Jump to content

Επανηλημενα Νεκρά Χρυσόψαρα. Τι Κανω Λάθος?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Τα Χριστούγεννα του 2013 (πριν απο 4 μήνες αποφάσισα να πάρω ενα ενυδρείο στα πιτσιρίκια μου δώρο (HAILEA 60lt) Απο τότε έχω χάσει τέσσερα χρυσόψαρα εκ των οποίων ενα σήμερα. Έχω απηυδήσει και απογοητευτεί. Θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο αναλυτικός γίνεται για το πρόβλημα.

περιεχόμενο ενυδρειου: Πλαστικά φυτά χαλίκι δυο χρωμάτων πλαστική βαρκουλα όλα αγορασμένα απο pet shop.

Στρωσιμο ενυδρειου: αφού πήρα το ενυδρείο έπληνα όλα τα αξεσουάρ μονο με νερό τα τοποθέτησα μετά στο ενυδρείο έβαλα σε λεκάνες νερό απο τη βρύση τοποθέτησα αντί χλώριο για μια ώρα σύνολο 15 ml και εν συνέχεια βακτήρια 6ml για μια ώρα και έβαλα το νερό μέσα στο ενυδρείο. τοποθέτησα το φίλτρο με άνθρακα και σφουγγάρι και το έστρωσα για μια βδομάδα προσθέτοντας βακτήρια καθαρά μερα 2 ml.

Ψάρια: Τρια χρυσόψαρα.

περιγραφή προβλήματος: Αφού έβαλα τα ψάρια μέσα στο ενυδρείο μετά απο δυο μήνες άρχισαν να μαυρίσουν ομοιομορφα στα πορτοκαλί σημεία τους. Ρώτησα στο pet shop μου δώσανε κάποια φάρμακα να βάλω δεν έχει σημασία ποια αφού τα ψάρια ψοφισαν μετά απο 15 μέρες.

Αλλαγές νερού: κάθε 15-20 μέρες 20 lt όπως παραπάνω με δοσολογία 5 ml αντί χλώριο 2 ml βακτήρια

Αφού ψοφισαν τα ψάρια δεν το έβαλα κάτω? Άδειασα το ενυδρείο απο νερό ξανά έπληνα τα παντα με νερό συμπεριλαμβανομένου και του χαλικιου ξανά έστρωσα το ενυδρειο για μια εβδομάδα όπως παραπάνω και έβαλα τρια νέα χρυσόψαρα μέσα αφού είχα κάνει τεστ νερού μιας και μου υπέδειξαν οτι μάλλον έφταιγε το νερό και μείωσα αισθητά τη τροφή μιας και τάιζα πολύ την πρώτη φορά απο λάθος.

Νο3 0

Νο2 0

Gh 7

Oh 10

ph 7.2

Cl2 0

20 μέρες μετά τα χρυσόψαρα άρχισαν να ξανά μαυρίζουνε οπότε πήγα και αγόρασα βιταμίνες atvitol. Κάνοντας το τεστ νερού ξανά οι τιμές δεν ήταν καθόλου καλές.

NO3 0

NO2 0

Gh> 21 ????

Kh 20 ????

Ph 9 ????

Cl 2 0

Αύξησα τις αλλαγές νερού κάθε 10 μέρες βάζοντας βιταμίνες τα 2 ψάρια γίνανε καλά ενώ το ενα ψοφισε σήμερα. οι τιμές του νερού δεν έχουν αλλάξει καθόλου μέχρι και σήμερα παρά τις αλλαγές του νερού ( έχω κάνει τέσσερις μέχρι σήμερα που έκανα την πέμπτη αφού ψοφισε το ψαράκι. Σας παρακαλώ πολύ πείτε μου τι κανω λάθος και οι τιμές του νερού και κυρίως η σκληρότητα του ειναι τόσο χάλια. Τι μπορώ να κανω για τα ψάρια που μου μείνανε?

Σας ευχαριστώ εκ τω προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε fliper και καλως ηρθες!

