Jump to content

Demasoni Σε Ακινησία


george78

Recommended Posts

Καλησπερα κ παλι μια βοήθεια .εχω 6 lampido k 3 demasoni (οπου πριν λίγες μέρες γεννήσανε 5).συνολο οχτώ .

Εχθες είδα παρά πολύ κυνήγι μεταξύ των δυο demasoni ,πράγμα οπου δεν είχε ξανασυμβεί σε τόσο μεγάλη ένταση ποτε ξανά,κ σημερα παρατηρώ το ένα demasoni (το κυνηγημενο) να καθετε στην πανω γωνία του εσωτερικού φίλτρου σχεδόν ακίνητο .τι γίνετε;πως τα βλέπετε τα πράγματα;

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι τα έχει κάνει "πάνω του" που λέμε. Ειναι φοβισμένο. Σε πόσα λίτρα τα έχεις; Εχε υπόψη σου οτι τα Demasoni πανε σε μεγάλες ομάδες 10+ κάθοδος ειναι επιθετικά και όσο πιο πολλα ειναι, τόσο μειώνεται η επιθετικότητα. Έχεις δει τίποτα σημάδια στο σώμα του;

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω ότι πρεπει να πολλα .ειχα 8 κ μείνανε τα τρία μονο κ τωρα γεννησανε.σκεψου τόσο καιρό που ηταν τρία δεν υπήρξε τόσο μεγάλο κυνηγητό .εχθες ηταν πολύ έντονο .λες να φταίει που γεννηθήκανε τα αλλα 5;

Το ενυδρειο μου ειναι 240 λτ .σημαδια δεν εχει αλλα τωρα το βλέπω παλι στο ίδιο σημείο κ καθετε πλάγια .😟

Link to comment
Share on other sites

Τρώει καθόλου οταν ταίζεις; Ειναι πλάγια επειδή έχει στριμωχτεί πίσω απο κάποιο σωλήνα; Εμένα ενα Maingano έτσι έκανε. Πλαγιάζει για να χωρέσει ανάμεσα στο γυαλί και τον σωλήνα για τον ίδιο λόγο, ηταν φοβισμένο. Τα αλλα δυο ειναι το ζευγάρι έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν είχες τσακωμούς σημαίνει ότι τα έβαλες μικρά ! Τώρα που ενηλικιωθηκαν είναι σαν το χαιλαντερ , ένα μόνο θα μείνει!

Επίσης όταν ξεκινάνε ηλικιακά να γονιμοποιουν γίνονται αρκετά επιθετικά!

Το ψαράκι σου είναι 100% κυνηγημενο και στρεσαρισμενο! Και δεν το βλέπω για πολύ ακόμα καλά!

Πρέπει να μεγαλώσεις την ομάδα και πιθανόν να προσθέσεις πέτρες για σπηλιές !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τρώει καθόλου οταν ταίζεις; Ειναι πλάγια επειδή έχει στριμωχτεί πίσω απο κάποιο σωλήνα; Εμένα ενα Maingano έτσι έκανε. Πλαγιάζει για να χωρέσει ανάμεσα στο γυαλί και τον σωλήνα για τον ίδιο λόγο, ηταν φοβισμένο. Τα αλλα δυο ειναι το ζευγάρι έτσι;

Δεν έχει σημασία αν είναι ζευγάρι, μην μπερδευεσαι με ταγκανικα!

Τα αρσενικά κυνηγάνε τους πάντες! Βέβαια πρώτα τα αρσενικά τα αλλά , και μετά τα θηλυκά (για αυτό προσπαθούμε να βάζουμε ένα αρσενικό με 3-4 θηλυκά) ώστε να μην κυνηγάνε το ίδιο συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Τα Demasoni θέλουν ομάδα πάνω απο 10-12 άτομα, φυσικά ούτε ζευγάρια ούτε χαρέμια μετράνε εδώ. Οταν ειναι πολλα μειώνεται πολυ η επιθετικότητας τους. Απλα επειδη είχε γέννα, θεώρησα οτι ο αρσενικός την έπεσε άγρια σε ενα άλλο αρσενικό ή απλα το ζευγάρι έβγαλε απο τη μέση το άλλο θυληκό. Το θέμα ειναι οτι έχει 3 τέτοια ψάρια και σίγουρα θα έχει και στο μέλλον πρόβλημα αν δε κάνει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν είχες τσακωμούς σημαίνει ότι τα έβαλες μικρά ! Τώρα που ενηλικιωθηκαν είναι σαν το χαιλαντερ , ένα μόνο θα μείνει!

Επίσης όταν ξεκινάνε ηλικιακά να γονιμοποιουν γίνονται αρκετά επιθετικά!

Το ψαράκι σου είναι 100% κυνηγημενο και στρεσαρισμενο! Και δεν το βλέπω για πολύ ακόμα καλά!

Πρέπει να μεγαλώσεις την ομάδα και πιθανόν να προσθέσεις πέτρες για σπηλιές !

