Jump to content

ECO AQUALIZER


DragonLord

Recommended Posts

http://www.reefs.org/library/testing/ecoaqualizer

http://rexgrigg.com/debunked.htm

http://www.wetwebmedia.com/rofaq4.htm

καποια απο αυτα τα Link εχουν ξαναδωθει , αλλα διαβασε τα ξανα και ξανα και ξανα......

μην προσπαθουμε να βγαλουμε τους αμερικανους χαζους , αυτοι μας διδαξαν και εξακολουθουν να μας διδασκουν......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χαζοι υπαρχουν σε ολο τον κοσμο ακομα και στην Ελλαδα ακομα και απο υποτιθεμενους επαγγελματιες.

Καλο θα ηταν οι επαγγελματιες να το δοκιμασουν και με τις γνωσεις και τα μηχανηματα που εχουν να μας πουν τεκμεριωμενα τα αποτελεσματα.

Ισως τα public aquarium που τα χρησιμοποιουν στην Αμερικη να μην εχουν τις γνωσεις του κ. ΖΑΧΑΡΟΠΟΥΛΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρά βρε παιδία!

Μακάρι να έιναι αληθινο ... αλλά για τα μαγαζια είναι αντιεμπορικο...

δεν βλέπω τον λόγο που πέφτουν μπιχτές για διαφήμιση!

χαλαράααααααα

Link to comment
Share on other sites

Χαζοι υπαρχουν σε ολο τον κοσμο ακομα και στην Ελλαδα ακομα και απο υποτιθεμενους επαγγελματιες.

Καλο θα ηταν οι επαγγελματιες να το δοκιμασουν και με τις γνωσεις και τα μηχανηματα που εχουν να μας πουν τεκμεριωμενα τα αποτελεσματα.

Ισως τα public aquarium που τα χρησιμοποιουν στην Αμερικη να μην εχουν τις γνωσεις του κ. ΖΑΧΑΡΟΠΟΥΛΟΥ.

Γιωργο να σου πω την αληθεια απαντηση απο τον dabadoubou περιμενα και οχι απο εσενα.

Οσον αφορα τους υποτιθεμενους επαγγελματιες , εαν αναφερεσαι σε εμενα , ειμαι απο το 1982 ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ , και απο το 93 με ΔΙΚΑ ΜΟΥ μαγαζια.

Εσυ τουλαχιστον πρεπει να το ξερεις γιατι ησουν πελατης μου στους δισκους , οσο για τα υπολοιπα ( θαλασσα) τα εμαθα απο τον ΜΕΓΑΛΟ δασκαλο του θαλασσινου ΝΤΙΝΟ ΚΕΧΡΑ.

Ευχαριστω πολυ ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΑΧΑΡΟΠΟΥΛΟΣ

και συγγνωμη για το Off topic (διαφημιση κανουμε ολοι) :thaman:

Έγινε επεξεργασία - Fish&pet
Link to comment
Share on other sites

Χαλαρά βρε παιδία!

Μακάρι να έιναι αληθινο ... αλλά για τα μαγαζια είναι αντιεμπορικο...

δεν βλέπω τον λόγο που πέφτουν μπιχτές για διαφήμιση!

χαλαράααααααα

Δεν ειναι αντιεμπορικο , ισα ισα , οτι ειναι καλο για το ΧΟΜΠΙ ειναι καλο και για τα μαγαζια.

Σαν επαγγελματιες τουλαχιστον εμεις θελουμε ενυδρεια ΣΩΣΤΑ και οχι ΓΛΑΣΤΡΕΣ ΜΕ ΚΑΚΤΑΚΙΑ.. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορουν οι επισημοι δοκιμαστες του eco aqualizer να μας πουν τι διαφορές έχει απο αυτό εδώ:

http://www.interpolar.gr/

Και γιατί έχει τα διπλά λεφτά;

Βλέπω να ξεκινάνε καινούργια εργαστήρια δοκιμών... :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πως δουλευει το ECO AQUALIZER, δεν το εχω, αλλα θα ηθελα να δοκιμασω.

