Jump to content

...ακόμα Ένα Μονομαχοενυδρείο


cinelli

Recommended Posts

Καλησπερα και καλως σας βρηκα.

 

Παρακακολουθω το forum εδω και μερικες μερες  και σημερα αποφασισα να γραψω μερικες σειρες με τους προβληματισμους μου.

 

Πριν  μια εβδομαδα  ηρθε  στα χερια μου (δωρο ) ενας  μονομαχος σε ενα ωραιοτατο "ενυδρειο"  500ml.

Αμεσως μπηκα στην διαδικασια  να τον φροντισω  για να ερθει  στα ισια του  διοτι απ ο,τι θυμαμαι   παντα αυτα τα ψαρακια ηταν και ειναι ταλαιπωρημενα, σε ποτηρακια κλπ.

Αρχικα του πηρα κανονικο φαι (hikari) το οποιο τρωι κανονικα (τρεις μπαλιτσες το πρωι) και αντιχλωριο.

Σε δευτερη φαση  παραγγειλα  ενυδρειο 30λτ για να του φτιαξω μια βιλιτσα.

Αγορασα ενα φιλτρο eheim 45, (το οποιο εχει λευκο σφουγγαρι, πρεπει να το αλλαξω; η να του προσθεσω κατι; )

Εχω ενα θερμαντηρα sicce 100W  νομιζω οτι θα εινα οκ

Αγορασα θερμομετρο κλασσικο.

 

Προβληματιζομαι κυριως με τρια πραγματα:

1. θα ηθελα να του βαλω ζωντανα φυτα με υποστρωμα και χαλικακι (γκρι ή καφε) καλα το σκεφτομαι ή  να βαλω πλαστικα/μεταξωτα;

2. Επειδη τον λυπαμαι να ειναι στο ποτηρι σκεφτομαι να στρωσω με βακτηρια...  ποια μαρκα ειναι προτιμοτερη; 

3. Τι φως πρεπει να βαλω; (σκεφτομουν φθοριου,  φλορα νομιζω την λενε; )

 

... Να παρω stick test να βλεπω τι γινεται με το νερο; (ποια μαρκα  και απο που)

 

Θα ηθελα να εχει τακτοποιηθει αμεσως μολις παρω το ενυδρειο (την δευτερα του πασχα)

 

Καλο νομιζω θα ηταν να αναφερω στα παραπανω κατεληξα μετα απο διαβασμα-ψαξιμο στο forum βιβλια κλπ  (ατιμη θεια-φωτιση να μην ερχεσαι οταν σε χρειαζομαι).

 

Αν δεν ειναι κοπος  θα ηθελα την γνωμη σας

Ευχαριστω πολυ και χρονια πολλα

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα και μπράβο για την κίνηση αγοράς ενυδρείου.

Στο φίλτρο πρέπει να βάλεις βιολογικό υλικό τύπου siporax mini.

1. Πάρα πολύ καλά το σκέφτεσαι με τα αληθινά φυτά, θα το εκτιμήσει. ;)

2. Υπάρχουν αρκετές μάρκες , εγώ μέχρι στιγμής έχω χρησιμοποιήσει της sera το bionitrivec. Στην αρχή να σου θυμίσω μόνο ότι χρειάζεται φειδωλό τάισμα μέχρι να σταθεροποιηθεί το σύστημα.

3. Να πάρεις μια φθορίου , κατά προτίμηση στα 6.500 κέλβιν.

Τέστ μπορείς να πάρεις της api , το master test kit για γλυκό νερό.

/edit χρόνια πολλά. :)

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και χρόνια πολλά!

Θα μπορούσες να πάρεις θερμαντήρα με λιγότερα βατ, αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα και με αυτόν. :)

Εννοείται πως είναι καλύτερα να του βάλεις αληθινά φυτά! Τα ψεύτικα δεν προφέρουν τίποτα και μπορεί να αποβούν επικίνδυνα. Χαλίκι εγώ θα επέλεγα καφέ. Επίσης σε κάποια ενυδρεία έχω δει κι ένα μαύρο χαλίκι, το οποίο βρίσκω εξαιρετικά όμορφο.

Κι εγώ της sera χρησιμοποιώ, αλλά για την εκκίνηση του ενυδρείου είχα πάρει όχι το bionitrivec, ένα άλλο που υποτίθεται είναι για την πρώτη φορά. Βέβαια αναρωτιέμαι ποια η διαφορά με το bionitrivec.

