Jump to content

...ακόμα Ένα Μονομαχοενυδρείο


cinelli

Recommended Posts

Ενταξει εβαλα νερο με τυρφη, θα το αφησω 24ωρες και αυριο βλεπουμε τι θα εχει κανει.

Εκανα ξανα τεστ σημερα (μετα την χθεσινη αλλαγη νερου) και εχω:

ph sera: 8 ph aquili:8

νιτρωδη NO2: 0

Nιτρικα ΝΟ3: 0 (ισως και να ειχε μια ελαφρια ροζ αποχρωση, ισως...)

Αμμωνια: 0

...και απο φαι παμε μερα παρα μερα...

Το μετρησα και εχει πεσει κατα 0,5 βαθμους (μαλλον)

Θα το αφησω αλλο ενα 24ωρο και βλεπουμε...

Παντως νομιζω οτι ειναι καλυτερα το ηλεκτρονικο phμετρο (δεν χρειαζεται να βγαζεις τα ματια σου).

Link to comment
Share on other sites

Και το τεστ της aquili εδειξε τα ιδια 0,5 βαθμους κάτω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποση τυρφη εβαλες? 10g σε 5 λιτρα τελικα? Σε φιλτρο μεσα την εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Ποση τυρφη εβαλες? 10g σε 5 λιτρα τελικα? Σε φιλτρο μεσα την εχεις?

Ναι τοσο εβαλα και σημερα που ξαναμετρησα επεσε ακομα 0,5 βαθμο, δηλαδη 0,5 βαθμους ανα 24ωρο

Link to comment
Share on other sites

Μη κανεις αλλαγη νερου με νερο που εχει μεγαλη διαφορα απο αυτο του ενυδρειου γιατι θα εχει προβλημα το ψαρι σου.Τα ψαρια δεν θελουν μεγαλες αλλαγες στο ph και τις σκληροτητες,πρεπει να γινετε σταδιακα.Δηλαδη,κανονικα θα επρεπε να ειχες κανει ηδη την πρωτη αλλαγη με το νερο που ηταν μισο βαθμο κατω...

Link to comment
Share on other sites

Rasta, αν κανει μια αλλαγη 5 λιτρα με ph ας πουμε 6.5 στα 25 λιτρα του ενυδρειου του (20 δηλαδη αφου θα βγαλει 5 για να βαλει 5) που εχουν ph 8 ποσο να πεσει? Πιστευω θα ειναι οκ και εννοειται η εισαγωγη του νεου νερου να γινει οσο πιο αργα γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να το υπολογισεις αυτο ακριβως,γι αυτο ξεκινας την πρωτη αλλαγη με 0,5 βαθμο πιο κατω απ οτι εχεις στο ενυδρειο και την επομενη με αλλο 0,5 και συνεχιζεις ετσι.Οσο πιο μικρες μεταβολες γινονται,τοσο το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Το ηλεκτρονικο phmeter να ξερεις οτι πολλες φορες μας κοροιδευουν για αυτο μετρα και με υγρο τεστ.

Προσεχε μην σου αλλαξουν αποτομα οι τιμες με την τυρφη

Link to comment
Share on other sites

Χυμα την εχεις βαλει ή σε φιλτρο?

χυμα σε γυναικειο καλτσον

Μη κανεις αλλαγη νερου με νερο που εχει μεγαλη διαφορα απο αυτο του ενυδρειου γιατι θα εχει προβλημα το ψαρι σου.Τα ψαρια δεν θελουν μεγαλες αλλαγες στο ph και τις σκληροτητες,πρεπει να γινετε σταδιακα.Δηλαδη,κανονικα θα επρεπε να ειχες κανει ηδη την πρωτη αλλαγη με το νερο που ηταν μισο βαθμο κατω...

Δεν θα κανω αλλαγη νερου με αυτο.

Πειραματα κανω να δω με ποσα gr - ποσους βαθμους- και σε ποσο χρονο...

Και αν το δουμε μαθηματικα χρησιμοποιωντας τον σταθμικο μεσο:

19lt με 8 βαθμους

αλλαγη 5lt με 7,5 βαθμους αποτελεσμα 7,9 βαθμους

ή 5lt με 7,0 βαθμους αποτελεσμα 7,8 βαθμους

Έγινε επεξεργασία - cinelli
Link to comment
Share on other sites

Οσο πιο μικρες μεταβολες κανεις τοσο το καλυτερο.Καλυτερα να σου παρει περισσοτερο χρονο να πας το νερο εκει που θες,παρα να εχει προβλημα το ψαρι σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα το παω σιγα-σιγα με αλλαγη νερου με 7,5 ph.

Μετρήσεις σημερα (15η μερα απο την εναρξη):

Αμμωνια;0

νιτρωδη: 0

νιτρικα: 0 μηπως φταει το κερατοφυλλο;

Link to comment
Share on other sites

Για τα νιτρικα 0 ναι μπορει να φταιει το κερατοφυλλο γιατι ειναι ρουφιχτρα νιτρικων.

Link to comment
Share on other sites

Για τα νιτρικα 0 ναι μπορει να φταιει το κερατοφυλλο γιατι ειναι ρουφιχτρα νιτρικων.

Και τι κανω; Πως θα καταλαβω οτι εστρωσε το ενυδριο;

Μπορει να μου δημιουργησει (το κερατοφυλλο) αλλο προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Αν σου ρουφαει ολα τα νιτρικα το κερατοφυλλο,δεν θα αφηνει τιποτα για τα υπολοιπα φυτα με αποτελεσμα να μην αναπτυσσοντε σωστα.

