Jump to content

Τα Φωτα Σασ Παρακαλω!!!


velos

Recommended Posts

Γεια σας παιδια!Αυριο θα παραλαβω το νεο μου ενυδρειο 240 λιτρα 120*41*46 με εξωτερικο fluval 305 και θελω

τα φωτα σας για τα ψαρια που θα ιοθετησω!θα ηθελα να μ πειτε αν μπορω σε αυτα τα λιτρα να φοιλοξενησω malawi και τι προτηνετε

σε ειδος και σε ποσοτητα!Ουσιαστικα θθελω την βοηθεια σας στο στησιμο ενος αφρικανικου!

Ευχαριστω για τον χρονο σας!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καταρχής θα χρειαστείς τουλάχιστον έναν κυκλοφοριτή τουλάχιστον 1500 λίτρα/ώρα για να δημιουργεί κυκλοφορία ξέχωρα απο το Fluval 305.

εγώ στα ίδια λίτρα με εσένα παίζω με 2 Fluval 305 και 306 σύν έναν κυκλοφοριτή και είμαι καλυμένος βιολογικά και σε θέματα κυκλοφορίας...

πίστεψε με αυτά τα ψάρια εκτιμάνε τα μεγάλα ρεύματα αν δείς και βίντεο απ την λίμνη θα καταλάβεις...όσον αφορά ψάρια μπορείς η να το κάνεις

με ένα είδος η να βάλεις το πολύ 2 χαρέμια σε μαλάουι κάποιους συνδιασμούς.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη θα χρειαστω και σκιμερ?εχει κ εσωτερικο φιλτρο !

Link to comment
Share on other sites

Όχι σκίμερ, αυτός είναι για θαλασσινό. Κυκλοφορητή για να αυξήσεις την κίνηση του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Όχι σκίμερ, αυτός είναι για θαλασσινό. Κυκλοφορητή για να αυξήσεις την κίνηση του νερού.

Πολύ σωστά το έθεσε ο φίλος!!!

Χρειάζεσαι έναν κυκλοφοριτή δυνατό περίπου 1500+ λ/ω για να δυναμώσεις την κυκλοφορία.

Το Fluval 305 επειδή είμαι κάτοχος του έχει αντλία 1000 λ/ω αλλά γυρνάει περίπου 710 λ/ω,

οπότε μόνο του δεν θα σε καλύψει σε θέματα κυκλοφορίας ειδικά στις αφρικάνες οι οποίες θέλουν

δυνατή κυκλοφορία...βιολογικά τώρα εάν γεμίσεις και τα 3 καλαθάκια του φίλτρου με βιολογικό υλικό

(sera siporax - Eheim Substrat pro η ακόμα και βιόσφαιρες) πιστεύω να σε καλύψει βιολογικά έτσι ώστε

να έχεις μη τοξική χημεία νερού που είναι βασικό για τα ψάρια, και φυσικά πάντα με προσεκτικό ταίσμα..και όχι υπερβολές

2 επιλογές έχεις, η να αγοράσεις ένα ακόμα εξωτερικό φίλτρο (όφελος =κυκλοφορία+ανάπτυξη βιολογίας) η έναν δυνατό κυκλοφοριτή (όφελος=κυκλοφορία)

έγω έχω επενδύσει πολύ σε αυτά τα δύο (κυκλοφορία και ανάπτυξη βιολογίας) σε βάθος χρόνου και ανάλογα τα οικονομικά σου μπορείς και εσύ

και πίστεψε με δεν θα το μετανοιώσεις στιγμή!!!

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχει ΚΑΙ εσωτερικο φιλτρο ρε παιδια δεν χρειαζεται κυκλοφοριτη .Καλο θα ηταν να υπαρχει ,αλλα δεν θα εχεις και προβλημα αφου θα εχεις 2 φιλτρα

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχουν "νεκρά σημεία" στη στήλη του νερού, θα χρειαστει κυκλοφορητή. Καλό θα κάνει, κακό όχι.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει εσωτερικό φίλτρο θα βάλεις και τα 2 να παίζουν και για αρχή είσαι καλά!

Μπορείς από Μαλάουι να βάλεις 2 χαρεμια μπουνα! Αν θέλεις ντεμασονι πάνε σε ομάδα 10+ ατόμων!

Θα χρειαστείς πολλές πέτρες και αμμο ,

Πρώτα βάζεις πέτρες και μετά αμμο ,

Αν θέλεις μετά μπορείς να βάλεις Κανά φυτακι εύκολο όπως ανουμπια, βαλισιερα κτλ

Link to comment
Share on other sites

Η αμμος μπορει να ειναι κ θαλασσινη?το ενυδρειο ηδη αρχησε να τρεχει!θα μηνει χωρις κατοικους για δυο βδομαδες!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορει να ειναι και θαλασσινή, προσοχή όμως να ειναι απο μέρος σίγουρα καθαρό,καλό πλύσιμο και ειναι έτοιμη.

Εγω έχω πετρες πο θάλασσα.

Link to comment
Share on other sites

αυτο σκεφτωμαι να κανω!αν βαλω demasoni μαζι με labido ποσα ατομα σε αριθμο πρεπει να βαλω απο καθε ειδος?

Επισης θελω να ρωτησω τι θερμοκρασιες πρεπει να εχει το ενυδρειο και αν χρειαζεται να προσεξω κατι συγκεκριμενο στο στησιμο και στα

στοιχεια του νερου!και περιπου ποσο κιμενεται ι τιμη της αγορας των ψαριων?

