Και έχω δίσκους... Λέτε να το αλλάζω σιγά σιγά?

Link to comment
Share on other sites

και να βαλεις τι?

Link to comment
Share on other sites

αν δεν υπαρχει προβλημα δεν πειραζεις τιποτε.δεν παιζουν με βιολογια σε δισκοενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

απλα επιδη πιστευω οτι εχω θεμα με την απονιτροποιηση

Link to comment
Share on other sites

αν κανεις σωστα τη διατροφη των ψαριων χωρις υπερβολες με κατεψυγεμενες συνεχεια κλπ,φροντιζεις σωστα τις αλλαγες νερου κλπ και κανεις και συχνα σκουπα δεν βλεπω τον λογο να εχεις θεμα με νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

περαν ολων αυτων δεν θα ηταν καλυτερο να εχω sera siporax απο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

ναι σαφως και θα ηταν.αυτο βεβαια φαινεται και σε βαθος χρονου οπου το ενα υλικο αρχιζει να διαλυεται και να τριβεται και το αλλο(το επωνυμο) αντεχει ακομα.

μην τρελλαινεσαι ομως.η δουλεια σου εγινε και γινεται μια χαρα οπως εισαι.

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ... λετε να μην δωσω τα ωραια μου λεφτα ε?

ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!!

θα το σκεφτω μιας και η βιολογια μου δεν εχει θεμα...

και τελευταια απορια.... διοτι δεν εχω εμπειρια σε αυτο

5 ταισματα την ημερα με flakes της ocean με φουλ πρωτεινη, με 9 δισκακια 7cm σε 350 λιτρα και μερα παρα μερα ταισμα μια φορα κατεψυγμενη καρδια

ειναι λογικο το 25νιτρικα πριν την αλλαγη νερου?

Link to comment
Share on other sites

Και λιγανιτρικαεχεις με μερα πΑραμερα κατεψυγμενη καρδια!!! Τους δινεις υπερβολικα τακτικα

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

ειναι μικρα, ετσι εχω ακουσει, τωρα θα ειναι 6 μηνων οπως το κοβω....

Link to comment
Share on other sites

Αγχωνεσαι 2much φιλε.και απο το φυτεμενο ακομη που ρωτουσες διαφορα.πρεπει μα χαλαρωσεις λογο για να το γουσταρεις περισσοτερο το χομπι.καταλαβαινω οτι θελεις το τελειο και προσπαθεις για αυτο και μπραβο σου,αλλα χανεις και το νοημα παραλληλα.χαλαραααα

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω... απλα ειμαι πολυυυυυυ ανακατοστρας!!!

καλα με το φυτεμενο τα ειδα ολα.... κι εκεινο απο εμενα....:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...