Jump to content

Βοηθεια Στο Στησιμο Του Ενυδρειου.


Recommended Posts

Εγω προσωπικα δεν θα σου πω τι να κανεις και τι οχι..το μονο που θα σου πω ειναι οτι τα τετρα και οι αρλεκινοι θελουν αρκετη ροη φιλτρου και ο μονομαχος θελει παρα πολυ χαμηλη ροη..πως θα το κανεις αυτο τωρα δεν ξερω..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ναι εε???ποοοοο

Link to comment
Share on other sites

Οι αρλεκινοι σιγουρα θελουν δυνατη ροη φιλτρου,διαβασε εδω.Τους ειχα σε 100αρι ενυδρειο και ξερω τι σου λεω.

Απ οτι ξερω και τα τετρα θελουν μετρια προς δυνατη ροη φιλτρου..Ο μονομαχος θελει πολυ χαμηλη ροη φιλτρου..

Link to comment
Share on other sites

Κανενα άλλο ειδος που να θελει χαμηλη ροη???και με την τροφη τι θα μπορω να κανω???

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλησπερα,σου ευχομαι καλη ανασταση.Χαιρομαι ιδιαιτερα που ενδιαφερεσαι τοσο πολυ για τον μονομαχο σου και κανεις τοσες ερωτησεις αποφευγοντας να φτιαξεις τις γνωστες ''ψαροσαλατες'' που ταλαιπωρουν τους ιδιους τους χομπιστες αλλα πολυ περισσοτερο τα ψαρια τους,τα οποια δεν φταινε σε τιποτα απλα μπαινουν εκει που τα βαζουμε.Διαβασα το θεμα-σπαζοκεφαλια σου :headonwall: και θα σου προτεινα να κοιταξεις στις αγγελιες του forum,να επιλεξεις ενα ωραιο ενυδρειακι 20-30 λιτρα να βαλεις μεσα τον μονομαχο σου και να χαρεις το 100λιτρο με οποιο συνδιασμο ψαριων επιλεξεις.Καλη συνεχεια. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,ουτε κι εγω μπορω να προτεινω μονομαχο μαζι με οποιοδηποτε ψαρακι... δεν εχω την εμπειρια για κατι τετοιο...το αν θα τα βαλεις μαζι ειναι στο χερι σου :)

Απλως οι αρλεκινοι ειναι σχετικα μεγαλοσωμα ψαρακια για κοπαδι...αυτο με την ροη δεν το γνωριζα! Ο μονομαχος δεν τα εχει καλα με δυνατη ροη... :)

Εχεις την δυνατοτητα να στησεις ενα μικρο ενυδρειακι 20-30 λιτρα για τον μονομαχο σου και να ξεμπερδευεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

rafael εχεις δικιο αλλα θεωρω ότι όταν εχουμε να κανουμε με ένα ζωντανο πρεπει να του προσφερουμε οσα περισσοτερα μπορούμε γιατι δεν εχουν επιλεξει αυτά να βρίσκονται στην αιχμαλωσια....Οποτε αφου διαθετω αυτό το καπως μεγαλο ενυδρειο γιατι να μην το προσφερω στον μονομαχο μου ώστε και αυτος να εχει έναν καλυτερο τροπο ζωης και εγω να τον χαιρομαι;;;;; και αν μπορουσα να διαθεσω περισσοτερο χωρο θα του το προσεφερα...Γιατι ουτε στη φυση ζουν σε ποτηράκια ουτε σε 30 λιτρα ενυδρεια....Φιλικα

Έγινε επεξεργασία - betta98
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,ουτε κι εγω μπορω να προτεινω μονομαχο μαζι με οποιοδηποτε ψαρακι... δεν εχω την εμπειρια για κατι τετοιο...το αν θα τα βαλεις μαζι ειναι στο χερι σου :)

Απλως οι αρλεκινοι ειναι σχετικα μεγαλοσωμα ψαρακια για κοπαδι...αυτο με την ροη δεν το γνωριζα! Ο μονομαχος δεν τα εχει καλα με δυνατη ροη... :)

Εχεις την δυνατοτητα να στησεις ενα μικρο ενυδρειακι 20-30 λιτρα για τον μονομαχο σου και να ξεμπερδευεις?