Δυστυχως το ξεκινησες λαθος. Οχι οτι φταις εσυ αλλα μαλλον καποιοι δεν στα εξηγησαν ή δεν στα εξηγησαν καλα!

Φαινετα οτι εχεις ψαχτει λιγο οποτε θα ειναι και πιο ευκολο να σου τα εξηγησω!

Πρωτον ειχες πολυ λιγα λιτρα για τα ψαρια σου. Τα χρυσοψαρα ειναι ψαρια που μεγαλωνουν αρκετα.

Δυτερον πιθανον το φιλτρο σου να μην επαρκει για να χειριστει ολη αυτη την αμμωνια! Ισως και να ειναι και αστρωτο γιατι απο την στιγμη που μετρας νιτρικα 0 και εχεις πλαστικα μεσα κι οχι αληθινα φυτα κατι τρεχει Τι φιλτρο ειναι;

Τα πρωτα ψαρακια πιθανον πεθαναν απο δηλητηριαση απο την αμμωνια.

Περασαν 4 μηνες απο τοτε οποτε το φιλτρο σου πιθανον να εχει στρωσει αλλα ειναι μικρο και δεν μπορει να ανταπεξελθει στην αμμωνια που παραγουν τα ψαρια σου. Δεν βοηθας κι εσυ με τις αλλαγες που κανεις.

Οποτε λυσεις: Περιοριζεις τον αριθμο των ψαριων σε ενα, αλλαγη νερου καθε εβδομαδα 30%, και επιφυλασσομαι για το φιλτρο. Παρακαλω αν μπορεις να μας πεις ποιο ειναι και τι υλικα εχεις τωρα μεσα.

Αμμωνια μετρηση εχεις;

Το ταισμα θα εξαρτηθει προς το παρον απο την μετρηση αμμωνιας και τι φιλτρο εχεις. Μεχρι να δουμε αν ειναι στρωμενο δεν ταιζεις καθολου.

Θα ηθελα για τελος να αναφερθω στα ψευτικα διακοσμητικα και στον ψευτικο βυθο που εχεις στο ενυδρειο σου παροτρυνοντας σε να τα αλλαξεις με φυσικα. Τιποτα δεν συγκρινεται με την φυση.

Κλεινοντας σου παραθετω δυο λινκ πολυ χρησιμα. Εδω ειμαστε για οποιαδηποτε αλλη απορια.

Η πρωτη επαφη με το ενυδρειο

Στηνοντας ενυδρειο με χρυσοψαρα

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καταρχην το λαθος σου ειναι απλουστατο... εχεις αστρωτο ενυδρειο, βαζεις μαζεμενα ψαρια και ¨καιγονται¨ απο την αμμωνια..

το μαυρισμα στα χρυσοψαρα δειχνει συνηθως οτι υπαρχει αμμωνια στο νερο και τα καιει..

μετρησες καθολου αμμωνια? με στικς ειναι οι μετρησεις σου ή με υγρα?

+1000 σε οσα σου ειπε ο Sturm

Έγινε επεξεργασία - tsala
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

Στα είπε όλα ο Sturm και ο tsala. Συμπληρώνοντας, θα ήθελα να προσθέσω ότι άλλο είναι το στήσιμο του ενυδρείου και άλλο το στρώσιμο. Το στρώσιμο η διαδικασία για να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου.

Τί είδους χρυσόψαρα έχεις; Μπορείς να μας βάλεις μία φωτογραφία;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δεν έχω λόγια να σας ευχαριστήσω και για το ενδιαφέρον σας αλλα και για την αμεσότητα της απάντησης. Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όλους με τις λίγες γνώσεις που έχω;

Φίλτρο; Αυτό που είχε μέσα το ενυδρειο δηλαδή μάλλον το χειρότερο! Δεν έχει κάποιο χαρακτηριστικό ιδιαίτερο. Υπενθυμίζω το ενυδρειο μου ειναι HAILEA 60 lt.

Μετρήσεις; Οι μετρήσεις γίνονται με sticks jbl. NH4 δεν ειναι διαθέσιμο και τα πλήρωσα και 17,00 ευρώ.