Σε αυτο το λινκ με την δοκιμη http://www.reefs.org/library/testing/ecoaqualizer δεν το πιστευω και πολυ, πρεπει να εχει καποιο λαθως!!!

Δεν μπορει να ειναι νερο απο το ενα στρομενο απο καιρο ενυδρειο να εχει Oxidation-Reduction Potential (ORP or Redox) στα 286 :thaman: ( δεν ειναι νερο ενυδρειου, αλλα της τουαλετας...)

Έγινε επεξεργασία - RAIN
Link to comment
Share on other sites

Τα συμπερασματα τα βγαζει ο καθενας οπως θελει. Τι καταλαβα εγω?

Σε ενα ενυδρειο ριξανε το redox , και αποδυκνειουν οτι οσο το μηχανημα δουλευει το Redox δεν ανεβαινει αλλα πεφτει κιολας λιγο.

Τα υλικα ειναι εκεινα που ανεβαζουν το Redox. ( υλικα φιλτρων ή αλλες συσκευες) :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να πω 2 πραγματα εντελως προσωπικα σαν απλο μελος και οχι σαν την ιδιοτητα μου ως συντονιστης θαλασσινου τομεα στο Aquazone.

Διαφημιση στα προιοντα εχετε ολα τα καταστηματα και οι εταιριες που εχετε τον αναλογο χωρο εδω. Μπορειτε να γραφετε οτι θελετε αφου το χειριζεστε εσεις. Οποτε και για καθε προιον μπορειτε να το εκθετετε και να δουμε εμεις εαν θα το αποκτησουμε η οχι. Τωρα εαν κανει δουλεια η οχι, για οποιοδηποτε προιον θα φανει στο μελλον. Επισης ειναι τις πασης γνωστο πιοι εμποροι και επαγγελματιες εχουν την σωστη και αναλογη εμπειρια στο χομπι ειτε στο γλυκο ειτε στο θαλασσινο. Οπως επισης ποιοι ηταν αυτοι που ηταν προθημοι στα πετρινα χρονια να βοηθησουν και ποιοι οχι.

Οσο για το ECO AQUALIZER ακομα προσωπικα δεν ξερω εαν κανει αυτα που λεει, αλλα θα το δω. Ειναι λαθος να κρινουμε κατι ετσι απλα, στο κατω κατω της γραφης δεν κανει και μια περιουσια. Προσωπικα αυτη τη στιγμη για παραδειγμα εχω 2 αντλιες πασιγνωστης και παλιας εταιριας στην Ελλαδα που καθονται διοτι δεν υπαρχει φτερωτη απο τον αντιπροσωπο. Καθονται 400ευρω εδω και 6 μηνες. Αναγκαστικα να αγορασω αλλες αντλιες οποτε αυτα τα χρηματα ουσιατικα τα πεταξα... Γιατι να μην δωσω 100ευρω για κατι που εαν κανει τα μισα απο οτι λεει θα ειμαι πολυ χαρουμενος? Εαν δεν τα κανει, εδω θα ειμαστε παλι.

Θα χρειαστει καποιο διαστημα για να δουμε ολοι μας πως δουλευει ακριβως και τι κανει. Και αυτο θα φανει μονο σε στρωμενα ενυδρεια με σταθερες συνθηκες μηνων ή ετων οπου και η διαφορα στον εμπειρο χομπιστα θα φανει αμεσα. Το εχω αποκτησει και εγω. Απλα ακομα δεν εχω προλαβει να το εγκαταστησω οπως πρεπει. Αλλα εχω καταθεσει την αποψη μου εως τωρα στην αντιστοιχη συζητηση στο θαλασσινο νερο.

Μην ξεχναμε πως οταν παλαιοτερα για παραδειγμα καποιοι εβαζαν σκορδο στις τροφες των ψαριων ηταν ερετικοι.. Στην πορεια ποια ειναι must. Ιαματικο μεν αλλα απο ολους ποια αποδεχτο. Οποτε ας εχουμε τα ματια μας ανοιχτα και θα δειξει οτι ειναι συντομα. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχετε άδικο.