Για τεστ θα σου πρότεινα να πάρεις όχι στικ γιατί δεν είναι αξιόπιστα, αλλά υγρά τεστ που μετράνε με ακρίβεια. Αν πάρεις στικ, θα χρειαστείς και υγρό τεστ για αμμωνία.

Καλή αρχή σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Που μπορω να βρω προιοντα sera;

Απο το φιλτρο να βγαλω εντελως το σφουγγαρι; (ή να το κανω σφουγγαρι-siporax-υαλοβαμβακα; χωραει; καπου το διαβασα αλλα δεν θυμαμαι που)

Λαμπα απο που; ηλεκτρολογικο καταστημα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλως σας βρηκα.

Παρακακολουθω το forum εδω και μερικες μερες και σημερα αποφασισα να γραψω μερικες σειρες με τους προβληματισμους μου.

Πριν μια εβδομαδα ηρθε στα χερια μου (δωρο ) ενας μονομαχος σε ενα ωραιοτατο "ενυδρειο" 500ml.

Αμεσως μπηκα στην διαδικασια να τον φροντισω για να ερθει στα ισια του διοτι απ ο,τι θυμαμαι παντα αυτα τα ψαρακια ηταν και ειναι ταλαιπωρημενα, σε ποτηρακια κλπ.

Αρχικα του πηρα κανονικο φαι (hikari) το οποιο τρωι κανονικα (τρεις μπαλιτσες το πρωι) και αντιχλωριο.

Σε δευτερη φαση παραγγειλα ενυδρειο 30λτ για να του φτιαξω μια βιλιτσα. :thumbsu:

Αγορασα ενα φιλτρο eheim 45, (το οποιο εχει λευκο σφουγγαρι, πρεπει να το αλλαξω; η να του προσθεσω κατι; ) Βαλε και βιολογικο υλικο

Εχω ενα θερμαντηρα sicce 100W νομιζω οτι θα εινα οκ Ειναι υπερβολη για αυτα τα λιτρα

Αγορασα θερμομετρο κλασσικο.

Προβληματιζομαι κυριως με τρια πραγματα:

1. θα ηθελα να του βαλω ζωντανα φυτα με υποστρωμα και χαλικακι (γκρι ή καφε) καλα το σκεφτομαι ή να βαλω πλαστικα/μεταξωτα; Μπορεις να παρεις και 'χαλοκακι' που ειναι καταλληλο για τα φυτα πχ της seachem , για πλαστικα μην το σκεφτεσαι καν

2. Επειδη τον λυπαμαι να ειναι στο ποτηρι σκεφτομαι να στρωσω με βακτηρια... ποια μαρκα ειναι προτιμοτερη; Τα stability (κορυφη για εμενα)

3. Τι φως πρεπει να βαλω; (σκεφτομουν φθοριου, φλορα νομιζω την λενε; )

... Να παρω stick test να βλεπω τι γινεται με το νερο; (ποια μαρκα και απο που)

Θα ηθελα να εχει τακτοποιηθει αμεσως μολις παρω το ενυδρειο (την δευτερα του πασχα) Καλυτερα υγρα τεστακια (ph,no2,no3,nh4) μαρκα δεν μπορω να σου πω με σιγουρια

Καλο νομιζω θα ηταν να αναφερω στα παραπανω κατεληξα μετα απο διαβασμα-ψαξιμο στο forum βιβλια κλπ (ατιμη θεια-φωτιση να μην ερχεσαι οταν σε χρειαζομαι).

Αν δεν ειναι κοπος θα ηθελα την γνωμη σας

Ευχαριστω πολυ και χρονια πολλα

Link to comment
Share on other sites

Που μπορω να βρω προιοντα sera;

Απο το φιλτρο να βγαλω εντελως το σφουγγαρι; (ή να το κανω σφουγγαρι-siporax-υαλοβαμβακα; χωραει; καπου το διαβασα αλλα δεν θυμαμαι που)

Λαμπα απο που; ηλεκτρολογικο καταστημα;

1. Από οποιοδήποτε κατάστημα με ενυδρειακά.

2. Ακριβώς όπως τα λες.

3. Ναι. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν ρωτας για τα προιοντα της Sera ωστε να βρεις siporax mini, εχουν και τα pet city αν εχεις κοντα σου. Βγαινει και συσκευασια σε μικρο καλτσακι, που ενα σου φτανει μια χαρα και κοστιζει λιγοτερο απο 3 ευρω.