+10000
Link to comment
Share on other sites

Τρώει καθόλου οταν ταίζεις; Ειναι πλάγια επειδή έχει στριμωχτεί πίσω απο κάποιο σωλήνα; Εμένα ενα Maingano έτσι έκανε. Πλαγιάζει για να χωρέσει ανάμεσα στο γυαλί και τον σωλήνα για τον ίδιο λόγο, ηταν φοβισμένο. Τα αλλα δυο ειναι το ζευγάρι έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Τρώει καθόλου οταν ταίζεις; Ειναι πλάγια επειδή έχει στριμωχτεί πίσω απο κάποιο σωλήνα; Εμένα ενα Maingano έτσι έκανε. Πλαγιάζει για να χωρέσει ανάμεσα στο γυαλί και τον σωλήνα για τον ίδιο λόγο, ηταν φοβισμένο. Τα αλλα δυο ειναι το ζευγάρι έτσι;

Ειναι πισω απο μια βαλισνερια δίπλα στο εσωτερικό φίλτρο .ναι πρεπει να ειναι δυο αρσενικά κ ένα θυλικο.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν είχες τσακωμούς σημαίνει ότι τα έβαλες μικρά ! Τώρα που ενηλικιωθηκαν είναι σαν το χαιλαντερ , ένα μόνο θα μείνει!

Επίσης όταν ξεκινάνε ηλικιακά να γονιμοποιουν γίνονται αρκετά επιθετικά!

Το ψαράκι σου είναι 100% κυνηγημενο και στρεσαρισμενο! Και δεν το βλέπω για πολύ ακόμα καλά!

Πρέπει να μεγαλώσεις την ομάδα και πιθανόν να προσθέσεις πέτρες για σπηλιές !

Ναι τα ειχα βάλει μικρά.κ την ομάδα πως να την μεγαλώσω;νομίζω ότι μου έχουν πει τωρα που μεγαλωσανε τα αλλα ,αν βάλω καινούργια δεν θα τα αφήσουν να επιβιώσουν .

πετρες;εχω γύρω στα 60 κιλά μεσα.ποσες ακομα ;όλες έχουν κενό μεταξύ τους ικανοποιητικό ώστε να περνάνε απο μεσα

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πισω απο μια βαλισνερια δίπλα στο εσωτερικό φίλτρο .ναι πρεπει να ειναι δυο αρσενικά κ ένα θυλικο.

Αν δεν έχεις σκοπό να τα δώσεις, πρέπει να βάλεις κι άλλα Dεmasoni αλλά δε ξέρω κατα πόσο θα ήταν και καλό κάτι τέτοιο μιας και τα λίτρα σου είναι σχετικά λίγα γι' αυτά (καμιά 10αρία) και τα 6 Labido μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Τα Demasoni θέλουν ομάδα πάνω απο 10-12 άτομα, φυσικά ούτε ζευγάρια ούτε χαρέμια μετράνε εδώ. Οταν ειναι πολλα μειώνεται πολυ η επιθετικότητας τους. Απλα επειδη είχε γέννα, θεώρησα οτι ο αρσενικός την έπεσε άγρια σε ενα άλλο αρσενικό ή απλα το ζευγάρι έβγαλε απο τη μέση το άλλο θυληκό. Το θέμα ειναι οτι έχει 3 τέτοια ψάρια και σίγουρα θα έχει και στο μέλλον πρόβλημα αν δε κάνει κάτι.

Τωρα που γεννησανε δεν ειναι καλύτερα ;

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που γεννησανε δεν ειναι καλύτερα ;

Είναι πολύ μικρά για "τη δουλειά" που τα χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα ειχα βάλει μικρά.κ την ομάδα πως να την μεγαλώσω;νομίζω ότι μου έχουν πει τωρα που μεγαλωσανε τα αλλα ,αν βάλω καινούργια δεν θα τα αφήσουν να επιβιώσουν .

πετρες;εχω γύρω στα 60 κιλά μεσα.ποσες ακομα ;όλες έχουν κενό μεταξύ τους ικανοποιητικό ώστε να περνάνε απο μεσα

Θέλει πολλές σπηλιές χωρίς έξοδο όπως και σπηλιές με μια έξοδο, τα τούνελ δεν πολυβοηθανε !

Αν βρεις ψαράκια πάρε καμία ντουζίνα , κλείνεις φώτα Κανά 2 μέρες!

Και προσευχεσαι :D

Έγινε επεξεργασία - samilias21
Link to comment
Share on other sites

Θέλει πολλές σπηλιές χωρίς έξοδο όπως και σπηλιές με μια έξοδο, τα τούνελ δεν πολυβοηθανε !

Αν βρεις ψαράκια πάρε καμία ντουζίνα , κλείνεις φώτα Κανά 2 μέρες!

