Jump to content

Αλλαγη Ηπείρου


pitsiovic

Recommended Posts

Θα αλλάξω set up και σκέφτομαι να πάω Αφρική. Το ενυδρείο μου είναι μικτά 250+ ltr. Και θα ήθελα τα φώτα από τους πιο έμπειρους.Κατ αρχήν τι διαφορές έχει MALAWI από TANGANYIKA? και καμια πρόταση για τα λίτρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε μου στην μαύρη ήπειρο!!

Πες μας τις διαστάσεις του ενυδρείου σου, γιατί αυτές έχουν σημασία στην Aφρική. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες καταρχην ειναι οι παραμετροι:

malawi

  • GH - 4 to 6.
  • KH - 6 to 8.
  • pH - 7.8 to 8.6

tanganika

  • GH - 11 to 17.
  • KH - 16 to 19.
  • pH - 8.6 to 9.5.

μπορεις να βαλεις και απ τις 2 λιμνες, στα λιτρα σου εγω θα εβαζα 2 ειδη mbuna

Link to comment
Share on other sites

Ωραια άρα για MALAWI με βλέπω για να μην παιζω με τις ωσμόσεις πάλι. mbuna είναι τα πετροψαρα αν έχω καταλάβει. σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Με 85 εκ. μήκος, δε θα έβαζα 2 είδη απο Malawi. Ειναι αρκετά περιοχικά ψάρια και οταν ενηλικιωθούν θα εχουν πρόβλημα. Ενα χαρέμι ναι, αλλα δυο είδη θα έχει πολυ κυνηγητό και τσαμπουκάδες ακόμα και τα από τα σχετικά ήρεμα mbuna όπως τα Labidochrimis ας πούμε. Το μήκος στα Malawi παίζει σημαντικό ρόλο και ο φίλος δεν έχει καλο μήκος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα "νταμαροψαρα":P Εχεις πολλες επιλογες απλα θελει λιγο ψαξιμο για να ταιριαξουν τα ειδη

Link to comment
Share on other sites

Με 85 εκ. μήκος, δε θα έβαζα 2 είδη απο Malawi. Ειναι αρκετά περιοχικά ψάρια και οταν ενηλικιωθούν θα εχουν πρόβλημα. Ενα χαρέμι ναι, αλλα δυο είδη θα έχει πολυ κυνηγητό και τσαμπουκάδες ακόμα και τα από τα σχετικά ήρεμα mbuna όπως τα Labidochrimis ας πούμε. Το μήκος στα Malawi παίζει σημαντικό ρόλο και ο φίλος δεν έχει καλο μήκος.

Κατα κανονα ναι εχεις δικιο ετσι ειναι , απλα ειπα την δικια μου αποψη τι θα εβαζα εγω, αλλος ισως (και σωστοτερα) θα εβαζε ενα χαρεμι, αλλα με καλο στυσιμο νομιζω μπορει να βαλει 2 ευκολα ειδη

Link to comment
Share on other sites

Δυο ήρεμα mbuna ειναι τα Labido και τα Acei yellow tail. Τα τελευταία όμως γίνονται θηριάκια (φτάνουν και τα 14 εκ.). Τα χαρέμια θα πρεπει να ειναι 1-3. Οτι στήσιμο κάνεις, που θα κρύβονται όλα αυτα; Έχει καλά λίτρα αλλα εδώ το μήκος παίζει ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Παρότι ο φίλος έχει ικανοποιητικά λίτρα το μήκος του ενυδρείου -και παρότι υπάρχει πλάτος- με προβληματίζει για mbuna γιατί μην ξεχνάμε θα αρχίσουν να γεννούν και πιθανόν να γίνουν ευτράπελα με δύο χαρέμια.Γνώμη μου αν θέλει να μείνει σε malawi θα πρότεινα species tank αλλιώς με ενα χαρέμι αλλιώς θα μπορούσε να φτιάξει ενα ωραιότατο ταγκανίκα κοινωνικό με ομάδα κογχυλόψαρα ,ας πούμε multies μαζί με πετρόψαρα για παράδειγμα julidocrhomis ή ενα species tank με καλβους μόνο ή ενα με brichardi μόνο.

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Αν πας για Μαλάουι εγώ θα έβαζα ένα χαρέμι!

