Jump to content

Κριμπενσι Με Τέτρα.


Recommended Posts

Καλησπέρα! Έχω ένα DIY ενυδρείο που έχει μετρημένα 165 λιτρα μέσα (190 είναι αλλά λίγο η πλάτη λίγο ο βυθός χάσαμε...). Θα βάλω μέσα ένα ζευγαράκι κριμπς και τέτρα. Είναι φυτεμένο με αρκετές κρυψώνες, πέτρες με σπυλιές και μια ριζούλα. Φιλτράρισμα έχουμε δύο fluvan 306. Πόσα τέτρα λέτε ότι μπορώ να βάλω ταβάνι; Το ενυδρείο είναι στρωμένο και δουλεύει ήδη 6 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Α! Αλλαγή κάνω κάθε εβδομάδα 25 λιτρά. Έχω μηδενικά νιτρικά, νιτρώδη και αμμωνία. Νερό βρύσης χρησιμοποιώ με αντιχλώριο.

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι τα τετρα δεν ειναι απο το ιδιο μερος! Δηλαδη τα κριμπενσις ειναι Αφρικη και τα τετρα Αμαζονιο! Εκτος απο τα κονγο τετρα! Εσυ τι τετρα θες να βαλεις; Και για πες και τι μηκος εχεις;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

I know. Αλλά τα είχα μαζί και στο παρελθόν χωρίς κανένα θέμα. Για ψάρια εκτροφής μιλάμε ούτως η αλλιώς, η όποια σχέση με τις αρχηκές τους ανάγκες νερού αποτελεί παρελθόν. Τετρά θέλω να βάλω γύρω στα 30 άτομα και θέλω να παρω μερικές γνώμες καθώς σε αυτό το ενυδρείο είχα σκαλάρια μέχρι πρότινος. 65 ύψος 100 μήκος.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν το λεω απο την αποψη οτι δεν μπορεις να τα βαλεις. Απλα στο αναφερω σε περιπτωση που θες να κανεις κατι βιοτοπικο!

Με 1 μετρο ενυδρειο μπορεις να βαλεις καλο κοπαδακι. Γυρω στα 20 θα προτεινα και το βλεπεις πως παει και αν ειναι καλα και δεν ειναι πηγμενα βαζεις κι αλλα!

Για τι τετρα μιλαμε;

Link to comment
Share on other sites

Α! Όχι μωρέ πιο πολύ προς το κοινωνικό το πάω. Έλεγα να βάλω Glow Light Tetra, Blue King Tetra και Cardinal....! Είναι και γρήγορα οπότε αμα γεννήσουν τα κριμπς να μπορούν να τρέξουν χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Μην μπλεξεις πολλα κοπαδια γιατι δεν θα τα δεις να κοπαδιαζουν! 1 νατε 2 το πολυ κοπαδια αν και δεν το συνιστω το δευτερο!

Επισης να ξερεις οτι τα ακακα τετρακια θα σου τσακιζουν τους γονους απ τα κριμπς!

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει να γίνεται αυτό! Αλλά δεν πειράζει! :P Θα βάλω 2 είδη τότε... Να κοπαδιάσουν!

Link to comment
Share on other sites

Δυο κοπαδια απο 10! Παραπανω νομιζω θα πηξεις!

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να βαλεις 1 κοπαδι των 15-20 ατομων,Τα 2 κοπαδια δεν θα τα πανε καλα μεταξυ τους.

Οσον αφορα αυτο που λες για τις παραμετρους νερου,δεν συμφωνω αλλα ειναι μια αλλη κουβεντα αυτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...