Είδος; εδώ αρχίζουν τα δύσκολα. Δεν ξερω. Σας βάζω μια φωτογραφία για να τα δείτε όπως και τα υλικά που μου ζήτησε ο strum.

Πως όμως τελικά αντιμετωπίζεται η αμμωνία? Πως μπορώ να τη μετρηςω? γιατί δεν μπορώ να εχω εςτω δυο χρυσόψαρα αν το ενα χρειάζεται 30-40 lt. το μέγεθος τους ειναι μικρό.

Link to comment
Share on other sites

Τα sticks δυστυχώς δεν δίνουν αξιόπιστες μετρήσεις, καλύτερα να πάρεις υγρά. Κοστίζουν περισσότερο, αλλά δίνουν ακριβείς μετρήσεις και κρατάνε πολλούς μήνες! Μία καλή λύση είναι το Api Freshwater Master Kit.

Περιμένουμε να δούμε τις φωτογραφίες από τα χρυσόψαρα και το φίλτρο!

Ένα στρωμένο ενυδρείο δεν έχει αμμωνία. Την μετράς με υγρά τεστ, όπως αναφέρθηκε παραπάνω. Διάβασε τα άρθρα στα link που σου δώσαμε, εκεί λέει τα πάντα για την αμμωνία και αν δεν καταλάβεις κάτι ή έχεις κάποια απορία, εδώ είμαστε κι εμείς.

Αν τα χρυσόψαρά σου είναι fancy, δηλαδή αυτά με τις φανταχτερές ουρές, μπορείς να κρατήσεις το πολύ 2 στα 60 λίτρα, αρκεί να έχεις καλή φίλτρανση. Αν είναι τα κλασικά μακρόστενα χρυσόψαρα, τότε δεν κάνουν για το ενυδρείο σου. Μπορεί τώρα να είναι μικρά, αλλά στην πορεία μεγαλώνουν πολύ, τα fancy φτάνουν τα 15 εκατοστά και τα άλλα φτάνουν τα 30 εκατοστά. Όταν τα έχουμε σε λίγα λίτρα παθαίνουν νανισμό, παραμένουν μικρά εξωτερικά, αλλά γερνάνε και έχουν προβλήματα υγείας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να αλλαξεις τα sticks και να παρεις υγρα τεστ!

το φιλτρο ειναι αυτο λογικα -> http://www.hailea.com/e-hailea/product1/HL-BT400.htm

Έγινε επεξεργασία - ValeAq
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ όμορφα, να τα χαίρεσαι! Είναι μικρούλια, ε; :)

Το άσπρο-πορτοκαλί μοιάζει για comet και το πορτοκαλί για common, δηλαδή είναι από αυτά που μεγαλώνουν πολύ και θα χρειαστείς ένα ενυδρείο με μήκος τουλάχιστον 100 εκατοστά και όσο πιο πολλά λίτρα μπορείς. Διάβασε εδώ το προφίλ των χρυσόψαρων, έχει όλες τις πληροφορίες για αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ όμορφα, να τα χαίρεσαι! Είναι μικρούλια, ε; :)

Το άσπρο-πορτοκαλί μοιάζει για comet και το πορτοκαλί για common, δηλαδή είναι από αυτά που μεγαλώνουν πολύ και θα χρειαστείς ένα ενυδρείο με μήκος τουλάχιστον 100 εκατοστά και όσο πιο πολλά λίτρα μπορείς. Διάβασε εδώ το προφίλ των χρυσόψαρων, έχει όλες τις πληροφορίες για αυτά.

Σε ευχαριστώ kalliroi. Απλά το πορτοκαλί δεν ειναι πορτοκαλί ειναι κίτρινο. Δυστυχώς το πορτοκαλί που είχα δεν τα κατάφερε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σύμφωνα με τις απαντήσεις σας αλλα και τα χρήσιμα links κανω τα ακόλουθα και ο θεός βοηθός

1. Αγοράζω υγρά test και παρακολουθώ την αμμωνία. Απο οτι κατάλαβα όλη αυτή η ανισορροπίας στις τιμές προέρχεται απο αυτή.

