Jump to content

Βοήθεια Στην Ψαροσύνθεση Για 900 Λιτρα.


billartist

Recommended Posts

Παιδια καλημέρα και χρόνια πολλά. Δεν ξέρω αν θυμάστε στην παρουσίαση του ενυδρείου μου που είχα πει οτι θα έφτιαχνα ένα ένα ενυδρείο 180/90/500, προς το παρόν αναβάλλεται γιατί αποφάσισα να δώσω το ωισιον 260 και το 300άρι μου και να στήσω ένα 900λιτρο. Τα ψάρια που έχω αυτή τη στιγμή στα ενυδρεία μου είναι, 12 demasoni, 4 λάμπιντο 2m,2f , 2 auratus 1m,1f, 3 saulosi (κανονικά όχι κόραλ ρέντ) 1m2f, 8 maingano 2m,6f, 1 p.acei m. Τα auratus φήγουν. Το σοβαρό πρόβλημα είναι με τα σαουλόσι, που υβριδιζουν και με τα λάμπιντο και με τα ντεμασόνι. Σε τόσα λίτρα λέτε να έχω πρόβλημα υβριδισμού? Δεν ήθελα να τα δώσω γιατί δεν είναι υβριδία και στις μέρες μας δεν βρήσκεις καθαρα σαουλόσι. Επίσεις περιμένω άλλα 4 άσει. Πως σας ακούγονται τα ψάρια μου για 900 λίτρα? Τι θα μπορούσα να βάλω εκτός αυτών που έχω και τι θα μπορούσα να βγάλω? Με έχει ανχώσει πολύ το θέμα της ψαροσύνθεσης! Αγαπώ και όλα τα είδη που έχω και δεν ξέρω τι να κάνω!

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 200 Χ 60 πλάτος Χ 75 ύψος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ΧρΙστός Ανέστη , λοιπόν species Tank 1. Cyathopharynx furcifer σε χαρέμι http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1487 ,2 . Χαρέμι fronotosa ,απο κει και πέρα ενυδρείο με μεγάλα haps

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για μπουνα τανκ με τιποτα ε? Ποσες φροντοζες μπορω να βαλω? Και το βασικοτερο που θα βρω? Ελεγα να κανω το αλλο ενυδρειο τανγανικα με 2 ειδη τροφεους και εχω και ενα ενυδρειο 60αρι με σιμιλις οποτε ελεγα να το κανω μπουνα τανκ.

Στάλθηκε από το GT-I8190 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

60αρι mbuna θα γινει μακελειο καλυτερα ξανασκεψου το. φροντοζες ψαξε απο καποιον μεσα εδω στο φορουμ γιατι τα μαγαζια θα σε γδαρουν.

Link to comment
Share on other sites

Το 60αρι εχει σιμιλις για το 900αρι ελεγα να γινει μπουνα.

Στάλθηκε από το GT-I8190 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ανετα το κανεις mbuna αλλα προσωπικα νομιζω οτι χαραμιζεις 900 λιτρα . Και εγω φροντοζες θα εβαζα (μοναδικη ευκαιρια αν εχεις τα λιτρα) , Η θα εβαζα tropheus , η 3 μεγαλα χαρεμια aulonacara , Γενικα νομιζω ειναι καθαρα θεμα γουστου τι θελεις να βαλεις μιας και τα λιτρα σου ειναι ΠΟΛΛΑ!!!! , απλα ολοι μας λεμε φρουντοζες γιατι αν ειχαμε και εμεις αυτα τα λιτρα αυτες θα βαζαμε:P

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις μπουνα εννοείται , αλλά μπορείς φροντοζες που είναι και πιο σπάνιο λόγω λίτρων!

Σε 60 λίτρα αφήνεις μόνο ταγκανικα, Μαλάουι δεν μπαίνουν

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα για το 60άρι, το ξέρω οτι δεν κάνει για μαλάουι απλά επειδη έχω λέω το 60άρι σαν τανγκανίκα να έκανα το 900αρι μαλάουι. Αλλά έχει αρχίσει και μαρέσει ι ιδέα με τις φροντόζες. Θα μπορούσα να βάλω και τρόφεους μια ομάδα μαζί με τις φροντόζες?

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα για το 60άρι, το ξέρω οτι δεν κάνει για μαλάουι απλά επειδη έχω λέω το 60άρι σαν τανγκανίκα να έκανα το 900αρι μαλάουι. Αλλά έχει αρχίσει και μαρέσει ι ιδέα με τις φροντόζες. Θα μπορούσα να βάλω και τρόφεους μια ομάδα μαζί με τις φροντόζες?

φίλε μου έχω δοκιμάσει να κρατήσω μια ομάδα τροφεους με ένα χαρέμι φροντοζες με αποτυχία γιατί τα τροφεους στρεσαρουν τις φροντοζες με την κίνηση τους και πάνω από όλα έχουν διαφορετική διατροφική συνήθεια!
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μπαίνουν mbuna στο 900άρι.

Απλά θέλει προσοχή στην επιλογή των ειδών γιατί πολύ σωστά φοβάσαι υπάρχει το ενδεχόμενο υβριδισμού.

Όμως που άκουσες ότι τα saulosi υβριδίζουν με τα labidochromis και με τα demasoni?

Στην πρώτη περίπτωση συγκατοίκησης μόνο αν είναι σε λάθος αναλογία τα ψάρια υπάρχει μια πιθανότητα υβριδισμού (αλλά αυτή υπό προϋποθέσεις υπάρχει ακόμη και με εντελώς ανόμοια είδη) και στη δεύτερη το σίγουρο είναι ότι θα υπάρχει σύγκρουση μεταξύ αρσενικών που μοιάζουν χρωματικά, αλλά υβριδισμός δεν νομίζω (τα θηλυκά saulosi είναι πορτοκαλοκίτρινα).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...