Jump to content

Προβλημα Με Δισκοενυδρειο


Recommended Posts

Πρωτα προσπαθουμε ( οσο γινεται ) χωρις φαρμακα!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κι άλλο ένα ψάρι έχει τα ίδια περιτοματα έχω ανεβάσει θερμοκρασία 31 στο ενυδρείο και έκανα την πρώτη αλλαγή... Αύριο θα ρίξω άλλη μια φορά Flagyl

Τα ψαράκια τα βλέπω βέβαια όλα πιο ενεργητικα σήμερα και τσιμπάνε

Σήμερα μέτρησα kh 4

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις με την λεξη αλλαγη? εκανες αλλαγη νερου?

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασια πρεπει να φτασει σταδιακα στους 34 και αμα μπορεις 35 ακομα καλυτερα.

Αεραντλια στο φουλ και θα σου ελεγα οτι καλυτερα θα ηταν να το παλευες αρχικα χωρις φαρμακα

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Ναι 20%

Και μετά προσθήκη Flagyl 250mg/40lt μέρα πάρα μέρα κάπου το διάβασα στο ίντερνετ αυτή τη δοσολογία

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πρεπει να ριχνεις καθε 8 ωρες αν δεν κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

Είδα δύο θεραπείες η μία Άνα 8 ώρες για 3ημερες με 50% αλλαγή νερού αλλά επιδη δεν έχω τη δυνατότητα αυτή λόγο δουλειάς

Είδα και μια άλλη μέρα πάρα μέρα 250mg/40lt και τις επόμενες από τη χορήγηση του φαρμάκου αλλαγή 20%

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά είναι ασφαλές να ανεβάσω τη θερμοκρασία 34 και να το αφήσω μια εβδομάδα?

Ψαροσουπα θα γίνουν οι δίσκοι... Δεν έιναι επικίνδυνο μην πεθάνουν από ζέστη?

Link to comment
Share on other sites

Οχι καθολου.Εγω το ειχα δυο εβδομαδες.

Ισα - ισα αλλαζει ο μεταβολισμος τους και τους ανοιγει και η ορεξη.

Link to comment
Share on other sites

α Ψαράκια όλα έχουν γίνει πολύ υπερκινητικα ακόμη και αυτά με τα διαφανή περιτοματα... Και ψάχνουν για τροφή απεγνωσμένα, τους ρίχνω μόνο σπιρουλινα και μερικά την πιάνουν πριν καν πέσει κάτω...

Αλλα είδα κι Αλλκ δισκάκι με τα ίδια περιτοματα?

Μήπως φταίει τώρα η θεραπεία για τα περιτοματα και για την κινητικότητα η θερμοκρασία?

Πότε θα πρέπει να αρχίσουν να έχουν κανονικά περιτοματα?

Η θερμοκρασία είναι 32

Και Gh 4!!!!!!! Αλλά kh 4, έιπα να τα μετρήσω

Link to comment
Share on other sites

σημερα ειναι η τελευτια μερα τις θεραπειας,,,, δεν βλεπω καθολου περιτοματα... ελπιζω να τελειωσε το θεμα αλλα εχω εχω ενα αλλο θεμα ρε γαμω το παλι....



σημερα προσεξα οτι το ενα δισκακι μου αναπνεει μονο απο το ενα βραχγιο και εχει ψιλοασπρισει λιγο μαζι και τη βαση του πτεριγιου του και εχει ενα θεματακι ισοροπιας, δηλαδη σαν να γερνει συν του οτι κρυβεται και εχει γινει λιγο σκουρο, χωρις stress bar.... τι μπορω να κανω?


θερμοκρασια ανεβασα η οποια υπαρχει μεχρι σημερα 33,5βαθμους και εχω φουλ ανααραξη και αεραντλια...



IMG_20140425_170538_zps6wks2wvs.jpg



IMG_20140425_170540_zpsmwy8nnpe.jpg


Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μην τρελαίνεσαι γιατί θα τρελάνεις και τα ψάρια δώσε τους λίγο χρόνο , παρακολούθησε την πορεία τους και θα δεις πως θα πάει !
Εμένα μου κάνουν άσπρα περιττώματα όταν τα στρεσάρω με χέρια στο ενυδρείο κτλ πρόσφατα μάλιστα ένας φίλος μου είπε να μην φοβάμαι αν είναι για μία 2 φορές γιατι μπορεί και από το στρες τους να κάνουν κάτι σαν διάρροια , δεν ξέρω αν υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο σίγουρα, πάντως την επόμενη μέρα δεν βλέπω τίποτα περίεργο !

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα φτασε την θερμοκρασια στους 35 αστους εκει για λιγο και μετα σταδιακα κατεβασε.

Να ξερεις αμα εχεις ενηλικα ψαρια αμα την κατεβασεις αποτωμα λογικα θα σου γεννησουν

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω τον Nidal !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...