2. Σταματάω το ταισμα για κανά δυο τρεις μέρες και βλέπουμε

3. Αλλάζω νερό κάθε βδομάδα

Αν υπάρχουν ενστάσεις μου λέτε

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

επίσης δεν ξερω τι πρέπει να κανω με το φίλτρο τώρα που πλέον εχω δυο ψάρια??? Να το αλλάξω???

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, με τα υγρά τεστ παρακολουθείς την αμμωνία, τα νιτρώδη και τα νιτρικά. Όταν θα έχεις αμμωνία 0, νιτρώδη 0 και νιτρικά 10-25, τότε το ενυδρείο σου θα είναι στρωμένο και ασφαλές για τα ψάρια σου.

Τη νηστεία μην τη φοβάσαι, αντέχουν ακόμα και μία εβδομάδα νηστικά. Μέχρι να στρώσει ταίζεις λίγο, όπως σου είπαν και αν τυχόν μετρήσεις αμμωνία ή νιτρώδη πάνω από 0 τότε σταματάς εντελώς το τάισμα μέχρι να πέσουν.

Αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα, το φίλτρο δεν το καθαρίζεις τώρα που είσαι στο στρώσιμο. Το φίλτρο σου μου φαίνεται επαρκές εφόσον ανακυκλώνει 380 λίτρα την ώρα. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να βγάλεις τον άνθρακα και στη θέση του να βάλεις βιολογικό υλικό.

Link to comment
Share on other sites

Βγαζεις τον ανθρακα και βαζεις βιολογικο υλικο οπως ειπε η Καλλιροη. Αυτο ειναι σαν μακαρονακι κοφτο. Ετσι θα το ζητησεις. Μαρκα sera siporax mini, fluval biomax mini, eheim κτλ!

Λογικα εχει κι ενα σφουγγαρι! Αν ειναι αρκετα μεγαλο, κοφτο στη μεση και βαλτο μισο. Επειδη το φιλτρο τρεχει 4 μηνες ισως να εχει καποια δοση βιολογιας αλλα καλο ειναι να το προσεξουμε αυτες τις ημερες για αμμωνια. Δεν ταιζεις μεχρι να παρεις το τεστ να δουμε τι συμβαινει. ΡΙξε βακτηρια για να αποικειθει το φιλτρο.

Τις αλλαγες καθε εβδομαδα τις κανουμε οταν πια το ενυδρειο ειναι στρωμενο και το συστημα σταθερο. Τωρα αν δουμε οτι εχουμε αμμωνια θα κανεις καθημερινες αλλαγες και αν μπορεις παρε για αντιχλωριο το seachem prime. Aυτο δεσμευει και την αμμωνια.

Σου πεσαν μαζεμμενα αλλα πιστεψε με δεν εισαι ο πρωτος!

Καθε αρχη και δυσκολη που λενε! :D

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τα sticks δυστυχώς δεν δίνουν αξιόπιστες μετρήσεις, καλύτερα να πάρεις υγρά. Κοστίζουν περισσότερο, αλλά δίνουν ακριβείς μετρήσεις και κρατάνε πολλούς μήνες! Μία καλή λύση είναι το Api Freshwater Master Kit.

Περιμένουμε να δούμε τις φωτογραφίες από τα χρυσόψαρα και το φίλτρο!

Ένα στρωμένο ενυδρείο δεν έχει αμμωνία. Την μετράς με υγρά τεστ, όπως αναφέρθηκε παραπάνω. Διάβασε τα άρθρα στα link που σου δώσαμε, εκεί λέει τα πάντα για την αμμωνία και αν δεν καταλάβεις κάτι ή έχεις κάποια απορία, εδώ είμαστε κι εμείς.

Αν τα χρυσόψαρά σου είναι fancy, δηλαδή αυτά με τις φανταχτερές ουρές, μπορείς να κρατήσεις το πολύ 2 στα 60 λίτρα, αρκεί να έχεις καλή φίλτρανση. Αν είναι τα κλασικά μακρόστενα χρυσόψαρα, τότε δεν κάνουν για το ενυδρείο σου. Μπορεί τώρα να είναι μικρά, αλλά στην πορεία μεγαλώνουν πολύ, τα fancy φτάνουν τα 15 εκατοστά και τα άλλα φτάνουν τα 30 εκατοστά. Όταν τα έχουμε σε λίγα λίτρα παθαίνουν νανισμό, παραμένουν μικρά εξωτερικά, αλλά γερνάνε και έχουν προβλήματα υγείας.

