Jump to content

Βοηθεια Στο Στησιμο Του Ενυδρειου.


Recommended Posts

Γεια σας είμαι καινούργιος στο φορουμ και θελω την βοηθεια σας! Σε λιγες μερες θα αποκτησω ένα 100σταρι ενυδρειο.Σκέφτομαι να βαλω μεσα αφου το στρωσω τον μονομαχο μου γιατι τον εχω σε πολύ μικρο ενυδρειο.Λοιπον εχουμε και λεμε θελω να με βοηθήσετε στην επιλογή των φυτων που θα τοποθετησω στο ενυδρειο και εάν μπορω να βαλω άλλο κανενα ψαρακι και τι ειδος.

ΑΛΛΑ στην Αρτα δεν εχω την δυνατοτητα για παραξενα και σπανια ειδη φυτων και ψαριων!!! :(

Ευχαριστω για τον χρονο σας!!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

για ψαράκι άλλο ίσως μόνο κανένα αγγιστρους και πάλι δεν είμαι σίγουρος ας πούνε οι ειδικοί στους μονομάχους....(kaliroi που είσαι; )

για φυτά εύκολα θα σου πρότεινα ανούμπα καμιά μπακόπα καμιά ντοματιά......

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολύ Α και κατι άλλο σε ένα τετοιου μεγέθους ενυδρείου δεν θα "χανοταν" ο μονομάχος μεσα εκει?

Link to comment
Share on other sites

αρχικα θα πρεπει να δεις τι ψαρακια σου αρεσουν, για να δεις πρωτα απο ολα αν ταιριαζουν στα λιτρα του ενυδρειου σου...

και μετα να δεις τι αλλα ψαριακια ταιριαζουν... εγω σου προτεινω μικρα ψαρακια για να εχει κιηση το ενυδρειο σου....

δεν τις παρουσιασεις στο φουμ σε αναλογα λιτρα και δες τα σχολια-διορθωσεις πιο εμπειρων χομπιστων....

σου προτεινω....

αν θες φυτα... ξεκινα με μη απαιτητικα φυτα, και ψαρακια με σκληροτητες νερου βρυσης(οχι μαλακο νερο αντιστροφης οσμωσης-θα μπλεξεις) πχ guppies, molly κτλπ.

οσο για τα ψαρακια, δες τι σε συμφερει... απο συγχομπιστες ή απο petshop

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει ότι τα γκαπι δεν κανουν με μονομάχους γιατι ο μονομάχος τα βλεπει σαν απειλη λογω των μακριων τους πτερυγιων.Εσεις από την εμπειρια της ποια ψαρια μου προτείνεται?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

κοιτα για molly, gappies και συγκατοικους τους

Link to comment
Share on other sites

θα κοιτάξω...Ποσο καιρο πρεπει να μεινει το ενυδρειο χωρις κατοικους μεχρι να στρωθεί?

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει ότι τα γκαπι δεν κανουν με μονομάχους γιατι ο μονομάχος τα βλεπει σαν απειλη λογω των μακριων τους πτερυγιων.Εσεις από την εμπειρια της ποια ψαρια μου προτείνεται?

Ακριβως αυτο!

Εφ οσον εχεις και τρεχει το ενυδρειο με το μονομαχο, παρε απο εκει τη βιολογια του.

Δες εδω.

Σε τη λιτρα εχεις το μονομαχο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα 100 λίτρα θα χάνεται ο μονομάχος, όντως. Συνήθως οι μονομάχοι μπαίνουν μόνοι τους, ακριβώς για τον λόγο που ανέφερες κι εσύ. Ο μονομάχος σου είναι αρσενικός; Αν είναι θηλυκός μπορεί να μπει με άλλους δύο θηλυκούς. Δε γνωρίζω με ποια ψάρια θα μπορούσε να συγκατοικήσει χωρίς παρατράγουδα, σίγουρα όμως θα πρέπει να είναι μαλακού νερού, γιατί οι μονομάχοι δεν θέλουν υψηλές σκληρότητες στο νερό. Νομίζω πως έχω δει σε άλλα θέματα μονομάχους να συγκατοικούν με κάποια ψάρια του Αμαζονίου ή της Ασίας επειδή και αυτά θέλουν μαλακό νερό. Έχεις πάρει τεστάκια για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά; Οι μετρήσεις θα σου πούνε πότε το ενυδρείο είναι έτοιμο. :)