Για φθηνα υγρα τεστ, μπορεις να κοιταξεις και αυτα (τους λειπει μονο η αμμωνια που θα πρεπει να παρεις ξεχωριστα) που τα πηρα και εγω προσφατα μιας και μου εληξε τo gh τεστ μου και τα ειδα, και πηρα ολο το σετ μιας και συμφερει οικονομικα.

Το ενυδρειο ειναι ανοιχτο απο πανω?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι κλειστο γιατι ο ψαρης ειναι μεγαλος αλητης και πηδαει. :-)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλα επειδη ρωτησες ''τι φωτισμο'', σκεφτηκα μηπως και ηταν ανοιχτο το ενυδρειο, ωστε να σε προειδοποιησω οτι ειναι αλτης αλλα εισαι διαβασμενος... :P

Εχει καπακι αλλα χωρις φωτισμο?

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Εχει καπακι με ξεχωριστη θεση για φωτισμο η οποια δεν εχει επαφη με το κυριως καπακι αλλα και με το νερο.

(Η αληθεια ειναι εχω βγαλει τα ματια μου στο διαβασμα αυτες τις μερες)

paul.Asty

τον θερμαντηρα τον ειχα απο πολυ παλια, να επαιρνα ενα μικρότερο; jager για να εχω το κεφαλι μου ησυχο; ή κανενα φτηνουλι πχ(http://www.petsupermarket.gr/6707/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/marina-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AC%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85-50w.html)

(πως μπαινει το λινκ) :geek:

Έγινε επεξεργασία - cinelli
Link to comment
Share on other sites

Εαν ο θερμαντηρας των 100w χωραει στο ενυδρειο δεν υπαρχει λογος να αγορασεις καινουργιο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλως σας βρηκα.

Παρακακολουθω το forum εδω και μερικες μερες και σημερα αποφασισα να γραψω μερικες σειρες με τους προβληματισμους μου.

Πριν μια εβδομαδα ηρθε στα χερια μου (δωρο ) ενας μονομαχος σε ενα ωραιοτατο "ενυδρειο" 500ml.

Αμεσως μπηκα στην διαδικασια να τον φροντισω για να ερθει στα ισια του διοτι απ ο,τι θυμαμαι παντα αυτα τα ψαρακια ηταν και ειναι ταλαιπωρημενα, σε ποτηρακια κλπ.

Αρχικα του πηρα κανονικο φαι (hikari) το οποιο τρωι κανονικα (τρεις μπαλιτσες το πρωι) και αντιχλωριο.

Σε δευτερη φαση παραγγειλα ενυδρειο 30λτ για να του φτιαξω μια βιλιτσα.

Αγορασα ενα φιλτρο eheim 45, (το οποιο εχει λευκο σφουγγαρι, πρεπει να το αλλαξω; η να του προσθεσω κατι; )

Εχω ενα θερμαντηρα sicce 100W νομιζω οτι θα εινα οκ

Αγορασα θερμομετρο κλασσικο.

Προβληματιζομαι κυριως με τρια πραγματα:

1. θα ηθελα να του βαλω ζωντανα φυτα με υποστρωμα και χαλικακι (γκρι ή καφε) καλα το σκεφτομαι ή να βαλω πλαστικα/μεταξωτα;

2. Επειδη τον λυπαμαι να ειναι στο ποτηρι σκεφτομαι να στρωσω με βακτηρια... ποια μαρκα ειναι προτιμοτερη;

3. Τι φως πρεπει να βαλω; (σκεφτομουν φθοριου, φλορα νομιζω την λενε; )

... Να παρω stick test να βλεπω τι γινεται με το νερο; (ποια μαρκα και απο που)

Θα ηθελα να εχει τακτοποιηθει αμεσως μολις παρω το ενυδρειο (την δευτερα του πασχα)

Καλο νομιζω θα ηταν να αναφερω στα παραπανω κατεληξα μετα απο διαβασμα-ψαξιμο στο forum βιβλια κλπ (ατιμη θεια-φωτιση να μην ερχεσαι οταν σε χρειαζομαι).

Αν δεν ειναι κοπος θα ηθελα την γνωμη σας

Ευχαριστω πολυ και χρονια πολλα

Καλως ηρθες στο φορουμ μας.

Στο φιλτρο να αφησεις ενα σφουγγαρι και να βαλεις βιολογικο υλικο,εκτος απο το siporax μπορεις να βαλεις και eheim substract pro.