Καλημέρα kalliroi. Που μπορώ να το βρω αυτό και ποσο στοιχίζει περίπου?

Link to comment
Share on other sites

σε ολα τα petshop ,και στοιχιζει το καθε τεστ περιπου 10-15ευρω!!!!!!!!!!!!!!

κατα την γνωμη μου,και αν δεν αντεχεις την οικονομικη αυτη επιβαρινση,παρε μονο ενα τεστ για αμμωνια,ωστε να μπορεσουμε να δουμε τη ακριβως συμβαινει με το νερο σου..........οσο για τα στικακια που ηδη εχεις ,αν και οπως σου ειπαν τα παιδια δεν ειναι τοσο αξιοπιστα,και σιγουρα με τα υγρα τεστ θα εχουμε καλυτερη εικονα,αν προσπαθισεις να ακολουθησεις τις οδηγιες τους προσεχτικα,θα βγαλεις σιγουρα καλυτερα και ποιο αξιοπιστα αποτελεσματα..........

επεισης θα μπορουσες ,αν και εφοσον το petshop που κανεις τισ αγορες σοου ειναι κοντα σου,να πηγαινεις εκει με λιγο απο το νερο του ενυδρειου σου να κανουν εκεινοι τις μετρησεις για εσενα..........φανταζομε οτι δεν θα εχουν προβλημα να σε εξυπηρετησουν

ολα αυτα τα λεω καθαρα για οικονομικο λογο ,μιας και η επιβαρυνση αγορας ολων των υγρων τεστ μαζι,δεν ειναι ευκολη υποθεση!!!!!!ξανααναφερω(για να μην πεσουν ολοι επανω μου)οτι τα υγρα τεστ ειναι καλυτερα και μας δεινουν ποιο σαφη οικονα.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα kalliroi. Που μπορώ να το βρω αυτό και ποσο στοιχίζει περίπου?

Καλημέρα, googlαρέ το ή κοίταξε στη λίστα με τα καταστήματα. :)

σε ολα τα petshop ,και στοιχιζει το καθε τεστ περιπου 10-15ευρω!!!!!!!!!!!!!!

κατα την γνωμη μου,και αν δεν αντεχεις την οικονομικη αυτη επιβαρινση,παρε μονο ενα τεστ για αμμωνια,ωστε να μπορεσουμε να δουμε τη ακριβως συμβαινει με το νερο σου..........οσο για τα στικακια που ηδη εχεις ,αν και οπως σου ειπαν τα παιδια δεν ειναι τοσο αξιοπιστα,και σιγουρα με τα υγρα τεστ θα εχουμε καλυτερη εικονα,αν προσπαθισεις να ακολουθησεις τις οδηγιες τους προσεχτικα,θα βγαλεις σιγουρα καλυτερα και ποιο αξιοπιστα αποτελεσματα..........

επεισης θα μπορουσες ,αν και εφοσον το petshop που κανεις τισ αγορες σοου ειναι κοντα σου,να πηγαινεις εκει με λιγο απο το νερο του ενυδρειου σου να κανουν εκεινοι τις μετρησεις για εσενα..........φανταζομε οτι δεν θα εχουν προβλημα να σε εξυπηρετησουν

ολα αυτα τα λεω καθαρα για οικονομικο λογο ,μιας και η επιβαρυνση αγορας ολων των υγρων τεστ μαζι,δεν ειναι ευκολη υποθεση!!!!!!ξανααναφερω(για να μην πεσουν ολοι επανω μου)οτι τα υγρα τεστ ειναι καλυτερα και μας δεινουν ποιο σαφη οικονα.....

