Jump to content

Υλικα Φιλτρου Eheim 2213


giwrgos26

Recommended Posts

καλησπερα. πριν μια εβδομαδα αγορασα μεταχειρισμενο ενα ενυδρειο 81 x 36 x 45, 120 λιτρα καθαρα.

μαζι με το συγκεκριμενο εξωτερικο φιλτρο.

ο καδος του εχει μεσα 3 σφουγγαρια λιγο βιολογικο υλικο (λειο μακαρονι) και πανω ενυδρειακο βαμβακι.

ποσα σφουγγαρια να αφησω μεσα? γιατι πιανουν χωρο. πειραζει εαν για κανονικο syporax βαλω το mini?

εχω αχρεισιμοποιητο ενα κουτι 270g.

ακουω προτασεις για τα υλικα

Link to comment
Share on other sites

1 σφουγγάρι , βαμβάκι και το υπόλοιπο βιολογικό υλικό. Δεν υπάρχει πρόβλημα με το μινι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

+φωνω! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

αντι για 3 σφουγγαρια που εγραψα πριν τελικα ειναι 4.

οποτε θα βαλω 2 σφουγγαρια (λιγο καλυτερο μηχανικο φιλτραρισμα σε σχεση με το 1) ολο το mini syporax που εχω μαζι με το ''μπολι'' που θα παρω απο το εσωρικο που τρεχει σε 30 λιτρα (καμια 20αρια κυλινδροι syporax) και πανω θα βαλω μια στρωση βαμβακι.

πιστευω να τα χωραει.

βλεποντας και κανοντας.

σας ευχαριστω πολυ παιδια!

Έγινε επεξεργασία - giwrgos26
Link to comment
Share on other sites

αν τα χωρεσει ολα, μια χαρα μου ακουγεται ;)

προσεχε μονο μην το μπουκωσεις πολυ και σου βουλωνει συχνα.. κοιτα να ειναι σχετικα ανετα τα υλικα , να μην ειναι συμπιεσμενα.

Link to comment
Share on other sites

σε ενα ιδιο φιλτρο που αγορασα ,ετοιμο στημενο με τα υλικα του,πριν το σφουγγαρι ειχε ενα υλικο της eihem το mechpro,το οποιο κανει παρα πολυ καλη δουλεια ,και το φιλτρο δεν μπουκωνει καθολου...........πρωτα λοιπον το eihem mechpro,μετα ενα μονο σφουγγαρι και μετα το βιολογικο υλικο......τελος αν θες προσθετεις και βαμβακι......οσο για το μινι σιποραξ που αναφερεις ,καλα θα ειναι να μην το γεμισεις ολο το φιλτρο με αυτο το υλικο γιατι θα σου μειωσει αρκετα την ροη........

Link to comment
Share on other sites

το mini syporax θα το βαλω ολο ειναι 500m, σιν το μπολι, σιν το υλικο που ειχε οταν το αγορασα (μακαρονι σε μικροτερη διαμετρο tου syporax)

πιστευω να ειναι καλα για τα λιτρα του ενυδρειου!!!

δεν ειμαστε να δινουμε παλι 20αευρα για καινουργιο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια το φιλτρο eheim 2213 θα με καλυψει για το ενυδριεο που εχω?

απο 110-120 λιτρα καθαρα πρεπει να ειναι. juwel rekord 800.

θα βαλω 2 κοπαδακια απο ζωοτοκα gkapy-platy.

γιατι κατι διαβασα οτι μπορει να μην φτασει και ξενεροσα

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως μια χαρά θα είναι!

Όχι το λίγο μεγαλύτερο θα σου δημιουργούσε πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο σου γεματο με υλικα θα εχει πραγματική ροή στα 300 λιτρα /ωρα!αν εχεις μικρούς πληθυσμους ψαριων και ταιζεις με μέτρο θα σε καλυψει οριακά γυριζοντας το νερο σου περιπου 3 φορες την ωρα!

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

λεω να το πουλησω και να παρω ενα απο τα παρακατω. για να εχω το κεφαλι μου υσηχο. τι λετε? αξιζει η να παραμεινω ως εχει?

1) http://www.petcumulus.gr/shop-products/psaria-filtra-enudreiou-exwterika-filtra-eheim/eheim-ecco-pro-300-2036

2)http://www.petcumulus.gr/shop-products/psaria-filtra-enudreiou-exwterika-filtra-eheim/eheim-ecco-pro-200-2034

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο σου γεματο με υλικα θα εχει πραγματική ροή στα 300 λιτρα /ωρα!αν εχεις μικρούς πληθυσμους ψαριων και ταιζεις με μέτρο θα σε καλυψει οριακά γυριζοντας το νερο σου περιπου 3 φορες την ωρα!

Να ρωτησω κατι?Γιατι θα ειναι οριακο ενα φιλτρο που το δινει η εταιρια για 250 λιτρα σε ενα ενυδρειο 100 λιτρων?

Με τετοιο καδο που εχει δεν θα καλυψει την ψαροσυνθεση του?

Link to comment
Share on other sites

λεω να το πουλησω και να παρω ενα απο τα παρακατω. για να εχω το κεφαλι μου υσηχο. τι λετε? αξιζει η να παραμεινω ως εχει?

1) http://www.petcumulus.gr/shop-products/psaria-filtra-enudreiou-exwterika-filtra-eheim/eheim-ecco-pro-300-2036

2)http://www.petcumulus.gr/shop-products/psaria-filtra-enudreiou-exwterika-filtra-eheim/eheim-ecco-pro-200-2034

Γιατι να δωσεις αλλα τοσα χρηματα; Μια χαρα ειναι το 2213

Ενα μπλε σφουγγαρι κατω κατω, μετα το βιολογικο σε διχτακι της sera (για ευκολο καθαρισμο) και πανω πανω το ενυδρειακο βαμβακι (οχι απαραιτητα)

Το μπλε δεν το αλλαζεις, μονο πλυσιμο με νερο ενυδρειου.........

Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

+ ένα από εμένα στα 2ο παραπάνω ποστ. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα 3 παραπάνω . . .

Επίσης μπορείς να ξεκινήσεις με αυτό και αν δεις οτι δεν σε καλύπτει το αλλάζεις.

Γιατί να βιαστείς και να μπεις σε έξοδα τσάμπα και άδικα ??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου..ειχα (προσφατως το πουλησα) για 2 χρονια το 2213 σε 120 λιτρα μεικτα με ζωοτοκα.. δεν ειχα ποτε προβλημα.. και το ενυδρειο φουλ απο γεννες με διπλα και 3πλα ταισματα.

δεν χρειαζεσαι αλλο φιλτρο..μιλαμε για 3 λιτρα καδο..

αν το ηθελες για πανω απο 160 λιτρα , θα σου ελεγα να παρεις αλλο και παλι περισσοτερο λογω ροης...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ παιδια. μοιυ φτιαξατε την διαθεση.

η αμφιβολια που ειχα ηταν καθαρα για την ροη του. βιολογικο υλικο χωραει πολυ.

οποτε μενω με αυτο.

καλη ανασταση και καλο πασχα σε ολλους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...