Jump to content

Σκεψεις Για Δισκους


cgrig1981

Recommended Posts

επισεις καλο ειναι να τηρουμε τις συνθηκες του βιοτοπου στα ζωντανα που εχουμε, ασχετως εαν ειναι εκτροφης..

Link to comment
Share on other sites

Ουτε τα στερμπαι κανουν κανονικα απλα ειναι πιο κοντα στις συνθηκες των δισκων

Link to comment
Share on other sites

Είναι η πρώτη φορά που θα βάλεις δίσκους?

Ναι η πρωτη
Link to comment
Share on other sites

Το aquascape με χαλαει λιγο. Οι δισκοι θελουν κρυψωνες!

Σκεφτομαι να γυρισω τις ριζες τουμπα θα δουμε μετα το πειραμα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου βλεπω οτι εχεις cory τα οποια θα δεν την παλεψουν με τους δισκους και σε περιπτωση αρρωστιας που μπορεις να πας και 45 τι θα κανεις???

Δεν ειναι κριμα να βασανιζονται???

Εγω σου προτεινω να τα δωσεις και μα βαλεις sterbai

Θα το κοιταξω και αυτο. Ισως φτιαξω ενα μικρο μονο γιαυτα γιατι μαρεσουν πολυ

Link to comment
Share on other sites

Οι ριζες πρεπει να ειναι αναποδα γιατι χρειαζονται κρυψωνες.

Ετσι θα νιωθουν ασφαλεια.

Απο.διακους τι θα βαλεις???

Αν ενδιαφερεσαι σινω εγω τους δικους μου εχω βαλει και αγγελεια

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Οι δίσκοι δεν γερνάνε πιο γρήγορα αν είναι μονίμως στους 29-30 ?
Συμφωνώ και εγώ με τον βιότοπο αλλά ας μην είμαστε και ακραίοι !
Είναι μεγάλη κουβέντα αυτή που δεν γίνετε από γραπτά post, επίσης γράφω πάντα την άποψη μου και την προσωπική μου εμπειρία φτωχή ή πλούσια δεν έχει σημασία !
Το ξέρω ότι είναι άλλο το ph και άλλο η θερμοκρασία απλά απάντησα και στην ερώτηση για το νερό !

Έγινε επεξεργασία - argirisp
Link to comment
Share on other sites

Δεν γερναναι γιατι και στην φυση οι θερμοκρασιες εκει ειναι.

Οι δισκοι χρειαζονται κρυψωνες για να μπορουν να κρυβονται, να νιωθουν ασφαλεια, και να ξεκουραζοντααι

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Οι ριζες πρεπει να ειναι αναποδα γιατι χρειαζονται κρυψωνες.

Ετσι θα νιωθουν ασφαλεια.

Απο.διακους τι θα βαλεις???

Αν ενδιαφερεσαι σινω εγω τους δικους μου εχω βαλει και αγγελεια

Εχω κλεισει ηδη ενα ζευγάρι απο φιλο σευχαριστω παντος

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ με τον βιότοπο αλλά ας μην είμαστε και ακραίοι !

συμφωνεις, αλλα ph 7.8 λες..

δεν ειμαι ακραιος, σου λεω τι χρειαζονται τα ψαρια σου.. και αυτο ειναι οσμωση..

απο κει και περα,κανεις οτι νομιζεις εσυ καλυτερο...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα ψαράκια εκτροφής πότε είδαν ph κάτω από 7+ στην καλύτερη περίπτωση !
Μην μπερδεύουμε τα ψάρια εκτροφής με τα άγρια δεν έχουν καμία σχέση !
Επίσης στην φύση των δίσκων η θερμοκρασία είναι 29-30 σταθερή ? 365 μέρες το χρόνο ?
Το βιοτοπίκο ενυδρείο δεν υπάρχει δεν είναι εφικτό αλλά και να ήταν πως ονομάζεις βιοτοπικό ένα ενυδρείο με ψάρια εκτροφής ?
Όλα τα παραπάνω είναι θέματα που ίσως δεν συμφωνήσουμε ποτέ αλλά το forum για αυτό είναι για να συζητάμε τις διαφωνίες μας και τις εμπειρίες μας πάνω στον τομέα του ενυδρείου που είναι κοινό σημείο αναφοράς για όλους μας !

