Jump to content

Βακτηρια Και Αλλαγες Νερου


Recommended Posts

πηρα μπολι απο ενυδρειο 8 μηνων...γιατι να ανεβασει ΝΟ2??

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να επιασε.παντωσ σε μενα ειχε ανεβασει.ισωσ να θελει και αυτο το χρονο του.

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να επιασε.παντωσ σε μενα ειχε ανεβασει.ισωσ να θελει και αυτο το χρονο του.

Σε σενα φιλε Μανο ισως να μην επιασε... :)

Δεν πιανει παντα,γι'αυτο κανουμε και τις μετρησεις για να ειμαστε σιγουροι...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα.απλα δε θελω να γινω κουραστικοσ για τησ μετρησησ.

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν γινετε κανενας κουραστικος..ολοι ειμαστε εδω για να βοηθαμε τους αλλους!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο μου αρεσε πολυ η απαντηση σου.ετσι ακριβωσ πρεπει να σκεφτομαστε ολοι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανεις καμια αλλαγη νερου.Δεν ταιζεις για μερικες μερες και παιρνεις τεστ για μετρησεις νερου.Χωρις μετρησεις αμμωνιας,νο2 και νο3 πας στα τυφλα και κανεις δεν μπορει να σε βοηθησει με ασφαλεια.

αναρωτιεμαι για πιο λογο τον συμβουλευεις να μην κανει καμια αλλαγη νερου εφ οσον πιο πανω λεει πως εχει αμμωνια 0,25 και πως εχει μεσα ψαρι.καθε μερα αλλαγη νερου τουλαχιστον 30%.οσο για τα νιτρικα,ας τ αφησει γι αργοτερα.αμμωνια και νιτρωδη τα πρωτα που πρεπει να σκεφτει.

Link to comment
Share on other sites

Κρινω σωστο τον babinio απο τη στιγμη που μεσα υπαρχει ζωντανο.βακτηρια παραλληλα με τις μικρες και συχνες αλλαγες θα βοηθησουν μα φυγει αυντομα η αμμωνια.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

παιδια ( αστειευομαι απο ενα δικο μου παλαιοτερο θεμα ;) ) το φιλτρο εχει μπολιστει οπως εχω πει παραπνω και η αμμωνια εχει μηδενιστει

Link to comment
Share on other sites

αναρωτιεμαι για πιο λογο τον συμβουλευεις να μην κανει καμια αλλαγη νερου εφ οσον πιο πανω λεει πως εχει αμμωνια 0,25 και πως εχει μεσα ψαρι.καθε μερα αλλαγη νερου τουλαχιστον 30%.οσο για τα νιτρικα,ας τ αφησει γι αργοτερα.αμμωνια και νιτρωδη τα πρωτα που πρεπει να σκεφτει.

Αγαπητε μου φιλε,θεωρεις την αμμωνια 0.25 τρομερο?

Δηλαδη η αμμωνια 2 τι ειναι?Καταστροφη?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε μου φιλε,θεωρεις την αμμωνια 0.25 τρομερο?

Δηλαδη η αμμωνια 2 τι ειναι?Καταστροφη?

αγαπητε μου φιλε,για μενα προσωπικα το ποσοστο αμμωνιας 0,25 ειναι κατι το Πανευκολα αντιμετωπισημο.απλα νομιζω πως εδω δινουμε συμβουλες σε κοσμο που το αντιμετωπιζει για πρωτη φορα

Έγινε επεξεργασία - babinio
Link to comment
Share on other sites

Ξερεις οτι μερικα τεστ εχουν σαν μικροτερη μετρηση το 0,25?

Ξερω πολυ καλα τι κανουμε εδω,το 0,25 δεν ειναι τρομερη μετρηση και με απαντησεις σαν τις δικες σου τρομακρατουνται τα νεα μελη και μολις μετρανε αμμωνια 0,25 τρεχουν πανικοβλητα!

Ας χαλαρωσουμε λοιπον...

Link to comment
Share on other sites

χαλαροι ειμαστε.η απαντηση σου δηλαδη ειναι πως με ποσοστο 0,25 αμμωνια και ζωντανο μεσα δεν κανουμε αλλαγη νερου.οκ.παω πασο.αν θεωρεις πως απαντησεις σαν τις δικες μου τρομοκρατουν τα νεα μελη παλι πασο.σκεψου μονο πως ειμαι απ αυτους που στα νεα μελη λεω πως μετα το πρωτο 6μηνο μπορουν να κανουν αλλαγες νερου 1 φορα το διμηνο ή οποτε θυμουνται και οχι καθε βδομαδα.τους τρομοκρατω κι εδω μηπως;

Link to comment
Share on other sites

Εδω συμφωνω με τον φιλο ραστα.εχεις δικιο κωστα ως προς την συμπεριφορα που πρεπει να εχουμε απενταντι σε αρχαριους.σιγουρα και δεν ειναι τραγικα τα πραγματα με τοσο λιγη αμμωνια και οι μικρες αλλαγες μαζι με βακτηρια θα την εξαφανισουν συντομα.δεν πρεπει να πανικοβαλλουμε τους νεους χομπιστες.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

χαλαροι ειμαστε.η απαντηση σου δηλαδη ειναι πως με ποσοστο 0,25 αμμωνια και ζωντανο μεσα δεν κανουμε αλλαγη νερου.οκ.παω πασο.αν θεωρεις πως απαντησεις σαν τις δικες μου τρομοκρατουν τα νεα μελη παλι πασο.σκεψου μονο πως ειμαι απ αυτους που στα νεα μελη λεω πως μετα το πρωτο 6μηνο μπορουν να κανουν αλλαγες νερου 1 φορα το διμηνο ή οποτε θυμουνται και οχι καθε βδομαδα.τους τρομοκρατω κι εδω μηπως;

Στις αλλαγες που προτεινεις σιγουρα δεν συμφωνω αλλα ειναι ενα αλλο θεμα αυτο.

Δηλαδη θεωρεις κατι τραγικο σε 70 λιτρα νερο με ενα ψαρι την αμμωνια 0,25?

Το ενυδρειο ειναι πολυ φρεσκο και να εισαι σιγουρος πως θα ξαναμετρησει πολλες φορες ακομα αμμωνια 0,25 γιατι το συστημα δεν ειναι σταθερο ακομα.Αν δεν ταισει καθολου και ριξει και βακτηρια η αμμωνια θα εξαφανιστει και θα γινει τροφη για τα βακτηρια του.Για αμμωνια 0,25 μιλαμε και οχι για 1-2-3.Ας μην ειμαστε υπερβολικοι παρακαλω!

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπα παραπανω.παω πασο.αντε να συμφωνησω δηλαδη

Link to comment
Share on other sites

ειρηνη ειμην τεκνα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...