Jump to content

Demasoni Σε Ακινησία


george78

Recommended Posts

Οι ομαδες demasoni γι αυτο φημιζονται.. για τον ενα κυριαρχο αρσενικο. Επρεπε απλα να δρασεις πιο νωρις οταν εχανες ψαρια ενισχυοντας το πλυθησμο. Αυτο που κανει το συγκεκριμμενο ψαρι ειναι απλο, νομιζω καποιος το ειπε ''χαιλαντερ'' . Παντα ο ενας κυριαρχος σκοτωνει ενα ενα τα υπολοιπα αρσενικα, εκτος κι αν οι συνθηκες ειναι ευνοικες. Μια συνθηκη που σιγουρα δεν εχεις ειναι ο πλυθησμος. Παντα σε ομαδες ανω των 12 για να ''σπαει'' η επιθετικοτητα. Προσεξε δεν ειναι ψαρι που δεν θα επιτιθεται.. θα το κανει και σε ομαδες των 80 απλα διαιρειται στο καθε ψαρι και ετσι δεν αγχωνεται και τρωει μονο ενα το ξυλο. Η φαση ειναι οτι μεχρι να σκοτωσουν ενα συγκεκριμμενο αλλο αρσενικο το ''lockaroun'' δηλαδη κλειδωνουν πανω σε αυτο μεχρι να πεθανει (σε μικρες ομαδες) και μετα αλλαζουν στοχο.. χαχαχαχα!! Επικα ψαρακια. Τελοσπαντων τωρα απο τη στιγμη που ειναι μεσα στις ''τρελες'' πρεπει να αυξησεις πολυ την ομαδα. Και παλι σιγουρος δεν εισαι... Αλλα μπορεις να προσπαθησεις να πειραματιστεις και να δεις πως θα παει!! :mp3:

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πώς πρέπει να αυξηθεί ο αριθμός των demasoni άμεσα φίλε μου αλλιώς θα έχεις μέγα πρόβλημα με αυτούς τους μικρούς διάβολους...

θα ήθελες να μας πείς λίγο τις διαστάσεις το ενυδρείου σου ?

240 λτ ειναι με μήκος 1,20

Link to comment
Share on other sites

Οι ομαδες demasoni γι αυτο φημιζονται.. για τον ενα κυριαρχο αρσενικο. Επρεπε απλα να δρασεις πιο νωρις οταν εχανες ψαρια ενισχυοντας το πλυθησμο. Αυτο που κανει το συγκεκριμμενο ψαρι ειναι απλο, νομιζω καποιος το ειπε ''χαιλαντερ'' . Παντα ο ενας κυριαρχος σκοτωνει ενα ενα τα υπολοιπα αρσενικα, εκτος κι αν οι συνθηκες ειναι ευνοικες. Μια συνθηκη που σιγουρα δεν εχεις ειναι ο πλυθησμος. Παντα σε ομαδες ανω των 12 για να ''σπαει'' η επιθετικοτητα. Προσεξε δεν ειναι ψαρι που δεν θα επιτιθεται.. θα το κανει και σε ομαδες των 80 απλα διαιρειται στο καθε ψαρι και ετσι δεν αγχωνεται και τρωει μονο ενα το ξυλο. Η φαση ειναι οτι μεχρι να σκοτωσουν ενα συγκεκριμμενο αλλο αρσενικο το ''lockaroun'' δηλαδη κλειδωνουν πανω σε αυτο μεχρι να πεθανει (σε μικρες ομαδες) και μετα αλλαζουν στοχο.. χαχαχαχα!! Επικα ψαρακια. Τελοσπαντων τωρα απο τη στιγμη που ειναι μεσα στις ''τρελες'' πρεπει να αυξησεις πολυ την ομαδα. Και παλι σιγουρος

δεν εισαι... Αλλα μπορεις να προσπαθησεις να πειραματιστεις και να δεις πως θα παει!! :mp3:

Ποσά να βάλω κ σε τι ηλικία περίπου ;να ειναι μεγάλα ;ειναι δύσκολο να βρω άμεσα .λογικο δεν ειναι;και τα lampido τι να τα κανω ;που να τα δώσω;πιστεύεις ότι ειναι εύκολο κ αυτο ;