Χαρά μου να συζητώ και να (διαφωνώ) με ανθρώπους που έχουμε το ίδιο μεράκι
Φιλικά Αργύρης

Υ.Γ. Πάλι ανοίξαμε το κουτί της Πανδώρας .

Link to comment
Share on other sites

Ναι η πρωτη

Τότε κατά την άποψη μου να βάλεις σχετικά μεγάλους δίσκους ( μεγαλύτερους των 10cm ) και ο αριθμός τους να είναι 6-8.

Αν είχες κάποια παλαιότερη εμπειρία, τότε θα μπορούσες να βάλεις και μικρά δισκάκια τα οποία θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον 10 και όταν μεγάλωναν να διάλεγες και να κράταγες 5-6. Να μην ξεχνάμε πως ο δίσκος είναι κοπαδίσιο ψάρι.

Οταν λες ότι έχεις κλείσει ζευγάρι, εννοείς αναπαραγωγικό? Ή απλά δύο δίσκους? Αν είναι αναπαραγωγικό τότε θα έχεις πρόβλημα με τους άλλους δίσκου σε τόσα λίτρα (μικρό μήκος). Οπότε έχεις δύο επιλογές : 1) Η δεν βάζεις καθόλου το ζευγάρι ή 2) δεν βάζεις άλλους δίσκους και το αφήνεις μόνο του μαζί με άλλα ψαράκια. Όλα αυτά αφορούν την περίπτωση που μιλάμε για αναπαραγωγικό ζευγάρι.

Όσο αναφορά τις συνθήκες είναι μεγάλο θέμα και είναι (κατά τη γνώμη μου) δευτερεύον μπροστά στο σωστό στήσιμο, τάισμα, ποσότητα αλλαγών, σωστό αριθμό δίσκων κ.τ.λ

Από μικρά ψαράκια, καλό είναι να περιοριστείς σε corydoras sterbai ή leucomelas που είναι και εξαιρετικά όμορφα. Μια ομάδα των 8 είναι μια χαρά. Μην βάλεις τέτρα γιατί οι θερμοκρασίες που ζουν δεν συμβαδίζουν με αυτές των δίσκων.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο την θερμοκρασια μπορει να γινουν και μεζες τα τετρα

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα ψαράκια εκτροφής πότε είδαν ph κάτω από 7+ στην καλύτερη περίπτωση !

Μην μπερδεύουμε τα ψάρια εκτροφής με τα άγρια δεν έχουν καμία σχέση !

Επίσης στην φύση των δίσκων η θερμοκρασία είναι 29-30 σταθερή ? 365 μέρες το χρόνο ?

Το βιοτοπίκο ενυδρείο δεν υπάρχει δεν είναι εφικτό αλλά και να ήταν πως ονομάζεις βιοτοπικό ένα ενυδρείο με ψάρια εκτροφής ?

Όλα τα παραπάνω είναι θέματα που ίσως δεν συμφωνήσουμε ποτέ αλλά το forum για αυτό είναι για να συζητάμε τις διαφωνίες μας και τις εμπειρίες μας πάνω στον τομέα του ενυδρείου που είναι κοινό σημείο αναφοράς για όλους μας !

Χαρά μου να συζητώ και να (διαφωνώ) με ανθρώπους που έχουμε το ίδιο μεράκι

Φιλικά Αργύρης

Υ.Γ. Πάλι ανοίξαμε το κουτί της Πανδώρας .

δεν ανοιξαμε κανενα κουτι.. συζητηση κανουμε.. ο καθενας λεει την αποψη του..

δεν μιλησα για βιοτοπικο ενυδρειο.. που (για μενα) ενα βιοτοπικο ενυδρειο πρεπει να εχει ιδιο νερο (χρωμα, παραμετρους) με τον βιοτοπο των ψαριων, φυτα μονο απο τον συγκεκριμενο βιοτοπο και φυσικα μονο ψαρια που ζουν εκει..