Σε 120cm μήκος που εχει το δικό μου τα 2 χαρεμια τα βλέπω οριακά!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικά αποφάσησα για tanganyika μεριά.Σκεφτομαι ενα ζευγάρι Altolamprologus calvus .Θέλω απλά να ρωτήσω εάν μπορώ να τα συνδιάσω με ένα μικρό χαρέμι κοχυλόψαρα???και αν ναι τι πρωτείνεται ???

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσησα για tanganyika μεριά.Σκεφτομαι ενα ζευγάρι Altolamprologus calvus .Θέλω απλά να ρωτήσω εάν μπορώ να τα συνδιάσω με ένα μικρό χαρέμι κοχυλόψαρα???και αν ναι τι πρωτείνεται ???

Οι καλβοι θα ηταν μια πολυ ωραια επιλογη!παρουσιαζουν εντονο χαρακτηρα και ειναι αξιοι προσοχης!

Για αναλυτικες πληροφοριες δες εδω http://www.aquazone.gr/forums/topic/39483-altolamprologus-compressiceps-gold-head-boulenger-1898/#entry354222

Διαφορετικα τα multis ειναι ακομα μια ποιο ενδιαφερουσα προταση και εγω προσωπικα αυτην θα επελεγα!

Συντομα θα εχεις μια πολυπληθη οικογενεια με αυτους τους μικρους διαβολακους!

Έγινε επεξεργασία - velos
Link to comment
Share on other sites

Οι καλβοι θα ηταν μια πολυ ωραια επιλογη!παρουσιαζουν εντονο χαρακτηρα και ειναι αξιοι προσοχης!

Για αναλυτικες πληροφοριες δες εδω http://www.aquazone.gr/forums/topic/39483-altolamprologus-compressiceps-gold-head-boulenger-1898/#entry354222

Διαφορετικα τα multis ειναι ακομα μια ποιο ενδιαφερουσα προταση και εγω προσωπικα αυτην θα επελεγα!

Συντομα θα εχεις μια πολυπληθη οικογενεια με αυτους τους μικρους διαβολακους!

Απλώς να πω ότι στο προφίλ δεν μιλάει για κάλβους. ;)

Κατά τα άλλα συμφωνώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια άρα πάω για ζευγάρι Calvus με ένα χαρέμι Ν.Brevis... Τι πέτρα να ψάξω να βρω? Και για άμμο να πάρω αρραγωνίτη? Έχω είδη καμιά 30κ Χαλαζιακή να την ρίξω και αυτή για να μην πάει χαμένη???

Link to comment
Share on other sites

Απλώς να πω ότι στο προφίλ δεν μιλάει για κάλβους. ;)

Κατά τα άλλα συμφωνώ. :)

το παρεθεσα γτ τα ιδια ισχιουν και για τους καλβους! :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω φίλε μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια άρα πάω για ζευγάρι Calvus με ένα χαρέμι Ν.Brevis... Τι πέτρα να ψάξω να βρω? Και για άμμο να πάρω αρραγωνίτη? Έχω είδη καμιά 30κ Χαλαζιακή να την ρίξω και αυτή για να μην πάει χαμένη???

Λογο του σκληρου του δερματος πιστευω οτι δεν θα εχεις προβλημα με τις πετρες!

Το θεμα ειναι να δημιουργουντε σχισμες τις οποιες λατρευουν!τωρα για την αμμο εγω ειχα χρησιμοποιησει λευκη αμμο Λευκαδας την οποια

ειχα μαζεψει ο ιδιος!Πιστευω με χαλαζιακη θα εισαι μια χαρα!

καποιες ακομα πληροφοριες απο βιβλιογραφια!

Ονομασία : Altolamprologus calvus

Κατηγορία : Cichlids

Οικογένεια : Cichlidae

Καταγωγή : Από την νοτιοδυτική ακτή της Τανγκανίκας κοντά στο Τσιπίμπι της Ζάμπιας

Σεξουαλική διαφοροποίηση : Αρσενικά 13 εκ. Θηλυκά 11 εκ.

Κοινωνική συμπεριφορά : Είναι σχετικά ντροπαλό ψάρι δεν σκάβει και χρεισιμοποιει για φωλιά βαθιες σχισμές. Ζει σε ζευγάρια.

Θερμοκρασία : 24 – 28 C

pH : 8-9

GH : 9-19

Τελικό μέγεθος : Αρσενικά 12 εκ, Θηλυκά 8 εκ.

Διατροφικές συνήθειες : Δέχεται όλες τις ξηρές τροφές, κατεψυγμένες και ζωντανές τροφές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...