Jump to content

Phκατω Του 5


antonium98

Recommended Posts

Καλημερα φιλοι μου.

Τωρ δινω τους δισκους μου και θα βαλω αγριους heckel και θα ηθελα να κατεβασω το ph κατω του 5.

Πως μπορω να το κανω αυτο???

Χρησιμοποιω 100%αο και εχω ph 6.25

Πρεπει να το εχω παει τοσο πριν μπουν τα ψαρια.

Σκεφτικα τυρφη αλλα την φοβαμαι γιατι δεν ξερω την ποσοτητα που πρεπει να βαλω για να παω καπου στο 4.50 ph στο ριο 300

Link to comment
Share on other sites

Χωρις μπουκαλα και πεχα κοντρολερ ειναι σαν να ριχνεις ζαρια η να μαντευεις...δεν γινεται φιλε μου

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τι θα χρειαστω για να ειμαι σιγουρος???

Εναν ph controler μονο???

Link to comment
Share on other sites

Kαι μεγαλη προσοχη,δεν ειναι παιχνιδι το ph ειδικα σε τοσο χαμηλες τιμες.Το kh ποσο ειναι;Χωρις κοντρολερ οπως σου ειπε και ο κλαζ,παιζεις ζαρια...Προσωπικα δεν θα τους πηγαινα τοσο χαμηλα,γιατι υποθετω οτι στοχευεις καπου στο 4.

Προσοχη μεγαλη,οι χεκελ ειναι απιστευτα ψαρια. :)

Link to comment
Share on other sites

Καπου στο 4.50 ελεγα.

Ειναι το αγαπημενο ειδος απο τους δισκους και γενικα απο ψαρια.

Ph controller ειναι ακριβοι

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να βαλω co2

Link to comment
Share on other sites

Χωρις μπουκαλα και πεχα κοντρολερ ειναι σαν να ριχνεις ζαρια η να μαντευεις...δεν γινεται φιλε μου

Mobile klaz speaking...

Έτσι ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Καπου στο 4.50 ελεγα.

Ειναι το αγαπημενο ειδος απο τους δισκους και γενικα απο ψαρια.

Ph controller ειναι ακριβοι

Σιγουρα ειναι ακριβοι(αν και παιζει να βρεις σε αριστη κατασταση μεταχειρισμενο και σε καλη τιμη),αλλα ποσους χεκελ θελεις να βαλεις;Ποσο δηλ θα στοιχισει το κοπαδι με τα αγρια ψαρια σου;Ποσο θα επενδυσεις σε αυτα συναισθηματικα,αλλα και υλικα;(κοστος τροφων,νερου,βελτιωτικων,ρευματος; ). Αξιζει να ρισκαρεις για ενα κοντρολερ;Φυσικα δεν θα σου λυσει τα προβληματα απο μονος του,αλλα γιαυτο που περιγραφεις ειναι απαραιτητο εργαλειο.Αν δεν μπορεις αμεσα,πηγαινε το βημα βηαμ το ενυδρειο. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα παρω εναν θα δω και στις αγγελειες και βλεπουμε.

Θα παρω 7 wild caught heckel red απο τον madeirA

Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να μου προτιενετε καποιες επιλογες οικονομικες αλλα να μπορω να κανω και την δουλεια μου?

Link to comment
Share on other sites

μπουκαλα 2κιλη η 4 κιλη απο πυροσβεστικα ειδη

μανομετρο

bubble counter

ανεπιστροφη βαλβιδα

ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα

πεχα κοντρολλερ

διαχυτηρα

ψαξε εδω μεσα αρχικα απο αγγελιες χομπιστων.

αν μιλαμε για καινουργια να υπολογιζεις ενα κοστολογιο απο 150-250 ευρω χοντρικα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω μιλαω για ph controller.

Ο οποιος δεν εχω καταλαβει ακομα τι ακριβως κανει

Link to comment
Share on other sites

συνδεεται επανω του μεσω ηλεκτρομαγνητης βαλβιδας η μπουκαλα με το διοξειδιο και αναλογως το πεχα που θελεις,κοβει η δινει διοξειδιο στο ενυδρειο.το ηλεκτροδιο του δηλ ελεγχει μονιμα το πεχα του ενυδρειου σου και το κραταει σταθερο μονιμα που ειναι και το βασικο στην ολη ιστορια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός μετράει το ph στο νερό του ενυδρείου και ανάλογα με ποσο του έχουμε βάλει στοχο ανοίγει και κλείνει την μπουκάλα co2

Το co2 ρίχνει το ph

Link to comment
Share on other sites

Ορίζει σε ποιο σημείο θα σταματήσει η συνεχόμενη παροχή Co2 από την μπουκάλα. Για παράδειγμα βάζεις τον ρυθμιστή του controller ph 6. Η μπουκάλα θα συνεχίσει να διοχετεύει CO2 στο ενυδρείο μέχρι το ph φθάσει στο 6 που έχεις ορίσει.

Link to comment
Share on other sites

και πανω απο ολα μην ξεχναμε οτι συντελεστης του πεχα ειναι το κεχα.

κεχα απο 5 και πανω δεν αφηνει να εχουμε ασταθεια στο πεχα.

κατω απο 5 μπορει να εχουμε κατακρημνηση του πεχα.πολυ σημαντικος παραγοντας οταν δουλευουμε διοξειδιο με μπουκαλα.

Link to comment
Share on other sites

Στις τιμές που θέλεις χρειάζεται πάρα πολύ προσοχή. Πρέπει να καλιμπράρεις συχνά τα όργανα για να είσαι σίγουρος για τις σωστές ενδείξεις.

Link to comment
Share on other sites

οπως στα λενε τα παιδια ειναι..

πολυ καλος και δοκιμασμενος απο χομπιστες ειναι αυτος.. http://www.ebay.com/itm/Digital-Portable-pH-CO2-Controller-Meter-Aquarium-0-14-pH-110V-or-220V-PH-201-/231206199589?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35d4f6a125

προσφατα τον πηρε κι ενας φιλος και εμεινε ικανοποιημενος..

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

ασχετως του τι μαρκα κοντρολλερ επιλεξεις,ολη η ουσια ειναι στο ηλεκτροδιο.

και ολοι επιπεδου που εβαλε ο φιλος το λινκ παραπανω,τα ηλεκτροδια τους ειναι εντελως απαραδεκτα.

για ηλεκτροδια ψαξε για kati tetoio

http://www.amazon.com/American-Marine-PINPOINT-pH-Probe/dp/B001EHJO64/ref=pd_sim_petsupplies_3?ie=UTF8&refRID=1W9VRAQNY885ZB1NJ8FY

Link to comment
Share on other sites

και πανω σε αυτο που ελεγα,αυτο δειχνει σχετικα καλη επιλογη στις αγγελιες(χωρις να γνωριζω τον φιλο που το δινει)

http://www.aquazone.gr/forums/topic/94484-dhuecoae-dhecnaao-oooocia-co2/

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρειστω πολυ φιλοι μου

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι όταν διαλέγεις μεταχειρισμένες μπουκάλες να κοιτάξεις ότι το πιστοποιητικό πίεσης και διαρροής είναι σε ισχύ.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει οπωςδηποτε να εχω co2 για να βαλω ph controller η μπορω καο μονο του?

Μπορειτε να μου προτεινεται καποιο που να εχει καλη τιμη αλλα να εχει και καλο ηλεκτροδιο?

Αμα παρω αυτο που μου προτεινε ο φιλος και παρω μετα καλα ηλεκτροδια συμφερει?

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...