Jump to content

Αναγνώριση Ζωής Σε Ζωντανό Βράχο


Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι μου, και χρονια πολλα, εδω και δυο ευδομαδες περιπου ξεστησα το ενυδριακι του γλυκού νερού, κάνοντας το θαλασσινο... Ειναι 70λ με σαμπ 20λ, σκιμμερ, καλο φωτισμό λεντ, αρκετή φιλτρανση με κάρμπον και αντιφωσφορο, κυκλοφορητη κλπ... Εχω βαλει 10κ ζωντανό αραγωνιτη, 6κ βράχο, και 1,5κ ζωντανό βράχο... Ο ζωντανος βραχος εχει επάνω του κάποιους οργανισμούς, και θα ήθελα την βοήθεια σας προς την ανάγνωση τους. Παραθέτω και φωτογραφίες για να δείτε τους οργανισμούς αυτούς, ευχαριστώ!

post-47274-0-04892700-1398100422_thumb.jpg

post-47274-0-91467300-1398100434_thumb.jpg

post-47274-0-10678200-1398100444_thumb.jpg

post-47274-0-45328500-1398100449_thumb.jpg

post-47274-0-30683500-1398100452_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μεγαλε και χρονια πολλα!απο οτι μπορω να διακρινω η πρωτη και η τελευταια μου κανουν για μανιταρακια!στη δευτερη και στην τεταρτη δεν βλεπω κατι και στην τριτη δεν μπορω να ξεχωρισω!ανεμενε και αλλες απαντησεις βεβαια!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου, εχω κανει πολυ ζουμ και η αληθεια ειναι πως δυσκολα ξεχωριζουν, η δευτερη εχει αυτο το γκρι που ειναι σαν σκληρο ζελε, η τεταρτη εχει κατι καφε που εξαπλωνετε και εχει αρκετες σχισμες που πρεπει να ειναι το στομα του, και η τριτη ειναι κατι μικροσκοπικο ανοιχτου πρασινου χρωματος με κατι μικροσκοπικα μπιλακια μεσα με μια ελαφρια μουχλα γυρο γυρο...

Link to comment
Share on other sites

το τριτο οπως μου το περιγραφεις θυμιζει caulastrea...googlare το να δεις αν μοιαζει!για τα αλλα δεν ξερω!

Link to comment
Share on other sites

ισως και να ειναι caulastrea, ειναι τοσο μικρο ακομα που δεν μπορω να το καταλαβω, και δεν ξερω αν θα καταφερει να επιβιωσει κιολας, γιατι εχει αρχισει να βγαζει μουχλα γυρο γυρο, και εχει σκορπισει μερικα απο τα μπιλακια που εχει μεσα του...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα.στην 1 η φωτο διακρινω μανιταρια.στην 2 διακρινω σπογγο chondrilla nucula και στην 4 παλι σπογγο placospongia(wood sponge).οι 3 και 5 δεν φαινονται καθαρα τι ακριβως ειναι.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση, αυτοι οι σπογγοι πρεπει να υπαρχουν η να τους αφαιρεσω?

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε μερικες καλυτερες φωτο?

ειδικα οι τρεις τελευταιες δε βοηθουν με τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...