μιλησα στο να πλησιαζουμε τις συνθηκες νερου του βιοτοπου στον οποιο ζουν τα ψαρια που φιλοξενουμε.. και μιλαω μονο για ph και σκληροτητες..

εσυ εχεις διαφορετικη γνωμη και ειναι σεβαστη..

για μενα ο Δισκος (και το καθε ψαρι) ειτε ειναι αγριο, ειτε εκτροφης ,ειναι το ιδιο.. και πρεπει να του προσφερουμε παρομοιες συνθηκες με το περιβαλλον που ζει..

πιστευω, πως στο dna του καθε ψαριου (αν και παραλασσεται με τα χρονια) , δεν αλλαξει τοσο , ωστε να ταιριαζει σε εντελως διαφορετικα νερα χωρις προβλημα..

επισεις πιστευω πως τα ψαρια μαλακου νερου , αν τα συντηρουμε σε νερο βρυσης (οπως και το αντιθετο, με τα ψαρια σκληρου νερου) , ειναι πιο ευπαθη στις ασθενειες και μειωνεται το προσδοκιμο της ζωης τους..

Link to comment
Share on other sites

Καπου στη μεση ειναι η αληθεια.το γεγονος οτι τα ψαρια εκτροφης δεν εχουν δει τον αμαζονιο ουτε σε αφισα ειναι γεγονος.θεωρω κατα τη γνωμη μου υπερβολη να θελουμε να κατεβασουμε πχ στο 6 το πεχα τους.απο την αλλη ομως δεν θα εβαζα ποτε με νερο βρυσης τους εκτροφης μου δισκους εκτος και αν εμενα στη...φλωρινα.!!

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

καλα στην Φλωρινα, δεν πρεπει να εχει ουτε ενας κατοικος Α/Ο :D

Klaz , δεν μιλησα για 6 ph και πολυ χαμηλες σκληροτητες (που φυσικα αν μπορει καποιος να το κανει, καλο ειναι) .. δεν θελω να ειμαι υπερβολικος..

αλλα τουλαχιστον να πλησιαζει καπως το νερο τους.. με ph 7 , και 5-6 ή και 7 σκληροτητες ,νομιζω πως θα ειναι οκ..

Link to comment
Share on other sites

δεν λεμε στην ουσια κατι διαφορετικο.

ειναι στην κριση του καθενος να θεωρει υπερβολη, ακομη και αυτο που εμεις λεμε νορμαλ.

Link to comment
Share on other sites

Τότε κατά την άποψη μου να βάλεις σχετικά μεγάλους δίσκους ( μεγαλύτερους των 10cm ) και ο αριθμός τους να είναι 6-8.

Αν είχες κάποια παλαιότερη εμπειρία, τότε θα μπορούσες να βάλεις και μικρά δισκάκια τα οποία θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον 10 και όταν μεγάλωναν να διάλεγες και να κράταγες 5-6. Να μην ξεχνάμε πως ο δίσκος είναι κοπαδίσιο ψάρι.

Οταν λες ότι έχεις κλείσει ζευγάρι, εννοείς αναπαραγωγικό? Ή απλά δύο δίσκους? Αν είναι αναπαραγωγικό τότε θα έχεις πρόβλημα με τους άλλους δίσκου σε τόσα λίτρα (μικρό μήκος). Οπότε έχεις δύο επιλογές : 1) Η δεν βάζεις καθόλου το ζευγάρι ή 2) δεν βάζεις άλλους δίσκους και το αφήνεις μόνο του μαζί με άλλα ψαράκια. Όλα αυτά αφορούν την περίπτωση που μιλάμε για αναπαραγωγικό ζευγάρι.

Όσο αναφορά τις συνθήκες είναι μεγάλο θέμα και είναι (κατά τη γνώμη μου) δευτερεύον μπροστά στο σωστό στήσιμο, τάισμα, ποσότητα αλλαγών, σωστό αριθμό δίσκων κ.τ.λ

Από μικρά ψαράκια, καλό είναι να περιοριστείς σε corydoras sterbai ή leucomelas που είναι και εξαιρετικά όμορφα. Μια ομάδα των 8 είναι μια χαρά. Μην βάλεις τέτρα γιατί οι θερμοκρασίες που ζουν δεν συμβαδίζουν με αυτές των δίσκων.