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Αλλά πως τρέχει το ενυδρειο; Με νερο μόνο; Χωρίς άμμο και πετρες; Και θα τα βάλεις μετά και θα πρεπει να στρωσουν και αυτά σε κάποιο βαθμό; Πρώτα οι πετρες όπως σου είπαν παραπάνω αφού βάλεις φελιζολ στον πάτο για αποφυγή ατοιχηματων, διόλου δύσκολο στις αφρικανες που διαρκώς σκύβουν, να φτιάξεις το aquaspace που σου αρέσει,μετά την άμμο και τελευταία το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τις δικές μου τις έχω στους 25.5 βαθμούς , το καλοκαίρι βέβαια ανεβαίνει παραπάνω. Τώρα πήρα κρεμαστο φωτιστικο για να βγάζω το μαμισιο να μην έχω και την θερμοκρασία απο τις λαμπες (2 χ 54).

Για το στήσιμο σου είπα παραπάνω.

Τώρα για τις τιμές ειναι ανάλογα απο που θα ψωνισεις. Μέσα απο το φόρουμ θα βρεις καλα ψαράκια σε καλές τιμές.

Απο τα καταστήματα ειναι φυσιολογικά λιγο πιο τσιμπιμενες

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα!τι πληθησμο μπορω να βαλω απο τα δυο ειδη??

Έγινε επεξεργασία - velos
Link to comment
Share on other sites

Απο 1 χαρεί. Δηλαδή περίπου 1 αρσενικό με 3 θηλυκά . Δύσκολο βέβαια αν ειναι μικρά. Οπότε ή παίρνεις μεγαλύτερα όπου διακρίνεται το φύλο ή περισσότερα μικρά 5-6 απο το κάθε είδος και στο τέλος απομακρυνεις τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Με τα δυο είδη μαζί θα είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα. Στα λίτρα και τις διαστάσεις σου καλο θα ηταν να βάλεις μια ομάδα των 12-13 Demasoni μόνα τους αν θέλεις αυτα τα ψάρια αλλιώς δυο χαρέμια απο ήρεμα mbuna (Ladido - Acei κ.α.). Τα λαμπιντο με τα Demasoni μαζι, δε θα σου το πρότεινα λόγω του χαρακτήρα των τελευταίων.

Link to comment
Share on other sites

Απο 1 χαρεί. Δηλαδή περίπου 1 αρσενικό με 3 θηλυκά . Δύσκολο βέβαια αν ειναι μικρά. Οπότε ή παίρνεις μεγαλύτερα όπου διακρίνεται το φύλο ή περισσότερα μικρά 5-6 απο το κάθε είδος και στο τέλος απομακρυνεις τα υπόλοιπα.

αν βάλει ενα χαρέμι Demasoni δε θα κρατήσει και πολυ το χαρέμι. Είναι αρκετα ζόρικα ψάρια με άσχημο και ενίοτε βίαιο χαρακτήρα (σκέτοι διάολοι λένε μερικοί). Θέλουν μια αρκετα μεγάλη ομάδα για να μοιράζεται η επιθετικότητά τους. Σε τόσα λίτρα, μόνα τους. Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

και αν επιλεξω μονο demasoni?

Link to comment
Share on other sites

Εγω στη θέση σου αυτο θα έκανα. Χάρι πάντως (1-3 ή 1-4) μη βάλεις. Θα εχουν θέματα. Βάλε μια μεγάλη ομάδα. Σίγουρα τσαμπουκάδες θα έχεις με αυτούς τους αλήτες αλλά πιο ήρεμα πράγματα μιας και "χάνονται" τέτοιες συμπεριφορές μέσα σε πολλα άτομα. Ειναι όμως πραγματικά υπέροχα ψάρια!

Link to comment
Share on other sites

Ομάδα όπως σου πρότειναν παραπάνω 10- 12 άτομα.

Προσωπικά δεν τα προτιμώ λόγω τις ιδιαιτερότητας και επιθετικότητας τους.

Και μόνο ενα είδος- χρωμα στο ενυδρειο. Αυτά προσωπικά για μένα.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω αυτες οι μεγαλες κιχλιδες στο βιντεο πως λεγωντε?

Link to comment
Share on other sites

Τα ντεμασονι είτε μόνα τους είτε μαζί με αλλά μπαίνουν σε ομάδα 10 - 12+ ατόμων

Τα υπόλοιπα σε χαρεμια ένα αρσενικό τρία με τέσσερα θηλυκά !

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω αυτες οι μεγαλες κιχλιδες στο βιντεο πως λεγωντε?

Είναι κάποια από τα Haps της Malawi. Όπως βλέπεις το ενυδρείο του φίλου είναι 2,50 μέτρα! Δυστυχώς το δικό σου δεν είναι αρκετό.

Εδώ μερικές πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω αυτες οι μεγαλες κιχλιδες στο βιντεο πως λεγωντε?

πω πω μια ψαροσουπα :P εδω ο τυπος εχει μεσα 8-9 διαφορετικα ειδη που μετρησα εγω , κριμα για τα λιτρα του ,δεν προκειται να δει συμπεριφορες με τοσα ειδη

Έγινε επεξεργασία - argentinos
Link to comment
Share on other sites

polu omorfa psaria padws!~ta demasoni ti megethos ftanoun?exoun grigoro rithmo anaptixis?

Genika zitaw kapoio eidos pou na ftanei se ena ikanopoiitiko megethos kai na min einai polu

apetitiko se ssinthikes nerou!

Zitaw polla e???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...