[

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εχεις αυτο το θεμα. Οχι δε θεωρω πως ειναι ευκολο.. τη ξερω την αγορα και ξερω πως ειναι οτι να ναι, και πολυ δυσκολο να βρεις αυτο που θες οταν το θες. Απο κει και περα ανεβασε τον αριθμο των ψαριων σου στα 12-15 σε ιδιο μεγεθος θα ηταν το ιδανικο, αλλα λογικα θα σου σπασει το ζευγαρι(οι γεννες βασικα) για καποιο διαστημα, μπορει και οχι ωστοσο. Ομως δεν ειναι κατι αυτο μετα απο λιγο καιρο αν πανε ολα καλα θα εχεις γεννες. Τα λαμπιδοχρωμις θες να τα βγαλεις? Τα λαμπιδο αν και αυτος ο συνδυασμος (λαμπιδο-ντεμασονι) τηρειται απο απειρους χομπιστες και ελλαδα και εξωτερικο ειναι εντελως διαφορετικα ψαρια απο τα ντεμασονι. Απλα υπαρχει η αδιαφορια αυτων των ειδων, του ενος προς το αλλο και ετσι τα παντρεψανε για tank mates. Εγω δεν θα βγαζα τα λαμπιδοχρωμις, μου αρεσουνε και σαν ψαρια. Τωρα το αν μπορεις να τα δωσεις απ οσο ξερω πολλα μαγαζια παιρνουν ψαρακια και σου επιστρεφουν καποιο ποσο σε ειδος. Κοιτα τα ντεμασονι δεν ειναι ευκολα ψαρια, μη κοιτας που ειναι της μοδας, οι περισσοτεροι μου ξερω εγω και που βλεπω γενικα τριγυρω τη παθαινουν ετσι, οπως εσυ γιατι πολυ απλα δε ξεκινησαν σωστα οχι για καποιο αλλο λογο. Τοσο απλο αλλα τοσο σημαντικο. Γενικα τα ψαρια που θελουν ομαδα δε συγχωρουν αν απο την αρχη τους δωσεις το δικαιωμα να ξεχωρισουν εναν κυριαρχο θα το κανουν, ειδικα τα ντεμασονι! Και το θεμα ειναι οτι στα ενυδρεια που φτιαχνουν ολοι για τις λιμνες της αφρικης με στιβες πετρων (νταμαρια) αυτο το ενισχυεις! Δε το αποφευγεις.. Γιατι πολυ απλα τους δινεις λογο να στο πω ετσι απλα να σφαζονται. Για αυτο και ειναι πολυ σημαντικο απο την αρχη να φτιαξεις κατι σωστα. Τωρα για μενα αυξησε την ομαδα (εχεις και τα μωρα) και βλεποντας και κανοντας. Λογικα θα σου παει καλα, ξερω οτι ειναι δυσκολο να βρεις αμεσα ψαξου κυριως σε συνχομπιστες, εχω μια γεννα ευκαιρη αλλα ειναι πολυ μωρα δυστυχως αλλιως θα σε βοηθουσα, θα δουμε αν δε βρεις εν καιρω τα ξαναλεμε.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εχεις αυτο το θεμα. Οχι δε θεωρω πως ειναι ευκολο.. τη ξερω την αγορα και ξερω πως ειναι οτι να ναι, και πολυ δυσκολο να βρεις αυτο που θες οταν το θες. Απο κει και περα ανεβασε τον αριθμο των ψαριων σου στα 12-15 σε ιδιο μεγεθος θα ηταν το ιδανικο, αλλα λογικα θα σου σπασει το ζευγαρι(οι γεννες βασικα) για καποιο διαστημα, μπορει και οχι ωστοσο. Ομως δεν ειναι κατι αυτο μετα απο λιγο καιρο αν πανε ολα καλα θα εχεις γεννες. Τα λαμπιδοχρωμις θες να τα βγαλεις? Τα λαμπιδο αν και αυτος ο συνδυασμος (λαμπιδο-ντεμασονι) τηρειται απο απειρους χομπιστες και ελλαδα και εξωτερικο ειναι εντελως διαφορετικα ψαρια απο τα ντεμασονι. Απλα υπαρχει η αδιαφορια αυτων των ειδων, του ενος προς το αλλο και ετσι τα παντρεψανε για tank mates. Εγω δεν θα βγαζα τα λαμπιδοχρωμις, μου αρεσουνε και σαν ψαρια. Τωρα το αν μπορεις να τα δωσεις απ οσο ξερω πολλα μαγαζια παιρνουν ψαρακια και σου επιστρεφουν καποιο ποσο σε ειδος. Κοιτα τα ντεμασονι δεν ειναι ευκολα ψαρια, μη κοιτας που ειναι της μοδας, οι περισσοτεροι μου ξερω εγω και που βλεπω γενικα τριγυρω τη παθαινουν ετσι, οπως εσυ γιατι πολυ απλα δε ξεκινησαν σωστα οχι για καποιο αλλο λογο. Τοσο απλο αλλα τοσο σημαντικο. Γενικα τα ψαρια που θελουν ομαδα δε συγχωρουν αν απο την αρχη τους δωσεις το δικαιωμα να ξεχωρισουν εναν κυριαρχο θα το κανουν, ειδικα τα ντεμασονι! Και το θεμα ειναι οτι στα ενυδρεια που φτιαχνουν ολοι για τις λιμνες της αφρικης με στιβες πετρων (νταμαρια) αυτο το ενισχυεις! Δε το αποφευγεις.. Γιατι πολυ απλα τους δινεις λογο να στο πω ετσι απλα να σφαζονται. Για αυτο και ειναι πολυ σημαντικο απο την αρχη να φτιαξεις κατι σωστα. Τωρα για μενα αυξησε την ομαδα (εχεις και τα μωρα) και βλεποντας και κανοντας. Λογικα θα σου παει καλα, ξερω οτι ειναι δυσκολο να βρεις αμεσα ψαξου κυριως σε συνχομπιστες, εχω μια γεννα ευκαιρη αλλα ειναι πολυ μωρα δυστυχως αλλιως θα σε βοηθουσα, θα δουμε αν δε βρεις εν καιρω τα ξαναλεμε.