Και εγω το ίδιο ίσως σκεφτόμουν για μένα.

(Λες να ζητήσω λεφτά απο το water inn για διαφήμιση?)

Καμία σχεση παιδιά. Απλά είμαι ενα μήνα στο άθλημα

και ήταν το πρώτο που δεν έβρισκα τίποτα για αυτό και

ήθελα να σας ρωτήσω.

Πήγα και το πήρα τελικά γιατι ως θύμα καταναλωτής

είχα λεφτά "που περισσευανε".

Το ενυδρείο ειναι 200lt με εξωτερικο φιλτρο της EHEIM 2213

με 2 χρυσόψαρα (κληρονομιά) και 4 silver sharks και "τρέχει"

περίπου 1 μήνα.

Το ξέρω οτι δεν ενδιαφέρουν τα ανωτέρω αλλά όχι και να χαρακτηριστώ

οτι μπορεί να έχω συμφέροντα!

Πάντως οφείλω να ομολογήσω οτι πλήρωσα ενα σεβαστό ποσό αλλά το νερό

παραμένει καθαρό!

Φιλικά

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω οτι δεν ενδιαφέρουν τα ανωτέρω αλλά όχι και να χαρακτηριστώ

οτι μπορεί να έχω συμφέροντα!

Πάντως οφείλω να ομολογήσω οτι πλήρωσα ενα σεβαστό ποσό αλλά το νερό

παραμένει καθαρό!

Αγαπητο μελος, επειδη αυτη η κουβεντα ειναι αρκετα προχωρημενη και πρεπει να διξουμε αξιοπιστα συμπερασματα, καλο ειναι να πουν τη γνωμη τους χομπιστες με ενυδρεια που τρεχουν αρκετο καιρο και εχουν την εμπειρια να καταλαβουν τι ακριβως ισχυει. Εχεις 1 μηνα ενυδρειο. Δεν μπορεις να ξερεις εαν το νερο σου ειναι καθαρο λογο καινουργιου ενυδρειου η καποιου αλλου παραγοντα. Και ετσι μπορεις να κανεις περισοτερο "κακο" παρα καλο. Καλοπροερετα το αναφερω. Πιστευω να καταλαβαινεις το σκεπτικο μου.

Θα ηθελα να αναφερω τον λογο που προσωπικα μπηκα στην διαδικασια του να δοκιμασω αυτη τη συσκευη.

Οταν διαβασα την κριτικη του Bob Goemans για αυτο το προιον, η οποια μαλιστα εχει τυπωθει και στο FAMA.

ECO-Aqualizer Product Review by Bob Goemans

Reprinted with the permission of FAMA magazine - May 2003

http://www.ecoaqualizer.com/FAMAreview.asp

Υστ. Και αλλα 2 links

http://www.theimac.org/sgamble.htm

http://www.malawicichlidhomepage.com/aquainfo/fishroom2.html

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνω απόλυτα και για αυτό ζήτησα και την άποψη σας,

σαν πιο εμπειροι στον χώρο.

Μάλλον ήταν λάθος που σαν αρχάριος και χωρίς μετρήσεις και

"αποδεικτικά στοιχεία", είπα αυτό που είδα.

(Ναι, με πείραξε που ειπώθηκε οτι πλασάρω το προιόν!)

Δημήτης Πρεβενιός

Link to comment
Share on other sites

Για να βαλουμε τα θεματα σε μια σειρα.

Αποκλειστικος αντιπροσωπος για Ελλαδα,Ιταλια,Κυπρο,Βαλκανια,Τουρκια και αρκετες χωρες της Μ.Ανατολης για το ECO-AQUALIZER ειναι το WATER INN.

Για το προϊον πρωτη φορα εμαθα σε θεμα που ειχε αναπτυχθει στο AQUAZONE , εμαθα αναλυτικα για το τι κανει, ηρθαν καποια μοντελα δοκιμαστικα τον Δεκεμβριο και τα δοκιμασαμε σε διαφορα ενυδρεια.