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι τα 100 λιτρα για μονομαχο..εκει θα δεις την πραγματικη του συμπεριφορα και θα καταλαβεις οτι δεν ειναι ενα αργο ψαρι που καθεται σε μια γωνια και κολυμπαει που και που..

οσο για συγκατοικους, φυσικα δεν ταιριαζουν τα ζωοτοκα που ειποθηκαν.. θελουν εντελως αλλα νερα...

εγω θα σου προτεινα να το κανεις φουλ φυτεμενο και να βαλεις 2-3 μονομαχινες μαζι του.. ισως πετυχεις και ζευγαρωμα ετσι.. αλλα μονο αν ειναι φουλ φυτεμενο..

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σε τετοιο ενυδρειο με φουλ φυτα ισως μπορεσεις να βαλεις και 3-4 θηλυκες μαζι του.Αλλα ψαρια που ταιριαζουν ειναι τα corydoras και οι Οτοκυκλοι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!! giorgosmarios τωρα τον μονομαχο τον εχω σε ένα ενυδρειο της hailea καπου στα 7 λιτρα. kalliroi ο μονομάχος είναι αρσενικος χρωματος κοκκινο τεστακια δεν εχω παρει ακομη γιατι πρεπει να μαζευτεί πρωτα παραγγελια καμποσων τεστ και μετα θα το φερουν ετσι και αλλιως σε καμια εβδομαδα θα το εχω το ενυδρειο πιστευω ότι εχω περιθωριο.Παιδια τι φυτα να παρω και που μπορω να τα βρω;; εδώ που μενω δεν εχει κανενα φυτο ενυδρείου!!!

ευχαριστω και παλι!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για φυτά μπορείς να παραγγείλεις online, δες στη λίστα με τα καταστήματα. :)

Link to comment
Share on other sites

επίσης δες στις αγγελίες του φόρουμ.Μπορούν να σου τα στείλουν με ταχυδρομίο

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να αφησεις το μονομαχο εκει και το 100αρη να βαλεις κατι αλλο που να σου αρεσει.

Link to comment
Share on other sites

Θα τα κοταξω.... Όταν εννοιτε να παρω την βιολογια του παλιου ενυδρειο εννοιτε να παρω το σφουγγαρακι και το νερο και να τα βαλω στο καινουργιο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να εχω τον μονομαχο σε ένα μικρο ενυδρειο που τελικα είναι 6,5 λιτρα (τωρα το ζυγισα)....

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να εχω τον μονομαχο σε ένα μικρο ενυδρειο που τελικα είναι 6,5 λιτρα (τωρα το ζυγισα)....

Πως το ζυγισες δηλαδη και το εβγαλες οτι ειναι 6.5 λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και τη γυάλα ποσο ζυγίζει.....5 λίτρα έχεις......βάλε και το χαλίκι, πάμε στα 4-4,5 λίτρα

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Θα τα κοταξω.... Όταν εννοιτε να παρω την βιολογια του παλιου ενυδρειο εννοιτε να παρω το σφουγγαρακι και το νερο και να τα βαλω στο καινουργιο ενυδρειο?

Μονο σφουγκαρι εχει το φιλτρο μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχως μονο σφουγγαρι εχει!!! καθαρα λιτρα είναι 6.5 το κοιταξα και στο νετ... Είναι το FC200 της HAILEA

Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν εχεις βιολογια, το ξεκινας εξ αρχης!

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις

Αρα δεν εχεις βιολογια, το ξεκινας εξ αρχης!

????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...