Αληθινα φυτα να βαλεις οπως και καποιο ξυλο.Τα ευκολα φυτα δεν θελουν υποστρωμα,βαλε αμμο η ψιλοκοκο χαλικι και εισαι μια χαρα.Αμμος με υποστρωμα δεν μπαινει,μονο ψιλο χαλικι,αλλα αν πας σε ευκολα φυτα μη βαλεις υποστρωμα.

Απο λαμπα,φθοριου 6500 κελβιν.

Για πιο γρηγορο και ασφαλες στρωσιμο,βαλε μπολι.

Χρονια πολλα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

...και η συνεχεια λοιπον...

Πηγα σημερα και αγορασα siporax και υαλοβαμβακα. Τα τρια υλικα πρεπει να ειναι ισα; η καποιο να υπερτερει; με σειρα απο κατω προς τα πανω σφουγκαρι-siporax-υαλοβαμβακα;

Τελικα οπως προτεινατε μια και θα βαλω ευκολα φυτα πηρα ψιλοκοκκο χαλικακι μπεζ-καφε (αν δεν κανω λαθος) θα το πλυνω σε καινουργιο κουβα μεχρι να μην βγαζει θολό νερο.

Αγορασα και ενα συμπαθητικο mopani wood και αυτο θα το πλυνω καλα (νομιζω θελει 2 μερες στο νερο; )

Πηρα αρχικα και ενα τεστ αμμωνιας (API)

Βρηκα και bio nitrivec αλλα δεν βρηκα sera filter biostart να το παραγγειλω;

ααα... πηρα και λιπασμα για τα φυτα esha pro-phyll δεν βλαπτει το ψαρι ή το φιλτρο σωστα;

Ευκολα φυτα που να κανουν με μονομαχο; ..................................................

Αυτα για τωρα νομιζω, εκανα καμια πατατα.....;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

...και η συνεχεια λοιπον...

Πηγα σημερα και αγορασα siporax και υαλοβαμβακα. Τα τρια υλικα πρεπει να ειναι ισα; η καποιο να υπερτερει; με σειρα απο κατω προς τα πανω σφουγκαρι-siporax-υαλοβαμβακα;

Τελικα οπως προτεινατε μια και θα βαλω ευκολα φυτα πηρα ψιλοκοκκο χαλικακι μπεζ-καφε (αν δεν κανω λαθος) θα το πλυνω σε καινουργιο κουβα μεχρι να μην βγαζει θολό νερο.

Αγορασα και ενα συμπαθητικο mopani wood και αυτο θα το πλυνω καλα (νομιζω θελει 2 μερες στο νερο; )

Πηρα αρχικα και ενα τεστ αμμωνιας (API)

Βρηκα και bio nitrivec αλλα δεν βρηκα sera filter biostart να το παραγγειλω;

ααα... πηρα και λιπασμα για τα φυτα esha pro-phyll δεν βλαπτει το ψαρι ή το φιλτρο σωστα;

Ευκολα φυτα που να κανουν με μονομαχο; ..................................................

Αυτα για τωρα νομιζω, εκανα καμια πατατα.....;

Αν στο φιλτρο σου το νερο μπαινει απο κατω η σειρα ειναι οπως την εγραψες με το σιποραξ να υπερτερει απο τα υπολοιπα.

Εγω θα σου ελεγα να βαλεις μπολι και αμεσως το ψαρι σου.

Το ξυλο,ενα καλο ξεπλυμα και μπλουμ μεσα.

Λιπασμα δεν χρειαζονται τα ευκολα φυτα και θελει και προσοχη γιατι μπορει να γεμισεις αλγη.Επισης το συγκεκριμενο λιπασμα πρωτη φορα το βλεπω..

Για ευκολα φυτα κοιτα εδω.

Link to comment
Share on other sites

Το σιποραξ να το βαλω με το διχτακι ή χυμα;