δεν εχω την δυνατοτητα αυτή την περιοδο να διαθεσω και αλλα χρηματα για ενυδρεια...ηδη εχω παραγγηλει το 100σταρι και δεν βγενω...Γιαυτο θελω να μου προτείνετε καποια ειδη ψαριων που να συμβιωνουν εστω και δυσκολα που λεει και ο λογος με μονονμαχο...***(ο μονομάχος είναι ημερος στο ενυδρειο που τον εχω τωρα)

Link to comment
Share on other sites

rafael εχεις δικιο αλλα θεωρω ότι όταν εχουμε να κανουμε με ένα ζωντανο πρεπει να του προσφερουμε οσα περισσοτερα μπορούμε γιατι δεν εχουν επιλεξει αυτά να βρίσκονται στην αιχμαλωσια....Οποτε αφου διαθετω αυτό το καπως μεγαλο ενυδρειο γιατι να μην το προσφερω στον μονομαχο μου ώστε και αυτος να εχει έναν καλυτερο τροπο ζωης και εγω να τον χαιρομαι;;;;; και αν μπορουσα να διαθεσω περισσοτερο χωρο θα του το προσεφερα...Γιατι ουτε στη φυση ζουν σε ποτηράκια ουτε σε 30 λιτρα ενυδρεια....Φιλικα

Παλικαρι μου τοτε γιατι ταλαιπωρεισαι? Βαλτον μονο του στα 100 λιτρα με λιγα φυτα μεσα και θα τον

εχεις αρχοντα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε και ο φιλος Rafael πιο πανω...μας εβαλες σπαζοκεφαλια βραδιατικα και σε δυο ωρες ειναι και η Ανασταση!!! χαχαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που σκεφτεσαι ετσι-και μπραβο σου-τοτε βαλε τον μονομαχο μονο του στα 100 λιτρα χωρις να σε νοιαζει αν ''χανεται'' στο ενυδρειο η αν το ενυδρειο εχει κινηση.Ο μονομαχος σου ακομα και αν δεν επιτεθει ποτε στα υπολοιπα ψαρια σου θα περναει τη ζωη του στρεσαρισμενος απο την παρουσια τους,γιατι στη φυση επιλεγει να ζει απομονωμενος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παλικαρι μου τοτε γιατι ταλαιπωρεισαι? Βαλτον μονο του στα 100 λιτρα με λιγα φυτα μεσα και θα τον

εχεις αρχοντα!

Απλα νομιζα ότι θα χαριζε περισσοτερο με αλλα ψαρακια αλλα δεν πειραζειν αυτό να ναι καλα ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε και ο φιλος Rafael πιο πανω...μας εβαλες σπαζοκεφαλια βραδιατικα και σε δυο ωρες ειναι και η Ανασταση!!! χαχαχαχα!

χαχχαχα σορρυυυυ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που σκεφτεσαι ετσι-και μπραβο σου-τοτε βαλε τον μονομαχο μονο του στα 100 λιτρα χωρις να σε νοιαζει αν ''χανεται'' στο ενυδρειο η αν το ενυδρειο εχει κινηση.Ο μονομαχος σου ακομα και αν δεν επιτεθει ποτε στα υπολοιπα ψαρια σου θα περναει τη ζωη του στρεσαρισμενος απο την παρουσια τους,γιατι στη φυση επιλεγει να ζει απομονωμενος

Το αποφασησα θα τον αφήσω μονο η μπορει με μια δυο μονομαχινες... η ουτε αυτό... :/

Link to comment
Share on other sites

Την τελικη αποφαση θα την παρεις εσυ, εμεις σου ειπαμε τις επιλογες σου.

Καλη Ανασταση!

Link to comment
Share on other sites

Καλη Ανασταση και ευχαριστω για τις συμβουλες

Link to comment
Share on other sites

Και παλι μπορει να μπεις σε μπελαδες γιατι αυτα τα ψαρια συμβιωνουν μονο κατα την περιοδο της αναπαραγωγης.Φαντασου οτι τα προετοιμαζουν σε διαφορετικα ενυδρεια και τα χωριζουν αμεσως μετα το ζευγαρωμα.Μπορει ακομα και τα δυο θηλυκα να τζαρτζαριζονται συνεχεια!Σου προτεινω ν'αναβαλεις το στησιμο του 100λιτρου και τα χρηματα που θα διεθετες για τα παρελκομενα του-ριζες,φυτα,φωτισμο....-να τα διαθεσεις να του φτιαξεις ενα 30 λιτρο[πιστεψε με θα ειναι πολυ καλα εκει] Υπαρχουν πραγματικες ευκαιριες εδω και ολη η παρεα βοηθαει τρελλα.Αληθεια Ανασταση θα παμε σημερα? :P

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω παραγγειλει ολα αυτο ειναι τ θεμα :/...Ε θα παω Ανασταση να μην τα ισοπεδοσουμε και ολα!!! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σημερα τελικα ηρθε το ενυδρειο που τελικα είναι 76 λιτρα παρα 100 αλλα δεν πειραζει....το εστησα και θελω να ρωτησω γιατι εχει ακομα μετα από 6 ωρες λειτουργιας μπουρμπουλήθρες στα τζαμια του ενυδρείου.σας παραθετω και καποιες φωτογραφιες και θελω να μου πειτε καποιες διορθωσεις που θα πρεπει να κανω.

post-58969-0-67631400-1398451679_thumb.jpg

post-58969-0-21493300-1398451687_thumb.jpg

post-58969-0-58166100-1398451696_thumb.jpg

post-58969-0-76133200-1398451703_thumb.jpg

post-58969-0-68315800-1398451709_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...