Jump to content

Τα Φωτα Σασ Παρακαλω!!!


velos

Recommended Posts

Καταρχήν η ποταμισια άμμο με τον καιρό πετρωνει!

Το ενυδρείο σου έιναι για 2 είδη λόγω του επιθετικού ταμπεραμέντου !

Επίσης λόγω του ταμπεραμεντου μπαίνουν σε χαρέμι ! (εκτός ντεμασονι)

Επίσης αποφεύγουμε ίδιας οικογένειες για να μην ιβριδιζουν!

Για να καταλάβεις, αν βάλεις 2 αρσενικά ίδιας οικογένειας , το κυρίαρχο αρσενικό θα προσπαθηση να σκοτωσει το άλλο ,αν δεν τα καταφέρει σίγουρα θα το εκτοπισει σε μια γωνία! Άρα σαν αποτέλεσμα θα εχεις ένα αρσενικό και άλλο ένα κρυμμένο στα φίλτρα!

Επίσης αποφεύγουμε να βάζουμε ίδιου χρωματισμού διότι πάλι τα αρσενικά θα σκοτώνονται!

Βάζουμε πολλές θηλυκές και όχι μια διότι ο αρσενικός θα την ξετιναξει στο κυνήγι για ζευγάρωμα!

Διαλεγεις 2 είδη από τα

Μαγκανο

Ακαι

Λαμπιντο

Αφρα

Ιωδια

Η

Ομάδα

Ντεμασονι

Υγ ελπίζω να σε βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

διαλεξα ενα χαρεμι λαμπιντο και εναα χαρεμι acei yellow tail!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος, το μονο που πρεπει να προσεξεις τωρα ειναι να παρεις 1 αρσενικο και 3-4 θυλικα και απο τα 2 ειδη!! μακαρι οπως λες τα acei να ειναι ετοιμο χαρεμι γιατι ειναι δυσκολα στο να καταλαβεις το φυλο τους . Για τα labido το αρσενικο εχει μαυρα κατω πτεριγια σε σχεση με το θυλικο.

Αρσενικος (βλεπε κατω πτερυγια μαυρα)
post-49841-0-18539700-1397935116_thumb.jpg

θυλικια (κατω πτερυγια κιτρινα)

post-49841-0-82718600-1397935160_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - argentinos
Link to comment
Share on other sites

Ηλία αυτό με τα μαύρα πτέρυγα δεν ειναι απόλυτο. Εμένα δυο θυληκά εχουν μαύρα κάτω πτερύγια. Απλα του αρσενικού ειναι πιο έντονα. Βέβαια εμένα ο αρσενικός μου ειναι αλπίνο. Εκει που πρεπει να ειναι μαύρο, κιτρινοψιλοασπρίζει....και έχει κόκκινα ματιά. Λατρεία ο γίγαντας.

Link to comment
Share on other sites

Ηλία αυτό με τα μαύρα πτέρυγα δεν ειναι απόλυτο. Εμένα δυο θυληκά εχουν μαύρα κάτω πτερύγια. Απλα του αρσενικού ειναι πιο έντονα. Βέβαια εμένα ο αρσενικός μου ειναι αλπίνο. Εκει που πρεπει να ειναι μαύρο, κιτρινοψιλοασπρίζει....και έχει κόκκινα ματιά. Λατρεία ο γίγαντας.

Δεν ειμαι η Ηλιας, ο Αλεξης ειμαι :lolu: . Για τα labido παιδιa ειναι 99% πως ετσι ξεχωριζει το φυλο.

Sexing females

Female Yellow Labidochromis are more of a paler/pastel version of the Males - They tend not to have any black Anal/Ventral fins these instead being a pale yellow

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ο Ηλίας :D

Δεν είναι κανόνας αυτό που περιγράφεις με τα μαύρα!

Γεια σου Ηλία, είμαι ο Πάνος!

Αλέξη, δεν ειναι κανόνας όπως λέει και ο Χαράλαμπος.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αναφερω τον ευκολοτερο τροπο σε καποιον που δεν ξερει , υπαρχει κατι αλλο ποιο σιγουρο για να του αναφερουμε?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αναφερω τον ευκολοτερο τροπο σε καποιον που δεν ξερει , υπαρχει κατι αλλο ποιο σιγουρο για να του αναφερουμε?

Στις αφρικάνες;.....το μπουκωμα!

Link to comment
Share on other sites

Στις αφρικάνες;.....το μπουκωμα!

Καποιος πριν λιγη ωρα μου ειπε πως ειδε με τα ματια του αρσενικο μπουκομενο...ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΟΝΟΜΑ αχχααχαχ :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163: αρα δεν ισχυει

Link to comment
Share on other sites

Καποιος πριν λιγη ωρα μου ειπε πως ειδε με τα ματια του αρσενικο μπουκομενο...ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΟΝΟΜΑ αχχααχαχ :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163: αρα δεν ισχυει

Ειναι απο τα παράξενα της Αφρικής, τι να κάνουμε! Ας πούμε λοιπόν οτι ισχύει σε ποσοστό 99,99%.
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και πιο πάνω δεν είναι κανόνας!

Είναι ενδείξεις όπως και τα στρογγυλά κίτρινες κουκίδες στο κάτω πτερυγιο!

Μόνο στο μπούκωμα θα είσαι σίγουρος!

Υγ και μην ξεχνάμε πως λαμπιντο κίτρινα υπάρχουν σε διαφορά μέρη της λίμνη με πολύ μικρές διαφορες

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και πιο πάνω δεν είναι κανόνας!

Είναι ενδείξεις όπως και τα στρογγυλά κίτρινες κουκίδες στο κάτω πτερυγιο!

Μόνο στο μπούκωμα θα είσαι σίγουρος!

Υγ και μην ξεχνάμε πως λαμπιντο κίτρινα υπάρχουν σε διαφορά μέρη της λίμνη με πολύ μικρές διαφορες

Πολύ καλά το είπες, ενδείξεις. Όσο τα ψάρια μεγαλώνουν όμως ειναι πιο εύκολο να τα ξεχωρίσεις, οι ενδείξεις ειναι πιο έντονες. Ηλία, ασχολείσαι καιρο με την Αφρική, σου έχει τύχει να δεις κάπου αρσενικο μπουκωμένο;
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει τύχει να δω αρσενικό μπουκωμενο!

Μόνο από δω μέσα κάποιος μου το έχει αναφερει!

Σίγουρα τα ενήλικα είναι πολύ πιο εύκολο να τα διαχωρισεις!

Καταρχήν το μέγεθος , συμπεριφορά , πάνω πτερυγιο το τελείωμα είναι διαφορετικό , egg spot , ασπριλα στην κοιλιά, μαύρισμα πτερυγίων , μάτια !

Αυτή είναι και η σειρά που εγώ προτιμώ , η νιώθω και καταλαβαίνω καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

πλουσια η παροχη γνωσης!Να ειστε καλα ολοι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...