Jump to content

Αλλαγή Φωτιστικού Σε Rio125 Juwel


theodor72

Recommended Posts

Το φωτιστικό του ενυδρείου μου, μετά από 7 συνεχόμενα χρόνια λειτουργίας μας αποχαιρέτησε...

Πρέπει λοιπόν να το ανοίξω (δε ξέρω ακόμα πως) για να δω τι βγήκε εκτός. Και όπως το βλέπω έχω τις εξής επιλογές:

α) αφού καταφέρω να το ανοίξω, να αλλάξω τυχόν κομμένο ballast ή starter και να παραμείνω με τις Τ8 λάμπες που φοράει (2×18watt). Αυτή είναι και η πιο οικονομική λύση.

β) αφού πάλι ανοίξω το φωτιστικό, να αλλάξω όλον τον εξοπλισμό και να πάω σε λάμπες Τ5, κάνοντας και μια μικρή αναβάθμιση (2×28watt)

γ) να αγοράσω καινούργιο φωτιστικό της juvel, φυσικά με λάμπες Τ5. Το κόστος είναι γύρω στα 80 ευρώ και μάλλον η πιο ακριβή επιλογή.

Θέλω την γνώμη σας. Εσείς πως θα προχωρούσατε;

Ιδιαίτερα για την δεύτερη επιλογή, οι Τ8 που φοράει τώρα έχουν μήκος 590mm. Το ίδιο μήκος έχουν και οι Τ5 της juwel και υποθέτω και κάποιων άλλων ενυδρειακών λαμπών. Οι συνήθεις λάμπες Τ5 high output που κυκλοφορούν στην αγορά είναι κάπως μικρότερες (550-560mm). Ερώτηση 1η: Θα καταφέρω να προσαρμόσω νέα στεγανά ακροφύσια για Τ5 στο υπάρχον φωτιστικό; Ερώτηση 2η: Θα μπορεσω να προσαρμόσω στο υπάρχον φωτιστικό λάμπες με μικρότερο μήκος;

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρα οπως ξερεις τα φωτα πανε αναλογα με τι απαιτησεις εχεις και τι θες να κανεις.Αν σε καλυπτουν ο ηδη υπαρχων φωτισμος τοτε απλα αλλαζεις αυτο που εχει κανει και συνεχιζεις ως εχει.

Αν δεν σε ικανοποιει ο φωτισμος σου τοτε πας στις 2 επομενες επιλογες.Σου βαζω και μια τριτη εγω,να καταργησεις το καπακι τελειως και να πας σε κρεμμαστο φωτισμο με λαμπες τ5.

Λογικα μπορεις να αλλαξεις τα ακροφυσια και να βαλεις για τ5 και οσον αφορα το μηκος,αν ειναι λιγο μικροτερες μπορεις να κανεις την πατεντα του Φωτη με το τεφλον και να βαλεις οτι λαμπα θες.

Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμός που έχω τώρα το ενυδρείο, μάλλον είναι ελλειπέστατος. 36watt σε 100+- λίτρα καθαρού νερού. Βέβαια και τα φυτά που τώρα έχω τα πάνε μια χαρά. Αν βάλω όμως κάποιο stem, έστω και με ελάχιστες απαιτήσεις, η ανάπτυξή του δε θα είναι φυσιολογική.

Για κρεμαστό φωτιστικό δε το σκέφτομαι και λόγω κόστους αλλά και γιατί θεωρώ μικρό το ενυδρείο για να επενδύσω πάνω του.

Προβληματιζομαι για το αν θα μπορέσω να προσαρμόσω νέα Τ5 ακροφυσια, στις θέσεις που έχει το φωτιστικό.

Ευχαριστώ για το λινκ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρα,αν δεν κανω λαθος,τα ακροφυσια ειναι τα ιδια και αλλαζει μονο η διαμετρος εκει που μπαινει η λαμπα.Οπωτε φανταζομαι οτι δεν θα εχεις προβλημα στο πως θα τα προσαρμοσεις.

