Jump to content

...ακόμα Ένα Μονομαχοενυδρείο


cinelli

Recommended Posts

Εχεις ψαρι μεσα,ετσι δεν ειναι?Αν ναι προχωρας κανονικα σε εβδομαδιαιες αλλαγες νερου κανονικα.

Μετρησεις εχεις?

Ναι εχω ψαρι μεσα.

Οι τελευταιες μετρησεις ηταν:

Αμμωνια; 0

ph:8

Τα υπολοιπα τεστ μαλλον αυριο.

(Να παρω τα aquili; εχει κανεις εμπειρια καλη ή κακη; )

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανει καμια αλλαγη νερου απο την ημερα που εβαλες το ψαρι?

Προσωπικα τα τεστ που λες,δεν τα ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Οχι μεχρι τωρα, υπολογιζω για σημερα.

(τεστ ΚΗ, GH, ΝΙΤΡΙΚΑ, ΝΙΤΡΩΔΗ χρειαζεται αλλο; )

Link to comment
Share on other sites

KH GH δεν είναι απαραίτητα για αρχή .

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεσαι και τεστ αμμωνιας που ειναι βασικο.

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνια πρεπει να εχει ηδη.

Τα aquili τα πηρα εγω και ενας φιλος και ειναι οκ εκτος απο το ph που δειχνει λιγο παραπανω απο οτι της jbl και της sera.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω ψαρι μεσα.

Οι τελευταιες μετρησεις ηταν:

Αμμωνια; 0

ph:8

Τα υπολοιπα τεστ μαλλον αυριο.

(Να παρω τα aquili; εχει κανεις εμπειρια καλη ή κακη; )

Καλώς ήρθες και από εμένα.

Μια χαρούλα ειναι ο μονομαχούλης σου. Να σου ζήσει.

Έχω πάρει το πακέτο της aquili που περιέχει ΝΟ2 - ΝΟ3 - PH - KH - GH και είμαι αρκετά ικανοποιημένη. Έχει πάρα πολύ καλή τιμή. Το μόνο που με προβληματίζει λίγο είναι ότι στο ph έχει χρωματισμούς ανά μισό βαθμό και δυσκολεύεσαι στην ακρίβεια αλλά και από την αλλη και της sera το ph που έπεσε στα χέρια μου πάλι ανά μισό βαθμό είναι και οι μετρήσεις ήταν περίπου οι ίδιες, είναι οπότε ναι θα έλεγα να το πάρεις άφοβα!!

Επειδή μου μέτρησαν το ph στο πετ σοπ που πηγαίνω συνήθως με ηλεκτρονικό πεχάμετρο ξέρω περίπου που βρίσκομαι με τους χρωματισμούς του και μπορώ να υπολογίσω με μεγαλύτερη ακρίβεια. Ρώτα και εσύ αν μπορούν να σου μετρήσουν το νερό της βρύσης και του ενυδρείου για να μπορέσεις να τις συγκρίνεις με τις μετρήσεις που θα πάρεις από το δικό σου τέστ και να ξέρεις που βρίσκεσαι...

Έγινε επεξεργασία - mary74
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και από εμένα.

Μια χαρούλα ειναι ο μονομαχούλης σου. Να σου ζήσει.

Έχω πάρει το πακέτο της aquili που περιέχει ΝΟ2 - ΝΟ3 - PH - KH - GH και είμαι αρκετά ικανοποιημένη. Έχει πάρα πολύ καλή τιμή. Το μόνο που με προβληματίζει λίγο είναι ότι στο ph έχει χρωματισμούς ανά μισό βαθμό και δυσκολεύεσαι στην ακρίβεια αλλά και από την αλλη και της sera το ph που έπεσε στα χέρια μου πάλι ανά μισό βαθμό είναι και οι μετρήσεις ήταν περίπου οι ίδιες, είναι οπότε ναι θα έλεγα να το πάρεις άφοβα!!

Επειδή μου μέτρησαν το ph στο πετ σοπ που πηγαίνω συνήθως με ηλεκτρονικό πεχάμετρο ξέρω περίπου που βρίσκομαι με τους χρωματισμούς του και μπορώ να υπολογίσω με μεγαλύτερη ακρίβεια. Ρώτα και εσύ αν μπορούν να σου μετρήσουν το νερό της βρύσης και του ενυδρείου για να μπορέσεις να τις συγκρίνεις με τις μετρήσεις που θα πάρεις από το δικό σου τέστ και να ξέρεις που βρίσκεσαι...

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες και καλως σε βρηκα.

Το τεστ το αγορασα Νο2 και Νο3 ειναι οκ.

Το ph ειναι οπως τα λες αλλα και τις sera που εχω ειναι μια απο τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα την πρωτη αλλαγη νερου 20% και προσθεσα κατα τις οδηγιες της sera 10ml / 25lt bionitrivec, θολωσε το συμπαν.