τα λαμπιντος μου αρεσουν πολυ αλλα αναγκαστηκα θα τ αβγαλω αν βαλω κ αλλα ντεμασονι .ειδαλλως θα εχω 12-15 ντεμασονι και 6 λαμπιντο σε ενα ενυδρειο των 240 λτ.(πραγμα αδυνατο για ενα τοσο μικρο ενυδρειο).τα μικρουλια που εχω , τα δυο εναι 1-1,5cm κ τα αλλα τρια δεν ξεπερνανε το ενα εκατοστο.

Παντως σε ευαριστω για την κινηση και ας μην εγινε(για την γεννα μιλαω)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε νομιζω δεν εχεις πολλες επιλογες,

βγαζεις το στρεσαρισμενο αρσενικο

αφινεις μονο 1 αρσενικο

βαζεις περισοτερες πετρες

περιμενεις να μεγαλωσουν τα μικρα

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στις αγγελίες ή βάλε αγγελία οτι ζητάς Demasoni. Όλο και κάποιος θα δίνει. Σκοπός ειναι να μεγαλώσεις την ομάδα και προς αυτή την κατεύθυνση πρεπει να κινηθείς αν θέλεις να κρατήσεις τα συγκεκριμένα ψάρια και να δώσεις τα λαμπίντο. Αν τα τελευταία θελήσεις να τα δώσεις, εύκολα θα βρεις εδώ μέσα συνχομπίστα που να τα θέλει.

Link to comment
Share on other sites

240 λτ ειναι με μήκος 1,20

αποψη μου είναι σε αυτά τα λίτρα πολύ πέτρα και αν θές άσε μόνα τα demasoni σε αριθμό 10+ και θα στρώσει η σύνθεση

τα labido απο προσωπική εμπειρία θα εκτοπιστούν σύντομα αν βάλεις τον πληθυσμό σε demasoni που λέμε...

στα ίδια λίτρα είμαι και εγώ και το είδα ζωντάνα αυτό το θέαμα που σου αναφέρω!!! σταματήσανε να αναπαράγωνται τα labido

να δείχνουν φυσιολογικές συμπεριφορές και απλά κατέλεβαν όλο τον χώρο τα demasoni πάρα πολύ άνετα

Έγινε επεξεργασία - malaw
Link to comment
Share on other sites

αν είχες 1.50 + μήκος θα έπαιζε σαν ενδεχόμενο να βάλεις demasoni 10+ με 1 χαρέμι labido και πάντα φυσικά με πολύ πέτρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω παλιότερα παθών!

Μετά θα κυνηγάει τα λαμπιντο!

Βάζεις ντεμασονι 12+ και τα αφήνεις μόνα τους!

Η

Βάζεις 12+ ντεμασονι και αφήνεις τα λαμπιντο!

Το δεύτερο σενάριο είναι 50% 50% να δουλεψει!

Η πιθανότητα να δουλέψει είναι διότι δείχνουν ενδιαφέρον πρώτα για το σόι τους , και μετά για οτιδήποτε άλλο!