Το καλυτερο θα ειναι να παρεις 1 ακροφυσιο τ5 και να το δοκιμασεις,αν δεις οτι κανει παιρνεις ολα τα υλικα και κανεις τη μετατροπη.

Link to comment
Share on other sites

Εχει ιδέα κανείς πως και που πρέπει να "πριονισω" το φωτιστικό για να ανοίξει;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι φιλε μου?

http://www.petcumulus.gr/shop-products/psaria-fwtismos-juwel/juwel-high-lite-einsatzleuchte-60-cm-2x-24-watt

Αν ναι βγαζεις δεξια η αριστερα την ταπα κ το καπακι ειναι συρταρωτο επανω!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι φιλε μου?

http://www.petcumulus.gr/shop-products/psaria-fwtismos-juwel/juwel-high-lite-einsatzleuchte-60-cm-2x-24-watt

Αν ναι βγαζεις δεξια η αριστερα την ταπα κ το καπακι ειναι συρταρωτο επανω!

Mακάρι να ήταν τόσο απλό. . .

Όσα θεματα έχω πετύχει στο Net για το συγκεκριμένο φωτιστικό έχει πέσει κόψιμο τρελλό από την κάτω μεριά. . .

Θοδωρή ξεκίνα το χειρουργείου για το άνοιγμα πρώτα και βλέπεις πως θα πράξεις . . .

Εγώ πάντως επειδή έχω το ίδιο μόλις χαλάσει θα φροντίσω να προσαρμόσω τα ακροφύσια έτσι ώστε να μπαίνουν λαμπτηρες από ηλεκτρομάγαζα και όχι juwel :)

Link to comment
Share on other sites

Οποτε το δικο μου μοιαζει αλλα ειναι διαφορετικο!

Link to comment
Share on other sites

Για να σου δώσω να καταλάβεις και γω εχω το 125 αλλά φοράει Τ5 και τα πλαινά "καπάκια" είναι ενιαία με το πάνω.

Φυσιολογικά το πάνω είναι κολλητό,πρεσσαριστό κάτι τέτοιο τελος πάντων.

Τουλαχιστον όπως βλέπω το δικό μου θα προσπαθούσα να ξεκολλήσω με κάποιο τρόπο το πάνω κομμάτι

και όχι αυτο που συνηθίζουν όλοι να σκίζουν από κάτω.

Το πάνω και να σπάσει με κάνα plexi το μοντάρεις. . . Το σκίσιμο από κάτω όμως πως το κλείνεις ???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά Τεό πως έπραξες ??

Κατάφερες να το ανοίξεις χωρίς να το σφάξεις??

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δε βρήκα χρόνο! Άλλαξα διακόπτη και πρίζα μήπως είναι εκεί το πρόβλημα (κακή επαφή) αλλά τίποτα. Επειδή αφήνοντας μόνιμα ανοιχτό τον διακόπτη κάποια στιγμή ανάβεις το φωτιστικό (ανάβει δηλαδή όποτε θέλει), συμπέρανα πως το ballast είναι εντάξει αλλά έχει πρόβλημα το starter.

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Τα λαμάκια μέσα στα ακροφύσια είναι εντάξει??Μήπως κάποιο έχει στραβώσει λόγο θερμοκρασίας και δεν κάνει καλή επαφή ??

Τώρα το είδα περί πριονίσματος

https://www.google.gr/search?q=how+to+open+rio+lighting+unit&client=firefox-a&hs=4d4&rls=org.mozilla:en-US:official&channel=sb&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=29dnU_vJAbOv7Aa3-YCQAQ&ved=0CAkQ_AUoAg&biw=1920&bih=930#facrc=_&imgrc=i4xjMAM-cvCYcM%253A%3BHAgxmx46S9N5eM%3Bhttp%253A%252F%252Fimg399.imageshack.us%252Fimg399%252F7238%252Fimg0812rc7.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.fishforums.net%252Findex.php%253F%252Ftopic%252F265546-fixing-juwel-light-bar%252F%3B640%3B480

Προσπάθησε να βρεις κάποιον άλλο τρόπο καλύτερα.Φυσιολογικά το πάνω μέρος πρέπει να είναι κολλητό.Κάπως θα ανοίγει δεν γίνεται. . .