Πριν την αλλαγη μετρησεις

ΑΜΜΩΝΙΑ: 0

ΝΙΤΡΩΔΗ: 0

ΝΙΤΡΙΚΑ: 0

Ph : 8

Link to comment
Share on other sites

Νο3 θα επρεπε να μετρας...Μηπως εχεις κανει κατι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως το εγραψα λαθος;

ΝΗ3/ΝΗ4: 0

ΝΟ2: 0

ΝΟ3: 0

Ph: 8

Ελπιζω καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Εισαι ατρωτος ακομα,θα επρεπε να μετρας νο3 για να εισαι στρωμενος.

Link to comment
Share on other sites

Να ταΐζεις από λίγο καθε δεύτερη μέρα. Και κάνε τακτικά μετρήσεις για να ξέρεις που βρίσκεσαι. ..

Link to comment
Share on other sites

Εισαι ατρωτος ακομα,θα επρεπε να μετρας νο3 για να εισαι στρωμενος.

Οκ οποτε θα κανω υπομονη ακομα και βλεπουμε

Να ταΐζεις από λίγο καθε δεύτερη μέρα. Και κάνε τακτικά μετρήσεις για να ξέρεις που βρίσκεσαι. ..

Τις πρωτες τρεις μερες δεν ταισα καθολου(απο την προηγουμενη παρασκευη) απο εκει και μετα δινω καθημερινα τρια μπαλακια betta bio gold hikari, τα οποια και τρωει, να ελαττωσω;

Link to comment
Share on other sites

Κάθε 2 δίνει τώρα που είναι αρχή. Δεν θα πάθει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Η νηστεία δεν θα του κάνει κακό. Η αμμωνία και τα νιτρώδη όμως μπορούν....

Τάισε τον όπως είπε ο Δημήτρης και υπομονή. Το στρώσιμο μπορεί να διαρκέσει έως και μήνα κατά μέσο όρο.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο τον τσεκαρα μια χαρα δειχνει, του εριξα και μια μπαλιτσα φαγητο, την τσακισε..

Το νερο του ειναι κατα 95% διαφανο εφυγε η θολουρα απο τα βακτηρια...

Παντως τα 24 λιτρα του πεφτουν τεραστια καθε φορα ψαχνω να δω που ειναι...

Kαλορίζικο.Και εγώ στο ψάξιμο είμαι με τον δικό μου. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τυρφη JBL για το μαλακωμα του νερου, προκειμενου να καταβεσω λιγο το ph.

Με βαση το αρθρο για ξεκινημα θα μπορουσα να δοκιμασω με 10gr τυρφη για 5lt νερο (που ειναι η αλλαγη μου, 20%).

Ποσο περιπου χρονικο διαστημα πρεπει να μεινει η τυρφη για να μας δωσει καποιο αποτελεσμα; 6ωρες, 24ωρες, 2μερες .....;

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται ποσο θελεις να κατεβασεις το ph,ποσο δυνατη ειναι η τυρφη κτλ.Εμπειρικα θα το πας.Την αφηνεις να δουλευει και μετρας.Συνηθως μια μερα δεν κανει κατι ιδιατερο.Φροντισε το ph στο ενυδρειο-συνολικα-να μην κατεβαινει πανω απο 2 με 3 δεκατα τη φορα.Πριν ριξεις το επεξεργασμενο νερο στο ενυδρειο κανε μετρησεις΄μερικες φορες οταν η τυρφη ειναι φρεσκια ανεβαζει αμμωνια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε και το άρθρο για την τύρφη

http://www.aquazone.gr/forums/topic/69872-oonoec/?p=613185

Δοκιμάζοντας θα το βρείς και εγώ έτσι παιδεύτικα αλλά μάλλον τα κατάφερα αυτή τη φορά. Επειδή είναι φρέσκο το ενυδρείο σου και μάλλον άστρωτο ακόμα, βάλε την τύρφη να δουλεύει στο δοχείο προετοιμασίας για 12-24 ώρες και το πρώτο νερό πέτα το (μέτρα το πρώτα για να δείς πόση αμμωνία θα έχει ανεβάσει). Μετά βάλε άλλο νερό για να ετοιμάσεις και θα δείς ότι δεν θα ανεβάσει αμμωνία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για την τυρφη της jbl (tormec) ειχα διαβασει οτι ειχε δημιουργηθει προβλημα σε μια παρτιδα της καποια στιγμη (χρηστες ειχαν απωλειες σε ψαρια, τους ειχε ανεβασει πολλα νο2. Η εταιρεια εφτασε να κανει και αποζημιωσεις αν δεν κανω λαθος).