Το σίγουρο είναι να αυξήσεις τον πληθυσμό!

Εγώ θα δοκίμαζα το δεύτερο σενάριο , με πολύ παρακολουθηση ώστε να επεμβω αν χρειαστεί για να απομακρυνω τα λαμπιντο!

Υγ μπορείς να βάλεις και μικρά απλά δεν θα έχεις άμεσα αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ντεμασονι στην abyssos.gr[/quot

Ω σε ευχαριστω πολυ για την ψάξιμο το θέμα ειναι οτι είμαι εκτός Αθήνας κ οτι κανω θα κανω σε μια εβδομάδα που θα γυρίσω .παντως δυο μέρες εχω κλείσει τα φώτα κ νομίζω έχει σταματήσει το κυνηγητό . Με το που τα άναψα για λίγο ξεκίνησε πάλι . Πάντως το κυνηγημένο το βλέπω κ τρώει κανονικά .

Link to comment
Share on other sites

αν είχες 1.50 + μήκος θα έπαιζε σαν ενδεχόμενο να βάλεις demasoni 10+ με 1 χαρέμι labido και πάντα φυσικά με πολύ πέτρα!!!

Το θέμα ειναι οτι δεν εχω. Όσο για το 1,20 cm αυτο που λες ειναι δύσκολο ,σωστά ;

Link to comment
Share on other sites

αποψη μου είναι σε αυτά τα λίτρα πολύ πέτρα και αν θές άσε μόνα τα demasoni σε αριθμό 10+ και θα στρώσει η σύνθεση

τα labido απο προσωπική εμπειρία θα εκτοπιστούν σύντομα αν βάλεις τον πληθυσμό σε demasoni που λέμε...

στα ίδια λίτρα είμαι και εγώ και το είδα ζωντάνα αυτό το θέαμα που σου αναφέρω!!! σταματήσανε να αναπαράγωνται τα labido

να δείχνουν φυσιολογικές συμπεριφορές και απλά κατέλεβαν όλο τον χώρο τα demasoni πάρα πολύ άνετα[/quote

MΑ πόση πέτρα να βάλω ; Εχω γύρω στα 60 κ μέσα.δεν ειναι αρκετή ;

Link to comment
Share on other sites

αποψη μου είναι σε αυτά τα λίτρα πολύ πέτρα και αν θές άσε μόνα τα demasoni σε αριθμό 10+ και θα στρώσει η σύνθεση

τα labido απο προσωπική εμπειρία θα εκτοπιστούν σύντομα αν βάλεις τον πληθυσμό σε demasoni που λέμε...

στα ίδια λίτρα είμαι και εγώ και το είδα ζωντάνα αυτό το θέαμα που σου αναφέρω!!! σταματήσανε να αναπαράγωνται τα labido

να δείχνουν φυσιολογικές συμπεριφορές και απλά κατέλεβαν όλο τον χώρο τα demasoni πάρα πολύ άνετα[/quote

MΑ πόση πέτρα να βάλω ; Εχω γύρω στα 60 κ μέσα.δεν ειναι αρκετή ;

όσο πιο πολύ πέτρα μπορείς φίλε μου....δεν υπάρχει κανόνας απλά πάντα να παρακολουθείς τα ψάρια γενικότερα

και να είσαι έτοιμος να επέμβεις έτσι ώστε να λύσεις οποιοδήποτε θέμα παρουσιαστεί με την σύνθεση σου...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι οτι δεν εχω. Όσο για το 1,20 cm αυτο που λες ειναι δύσκολο ,σωστά ;

τι εννοείς? παραθέτω απλά την εμπειρία μου στα ίδια λίτρα με τα δικά σου με σύνθεση 12+ demasoni και 5 labido....τα demasoni απλά κατέλαβαν τον χώρο και αναπαραγώντουσαν και τα labido

απλά υπήρχαν και τρώγανε....όταν εδώθησαν τα demasoni τότε κατάλαβα πόσο πολύ καταπιεσμένα ήταν τα labido....κατ εμέ βάλε 12+demasoni και έκλεισες....

σου παραθέτω και λινκ απ το ενυδρείο μου τώρα....αυτά που θα δείς στο βίντεο όσο υπήρχαν demasoni μέσα στο ενυδρείο δεν παίζανε να γίνουν...

https://www.youtube.com/watch?v=HIOWZJYzr3I

Έγινε επεξεργασία - malaw
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...