Jump to content

Κλαδι Για Το Ενυδρειο


Recommended Posts

καλησπερα παιδεια.
μια ερωτιση θελω να κανω για αυτο το κλαδακι,
με την καταληλη επεξεργασια μπαινει σε ενυδρειο? τι δεντρο ειναι ? το βρηκα παραθαλασσια...
post-58916-0-13166100-1397480097_thumb.jpgpost-58916-0-78657500-1397480100_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από το κινητό που το βλέπω, εμένα σε λεύκα μου κάνει. Αν ειναι λεύκα, το δέντρο αυτο δεν έχει ρυτίνη στο ξύλο;

Link to comment
Share on other sites

Μη το ρισκαρεις για μενα.Στο εμποριο θα βρεις ομορφες ριζες σε χαμηλες τιμες και ποιο σιγουρες για τα ψαρια σου..

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε ειδα κατι τιμες και δεν δινω 30 ευρο για μια ριζα
δεν τα εχω δηλαδι :/ και επειδη χτες ειμουνα παραλια για βολτιτσα βρηκα αυτο και μου αρεσε

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε ειδα κατι τιμες και δεν δινω 30 ευρο για μια ριζα

δεν τα εχω δηλαδι :/ και επειδη χτες ειμουνα παραλια για βολτιτσα βρηκα αυτο και μου αρεσε

Περιεργο,προσφατα πηρε η κοπελα μου τα 16 μια που επιασε ολο το 300λιτρο της.Αν τελικα την κρατησεις θελει πολυ καλο βρασιμο σιγουρα και αν μπορεις τριψε την με ενα σφουγγαρι γιαλοχαρτο και μιας και κανει καλο καιρο αφησε την αρκετες ωρες στον ηλιο!!

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε ειδα κατι τιμες και δεν δινω 30 ευρο για μια ριζα

δεν τα εχω δηλαδι :/ και επειδη χτες ειμουνα παραλια για βολτιτσα βρηκα αυτο και μου αρεσε

....γιατί το πευκο δεν έχει ρετσίνι; Ακόμη περισσότερο από τη λεύκα. Δε μου κάνει για λευκό όμως, το ξύλο αυτο ειναι πιο λευκό με τα χαρακτηριστικά σκούρα "γδαρσίματα" της λεύκας αλλα μπορεί να κάνω και λάθος γιατι το βλέπω απο κινητό. Θα έλεγα κι εγω να μη το ρισκάρεις. Ψάξε στις αγγελίες και όλο και κάτι θα βρεις σαφώς πιο οικονομικό απο αυτα που πουλάνε έξω. Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι φαν των ξύλων από την φύση και έχω χρησιμοποιήσει αρκετά... το συγκεκριμένο δεν θα το έβαζα!

Προτιμώ να παίρνω ξύλα από ποτάμι και όχι από θάλασσα και που θα ξέρω σίγουρα από τι δέντρο είναι!

Επίσης.. έχω την εντύπωση πως το συγκεκριμένο ξύλο δεν είναι ξεφλουδισμένο.. άρα όχι εντελώς ξερό!

Link to comment
Share on other sites

το κλαδακι κρεμοτανε απο ενα δεντρο οποτε ναι δεν ειναι εντελώς ξερο,
θα το αφηνα να ξεραθει αλα απο οτι βλεπω καλυτερα να το πεταξω
εδω περα 1 ρεμα εχουμε που αν παρω απο εκει κλαδι τα ψαρακια παιζει και να βγαλουν ποδια

Link to comment
Share on other sites

Θέλει πάρα πολύ χρόνο για να ξέραθεί. Κάποιοι τα βάζουν στον φούρνο για να επισπέυσουν την διαδιακασία.

Δεν νομίζω πως αξίζει τον κόπο!

Αν πας ποτέ σε κανένα ποτάμι (καθαρό).. θα βρεις σίγουρα πολλά ξερά κλαδιά τουλάχιστον από πλατάνια!

Εγώ αυτές τις ημέρες που είμαι στην Ηπειρο.. έχω βρει την χαρά μου! Έχω μαζέψει πολύ πράμα..

Link to comment
Share on other sites

thnx για την βοηθεια παιδεια, θα το πεταξω το κλαδι και μιας και φτιαχνη και ο καιρος, ειανι οτι πρεπει για καμια εξόρμηση στην φυση... :P

Link to comment
Share on other sites

Επιστροφή στην φύση λοιπόν!

Όσο για το κλαδάκι σου από την παραλία.. μπορείς να το κρατήσεις για να το στολίσεις τα Χριστούγεννα! :GetATree:

Link to comment
Share on other sites

thnx για την βοηθεια παιδεια, θα το πεταξω το κλαδι και μιας και φτιαχνη και ο καιρος, ειανι οτι πρεπει για καμια εξόρμηση στην φυση... :P

Το καλυτερο

και θα μπορεις να βρεις κατι που θα σου αρεσει πολυ περισσοτερο

και θα μπορεις να παρεις και μερικα περισσοτερα

για να τα εχεις σε περιστωση που δεν σου καθεται κατι καλα

Link to comment
Share on other sites

Αρμυρια ειναι φυτρωνει παντα σε παραθαλλασια μερη και τρεφεται με θαλασσινο νερο.....αν θες για το σπιτι φαντασου να την φυτεψεις την ποτιζεις με θαλασσινο νερο μονο....

Link to comment
Share on other sites

Οντως τωρα που το λες

οντως μοιαζει με αλμυρα (ετσι τις λεμε εμεις :) )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...