Και προσευχεσαι :D[/quote

Λες να σβήσω τα φώτα;βοηθάει αυτο;και οταν λες σπηλιές χωρις έξοδο;ειναι σωστό αυτο;όλες τις πέτρες τις εχω βάλει με τέτοιο τροπο ώστε να υπάρχουν εξόδους γύρω τους

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ μικρά για "τη δουλειά" που τα χρειάζεσαι.

Ποια ειναι η λύση τότε κατα την γνώμη σου;

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η λύση τότε κατα την γνώμη σου;

Είτε βγάζεις τα Labido και κρατας τα Demasoni αφού προσθεσεις άλλα 8 και κάνεις το ενυδρείο spieces, είτε διώχνεις τα Demasoni, κρατάς τα Labido και ανάλογα με το μήκος βάζεις και ένα ακόμα χαρέμι (1m-3f) από ένα άλλο σχετικά ήρεμο mpuna.

Link to comment
Share on other sites

Είτε βγάζεις τα Labido και κρατας τα Demasoni αφού προσθεσεις άλλα 8 και κάνεις το ενυδρείο spieces, είτε διώχνεις τα Demasoni, κρατάς τα Labido και ανάλογα με το μήκος βάζεις και ένα ακόμα χαρέμι (1m-3f) από ένα άλλο σχετικά ήρεμο mpuna.

Να κρατήσω labido k demasoni δεν υπαρχει περίπτωση δηλαδη,;και οταν λες να τ βγάλω τι εννοείς;κ να τα χαρίσω ειναι δύσκολο να βρω φαντάζομαι.κ αν ΄παρω αλλα demasoni?να ειναι μικρά;δεν θα κινδυνεύουν απο τα αλλα;

Φαντάζομαι ότι οι κινήσεις που λες να κανω πρεπει να γίνουν κ αμμεσα !!!σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Τα demasoni ειναι ικανα να ζευγαρωνουν την μια στιγμη και την αλλη να σκοτωνονται , ξερεις αν αυτο που κυνηγουσε ηταν αρσενικο ? και τι κυνηγησε αρσενικο η θυληκο?

Link to comment
Share on other sites

Τα demasoni ειναι ικανα να ζευγαρωνουν την μια στιγμη και την αλλη να σκοτωνονται , ξερεις αν αυτο που κυνηγουσε ηταν αρσενικο ? και τι κυνηγησε αρσενικο η θυληκο?

Κ τα δυο αρσενικά ειναι νομίζω Κατα 90%

Link to comment
Share on other sites

Αρα φυσιολογικο το τι εγινε, το ψαρακι που στρεσαριστηκε καλο θα ηταν να το εδινες καπου, και οπως ειπανε τα παιδια απο πανω να βαλεις και αλλα θυλικα μεσα . Φανταζομαι οτι γενικα στο ενυδρειο το αρσενικο demasoni ειναι το κυριαρχο αρσενικο. Με το αρσενικο labido πως τα παει?

Link to comment
Share on other sites

Θέλει πολλές σπηλιές χωρίς έξοδο όπως και σπηλιές με μια έξοδο, τα τούνελ δεν πολυβοηθανε !

Αν βρεις ψαράκια πάρε καμία ντουζίνα , κλείνεις φώτα Κανά 2 μέρες!

Και προσευχεσαι :D[/quote

Λες να σβήσω τα φώτα;βοηθάει αυτο;και οταν λες σπηλιές χωρις έξοδο;ειναι σωστό αυτο;όλες τις πέτρες τις εχω βάλει με τέτοιο τροπο ώστε να υπάρχουν εξόδους γύρω τους

Όταν βάζουμε καινούργια ψαράκια μέσα ενώ υπάρχουν άλλα , καλό είναι να κλείνουμε φώτα, για τα νέα να βρούνε σπηλιές και χώρους!

Όσον αφορά τις σπηλιές θέλει συνδυασμό, το κακό με τα περάσματα (το έχω πάθει για αυτό το λέω) είναι ότι το κυνηγημενο περνάει από μέσα αλλά δεν μπορεί να προστατευθεί διότι περνάει από μέσα και ο κυνηγός , και το αποτέλεσμα είναι πως και λόγω μειωμένου πληθυσμού κυνηγάει το συγκεκριμένο συνέχεια , ώστε μετά από λιγε ώρες, μέρες κτλ να βρίσκεται στην επιφάνεια , η δίπλα από τα φίλτρα η σε γωνίες! Και τέλος να αρρωσταίνει η να πεθαίνει!

Για αυτό χρειάζεσαι σπηλιές ώστε να μπορεί να μπει μέσα και να νιώσει ασφαλή ώστε να την προστατεύσει ,

Και άλλες με λίγο χώρο , κάτι σαν έξοδο κινδύνου !

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πώς πρέπει να αυξηθεί ο αριθμός των demasoni άμεσα φίλε μου αλλιώς θα έχεις μέγα πρόβλημα με αυτούς τους μικρούς διάβολους...

θα ήθελες να μας πείς λίγο τις διαστάσεις το ενυδρείου σου ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...