Συμφωνώ, το υγρό τεστ αμμωνίας είναι απαραίτητο. Αν τα πάρεις ένα ένα τα τεστ θα σου κοστίσει περισσότερο από ότι το κιτ. ;)

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Τα Χριστούγεννα του 2013 (πριν απο 4 μήνες αποφάσισα να πάρω ενα ενυδρείο στα πιτσιρίκια μου δώρο (HAILEA 60lt) Απο τότε έχω χάσει τέσσερα χρυσόψαρα εκ των οποίων ενα σήμερα. Έχω απηυδήσει και απογοητευτεί. Θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο αναλυτικός γίνεται για το πρόβλημα.

περιεχόμενο ενυδρειου: Πλαστικά φυτά χαλίκι δυο χρωμάτων πλαστική βαρκουλα όλα αγορασμένα απο pet shop.

Στρωσιμο ενυδρειου: αφού πήρα το ενυδρείο έπληνα όλα τα αξεσουάρ μονο με νερό τα τοποθέτησα μετά στο ενυδρείο έβαλα σε λεκάνες νερό απο τη βρύση τοποθέτησα αντί χλώριο(αφου δεν ειχε ψαρια το ενυδρειο το νερο με το αντιχλωριο μπορουσες να τα βαλεις μεσα στο ενυδρειο για να εχεις κ κυκλοφορια απο το φιλτρο) για μια ώρα σύνολο 15 ml και εν συνέχεια βακτήρια 6ml για μια ώρα και έβαλα το νερό μέσα στο ενυδρείο(τα βακτηρια δεν τα βαζουμε στην λεκανη γιατι πρεπει να κανουν αποικιες στο φιλτρο χαλικι κτλ). τοποθέτησα το φίλτρο με άνθρακα και σφουγγάρι(το φιλτρο πρεπει να εχει βιολογικο υλικο μεσα για να κραταει βιολογια κ ειδικα οταν μιλαμε για χρυσοψαρα) και το έστρωσα για μια βδομάδα προσθέτοντας βακτήρια καθαρά μερα 2 ml.

Ψάρια: Τρια χρυσόψαρα.(τρια ειναι πολλα για 60λ κ δεν τα βαζουμε ολα μαζι)

περιγραφή προβλήματος: Αφού έβαλα τα ψάρια μέσα στο ενυδρείο μετά απο δυο μήνες άρχισαν να μαυρίσουν ομοιομορφα στα πορτοκαλί σημεία τους. Ρώτησα στο pet shop μου δώσανε κάποια φάρμακα να βάλω δεν έχει σημασία ποια αφού τα ψάρια ψοφισαν μετά απο 15 μέρες.

Αλλαγές νερού: κάθε 15-20 μέρες 20 lt όπως παραπάνω με δοσολογία 5 ml αντί χλώριο 2 ml βακτήρια(αλλαγες καθε εβδομαδα)

Αφού ψοφισαν τα ψάρια δεν το έβαλα κάτω? Άδειασα το ενυδρείο απο νερό ξανά έπληνα τα παντα με νερό συμπεριλαμβανομένου και του χαλικιου ξανά έστρωσα το ενυδρειο για μια εβδομάδα(το ενυδρειο δεν στρωνει σε μια εβδομαδα κ χωρις βιολογικο υλικο) όπως παραπάνω και έβαλα τρια νέα χρυσόψαρα μέσα αφού είχα κάνει τεστ νερού μιας και μου υπέδειξαν οτι μάλλον έφταιγε το νερό και μείωσα αισθητά τη τροφή μιας και τάιζα πολύ την πρώτη φορά απο λάθος.

Νο3 0

Νο2 0

Gh 7

Oh 10

ph 7.2

Cl2 0

20 μέρες μετά τα χρυσόψαρα άρχισαν να ξανά μαυρίζουνε οπότε πήγα και αγόρασα βιταμίνες atvitol. Κάνοντας το τεστ νερού ξανά οι τιμές δεν ήταν καθόλου καλές.

NO3 0

NO2 0

Gh> 21 ????

Kh 20 ????

Ph 9 ????

