Jump to content

Δισκάδικο 500 Λιτρα


ellenikus

Recommended Posts

Ευχαριστω πολυ.Ναι στις κοντρες στερεωμενα.

Επισης θελω να πω οτι παρατηρησα βελτιωση στα ψαρια απο τοτε που καταργησα τον φωτισμο τ5 και εβαλα led strip.3 μετρα ledοταινιας αδιαβροχης υψηλου φωτισμου cool shite επαρκουν πληρως για τα φυτα κσθ δεν ενοχλει τους δισκους.

Το κατεψυγμενο το καταργησα και δινω μονο d allio plus και freeze dried tubifex worms.

Τα φιλτρα εχουν μονο ενα σφουγγαρι μπλε το καθενα και το υπολοιπο μονο βιολογικο.

Με αυτο το στησιμο και διατροφη και αλλαγες 30 τις εκατο δεν εχω ουτε αλγη ουτε αρρωστιες

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο aquascape.

Την αεραντλία την έχεις μόνιμα ανοιχτή?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εινσι αεραντλια.προσαρμοσα μια εξοδο ventouri απο ενα παλιο εσωτερικο φιλτρο στην εξοδο του αριστερου φιλτρου.οποτε ειναι σχετικα αθορυβο και ειναι πολυ αποτελεσματικο μιας και η ελλειψη οξυγονου εινσι η πρωτη αιτια απωλειας ψαριων.απο τοτε που το χρησιμοποιω δεν εχω χασει κανενα μικρο ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

Δεξια την οξυγονωση την κανει η spray bar του eheim 2217 με τις τρυπες στραμμενες προς τα κατω

Link to comment
Share on other sites

Απλως το αριστερο συστημα υπερτερει μιας και τραβα αερα με το σωληνακι απο το εξωτερικο του κλειστου ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

Με μπέρδεψες :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εντάξει φίλος.Απλά πανέμορφο και ταυτόχρονα λειτουργικό.Μπράβο!Αυτές είναι ρίζες!!

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πρωτη φορα "τρακερνω" στο ενυδρειο σου κ ειναι πραγματικο στολιδι!Πολλα μπραβο!Συνεχιζεις αλλαγες με την ιδια συχνοτητα?Καμια γεννα πηρες κ αν ναι μπορεσες να μεγαλωσεις τα μικρα?Συνιθισμενος απο κιχλιδες εγω να σε ρωτησω αν καποια στιγμη καταντουν βαρετοι οι δισκοι με αυτη τη νωχελικοτητα που τους διακρινει?Σε καποιο προγενεστερο βιντεακι ειχες φυτεμενες τις ανουμπιες μαζι με βαλλισνεριες στην αμμο.Τις ξεριζωσαν οι δισκοι?

Έγινε επεξεργασία - johnbaggios
Link to comment
Share on other sites

Οχι τις ανουμπιες δεν τις πειραζουν.Μπορουν να φυτευτουν αλλα οχι βαθεια.Βασικα το καλοκαιρι εμεινε χωρις αεραντλια και χωρις αναταραξη επιφανειας με αποτελεσμα να χαζω 9 υγιεστατους και μεγαλους.δισκους σε μια βραδια.Απο τοτε τα φιλτρα παιζουν με spray bar παντα.Επισης προσθεσα ancistrus οι οπιοι εχουν γυαλισει τα ξυλα και τις anubies.Οι αλλαγες ειναι εβδομαδιες με νερο βρυσης με Seachem prime.Τροφη Tetra discus ,tubifex αποξηραμενα και bloodworms κατεψυγμενα

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφο ειναι φιλε μου! μπραβο σου!

Link to comment
Share on other sites

Οσο για την νωχελικοτητα...ειναι ηρεμα ψαρια μεχρι που αρχιζουν οι ανταγωνισμοι οποτε πεφτει ξυλο...επισης οταν πεινανε τρωνε και απο το χερι μου.Επισης ειναι λιγοτερο ντροπαλοι με ηπιο φωτισμο.ανοιγω μονομια λαμπα για φυτα(ροζ σχεδον)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι όμορφο για εμάς που το κοιτάμε. Όμως, δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο και για τα ψάρια. Νομίζω πως είδα αρκετά ασύμβατα μεταξύ τους είδη. Έχεις μετρήσεις σε πεχα και σκληρότητες? Είχες ταίσει λίγο πριν από το βίντεο τα ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όνως Καταπληκτικό!!!!!!!!!!! Με βάζεις στην πρίζα να παρουσιάσω και το δικό μου....

Link to comment
Share on other sites

Όνως Καταπληκτικό!!!!!!!!!!! Με βάζεις στην πρίζα να παρουσιάσω και το δικό μου....

Γιατι οχι φιλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...