Οταν λεω ζευγαρι εννοω αρσενικο και θυληκο. Δεν εχουν δωσει ακομα γεννα δεν ξερω στο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι αν βαλεις αυτα τα φυτα σε δισκαδικο τα περισσοτερα θα σου χαλασουν απο την υψηλη θερμοκρασια.Δεν αντεχουν ολα τα φυτα σε τετοιες θερμοκρασιες συνεχια.

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι αν βαλεις αυτα τα φυτα σε δισκαδικο τα περισσοτερα θα σου χαλασουν απο την υψηλη θερμοκρασια.Δεν αντεχουν ολα τα φυτα σε τετοιες θερμοκρασιες συνεχια.

Το γνωριζω , τα φυτα που θα μεινουν θα ειναι η anubia, η cryptocoryna ,το microsorum και η vallisneria

Link to comment
Share on other sites

δεν ανοιξαμε κανενα κουτι.. συζητηση κανουμε.. ο καθενας λεει την αποψη του..

δεν μιλησα για βιοτοπικο ενυδρειο.. που (για μενα) ενα βιοτοπικο ενυδρειο πρεπει να εχει ιδιο νερο (χρωμα, παραμετρους) με τον βιοτοπο των ψαριων, φυτα μονο απο τον συγκεκριμενο βιοτοπο και φυσικα μονο ψαρια που ζουν εκει..

μιλησα στο να πλησιαζουμε τις συνθηκες νερου του βιοτοπου στον οποιο ζουν τα ψαρια που φιλοξενουμε.. και μιλαω μονο για ph και σκληροτητες..

εσυ εχεις διαφορετικη γνωμη και ειναι σεβαστη..

για μενα ο Δισκος (και το καθε ψαρι) ειτε ειναι αγριο, ειτε εκτροφης ,ειναι το ιδιο.. και πρεπει να του προσφερουμε παρομοιες συνθηκες με το περιβαλλον που ζει..

πιστευω, πως στο dna του καθε ψαριου (αν και παραλασσεται με τα χρονια) , δεν αλλαξει τοσο , ωστε να ταιριαζει σε εντελως διαφορετικα νερα χωρις προβλημα..

επισεις πιστευω πως τα ψαρια μαλακου νερου , αν τα συντηρουμε σε νερο βρυσης (οπως και το αντιθετο, με τα ψαρια σκληρου νερου) , ειναι πιο ευπαθη στις ασθενειες και μειωνεται το προσδοκιμο της ζωης τους..

Σέβομαι απόλυτα την άποψη σου φίλε μου και ας διαφωνώ σε ορισμένα σημεία !

Καπου στη μεση ειναι η αληθεια.το γεγονος οτι τα ψαρια εκτροφης δεν εχουν δει τον αμαζονιο ουτε σε αφισα ειναι γεγονος.θεωρω κατα τη γνωμη μου υπερβολη να θελουμε να κατεβασουμε πχ στο 6 το πεχα τους.απο την αλλη ομως δεν θα εβαζα ποτε με νερο βρυσης τους εκτροφης μου δισκους εκτος και αν εμενα στη...φλωρινα.!!

Mobile klaz speaking...

Αυτό το κάπου στην μέση είναι η πιο σωστή κουβέντα !

Link to comment
Share on other sites

Καθε σχολιο δεκτο

post-2358-0-37618600-1397992939_thumb.jpg

post-2358-0-73201900-1397993004_thumb.jpg

Για να σας προλαβω το σκαλαρι συντομα θα φυγει.

Σκοπευω να μεινω μονο με τους δυο δισκους, ειναι ζευγαρι αναπαραγωγικό.

Συντομα και φυλλα cattapa για black water που μου αρεσει πολυ

Έγινε επεξεργασία - cgrig1981
Link to comment
Share on other sites

Ειναι ζευγαρι;; Λιγο μικροι δεν ειναι για να ξερεις το φυλλο τους;

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο!!!

Λιγες ριζες ακομα κατα την γνωμη μου.

Τα δισκακια ωραια

Αλλα πρεπει να βαλεις και αλλους για βα ειναι κοπαδι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...