Jump to content

Κοτοπουλακι S.o.s


Recommended Posts

Παιδια Χριστος Ανεστη,χρονια πολλα.Δυστυχως βρεθηκε στα χερια μας αυτες τις μερες ενα ''πασχαλινο'' κοτοπουλακι,το οποιο σημερα δεν φαινεται καθολου καλα.Καθεται με μισοκλειστα ματια και εχει τρομερη,για το μεγεθος του,διαροια.Το κραταμε κατω απο λαμπα .Αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι θα καταληξει απο αφυδατωση .Να του δωσω νερο εστω και με το ζορι η μπορει να πασχει απο καποια μορφη γαστρεντεριτιδας οποτε πρεπει να το αφησω ετσι.Γενικα οποιος γνωριζει κατι ,μηπως και καταφερω και το σωσω,ας ποσταρει.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το πιο έξυπνο δώρο των ημερών. Πρέπει να έχει κάποιος πολλά κιλά νοημοσύνει για να το χαρίσει.......

Αν είναι πολύ μικρό δύκολο να την παλεψει λόγω ταλαιπωρίας. Είναι πολύ επιρεπή σε ασθένειες.

Βάλε το σε ένα κουτάκι με άχυρο και τη λάμπα θέρμανσης.Προσπάθησε να του δώσεις λίγο νερό με σύρριγα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

FotisGt ευχαριστω.Δυστυχως αυτη η ιστορια με τα κοτοπουλακια,παπακιακ.τ.λ δεν θα τελειωσει ποτε!Οπως και τοσες αλλες!Το κοτοπουλακι πριν λιγο ηπιε αρκετο νερο αυτοβουλως.Αχυρο δυσκολο να βρω,ειναι κλειστα και τα μαγαζια να του αγοραζα πριονιδι,οποτε του εβαλα πολυ χαρτι κουζινας τσαλακωμενο και μ****α πανακια.Στη λαμπα ειναι απο το πρωι Ελπιζω να τα καταφερει.Στ΄αληθεια ενας κτηνιατρος θα μπορουσε να κανει κατι?

Link to comment
Share on other sites

Αποτι μου έχουν πει γνωστοί

Δύσκολα επιβιώνουν

Λόγω της μεταχείρισης

Από από αυτούς που τα πουλάνε

Μιας και που δε τα ταΐζουν

Ούτε τα προσέχουν

Link to comment
Share on other sites

Όχι πριονίδι και χαρτί, μπορεί να το φάει. Αύριο πήγαινε σε ένα πετ σοπ και πάρε λίγο χόρτο για κουνέλια.

Μέχρι τότε καλύτερα να το έχεις με τα πανάκια. Ζήτησε από το πετ συμβουλές για την τροφή και δες αν έχουν εξτρά βιταμίνες.

Μπες και σε κανένα φόρουμ για πουλιά μήπως σε κατευθύνουν καλύτερα.

Καλή τύχη, τι άλλο να πω....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδες!Δειχνει σημαδια ανακαμψης.Εκτος της λαμπας του εβαλα και θερμοφορα κατω απ'το κουτι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλε μου τη λαμπα την κρατας για αρκετο καιρο μεχρι να "πιαστει" που λεμε,2ον βρες αχυρο και ενα κουτι κ φτιαξτου μια φωλια,3ον τη διαρροια μην τη φοβασαι,ειναι διοτι οτι ταιζουν τα μεγαλα κοτοπουλα ταιζουν κ αυτα και ο οργανισμος τους δεν μπορει να αναπεξελθει,4ον θα ζητησεις να σου δωσουν φυραμα για κοτοπουλα(εξηγησε τους κ λιγακι για τι μεγεθος μιλαμε) και επισης φαρμακο για τις αρρωστειες,ειναι αγωγη που παιρνουν ολα τα κοτοπουλακια απο μικρη ηλικια με μερικες σταγονες στο νερο τους μερα παρα μερα αν θυμαμαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ.Το φυραμα δεν ειναι αλεσμενο καλαμποκι?ρωταω γιατι αυτο τρωει τωρα το κοτοπουλακι.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ.Το φυραμα δεν ειναι αλεσμενο καλαμποκι?ρωταω γιατι αυτο τρωει τωρα το κοτοπουλακι.

ναι αυτο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Λυκ και απο κοτοπουλα σκαμπαζεις ρε θηριο; Χαχαχα

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ.Το φυραμα δεν ειναι αλεσμενο καλαμποκι?ρωταω γιατι αυτο τρωει τωρα το κοτοπουλακι.

To φύραμα ΔΕΝ είναι μόνο καλαμπόκι !

Link to comment
Share on other sites

Λυκ και απο κοτοπουλα σκαμπαζεις ρε θηριο; Χαχαχα

Mobile klaz speaking...

εως το 2001 είχα 5 άλογα κοτόπουλα χήνες πάπιες γαλοπούλες πολλα κουνέλια προβατάκια κατσικακια 2χοιρους γενικά εως τότε ζούσα σε επαρχία πολυ κοντά στην αθηνα και είχαμε το χώρο για ολα αυτα! ελπίζω καποια στιγμη να φύγω απο εδω και να ξανά ασχοληθώ. Έγινε επεξεργασία - lykourgos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To φύραμα ΔΕΝ είναι μόνο καλαμπόκι !