Αφου ειδαμε τα αποτελεσματα και εγιναν τα συμβολαια εγινε η πρωτη παραγγελια που ηταν 300 τεμαχια απο διαφορα μοντελα,και ηρθαν πριν απο 20 ημερες.

Αν θελαμε διαφημιση εχουμε χωρο στο AQUAZONE και σε αλλα forum και θα μπορουσαμε να το κανουμε αλλα δεν το καναμε.

Σιγουρα ενοχλει καποιους επαγγελματιες γιατι τους το ζητατε και δεν το εχουν.

Σιγουρα ενοχλει καποιους επαγγελματιες γιατι ειναι αντιεμπορικο,μειωνει την ζητηση σε αντιχλωριο, σε βακτηριδια, σε αλατι, σε φαρμακα, σε ιχνοστοιχεια και μειωνει τους θανατους των ζωντανων.

Καποιοι επαγγελματιες ηδη το χρησιμοποιουν στα ενυδρεια τους οποτε αν δειτε μια διαυγεια ξεχωριστη ισως χρεισημοποιουν το ECO-AQUALIZER.

Κυριε Ζαχαροπουλε πελατης του Ωκεανου ημουν στο κομματι ομως του θαλασσινου, η μονη φορα που ειχα δισκους στα ενυδρεια μου τους εχω παρει απο το PET CITY και αυτους οταν δουλευε ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ εκει.

Κυριε Ζαχαροπουλε εγω δεν απαντω εκ μερους κανενος χομπιστα αν και θα μπορουσα γιατι οποιοι το εχουν χρησιμοποιησει ειναι πελατες μας και ξερουμε και τα ενυδρεια τους.

Ειναι λαθος να κρινουμε ενα προϊον χωρις να το εχουμε χρησιμοποιησει.

Ειναι λαθος να κρινει ενας επαγγελματιας ενα προϊον που φερνει ενας αλλος επαγγελματιας χωρις να εχει δοκιμασει το προϊον .

Ακομα και να το εχει δοκιμασει και να μην ειναι ικανοποιημενος απο το προϊον και το δηλωνει δημοσια, η γνωμη του ειναι μικροτερης σημασιας απο εναν χομπιστα που το εχει δοκιμασει και οποια γνωμη εχει θετικη η αρνητικη, δεν κρυβει συνηθως συμφεροντα και σκοπιμοτητες.

Για τον φιλο που ανησυχει μηπως μας μεινουν στα ραφια, εχθες στειλαμε την δευτερη παραγγελια που ειναι 600 τεμαχια.

Link to comment
Share on other sites

Για να βαλουμε τα θεματα σε μια σειρα.

Αποκλειστικος αντιπροσωπος για Ελλαδα,Ιταλια,Κυπρο,Βαλκανια,Τουρκια και αρκετες χωρες της Μ.Ανατολης για το ECO-AQUALIZER ειναι το WATER INN.

Θα σας ζητουσα να προσεχετε λιγο τους χαρακτηρισμους οι οποιοι δεν υπαρχουν πλεον. Δεν μπορειται να ειστε αποκλειστικοι αντιπροσωποι κανενος προιοντος. Οποτε οι προσωπικοι "τσακωμοι" των καταστηματων οταν γινονται δημοσια να προσεχουν λιγο τι λενε για να διαφημησουν το καταστημα τους.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να αναφερω τον λογο που προσωπικα μπηκα στην διαδικασια του να δοκιμασω αυτη τη συσκευη.

Οταν διαβασα την κριτικη του Bob Goemans για αυτο το προιον, η οποια μαλιστα εχει τυπωθει και στο FAMA.

ECO-Aqualizer Product Review by Bob Goemans

Reprinted with the permission of FAMA magazine - May 2003

Νομίζω πως ο Μάριος "έγραψε" με αυτό το άρθρο που βρήκε. Παραθέτω ένα απόσπασμα από το άρθρο

".....The following maybe a little technical, but I thought it might be helpful to include a summary of some information provided by Carl. It may help disperse the 'black magic' aspect of the product and at the same time satisfy the 'techno' hungry hobbyist."

