Jump to content

Τριχοειδή Άλγη Σε Όλο Το Ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Λόγο πολύς δουλειάς το ενυδρείο μου το φρόντιζε η γυναίκα μου τις αλλαγές. ...πριν 4 μήνες πήρα φυτά από γνωστό που είχε την άλγη αλλά δεν το ήξερε και εγώ έχοντας δει το ενυδρείο του δεν τα απολυμανα γιατί φαίνονταν όλα ο.κ σήμερα που σχολασα νωρίτερα πήγα να κάνω αλλαγή και όλη η πλάτη είναι γεμάτη τούφες και τα πίσω φυτά. ..τι να κάνω έχω πολύ πράμα. ..

Link to comment
Share on other sites

Χρονια σου πολλα.Για δοκιμασε το excel και θα ησυχασεις.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνεις σίγουρα

Φόρμα Διαγνωσης Και Περιγραφής Προβλήματος Φυτεμένου Ενυδρείου

και δεν ξεχνάς τις απαραίτητες φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

170 λύτρα καθαρά περίπου πολλά φυτά 2φίλτρα 206 γεμάτα βιολογικό co2 μπουκάλα αλλαγές 30λυτρα την βδομάδα και λιπάσματα καλιο μαγνήσιο και σπάνια σίδηρο την μισή αναφερόμενη δόση. Φώτησμος7τ5λαμπες για 8 ώρες με χρόνο διακοπή που είναι μαζί και co2.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο τρέχει 4 χρόνια έχει 12 γκαμπι γαρίδες.τεστ ph 7,5 kh 5,5 αλλά τεστ δεν έχω φώτο δεν ξέρω αν θα μπορέσω να ανεβάσω αύριο γιατί δεν τα καταφέρνω και αν μπορεί θα την ανεβάσω η γυναίκα μου.

Link to comment
Share on other sites

Excel στοχευμενα είναι δύσκολο γιατί είναι σε πολλά σημεία όπως και για οξυζενέ.η εννοείς φουλ δόση μέσα στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνει οτι καλύτερο μπορεί με τις φώτο για να μπορέσουμε να δούμε ποια ακριβώς άλγη είναι.

Αν βρεις και κανα τεστάκι νιτρικών θα βοηθήσει λίγο παραπάνω.Είναι απαραίτητο για φυτεμένα ενυδρεία.

Επίσης πόσα watt-kelvin είναι οι λάμπες σου και πόσες είναι ?

Το co2 είπες κλείνει μαζί με τα φώτα και αν δεν κάνω λάθος το έχεις και αυτό 4 μήνες ??

Το excel και το οξυζενέ δεν "νικάει" όλες τις άλγες. . .

Μην βιάζεσαι. . .

Link to comment
Share on other sites

και φωσφορικα μαζι με νιτρικα να τσεκαρει.

Link to comment
Share on other sites

και φωσφορικα μαζι με νιτρικα να τσεκαρει.

Link to comment
Share on other sites

οταν ομως δινεις ηδη διοξειδιο μεσω μπουκαλας,το exel θελει προσοχη γιατι μιλαμε για overdose.

Link to comment
Share on other sites

εχεις ομως ψαρια,και αν πεσει πολυ διοξειδιο θα τα παρεις στα χερια...

Link to comment
Share on other sites

βαλε μας φωτο,αφαιρεις οσο μπορεις με το χερι.

μικρες αλλαγες νερου και παραλληλα συχνες.

μετρας νιτρικα και φωσφορικα.

αυτα σε πρωτη φαση.

σταματας εντελως τα λιπασματα και ασε τα διοξειδια κατα μερος.μην ριξεις ακομη τιποτε.αστη τη μπουκαλα οπως την δουλευεις.μην ριξεις ακομη εξελ.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται οτι συμφωνώ με όσα είπε ο klaz αν και θα πρότεινα το co2 να το δουλέψεις σε 24ωρη βάση

με πολύ μεγάλη προσοχή στην ροή του για να μην τα δεις όλα ανάσκελα. . .

Από τάισμα πως πας ?Μήπως ρίχνεις πάρα πολύ τροφή ?

Link to comment
Share on other sites

Για την άλγη και την αντιμετώπισή της, δεν έχουμε να πούμε πολλά... Όλα είναι εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/topic/80879-seaaao-aeoeiy-iaaniy/?p=731581

Όσο αφορά το excel και τα CO2, νομίζω πως είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα που στοχεύουν στον ίδιο σκοπό. Δεν υπάρχει πρόβλημα στην ταυτόχρονη χρήση τους

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι bba η αλγη σου τοτε φταιει το co2,η ριχνεις λιγο η εχεις αυξομειωσεις επειδη το κλεινεις το βραδυ.

Βαλε φωτογραφιες να δουμε και συμπληρωσε τη φορμα.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους. Έκανα τα τεστ. No2 0mg. No3 10mg. Nh4-nh3 0mg τα τεστ είναι της sera. Παιδιά φώτο το πάλεψα δεν μπορώ. ..καθάρισα με το χέρι το τζαμί και φύγανε αρκετά όπως έβγαλα και από φυτά και μετά, από πολύ καιρό έβαλα σκούπα βυθού. Το co2 το έβαλα όλη την ημέρα 24ωρες ελατωνοντας το. Να βάλω Excel? Έβαλα σκούπα το μεγάλο Σάββατο και μέτρησα σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...