Jump to content

Προβλημα Με Δισκοενυδρειο


Recommended Posts

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 300 καθαρα
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): eheim 2015 με UV και fluval 405
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 2 μηνες
- Ψάρια (είδη και αριθμόςarrow-10x10.png): 9 δισκακια 6cm - 6sterbai small
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): ταισμα 4 φορες την ημερα απο flakes της ocean nutition, tropical και καρδια μερα παρα μερα.... αλλαγη νερουν 2-3 φορες την εβδομαδα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:
- KH: 2
- GH: 4
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0
- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0
- ΝΟ3 (νιτρικά): 8
- Θερμοκρασία: 29
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: api, salifert
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: blue tirquise discus
- Ιστορικό Ψαριού: Μπηκε πριν 2 μηνες
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):
Απομονωνεται, λευκα ινωδη περιττωματα, αρνηση τροφης, κυκλοφορει μονο οταν εχω τα φωτα κλειστα και τσιμπαει τιποτα απο την αμμο

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:
ποτε καμια ασθενεια!! ΑΛΛΑ....

ελειψα για καμια 10αρια μερες λογο δουλειας και ξαφνικα μου ειπαν απο το σπιτι οι ειναι σαν ζαβλακωμενα...

εκαναν και μια βλακια και αλλαξανε νερο(χωρις να μου το πουνε) τα 2/3 του ενυδρειου με νερο μονοarrow-10x10.png απο ΑΟ και πρεπει να επαθαν phcrash κι εχασα το ενα, ενω εγω κανω μηξη νερου 50-50

το θεμα ειναι οτι εχουν περασει 10 μερες απο τοτε και τα ψαρακια δεν τα βλεπω ορεξατα και κρυβονται συνεχεια πισω απο μια ριζα που εχω ολα μαζι... κοβουν βολτες μονοarrow-10x10.png οταν κλεισουν τα φωτα, κι αυτο με πολυ ηρεμα.... οταν πεφτει η τροφη τρεχουν καποια την πλησιαζουν τρονε μια μπουκιτσα φευγουν και μετα απο λιγη ωρα ισως ξαναβγουν.... σκεφτικα να κρυψω λιγο τις λαμπες να μειωθει λιγο ο φωτισμος μπας και ξεθαρεψουν.... αλλα λιγα πραγματα βελτιωσης ειδα, εκει που δεν εβγαινε κανενα, αντε να βγαινουν 2-3....

τι τελευταιες 10 μερες απο οταν εφυγε ο ενας δισκος εχω σταθερες μετρησεις

αμμωνια νιτρωδη μηδεν, νιτρικα 7-8, θερμοκρασια 29, kh 2 gh4

Έγινε επεξεργασία - kalmichalis
Link to comment
Share on other sites

το ενα εχει σιγουρα hexamita.βαλε general cure και furan2 και κοιταζε τα καθημερινα.

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα χρησιμοποιω ταυτοχρονα? υπαρχει καποια δοσολογια?

το flagyl κανει? που το εχω ευκαιρο ?

καραντινα δεν εχω υπαρχει θεμα αν το κανω σε ολο το ενυδρειο με τα αλλα δισκακια?

πρεπει να αυξησω παραλληλα και τη θερμοκρασια?????????

Link to comment
Share on other sites

Λιγα τα δισκοενυδρεια ππυ δεν εχουν μια ντουλαπα με φαρμακα και γιατροσοφιΑ...

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

αυτο ξαναπες το...

το flagyl για hexamita κανει.

Link to comment
Share on other sites

για την θερμοκρασια ναι την αυξανεις σταδιακα ομως και σιγα σιγα με καλη οξυγονωση αεραντλια.

Link to comment
Share on other sites

το flagyl ειναι καλυτερο απο τα αλλα δυο που μου ειπες?

το flagyl πιο αντικαθυστα? το general cure ή το furan2?

μπορεις να μου πεις και την εφαρμογη της δοσολογια? ειμαι τελειως αγχαριος.... δεν μ εχει ξανατυχει....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν μπορω να δω τις φωτο! Αν οντως εχει hexamita ριξε μια ματια τι εκανα εγω!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για το λινκ, αλλα εμενα δεν εχει κανενα σπυρακι... μονο με τα περιττωματα εχω θεμα και με την ατροφια του.... και ειναι και το μεγαλυτερο στο ενυδρειο μεσα....:(

Link to comment
Share on other sites

το flagyl ειναι καλυτερο απο τα αλλα δυο που μου ειπες?

το flagyl πιο αντικαθυστα? το general cure ή το furan2?