Link to comment
Share on other sites

Oπως σου ειπε ο rastafarian, για να μπορεις καθε τοσο οταν βρωμιζει, να το βγαζεις ευκολα και να το καθαριζεις.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Ο υαλοβάμβακας καλό είναι να μπαίνει πριν το βιολογικό υλικό για να το κρατάει καθαρό και να μην βουλώνουν οι πόροι του. Πρώτα το μηχανικό και μετά το βιολογικό φιλτράρισμα. Σε μερικές περιπτώσεις αναλόγως το φίλτρο δεν είναι εφικτό οπότε τα βάζουμε όπως βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι το φιλτρο το ειχα αγορασει αλλα δεν το ειχα ανοιξει πραγμα που εκανα πριν λιγο... μια σταλια ειναι να δωτι θα πρωτοχωρεσει εκει μεσα, μηπως επρεπε να παρω το 60αρι; η σκεψη βασικα ηταν να μην παρασερνει τον ψαρι ,χαζομαρα εκανα;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, θελει χαμηλη ροη ο μονομαχος. Φανταζομαι, για να καλυψει τους ριπους ενος μονομαχου ειναι οκ. Αν εχεις και φυτα, ακομα καλυτερα. Οντως, ο μονομαχος θελει χαμηλη ροη και οχι μεγαλη αναταραξη στην επιφανεια.

Πιστευω εισαι οκ με το φιλτρο αυτο!

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκανες σωστη σκεψη.Ο μονομαχος ετσι κι αλλιως δεν ειναι ιδιαιτερα ρυπογονο ψαρι.Κοψε το σφουγγαρι σου ετσι ωστε να μειωσεις το παχος του και βαλε οσο βιολογικο παιρνει.Ακομα και με καμμια δεκαρια μπιλακια θα εισαι οκ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο υαλοβάμβακας καλό είναι να μπαίνει πριν το βιολογικό υλικό για να το κρατάει καθαρό και να μην βουλώνουν οι πόροι του. Πρώτα το μηχανικό και μετά το βιολογικό φιλτράρισμα. Σε μερικές περιπτώσεις αναλόγως το φίλτρο δεν είναι εφικτό οπότε τα βάζουμε όπως βολεύει.

Αλλο το ενυδρειακο βαμβακι (ειναι λαθος που λεγετε υαλοβαμβακας) και αλλο το σφουγγαρι.Απο εκει που μπαινει το νερο στο φιλτρο,συναντα πρωτα το σφουγγαρι που κρατα τα χοντρα,μετα το βιολογικο υλικο και τελος το ενυδρειακο βαλβακι το οποιο κρατα τα μικροσωματιδια απο το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Ο υαλοβάμβακας ή ενυδρειακό βαμβάκι κάνει μηχανική φίλτρανση είτε το βάλεις στην αρχή είτε στο τέλος. Αν δεν θες να βρωμίζει το βιολογικό κάθε τρεις και λίγο το βάζεις πριν. Αν θέλεις μόνο να σου κρατάει τα μικροσωματίδια κάνεις ότι θέλεις. Το βάζεις και σε ένα ξεχωριστό φιλτράκι όπως έχουν πει πολλοί και σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Ο υαλοβάμβακας ή ενυδρειακό βαμβάκι κάνει μηχανική φίλτρανση είτε το βάλεις στην αρχή είτε στο τέλος. Αν δεν θες να βρωμίζει το βιολογικό κάθε τρεις και λίγο το βάζεις πριν. Αν θέλεις μόνο να σου κρατάει τα μικροσωματίδια κάνεις ότι θέλεις. Το βάζεις και σε ένα ξεχωριστό φιλτράκι όπως έχουν πει πολλοί και σωστά.

Αλλο υαλοβαμβακας και αλλο ενυδρειακο βαμβακι καταρχην.

Το ενυδρειακο βαμβακι μπαινει πανω πανω το οποιο με καθε αλλαγη το πεταμε,αν θελουμε μηχανικο φιλτραρισμα βαζουμε σφουγγαρι το οποιο κρατα τα χοντρα (δηλαδη κανει μηχανικη φιλτρανση) και κραταει και λιγο βιολογια και μπαινει πριν το βιολογικο υλικο.Τι ενυδρειακο βαμβακι δεν τα κανει αυτα,ειναι μονο για να κρατα τα αιωρουμενα μικροσωματιδια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια ετσι λοιπον θα προχωρησω με το φιλτρο, βεβαια επειδη ο χωρος ειναι πολυ μικρος στο φιλτρο θα κοψω το διχτακι θα αφαιρεσω οσο σιποραξ περισσευει και θα ξαναραψω με πετονια το διχτακι (για να μην το βαλω χυμα) προχωραω;

Το mopani ειναι ηδη στο νερο....

Το ενυδρειο θα το εχω το απογευμα θα το ξεπλυνω με νερο και σφουγγαρι (χωρις απορυπαντικο) θα βαλω το χαλικακι και θα το βαλω σε λειτουργια.

Δεν βρισκω λαμπα 6500Κ με μηκος μεχρι 39εκ. καμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...