Πραγματικά ένα από τα προβλήματα που είχα, είναι αυτό το black magic της συσκευής όπου πλέον αισθάνομαι αρκετά καλύτερα με το τρόπο λειτουργίας. Δεν θα πω πως είναι απόλυτα και αδιαμφησβήτιτα τεκμηριωμένα πάντως δεν είναι πλέον για μένα "μαγικό ματζούνι".

Προσωπικά το έχω εγκαταστήσει στο περίπου 5 μηνών ενυδρείο μου λίγες ημέρες τώρα ( συνέβαλε και αυτή η συζήτηση όχι στο να το αγοράσω γιατί το είχα αγορασμένο αλλά στο να το εγκαταστήσω) και περιμένω να δω συγκεκριμένα αποτελέσματα και διαφορές ώστε να μιλήσω συγκεκριμένα.

Link to comment
Share on other sites

Για να βαλουμε τα θεματα σε μια σειρα.

Αποκλειστικος αντιπροσωπος για Ελλαδα,Ιταλια,Κυπρο,Βαλκανια,Τουρκια και αρκετες χωρες της Μ.Ανατολης για το ECO-AQUALIZER ειναι το WATER INN.

Για το προϊον πρωτη φορα εμαθα σε θεμα που ειχε αναπτυχθει στο AQUAZONE , εμαθα αναλυτικα για το τι κανει, ηρθαν καποια μοντελα δοκιμαστικα τον Δεκεμβριο και τα δοκιμασαμε σε διαφορα ενυδρεια.

Αφου ειδαμε τα αποτελεσματα και εγιναν τα συμβολαια εγινε η πρωτη παραγγελια που ηταν 300 τεμαχια απο διαφορα μοντελα,και ηρθαν πριν απο 20 ημερες.

Αν θελαμε διαφημιση εχουμε χωρο στο AQUAZONE και σε αλλα forum και θα μπορουσαμε να το κανουμε αλλα δεν το καναμε.

Σιγουρα ενοχλει καποιους επαγγελματιες γιατι τους το ζητατε και δεν το εχουν.

Σιγουρα ενοχλει καποιους επαγγελματιες γιατι ειναι αντιεμπορικο,μειωνει την ζητηση σε αντιχλωριο, σε βακτηριδια, σε αλατι, σε φαρμακα, σε ιχνοστοιχεια και μειωνει τους θανατους των ζωντανων.

Καποιοι επαγγελματιες ηδη το χρησιμοποιουν στα ενυδρεια τους οποτε αν δειτε μια διαυγεια ξεχωριστη ισως χρεισημοποιουν το ECO-AQUALIZER.

Κυριε Ζαχαροπουλε πελατης του Ωκεανου ημουν στο κομματι ομως του θαλασσινου, η μονη φορα που ειχα δισκους στα ενυδρεια μου τους εχω παρει απο το PET CITY και αυτους οταν δουλευε ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ εκει.

Κυριε Ζαχαροπουλε εγω δεν απαντω εκ μερους κανενος χομπιστα αν και θα μπορουσα γιατι οποιοι το εχουν χρησιμοποιησει ειναι πελατες μας και ξερουμε και τα ενυδρεια τους.

Ειναι λαθος να κρινουμε ενα προϊον χωρις να το εχουμε χρησιμοποιησει.

Ειναι λαθος να κρινει ενας επαγγελματιας ενα προϊον που φερνει ενας αλλος επαγγελματιας χωρις να εχει δοκιμασει το προϊον .

Ακομα και να το εχει δοκιμασει και να μην ειναι ικανοποιημενος απο το προϊον και το δηλωνει δημοσια, η γνωμη του ειναι μικροτερης σημασιας απο εναν χομπιστα που το εχει δοκιμασει και οποια γνωμη εχει θετικη η αρνητικη, δεν κρυβει συνηθως συμφεροντα και σκοπιμοτητες.