μπορεις να μου πεις και την εφαρμογη της δοσολογια? ειμαι τελειως αγχαριος.... δεν μ εχει ξανατυχει....το flagyl

to flagyl αντικαθιστα το g.cire.δοσολογια βλεπεις τις οδηγιες.συνηθως αυτα τα δυο καλυπρουν το 90% των ασθενειων.

Link to comment
Share on other sites

και τα δυο μαζι.τα βαζεις.οταν κανεις αλλαγη νερου μεγαλη μετα την θεραπεια ταισε με βιταμινες να παρουν τα πανω τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τις βλεπω τις φωτο για να σου πω! Αν εχεις θεμα μονο με ινωδη κοπρανα ταισε 4 μερες μονο με σπιρουλινα μουλιασμενη σε σκορδοζουμο και αυξησε την θερμοκρασια στους 33!

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να ανεβασω φωτο δυστυχως.... ειναι ολοιδιο με αλλες φωτο απο το google με ασπρα ινωδη περιτωματα....

να ξεκινησω flagyl?

Link to comment
Share on other sites

θα ελεγα ναι.

Link to comment
Share on other sites

μια 500αρα ανα 100 λιτρα? ή 1000αρα ανα 100 λιτρα?

μερα παρα μερα σωστα?

αλλαγη νερου ποτε?

Link to comment
Share on other sites

οταν τεέιωσει η θεραπεια

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι μονο ινωδη περιττωματα εγω δεν θα ξεκινουσα με φαρμακα!

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι επιδη δεν τρώει καθόλου

Link to comment
Share on other sites

Το σκορδοζουμο εχει μια μυρωδια που ελκυει τα ψαρια να φανε! Μονο σπιρουλινα για 4 μερες! Η σπιρουλινα εχει την ιδιοτητα να αποκαθιστα την χλωριδα των εντερων!

Τι καρδια τους δινεις;

Link to comment
Share on other sites

για αρχη προτεινω αυξηση θερμοκρασιας σταδιακα,και σκορδοζουμο στο φαγητο τους.

παρατηρεις και αναλογως.

εαν πας σε φλατζυλ απλως να ξερεις οτι το φλατζιλ ανεβαζει αρκετα τις σκληροτητες στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα αποτομη αυξηση μεχρι να δει οτι τα ψαρια αρχιζουν και δυσφορουν ετσι ωστε οτι παρασιτικο υπαρχει, απο το θερμικο σοκ να ψοφισει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αποτομα δεν κανουμε το παραμικρο και ειδικα σε δισκοενυδρειο.σε αυτην την περίπτωση θα μειωθει αποτομα και δραματικα το οξυγονο στη στηλη του νερου.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

για αρχη προτεινω αυξηση θερμοκρασιας σταδιακα,και σκορδοζουμο στο φαγητο τους.

παρατηρεις και αναλογως.

εαν πας σε φλατζυλ απλως να ξερεις οτι το φλατζιλ ανεβαζει αρκετα τις σκληροτητες στο νερο.

Εγω θα ελεγα αποτομη αυξηση μεχρι να δει οτι τα ψαρια αρχιζουν και δυσφορουν ετσι ωστε οτι παρασιτικο υπαρχει, απο το θερμικο σοκ να ψοφισει!

Θα συμφωνησω για την θερμοκρασια με τον Κωστα και τον Θοδωρη.

Ειχα και εγω παρομοιο θεμα με ενα δισκο, τον εβαλα καραντινα με αυξηση τις θερμοκρασιας σταδιακα εως 34.

Μετα τις 15 μερες ξεκινησε να τρωει δειλα - δειλα και κυριος το βραδυ, με κλειστα τα φωτα φλεικ με βιταμινες.

Καθε 3 μερες αλλαγη νερου ( θρεσκαρισμα ). Στις 25 - 30 μερες τον εριξα στο κυριος.

Και μην ξεχασεις αφθονο οξυγονο.

Link to comment
Share on other sites

Δε με προλάβατε έριξα Flagyl

Αγχωθηκα που κατάλαβα ότι το ψαράκι είναι έτσι και φοβάμαι μήπως είναι και τα άλλα έτσι αν και δεν έχουν λευκά περιτοματα....

Το δοκίμασα από εχθές με σπιρουλινα και Σκόρδοζουμο το θέμα είναι ότι την σνομπάρουν όλοι οι δίσκοι μου

Καρδιά δίνω stendker και ce

Μέρα παρά μέρα ρίχνω Flagyl και την 7η ημέρα κάνω αλλαγή σωστά κατάλαβα...?

Γιατί είδα κάπου μέρα παρά μέρα 500mg/100l και μέρα παρά μέρα αλλαγή νερού πριν τη χορήγηση και δεν πρέπει να ρίξω πάνω από 3φορες...

Έχω διαβάσει πολλές απόψεις και δεν ξέρω τι ισχύει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...