Cl 2 0

Αύξησα τις αλλαγές νερού κάθε 10 μέρες βάζοντας βιταμίνες τα 2 ψάρια γίνανε καλά ενώ το ενα ψοφισε σήμερα. οι τιμές του νερού δεν έχουν αλλάξει καθόλου μέχρι και σήμερα παρά τις αλλαγές του νερού ( έχω κάνει τέσσερις μέχρι σήμερα που έκανα την πέμπτη αφού ψοφισε το ψαράκι. Σας παρακαλώ πολύ πείτε μου τι κανω λάθος και οι τιμές του νερού και κυρίως η σκληρότητα του ειναι τόσο χάλια. Τι μπορώ να κανω για τα ψάρια που μου μείνανε?

(τα ψαρακια σου ψοφανε απο αμμωνια,κανε οτι σου ειπαν τα παιδια παραπανω)

Σας ευχαριστώ εκ τω προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!

Όλα θα πάνε καλά!

-βγάλε όλα τα ψεύτικα από μέσα (φυτά,καράβια κτλ)

-βγάλε άνθρακα από το φίλτρο και βάλε βιολογικό

-αλλαγή νερού 30% ανά εβδομάδα με αντιχλωριο

-βακτήρια ριχνε μέσα στο ενυδρείο κοντά στο φίλτρο

-ψαράκια 2 το πολύ

-υγρά τεστ αμμωνιας,νιτρώδη,νιτρικά (το ενυδρείο είναι στρωμένο όταν τα 2 πρώτα είναι 0 , και μετράς νιτρικά) ,

-μέχρι να στρωθεί ταιζεις ελάχιστα

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας και για τις απαντησεις σας. Εχω ηδη μαθει παρα πολλα σε σχεση με πριν. Ευχαριστω και τον Δημήτρη από το Aquariumshop.gr που μου πρότεινε η Kalliroi μέσω των προτεινόμενων καταστημάτων του aquazone.gr απο οπου πηρα και το τεστ αμμωνιας ο οποιος μου εδωσε και αυτος τα φωτα του για να αντιμετωπισω το προβλημα.

Πριν σας πω τι εκανα να ξεκαθαρίσω οτι ουδέποτε έβαλα όλα τα ψαρια μαζι στο ενυδρειο. Πρώτα έμπαινε το πρώτο ψάρι και μετα από δύο εβδομάδες τα άλλα δυο όποτε αυτό ειναι ισως το μοναδικό πράγμα που έκανα σωστά.......!

Το καλό ("κακό για μένα") είναι ότι έχετε όλοι δίκιο. Η αμμονιά στο ενυδρίο είναι στο 3,0 με αλλάγη νερού χτές. Εξωπραγματικό......... Το καλό επίσης είναι οτί νομίζω πως ξέρω πλέον και την αιτία. Το σφουγγαράκι του φίλτρου το έπλενα πάντα με νερό βρύσης και όχι με το νερό του ενυδρείου το οποίο απ' ότι κατάλαβα είναι βασικό. Ευτυχώς ακολούθησα τις συμβουλές σας και σήμερα δεν τάισα. Προχωράω με νέα αλλαγή νερου σήμερα το βράδυ αντιχλώριο και βακτήρια μέσα στο ενυδρείο.

Οποιαδίποτε extra συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη

Σας ευχαριστώ και πάλι

Flipper

Link to comment
Share on other sites

Αντιχλωριο όχι μες στο ενυδρείο.βρες το ποστ που λέει προετημασια νερου αλλαγής γιατί γράφω απο κιν κ δεν μπορω να στο βρω εγω

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά είπες τα υλικά του φίλτρου τα πλένουμε με νερό ενυδρείου που αφαιρούμε στις αλλαγές !

Μέχρι να στρώσει το φίλτρο δεν πλένουμε τα υλικά του!

Τα υλικά του φίλτρου δεν τα πλένουμε κάθε εβδομάδα, περίπου ανά 2 με 4 μήνες , εξαρτάτε από το πόσο μπουκωνει το φίλτρο και πέφτει η ροή του!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις βάλει αλάτι στο ενυδρείο ;

Ναι αλλά χωρίς εμφανές αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...