Jump to content

Μονομάχοι


manos0000

Recommended Posts

καλησπερα θα ηθελα την γνωμη σασ για κατι που σκεφτηκα.εχω ενα 20 λιτρα ενυδρειο φυτεμενο και σκεφτομαι να βαλω ενα μονομαχο,η μαλλον δυο με χωρισμα στη μεση για να μην ερχονται σε αμεση επαφη.διαβασα οτι ιδανικοσ χωροσ για ενα μονομαχο ειναι 10 με 15 λιτρα,τι λετε θα ζοριζονται η να βαλω εναν μονο στα 20 λιτρα.τι θα ειναι καλυτερο για τα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απο την πλευρά μου θα σου προτείνω να βάλεις εναν μονομάχο, να τον χαρείς και εσυ, να είναι άνετο και το ψάρι. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να επιβιώνουν και σε λίγα λίτρα, αλλά αν έχουμε την επιλογή ας τους δίνουμε όσο περισσότερα λίτρα μπορούμε! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

απλα ελεγα να μην ειναι μονοσ του ο μπαγασασ.

Link to comment
Share on other sites

ωραια γιατι το ειχα απορια.μονοσ θα μεινει.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα μόνος του γιατί αν βλέπει τον άλλον αρσενικό θα είναι συνεχώς στην τσίτα και οι δύο και δεν είναι καλό να στρεσάρεται!

Link to comment
Share on other sites

λαθος ειναι αυτο που διαβασες.. κανονικα ουτε για 20 λιτρα δεν ειναι το ψαρι.. αλλα το βαζουμε..

οι παραμμετροι σε τετοια ποσοτητα νερου εχουν σκαμπανεβασματα που ενας αρχαριος δεν μπορει να προλαβει και να διορθωσει..

χρειαζονται τακτικες μετρησεις νιτρικων , αμμωνιας και σκληροτητων μεχρι να βρεθει η σχετικη ισσοροπια και η ρουτινα του ενυδρειου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγινε παιδια με καλυψατε πληρωσ ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ενα ενυδρειο 20-25 λιτρα ειναι μια χαρα για εναν μονομαχο.Με το χωρισμα που λες θα ηταν δυσκολο και το φιλτραρισμα αλλα και η θερμοκρασια του ενυδρειου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που θα ειναι μια χαρα μου φτανει και θα αφησω τησ πατεντεσ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γενικά, εγώ είμαι large τύπος :D και θέλω να δίνω χώρο στα ψάρια μου. Όσο μπορώ δηλαδη, δεδομένου του μικρού ενυδρείου που διαθέτω. Κάποιοι υποστηρίζουν πως θα είναι μια χαρά ένας μονομάχος ακόμα και σε 5 λίτρα. Όμως ένα ενυδρείο θα πρέπει να μας ικανοποιεί και αισθητικά και δε μπορώ να φανταστώ πως μπορεί να το πετύχει αυτό ένα δοχείο τόσο λίγων λίτρων...

Μιλώ γενικά βέβαια και όχι για το ενυδρείο του φίλου που άνοιξε το θεμα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...