Jump to content

Χρυσοψαρο Σε Ενυδρειο Εσωτερικου Φιλτρου-Φροντιδα


Recommended Posts

Καλησπερα, καλως σας βρηκα! Σημερα εβαλα το shubunkin χρυσοψαρακι μου στο ενυδρειο 50 λιτρων εσωτερικου φιλτρου (το οποιο ειχα αφησει για σχεδον 20 ωρες με νερο, αντιχλωριο και φιλτρο). Θα ηθελα να μου δωσετε τα φωτα σας για τον καινουριο μου φιλαρακο.. Πιο συγκεκριμενα,

-τι διατροφή πρέπει να του κάνω για να είναι υγειής και happy

-τί θα πρέπει να προσέχω με το ενυδρείο και πώς να το περιποιούμαι (κάθε πότε να αλλάζω το νερό, πώς να το καθαρίζω κτλπ.)

- τι θα πρεπει να γνωρίζω και πώς να αποφύγω τις ασθένειες

- τι άλλα ψαράκια μπορούνε να συνυπάρξουν με το shubunkin μου? (δεν θα πάρω ακόμη καινούριο ψάρι όσο εχω το 50λ ενυδρείο, αλλά αργότερα θα πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο)

- σκέφτομαι να πάρω εναν γλύφτη, ειναι καλή ιδέα?

Οποιαδήποτε άλλη συμβουλή ειναι φυσικά ευπρόσδεκτη! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, καλως σας βρηκα! Σημερα εβαλα το shubunkin χρυσοψαρακι μου στο ενυδρειο 50 λιτρων εσωτερικου φιλτρου (το οποιο ειχα αφησει για σχεδον 20 ωρες με νερο, αντιχλωριο και φιλτρο). Θα ηθελα να μου δωσετε τα φωτα σας για τον καινουριο μου φιλαρακο.. Πιο συγκεκριμενα,

-τι διατροφή πρέπει να του κάνω για να είναι υγειής και happy

Πάρε μια τροφή για χρυσόψαρα. Τώρα που είναι αρχή θα ταίζεις κάθε 2 ημέρες πολύ λίγο και θα μετράς τις τιμές του νερού.

-τί θα πρέπει να προσέχω με το ενυδρείο και πώς να το περιποιούμαι (κάθε πότε να αλλάζω το νερό, πώς να το καθαρίζω κτλπ.)

Νερό θα αλλάζεις κάθε εβδομάδα 30%. Τώρα που είναι αρχή και είναι άστρωτο το ενυδρείο θα ταλαιπωρηθείς λίγο μεχρι να στρώσει.

- τι θα πρεπει να γνωρίζω και πώς να αποφύγω τις ασθένειες

Ποικιλία τροφών , βιταμίνες που και που και καθαρό καθαρό νεράκι.

- τι άλλα ψαράκια μπορούνε να συνυπάρξουν με το shubunkin μου? (δεν θα πάρω ακόμη καινούριο ψάρι όσο εχω το 50λ ενυδρείο, αλλά αργότερα θα πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο)

Αν πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο μπορείς να βάλεις μερικά χρυσόψαρα ακόμα.

- σκέφτομαι να πάρω εναν γλύφτη, ειναι καλή ιδέα?

Όχι δεν είναι καλή ιδέα. ;)

Οποιαδήποτε άλλη συμβουλή ειναι φυσικά ευπρόσδεκτη! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ερώτηση , τι υλικά έχεις βάλει στο φίλτρο ;

Link to comment
Share on other sites

καταρχην κανεις μετρησεις και βγαζεις αγγελια για μπολι!

πρεπει να παρεις 2-3 διαφορετικες τροφες για χρυσοψαρα ,καθως και σπυρουλινα..επισεις μπορεις να ταιζεις βρασμενα λαχανικα σε κομματακια ωστε να μπορει να τα φαει.. μαρουλι,σπανακι κλπ. καθως και βρασμενο αρακα (χωρις το φλοιο) δες κι εδω τι μπορεις να ταισεις και πως πρεπει να ειναι το ενυδρειο του..

γλυφτης δεν υπαρχει.. αυτο ειναι ορος των πετσοπαδων.. ειναι πλεκο ή ancistrus και δεν τα βαζουμε για να καθαρισουν το ενυδρειο μας, ουτε για να τρωνε τα σκατα των ψαριων μας...

ειναι γατοψαρα και τρεφονται κι αυτα με τροφες , σε μορφη ταμπλετας καθως και με αλγη...

τα "παιρνω" λιγο με το "γλυφτης" sorry :P:)

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες κι εσύ και ο χρυσόψαρός σου! Να τον χαίρεσαι! :)

Εκτός από αυτά που σου είπαν τα παιδιά, μπορείς να έχεις υπόψη σου και τα παρακάτω:

α. Μία φορά την εβδομάδα μπορείς να του δίνεις βιταμίνες, π.χ. Fishtamin της Sera. Έχει και άλλες μάρκες αλλά δεν τις γνωρίζω. Τα χρυσόψαρα είναι παμφάγα, εγώ τους δίνω εκτός από τις δικές τους τροφές και τροφές που είναι για όλα τα ψάρια, καθώς και αποξηραμένη αρτέμια.

β. Αν τυχόν πιάσουν άλγη τα τζάμια, τα καθαρίζεις με ένα ειδικό μαγνητάκι, που βρίσκεις στα καταστήματα με ενυδρεία. Και τα χρυσόψαρα τρώνε κάποια είδη άλγης. Όσο είναι φρέσκο το ενυδρείο, μετά από κάθε αλλαγή νερού, θα σου πρότεινα να προσθέτεις βακτήρια για να ενισχύσεις την βιολογία του.

γ. Για να αποφύγεις τις ασθένειες φροντίζεις να έχεις τα σωστά ψάρια στα σωστά λίτρα, οι παράμετροι του νερού να είναι σωστές, διατροφή σωστή και φροντίζουμε να μην στρεσάρουμε το ψαράκι.

δ. Με τα χρυσόψαρα βάζουμε μόνο χρυσόψαρα, γιατί είναι ψάρια κρύου νερού. Αν θελήσεις να βάλεις κι άλλα χρυσόψαρα θα πρέπει να υπολογίζεις περίπου 30-40 λίτρα για κάθε fancy και περίπου 70 λίτρα για κάθε άλλο ψάρι σαν το δικό σου, με μονή ενιαία ουρά. Επίσης, το μήκος του ενυδρείου πρέπει να είναι τουλάχιστον 100 εκατοστά.

ε. Τα ψαράκια που κακώς αποκαλούν "γλύφτες" είναι ψάρια τροπικά και δεν κάνει να μπαίνουν με ψάρια κρύου νερού, όπως τα χρυσόψαρα.

Καλή αρχή σου εύχομαι! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, σας ευχαριστω ολους παρα πολυ! Θα ακολουθησω πιστα τις συμβουλες σας!

Επισης συγνωμη για το "γλυφτης" αλλα ειμαι καινουρια στον τομεα ψαρακια-ενυδρεια κτλπ και δεν ξερω και πολλα πραγματακια.. Σας ευχαριστω παντως για την πληροφορια! Καλη σας νυχτα και παλι ευχαριστω για τη βοηθεια! :)

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να ζητας συγγνωμη.. φυσικα και μαθαινεις τωρα και δεν το γνωριζες..

κοιτα να ψαξεις για μπολι..αυτο χρειαζεται το ψαρακι σου αυτην τη στιγμη..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...