Απο εκει και περα, να ξερεις οτι γενικα η τυρφη τις πρωτες 1-2 μερες υπαρχει πιθανοτητα να απελευθερωσει αμμωνια στο νερο (καποιοι αφηνουν να τρεξει ενα 24ωρο η φρεσκια τυρφη, να βγαλει δηλαδη οση αμμωνια ειναι να βγαλει αν ειναι να βγαλει και μετα χυνουν εκεινο το νερο και βαζουν νεο και επεξεργαζονται). Προσωπικα με την τυρφη της Sera που χρησιμοποιω εχω μετρησει (στο 20λιτρο βαρελι προετοιμασιας που φτιαχνω το νερο για τις αλλαγες μου) εως και 2mg/l.

Ακομα, απο μια προσφατη μετρηση που εκανα στο βαρελι μου εχοντας βαλει 95g φρεσκιας τυρφης sera (στο φιλτρο biobox 2 που εχω στο βαρελι για να γυριζει το νερο της aquatlantis) σε 10 λιτρα νερο μεσα εβγαλε το πρωτο 24ωρο αμμωνια 0.5mg/l (το ph απο 7.5 ειχε πεσει στο 6.5). Μετα εβαλα και αλλα 10 λιτρα νερο στο βαρελι (αρα μειωθηκε δια 2 και ειχα 0.25) και μετα απο 4-5 μερες που ηρθε η ωρα να κανω την αλλαγη του νερου (το ph ειχε παει 6), ειχε 0.25mg/l που παει να πει οτι δεν απελευθερωσε αλλη ποσοτητα αμμωνιας. Υπαρχει και ενα calculator που βαζεις το ph σου, τη θερμοκρασια του ενυδρειου σου καθως και την αμμωνια που μετρας και σου λεει αν ειναι τοξικη για τα ψαρια η ποσοτητα που εχεις.

Υπολογιζεις λοιπον απο τα παρακατω, ποσο προβλημα σου δημιουργει η ποσοτητα αμμωνιας που θα δεις (αν δεις) στο ενυδρειο:

Από 0 - 0.01 ppm (mg/L) η ελεύθερη Αμμωνία είναι ακίνδυνη για τα ψάρια.
Από 0.01 - 0.2 ppm (mg/L) η ελεύθερη Αμμωνία προκαλεί προβλήματα στα ψάρια σε μακρόχρονη έκθεση τους σε αυτή.
Από 0.2 ppm (mg/L) και πάνω, η ελεύθερη Αμμωνία μπορεί να προκαλέσει μέχρι και άμεσο θάνατο.
Και ενα τυχαιο παραδειγμα. Εστω οτι μετραω στο νερο που εχει προετοιμαστει με τυρφη 2mg/l. To ενυδρειο μου ας πουμε οτι ειναι 50 λιτρα. Βγαζω 10 και μενουν 40 γιατι εγω θα βαλω 10 λιτρα απο αυτο το νερο που εχει 2mg/l (αρα οταν θα μπει στο ενυδρειο θα διαιρεθει δια 4 η ποσοτητα της αμμωνιας και αρα θα ειναι 0.5mg/l) Ετσι μετα παω στον calculator και λεω: ph 7.5, θερμοκρασια 26 και αμμωνια 0.5. Το αποτελεσμα που μου βγαζει ειναι 0.00946. Αρα με βαση τα παραπανω:
Από 0 - 0.01 ppm (mg/L) η ελεύθερη Αμμωνία είναι ακίνδυνη για τα ψάρια. (αρα κανω την αλλαγη μου αφοβα)
Έγινε επεξεργασία - stratigos24
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το ενυδρειο ειναι στρωμενο και με δυνατη βιολογια,οταν θα κανεις αλλαγη νερου με τυρφη που εχει αμμωνια,τα βακτηρια θα την εξαφανισουν αμεσως.

Οτι πληροφορια χρειαζεσαι για την τυρφη,την γραφει το αρθρο που σου εδωσαν πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Προκειται ομως για αστρωτο ενυδρειο,γι'αυτο και του επιστησαμε την προσοχη!

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει εβαλα νερο με τυρφη, θα το αφησω 24ωρες και αυριο βλεπουμε τι θα εχει κανει.

Εκανα ξανα τεστ σημερα (μετα την χθεσινη αλλαγη νερου) και εχω:

ph sera: 8 ph aquili:8

νιτρωδη NO2: 0

Nιτρικα ΝΟ3: 0 (ισως και να ειχε μια ελαφρια ροζ αποχρωση, ισως...)

Αμμωνια: 0

...και απο φαι παμε μερα παρα μερα...

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο τον τσεκαρα μια χαρα δειχνει, του εριξα και μια μπαλιτσα φαγητο, την τσακισε..

Το νερο του ειναι κατα 95% διαφανο εφυγε η θολουρα απο τα βακτηρια...

Παντως τα 24 λιτρα του πεφτουν τεραστια καθε φορα ψαχνω να δω που ειναι... Εγω τον εχω στα 54λτ και ειναι κομπλε.

Έγινε επεξεργασία - GiannisSkudra
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...