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Επειδή το πρόβλημα παραμένει και μάλλον χειροτερεύει, πρέπει να βρω λύση.
 

Ξεκίνησα λοιπόν να δω πως ανοίγει (αν ανοίγει) και το μόνο που κατάφερα είναι να βγάλω τις πλαϊνές "θήκες" όπου κουμπώνει το σώμα του φωτιστικού και στηρίζεται στο πλαίσιο του ενυδρείου. Μάλλον όμως και το πάνω κάλυμμα είναι κολλημένο με το κάτω (στις κόκκινες γραμμές υποθέτω) και δεν είναι συρταρωτό.

Αν δεν έχετε κάτι να προτείνετε, λέω να προχωρήσω στο κόψιμο στο κάτω μέρος φωτιστικού. Από πάνω είναι σίγουρα πιο εύκολο αλλά δε ξέρω πως θα φαίνεται.

Ξέρει κανείς που πρέπει να κόψω για να μη κάνω καμιά ζημιά;

Το κόλλημα μετά γίνεται με σιλικόνη, θερμοκόλα ή κάτι άλλο;

 

Επειδή δεν είναι σίγουρο αν μετά την εγχείρηση ο ασθενής θα ζήσει ή θα μου αρέσει οπτικά το αποτέλεσμα (το ενυδρείο βρίσκεται στο σαλόνι) πείτε μου σιγά σιγά και καμιά άλλη εναλλακτική.

 

post-9106-0-48762200-1430044620_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Όπως πολύ σωστά το είπες και εγώ θα προτιμούσα το κόψιμο από πάνω.

Από κάτω πέρα από την στεγανοποίηση που πλέον θα είναι το ευκολο θα πρέπει να βρεις και τρόπο

να στηρίξεις το κομμάτι που θα κόψεις.

Αν ανοίξεις από πάνω βάζεις μια λωρίδα 3mm plexiglass μαύρο με λίγη σιλικόνη και καθάρισες.

Φυσικά το plexi που συζητάω θα πιάνει όλη την επιφάνεια του φωτιστικού :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδεύτικα αλλά το άνοιξα!!!

 

Για πείτε τώρα, όταν αλλάξω το μπαλαστ με τι ξανακολλάω το πλαστικό;

Link to comment
Share on other sites

Φώτο και λεπτομέρειες για εμάς τους περίεργους δεν έχει ?? :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν προλαβα να διαβασω πριν κανεις κατι.

Εω θα προτεινα να εβαζες αλλο μπαλαστ στο ντουλαπι (για να μην τρελλαινει και τυχων πεχαμετρα κλπ, οταν ειναι στο σκαφακι το μπαλαστ), να αφηνες το σκαφακι οπως εχει (χωρις λαμπες)  και να βαλεις δυο λαμπες σε ωμεγα στα φλαπς.

Link to comment
Share on other sites

Φώτο και λεπτομέρειες για εμάς τους περίεργους δεν έχει ?? :P

Φωτορεπορτάζ προσεχώς!!! :D

 

 

Δεν προλαβα να διαβασω πριν κανεις κατι.

Εω θα προτεινα να εβαζες αλλο μπαλαστ στο ντουλαπι (για να μην τρελλαινει και τυχων πεχαμετρα κλπ, οταν ειναι στο σκαφακι το μπαλαστ), να αφηνες το σκαφακι οπως εχει (χωρις λαμπες)  και να βαλεις δυο λαμπες σε ωμεγα στα φλαπς.

Πρακτικό μεν, όχι και τόσο ελκυστικό δε. Ευχαριστώ για την ιδέα, θα την χρησιμοποιήσω αν βάλω κάποιο πρόσθετο φωτισμό ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδεύτικα αλλά το άνοιξα!!!