Για τον φιλο που ανησυχει μηπως μας μεινουν στα ραφια, εχθες στειλαμε την δευτερη παραγγελια που ειναι 600 τεμαχια.

Μιας και το θελεις ετσι ( θα μιλαω και εγω στον πληθυντικο) :thaman:

Κυριε Σταματιου το λοιπον ,

πρωτα απο ολα , δισκους ειχατε αγορασει απο εμενα και τον Ωκεανο , αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα.

Το θεμα ειναι οτι εγω σαν σωστος και οχι "υποτιθεμενος" επαγγελματιας οπως αναφερατε , δουλεια μου ειναι να λεω την γνωμη μου ,και να κρινω τα προιοντα που κυκλοφορουν στην αγορα ( ασχετως το ποιος τα εισαγει) αφου αυτο μου ζητανε οι πελατες , πραγματικοι χομπιστες και οχι "υποτιθεμενοι".

Γι αυτο ακριβως τον λογο στο μαγαζι μου δεν βρισκεις τα παντα αλλα συγκεκριμενα και επιλεγμενα προιοντα που κρινω οτι λειτουργουν σωστα και βοηθουν τα ενυδρεια ( ειτε δικα μου ειτε πελατων μου).

Μετα απο 20 χρονια πορειας ( 5 σαν υπαλληλος και 15 με δικο μου μαγαζι) θεωρουμε και εγω επιτυχημενος και σωστος ( οσο εγωιστικο και αν ακουγεται) διοτι αν δεν ημουν σωστος , οσοι εχουν ενυδρεια θα με ειχαν απορριψει απο τα πρωτα κιολας χρονια. ( ολοι ξερουμε οτι περισυ κλεισανε μαγαζια , αλλοι επανηλθαν , αλλοι ισως να επανελθουν και αλλοι θα αλλαξουν δουλεια)

Γι αυτο ακριβως τον λογο οσοι επιλεγουν το μαγαζι μου , το επιλεγουν για να ζητησουν και να ακουσουν την γνωμη μου, μιας και την λεω σε οποιον την ζητησει κι οχι επιλεκτικα, και οχι επειδη ειμαστε φτηνοι ή SUPER MARKET.

Παρεπιμπτοντως δεν μας το εχει ζητησει κανενας πελατης μας , αλλα και να μας το ειχε ζητησει δεν θα μς ενοχλουσε γιατι ειναι επιλογη μας να μην το χρηιμοποιουμε καθως υπαρχουν αλλοι μηχανισμοι που κανουν την ιδια και καλυτερη δουλεια , ναι μεν ακριβοτερα αλλα ΕΞΑΚΡΙΒΩΜΕΝΑ και με διαπιστευτηρια.

Προς το παρων μιας και δεν εχω δουλεψει προσωπικα το προιον αυτο , αλλα και επειδη εμπιστευομαι τυφλα τους αμερικανους εστερνιζομαι απολυτα την αποψη τους. αν καποια στιγμη (δυσκολο ομως) το χρησιμοποιησω και αλλαξω γνωμη δν θα φοβηθω να την πω οποια και αν ειναι (μιας και αυτη ειναι η δουλεια μου) για να βοηθησω αυτους που με εμπιστευονται.

επισης θα ηθελα να σημειωσω οτι στην λιστα με τους αντιπροσωπους ανα τον κοσμο , δεν υπαρχει το ονομα της εταιρειας σας εκτος και αν κανω καποιο λαθος.

www.ecoaqualizer.com/dealers.htm ελεγξτε το.

πιστευω οτι δεν χρειαζεται να δοθει συνεχεια , αλλα αμα δοθει εδω ειμαστε.

ευχαριστω πολυ , καληνυχτα

Βασιλης Ζαχαροπουλος

:thaman:

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβετε την σκοπιμοτητα, και πως καποιος αν θελει μπορει να διαστρεβλωσει την αληθεια

http://www.ecoaqualizer.com/contact.htm

Χα, χα! :thaman: Μπράβο! Σιγά σιγα βλέπουμε και την σημαία της κύπρου τελευταία!