σωστός το 60% ειναι εχει και κριθάρι κάποιο βάζουν και σογιαλευρο επισης περιέχει ασβέστιο ελάχιστο αλάτι και δεν θυμάμαι τι ακομα πανε χρονια!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω ολους,συμβαδιζοντας με το πνευμα των ημερων το κοτοπουλακι μας αναστηθηκε! :icon_dance: :icon_dance: :icon_dance:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βεβαιως και δεν περιεχει μονο καλαμποκι. Αυτο που εχει μονο καλαμποκι λεγεται καλαμποκαλευρο,υπ'οψιν το φυραμα θα το ανακατεψεις με λιγο νερο για αρχη να γινει σαν ζυμη και θα το απλωσεις σε ενα ρηχο πιατο.Μιας και θα πας στο πετσοπ παρε κ μια ψυροσκονη να σου βρισκεται. Α κ βαλε κ λιγο καλαμποκαλευρο δλδ σε ενα ποσοστο 10%.

Έγινε επεξεργασία - Gatilaras
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει! ^_^

Κι εγώ όταν ήμουν παιδάκι είχα πάρει ένα κοτοπουλάκι κάποιο Πάσχα, το οποίο μεγάλωσε κι έγινε ολόκληρος κόκκορας! Τον δώσαμε σε μία γειτόνισσα που είχε μεγάλη αυλή με κότες και κόκκορες. :)

Link to comment
Share on other sites

Τι θα το κάνεις το κοτοπουλάκι; Το σκέφτηκες ή ειναι νωρίς ακόμα;

Με χυλοπιτες :P :P :P :P :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με χυλοπιτες :P :P :P :P :P

Κακία που υπάρχει στον κόσμο!...... Αν θα το κρατήσει και που θα το βάλει ρωτάω βρε!
Link to comment
Share on other sites

Βεβαιως και δεν περιεχει μονο καλαμποκι. Αυτο που εχει μονο καλαμποκι λεγεται καλαμποκαλευρο,υπ'οψιν το φυραμα θα το ανακατεψεις με λιγο νερο για αρχη να γινει σαν ζυμη και θα το απλωσεις σε ενα ρηχο πιατο.Μιας και θα πας στο πετσοπ παρε κ μια ψυροσκονη να σου βρισκεται. Α κ βαλε κ λιγο καλαμποκαλευρο δλδ σε ενα ποσοστο 10%.

Σ'ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.

Να σου ζήσει! ^_^

Κι εγώ όταν ήμουν παιδάκι είχα πάρει ένα κοτοπουλάκι κάποιο Πάσχα, το οποίο μεγάλωσε κι έγινε ολόκληρος κόκκορας! Τον δώσαμε σε μία γειτόνισσα που είχε μεγάλη αυλή με κότες και κόκκορες. :)

Σ'ευχαριστω kalliroi ,εγω επειδη ειμαι ακομη παιδακι μεγαλωνω ακομα κοτοπουλακια :P

Τι θα το κάνεις το κοτοπουλάκι; Το σκέφτηκες ή ειναι νωρις ακομα?

Το δινω στη γειτονισσα της kalliroi,με χυλοπιτες[οπως με συμβουλεψαν]η απευθυνομαι στη Μπαρμπαριγου για κατι πιο γκουρμε :D

Link to comment
Share on other sites

Περα απ'την πλακα μακαρι να μεγαλωσει [ αλλιως θα εχουμε δραματα] και δεν υπαρχει θεμα,εχω κηπο και θα το βολεψω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είχα στο μπαλκόνι μέχρι που έγινε κόκκορας!

Δεν ξέρω τι απέγινε και ούτε θέλω να ξέρω.

Το θέμα είναι αν θα βγει κότα ή κόκκορας.

Βάλε μας καμιά φωτογραφία να το δούμε! :)

Link to comment
Share on other sites

Εσυ τελικα εχεις προιστορια με τα μπαλκονια σου :lolu: Φωτο απο αυριο γιατι κοιμαται νωρις' ξερεις...με τις κοτες!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι μικρό , μωρο, θέλει λάμπα, για να ζεσταθει, περιπου μεχρι ενος μηνου θέλουν λάμπα.

Λογικά μιρκο ειναι , τετοια εποχη που σου το δωσανε, πρεπει να ειναι ημερων..

Αν δεν πινει νερο , μπορει να μην το γνωριζει αν ειναι πολυ μικρό, το περνεις στο χέρι και το βουτας το στομα του στο νερο μεχρι να πιει , ετσι θα μάθει.

Απο φυραμα , εχει πολλά διαφορετικα, θα πάρεις φυραμα αναπτυξης...

Εχω βγαλει με κλωσσομηχανη αυτοσχεδια πολλά...παρα πολλά ^_^

Αν δεν τρωει χτυπας , με τα δακτυλα στο χαρτονι οπου εχεις ριξει και το φυραμα.

Δεν χρειαζοντε αχυρα, χαρτια κουζινα, κτλπ , απλα μια κουτα απο χαρτονι και μια λαμπα απο επανω.

Οταν ειναι μικρακια, συνηθως κοιμουνται κατω απο την λάμπα.

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...