Εγω ποτε δεν βαζω φυτα που ρουφανε πολλα νιτρικα σε ενυδρειο που ειναι σε στρωσιμο,δεν μπορεις να καταλαβεις ποτε εστρωσε..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να το βγαλω;

Να το κλαδεψω;

Δεν εχουμε αλλη ενδειξη οτι εστρωσε; το οτι δεν εχω αμμωνια και νιτρωδη δεν παιζει ρόλο;

Το καλιο που πηρα οπως και το αλλο το γενικο της esha που εχω δεν θα μας κανουν την ιδια δουλεια;

:wacko:

Έγινε επεξεργασία - cinelli
Link to comment
Share on other sites

Το καλιο και το γενικο τι δουλεια να σου κανουν?Λιπασματα ειναι αυτα.

Αν δεν εχεις μετρισιμα νιτρικα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος οτι εστρωσε το ενυδρειο σου.

Εγω προσωπικα θα το αφαιρουσα για μερικες μερες και θα ξαναμετρουσα νιτρικα μετα απο μερικες μερες να δω τι θα αποτελεσμα θα εβγαζα.

Link to comment
Share on other sites

Το καλιο και το γενικο τι δουλεια να σου κανουν?Λιπασματα ειναι αυτα.

Αν δεν εχεις μετρισιμα νιτρικα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος οτι εστρωσε το ενυδρειο σου.

Εγω προσωπικα θα το αφαιρουσα για μερικες μερες και θα ξαναμετρουσα νιτρικα μετα απο μερικες μερες να δω τι θα αποτελεσμα θα εβγαζα.

να το βαλω σε ενα κουβαδακι με νερο θα αντεξει; 4-5 μερες;

Να το βαλω στο νερο της αλλαγης αυριο;

Link to comment
Share on other sites

Βαλτο σε ενα κουβαδακι με το νερο που θα αλλαξεις,δεν νομιζω οτι θα παθει κατι για μερικες μερες.

Link to comment
Share on other sites

Βαλτο σε ενα κουβαδακι με το νερο που θα αλλαξεις,δεν νομιζω οτι θα παθει κατι για μερικες μερες.

Εκανα αλλαγη νερου χθες 20% 7,5 ph. προσθεσα και βακτηρια

Εβγαλα το κερατοφυλλο, μου εχει κανει το ενυδρειο χαλια απο τα φυλλα του.

Εκανα σημερα μετρησεις

Αμμωνια:0

Νιτρωδη:0

Νιτρικα: 0 θα τα ξαναμετρησω πριν την επομενη αλλαγη (Παρασκευη) να δουμε τι γινεται

ph: 8 (με βαση την αλλαγη 7,9 αλλα με το τεστ της sera δεν μπορω να πω με ακριβεια)

Link to comment
Share on other sites

Μετρησα και σημερα νιτρικα=0 μαλλον βιάστηκα την παρασκευη παλι.

Ποτε μπορουμε να πουμε οτι κατι δεν παει καλα και το ενυδρειο δεν στρώνει; ή δεν υπαρχει αυτη η περιπτωση και θελει απλα υπομονή;

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ημερα αλλαγης εκανα μετρησεις και ειχα:

Αμμωνια:0

Νιτρωδη:0

Νιτρικα: 0

ph: 8 (με βαση την αλλαγη 7,9 αλλα με το τεστ της sera δεν μπορω να πω με ακριβεια)

1.μετρησα το νερο στο δοχειο προετημασιας; και ειχε ph=7,5 και αμμωνια=0

2.Με βαση της μετρησεις τα νιτρικα ειναι παλι μηδεν, τι γίνετα;

-δεν εχει στρωσει το ενυδρειο;

-υπαρχει περιπτωση να ηταν βλαμμενα τα βακτηρια της sera;

-Αφου δεν εχει ανεβασει αμμωνια και νιτρωδη ειναι στρωμμενο αλλα δεν δειχνει ακομα νιτρικα γιατι ειναι μονο ενα ψαρακι;

-Βιαζομαι;

-παιζει να ειναι κατι αλλο;

πειτε καμια ιδεα... :bow:

Link to comment
Share on other sites

το ph ειναι πολυ ψηλα! θα πρεπει να το κατεβασεις... παρε καμια τυρφη..δεν ειναι ακριβη..

ταιζεις καθολου? ποτε αρχισες το στρωσιμο? φυτα εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Eγω πιστευω: ''-Αφου δεν εχει ανεβασει αμμωνια και νιτρωδη ειναι στρωμμενο αλλα δεν δειχνει ακομα νιτρικα γιατι ειναι μονο ενα ψαρακι;'' και + οτι δεν εχει δειξει νιτρικα γιατι εχεις φυτα μεσα.

Αλλαγη ποσα λιτρα κανεις και καθε ποτε? Με ph 7.5 στην αλλαγη μην περιμενεις να ριξεις το ph συντομα και ειδικα αν κανεις αλλαγη το 1\3 - 1\4 του ενυδρειου καθε βδομαδα.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

το ph ειναι πολυ ψηλα! θα πρεπει να το κατεβασεις... παρε καμια τυρφη..δεν ειναι ακριβη..

ταιζεις καθολου? ποτε αρχισες το στρωσιμο? φυτα εχεις?

Αν θυμαμαι καλα ειναι η τεταρτη εβδομαδα στρωσιματος.

Βαζω τυρφη (jbl) και το νερο της αλλαγης εχει ph7, 5 προς το παρον για να μην κατεβει ξαφνικα και εχω προβληματα. Ααα εχω και φυλλο catappa kai alder cones μεσα

Φυτα τρια κλαδεματα ροταλα, ενα hygrolhila polysperma kai ena microsorum pteropus, ( το κερατοφυλο το εχω βγαλει)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...