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπετε αγαπητοί κύριοι θα κάνω μια τοποθέτηση πάνω σε αυτά που διαβάζω στα τελευταία σας ποστ. Προσωπικά είμαι ένας ευχαριστημένος πελάτης και από τα δύο μαγαζιά. Έχω τη χαρά να σας γνωρίζω προσωπικά, είστε αξιόλογοι άνθρωποι και χομπίστες. Τα τελευταία ποστ, δυστυχώς, θυμίζουν τις μεσημεριανές εκπομπές της τηλεόρασης... Γιατί πρέπει δύο σοβαροί επαγγελματίες στο χώρο να διασταυρώνουν τα ξίφη τους σε αυτό το επίπεδο και με τέτοια επιχειρήματα? Από την πλευρά του αγαπητού φίλου Γιώργου (Water Inn) θα κρίνουμε όλοι το εν λόγω προιόν και θα πούμε αντικειμενικά τη γνώμη μας και από την πλευρά του αγαπητού φίλου Βασίλη (Fish&Pet) θα περιμένουμε, διαβάζοντας τις εμπειρίες όλων, να το δοκιμάσει και εκείνος, εαν πειστεί βέβαια, ώστε να μας πει την αντικειμενική προσωπική του άποψη. Στη ζωή δεν μπορείς να απορρίπτεις κάτι πριν το δοκιμάσεις και δεν μπορείς να είσαι για τίποτα σίγουρος. :thaman:

Φιλικά,

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Επίσης και κάτι που σίγουρα γνωρίζετε πολύ καλά και οι δύο:

Αυτή η κόντρα - και ανεξάρτητα από το ποιος θα "ταπώσει" ποιον τελικά - κάνει κακό και στους δυο σας...

Και το λέω με τη ματιά του τρίτου παρατηρητή που παρακολουθεί τη "συζήτηση"...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η κουβέντα έχει ξεφύγει "λιγάκι".

Θα παρακαλούσα να πέσουν οι τόνοι και να μείνουμε επί του Θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζεστε για κάθοδο στην Κύπρο, ή μήπως κατάλαβα λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

Καταρχήν θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ορισμένα πράγματα.

1. Το "γλυκό" μου ενυδρείο ήταν και παραμένει 240 λίτρων και ήταν ΔΙΚΟ ΜΟΥ τυπογραφικό λάθος που στην αρχή της παράθεσής μου το ανέφερα ως 240 λίτρων και πιο κάτω το ανέφερα ως 400 λίτρων. Το ενυδρείο αυτό είναι 240 λίτρων και δεν μεταμορφώθηκε σε 400 λίτρων όπως είπε κάποιος. Όσο για τις εκπομπές ΤΗΛΕΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ που θυμίζουν σε κάποιον αυτά που είπα για το κατά πόσο παρατήρησα μείωσης της άλγης στα ενυδρεία μου, έχω να πω τα εξής: 1ον. αν ξέρει κάποιον άλλον τρόπο να μετράει τα νιτρικά, προσωπικά θα μ΄ενδιέφερε να τον ακούσω. και 2ον, την άλγη ουδέποτε είπα ότι την μέτρησα χαμηλότερη. Είπα ότι την είδα με τα μάτια μου να μειώνεται. Και δε νομίζω ότι χρειάζεται να μετρήσω τη μείωση της άλγης γιατί είναι κάτι που φαίνεται και δεν μετριέται. (απ' όσο ξέρω τουλάχιστον)

2. Τα test που χρησιμοποιώ για να μετράω Ca, NH3, NO2, NO3, PH, KH, Sr, είναι της εταιρείας SALIFERT.

Συγκεκριμένα όμως το Ca και την αμμωνία τα μετράω και με test της Tropic Marin απλά για να διπλοτσεκάρω τα αποτελέσματα που παίρνω από τα test της SALIFERT.

