Jump to content

Labiochromis Με .... Σπυρί;


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Το συγκεκριμένο ψάρι ήταν κρυμμένο τις τελευταίες μέρες και δεν έβγαινε ούτε για να φάει. Σήμερα όμως που βγήκε για να φάει, είδα κάτω από το στόμα του (στο πηγούνι του ας πούμε) του ένα λευκό - μπεζ σα σπυρί. Μου φαίνεται οτι είναι και μπουκωμένο.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 338
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Jebao 1200lt/h και ένα Fluval 205
- Ιστορικό : Το ενυδρείο λειτουργεί από 15/12/2013.
- Ψάρια : 5 Labidochromis, 4 Maingano, 5 μικρά Iodotropheus (και 2 πολύ μωρά Labido και 1 Maingano), 4 Zebra netire snails.
- Ρουτίνες : Τάισμα 2 φορες τη μέρα, Αλλαγή νερού το 30% κάθε Κυριακή με προσθήκη 13gr Seachem Cichlid Lake Salt

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 8.2
- KH: 13
- GH: 14
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0
- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0
- ΝΟ3 (νιτρικά): 10
- Θερμοκρασία: 25.5
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: ναι

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: Labidochromis Caeruleus
- Ιστορικό Ψαριού: Στο ενυδρείο μου από 15/2/2014 αγορασμένο από κατάστημα, δεν έχει περάσει ασθένεια.
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Χρωματισμός κανονικός, σήμερα έφαγε μετά από 5-6 μέρες (μάλλον είναι μπουκωμένο)
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: -

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: -
-Δοσολογία: -
-Χρόνος Χρήσης: -
-Αναλυτική περιγραφή: -

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

Link to comment
Share on other sites

Βρε μπουκωμενο ειναι, αυτο το κατάλαβα. Το σπυρί απο κάτω το βλέπεις; Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο!

Link to comment
Share on other sites

Πάνο πως πάει το ψαράκι? Έφυγε το σπυρί?

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Μου πρότεινε ενα μέλος (γνωστής των κιχλίδων) θεραπεία με ektozon ή Epsom salt. Ειναι απο το μπουκωμα. Η χαλασμένο αυγό ή απο τη δραστηριότητα των μικρών μέσα στο στόμα. Εύχομαι να το αντιμετωπίσει γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι με την σειρά μου!

Την απάντηση γιατί δεν την βλέπω?

Ίσως αντιμετωπίσουν και αλλά παιδιά παρόμοιο πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι με την σειρά μου!

Την απάντηση γιατί δεν την βλέπω?

Ίσως αντιμετωπίσουν και αλλά παιδιά παρόμοιο πρόβλημα!

Δεν έγινε μέσω του φόρουμ Ηλία. Εν ολίγης τα πράγματα εχουν ως εξής. Το ψάρι κατα πάσα πιθανότητα ειναι ταλαιπωρημένο απο το μπούκωμα. Είτε απο χαλασμένο αυγό είτε οι τη δραστηριότητα των μικρών μέσα στο στόμα (σε δικό του λαμπίντο είχε σχιστεί το κάτω μέρος του στόματος). Μου πρότεινε θεραπεία με ektozon και εναλλακτικά με Epsom salt, ενα κουταλάκι ανά 50 λίτρα και ενα για κάθε 50 λίτρα αλλαγής νερού για αναπλήρωση, μέχρι να φτύσει τα μικρά ή 100γρ. ενυδρειακό αλάτι ανά 100 λίτρα νερού. Αν το πρόβλημα επιμείνει ή επιδεινωθεί, πάμε σε καραντίνα και τότε τα ξαναλέμε. Τέτοια προβλήματα μου είπε πως σε υγιή ενυδρεια ξεπερνιούνται πολύ εύκολα.
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι κατάλαβες γιατί ήθελα να γραφτεί!

Υγ σε περίπτωση που παρεξηγηθηκες Σορυ, δεν ήθελα να στην πω, απλά να μοιραστούμε γνώση!

Link to comment
Share on other sites

Καλά, είσαι σοβαρός ρε Ηλία; Τι ειναι αυτα που λες τωρα; λάθος μου που δεν έγραψα νωρίτερα το κείμενο για να το δείτε

Αλήθεια τωρα και φυσικά παρεξηγήθηκα με αυτο που έγραψες και αν θες να μάθεις χθες πήγα σε μια τσιγγάνα και σου έκανα μάγια με θέμα: "να γεμίζουν τα τζάμια του ενυδρείου του Ηλία συνέχεια με άλγη και όσο αυτός την καθαρίζει, τόσο εκείνη να βγαίνει όλο και περισσότερο. Μονο αν βγάλει το καπάκι να βλέπει τα ψαράκια του, μονο απο πάνω"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έγινε μέσω του φόρουμ Ηλία. Εν ολίγης τα πράγματα εχουν ως εξής. Το ψάρι κατα πάσα πιθανότητα ειναι ταλαιπωρημένο απο το μπούκωμα. Είτε απο χαλασμένο αυγό είτε οι τη δραστηριότητα των μικρών μέσα στο στόμα (σε δικό του λαμπίντο είχε σχιστεί το κάτω μέρος του στόματος). Μου πρότεινε θεραπεία με ektozon και εναλλακτικά με Epsom salt, ενα κουταλάκι ανά 50 λίτρα και ενα για κάθε 50 λίτρα αλλαγής νερού για αναπλήρωση, μέχρι να φτύσει τα μικρά ή 100γρ. ενυδρειακό αλάτι ανά 100 λίτρα νερού. Αν το πρόβλημα επιμείνει ή επιδεινωθεί, πάμε σε καραντίνα και τότε τα ξαναλέμε. Τέτοια προβλήματα μου είπε πως σε υγιή ενυδρεια ξεπερνιούνται πολύ εύκολα.

Το επιβεβαιώνω. Έτσι του είπε :)

Link to comment
Share on other sites

Κλεόβουλε, σε μου ξέφυγε τίποτα έτσι, όλα τα είπα; Έριξα Epsom χθες και θα το παρακολουθήσω. Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, είσαι σοβαρός ρε Ηλία; Τι ειναι αυτα που λες τωρα; λάθος μου που δεν έγραψα νωρίτερα το κείμενο για να το δείτε

Αλήθεια τωρα και φυσικά παρεξηγήθηκα με αυτο που έγραψες και αν θες να μάθεις χθες πήγα σε μια τσιγγάνα και σου έκανα μάγια με θέμα: "να γεμίζουν τα τζάμια του ενυδρείου του Ηλία συνέχεια με άλγη και όσο αυτός την καθαρίζει, τόσο εκείνη να βγαίνει όλο και περισσότερο. Μονο αν βγάλει το καπάκι να βλέπει τα ψαράκια του, μονο απο πάνω"

Ένα έχω να σου πω!

Έπιασαν τα Μάγια!

Χαχαχαχαχα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...