 

Για πείτε τώρα, όταν αλλάξω το μπαλαστ με τι ξανακολλάω το πλαστικό;

 

Εδώ όμως δε μου απαντάτε... Θερμοκόλλα κάνει; Την έχω πρόχειρη. Σιλικόνη;

Link to comment
Share on other sites

Ωρε ζητάω φώτο για να δούμε που και πως έκοψες μπας και κατέβει καμιά ιδέα :P

 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα κόβοντας πρώτα την επίπεδη κάτω επιφάνεια του φωτιστικού προσέχοντας να μη προχωρήσω σε βάθος και κόψω κανένα καλώδιο ή κάτι άλλο αφού δεν ήμουν σίγουρος τι ακριβώς θα βρω στο εσωτερικό του φωτιστικού. Δημιουργήθηκαν δύο θέματα. Πρώτα, από την πλευρά που εισέρχεται το καλώδιο της παροχής (ρεύμα) στο φωτιστικό, υπάρχει ένα μεταλλικό κλιπσάκι που με δύο βίδες κρατάει το καλώδιο σταθερό επάνω στο καπάκι. Φυσικά εγώ έπεσα επάνω του και έκανα και δεύτερο κόψιμο μερικά εκατοστά προς το κέντρο του φωτιστικού. Διπλή δουλειά δηλαδή.(φώτο 1 & 2) Το δεύτερο είναι ένα “νεύρο” που υπάρχει κατά μήκος όλης της κάτω επιφάνειας που δίνει μεγαλύτερη αντοχή στο φωτιστικό. Στην αρχή φοβήθηκα μήπως είναι και αυτό μεταλλικό αλλά ευτυχώς ήταν πλαστικό και αυτό. (φώτο 3) Στη συνέχεια έκοψα τα πλαϊνά με την ίδια πάντοτε προσοχή. (φώτο 4)

Φυσικά το ballast είναι βιδωμένο πάνω στο πλαστικό. Όμως η νέα τεχνολογία τείνει να μικραίνει τις διαστάσεις. Έτσι το καινούργιο ballast που αγοράστηκε έχει μικρότερο μήκος και για να παραμένει σταθερά στη θέση του θα πρέπει να κολληθεί στο πλαστικό. Επίσης η συνδεσμολογία είναι ελάχιστα διαφορετική με το καινούργιο ballast να έχει δύο λιγότερες υποδοχές καλωδίων. Αυτό λύθηκε εύκολα συνδέοντας μεταξύ τους τα δύο καλωδιάκια που “περίσσευαν” με μια κλέμα. (φώτο 5)

Αφού έγιναν όλες οι συνδέσεις, μπήκε στην πρίζα και Δόξα τω Θεώ λειτούργησε. (φώτο 6)

 

post-9106-0-61320900-1430606507_thumb.jpgpost-9106-0-06468700-1430606502_thumb.jpgpost-9106-0-76574900-1430606504_thumb.jpgpost-9106-0-36900800-1430606509_thumb.jpgpost-9106-0-27161800-1430606514_thumb.jpgpost-9106-0-23040300-1430606511_thumb.jpg
 

Συμπεράσματα:

- Θέλει πολύ υπομονή για να κοπεί με ένα απλό πριονάκι

- Πολύ εύκολα μπορεί κάποιος να “αρπάξει” κανένα δάχτυλο

- Πολύ ροκανίδι ρε παιδιά! Γέμισε ο τόπος!

- Γλίτωσα κάποια ευρώ, αλλά αν μου περίσσευαν θα προτιμούσα να τα έδινα για ένα καινούργιο φωτιστικό (ή ένα καινούργιο, μεγαλύτερο ενυδρείο) παρά να το εγχειρήσω.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ωραιος φιλε μου!!

Γενικα αυτα τα κοβουμε με dremel για ποιο ευκολα αν εχουμε.

Το νεο ballast αναβει και χωριστα τις λαμπες ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...