3. Ουδέποτε είπα ότι ΑΝΑΚΑΤΕΥΩ την άμμο. Είπα ότι σκάλιζα την άμμο. Για να γίνω πιο κατανοητός, όταν λέω ότι σκαλίζω την άμμο εννοώ ότι επιφανειακά και μόνο σκαλίζω την άμμο για να φύγει το καφέ χαλί που αναπτυσσόταν πάνω σε αυτήν.

4. Στην ερώτηση του κυρίου Ζαχαρόπουλου "... να εξηγήσω πώς δημιουργείται η καφετιά άλγη που είδα..." θα απαντήσω ότι δεν καταλαβαίνω την ερώτησή του. Δεν έχω τις επιστημονικές γνώσεις να εξηγήσω πως ακριβώς δημιουργείται η καφετιά άλγη σε ένα ενυδρείο. Νομίζω ότι ο ίδιος ξέρει καλύτερα από μένα, όντας στον χώρο των ενυδρείων πολλά περισσότερα χρόνια.

5. Στην επόμενη ερώτησή του " να εξηγήσω τι μηχανήματα έχω ώστε να ανακατεύω τον αραγωνίτη και να μην σηκώνω αμμωνία νομίζω ότι το εξήγησα παραπάνω λέγοντας ότι δεν ανακατεύω αλλά απλά σκαλίζω επιφανειακά.

Όσο για τα μηχανήματα που έχω για το reef των 400 λίτρων είναι τα εξής:

- Έχω το Aquamedic percula 120 το οποίο έχει το skimmer της ίδιας εταιρείας (Aquamedic) στο πίσω μέρος του

- Teco ψυκτικό με θερμοστάτη και λάμπα UV

- Ozone της Red Sea

- εξωτερικό φίλτρο EHEIM 2078

- 2 Metal Halide λάμπες Arcadia 150W 14.000 K

- 1 Ακτινική Τ5 Arcadia

- 2 wavemaker ατλίες της Aquamedic οι οποίες είναι ενσωματωμένες με το ενυδρείο μου

και τέλος το Eco Aqualizer

Όλα τα παραπάνω εκτός του Eco Aqualizer τα έχω σχεδόν από την πρώτη μέρα που αγόρασα το ενυδρείο μου δηλαδή εδώ και ένα χρόνο ακριβώς.

6. Τις τιμές Redox δεν μπορώ να τις πω διότι απλά δεν έχω κάποιο test ή μηχάνημα για να τις μετρήσω. Όύτε είχα ποτέ.

Δεν ξέρω εάν τα ψάρια μου είναι πιο χαρούμενα από τη μέρα που τοποθέτησα το Eco Aqualizer. Ούτε ξέρω εάν οξυγονώνονται καλύτερα. Αυτό που ξέρω και βλέπω κάθε μέρα που περνάει εδώ και ένα μήνα περίπου που χρησιμοποιώ αυτή τη "μα****ία" που ακούει στο όνομα ECO AQUALIZER είναι ότι παρόλο που ταϊζω περισσότερο έχω λιγότερη αμμωνία από πριν, τα νιτρικά μου έχουν μειωθεί και ότι την άλγη που είχα δεν την έχω πια. Και όση δημιουργόταν στα τζάμια του ενυδρείου μου παλιά έπρεπε να χρησιμοποιώ ξύστρα για να την αφαιρέσω διότι με τον μαγνήτη δεν έφευγε, ενώ τώρα με ένα και μόνο πέρασμα με τον μαγνήτη εξαφανίζεται.

Όσο αναφορά τη διαύγεια του νερού μου δεν μπορώ να πω ότι είδα κάποια αξιοσημείωτη διαφορά απλά και μόνο διότι και πριν το Eco Aqualizer είχα πολύ καλή διαύγεια.

Πάντως όσο αναφορά μια ελαφρά κιτρινίλα που είχα παλιά στο νερό μου, αυτή έχει εξαφανιστεί τελείως!

Και κλείνω λέγοντας τα εξής:

Μπροστά στον εξοπλισμό του ενυδρείου με διάφορα μηχανήματα όπως ψυκτικά, ozone makers, wavemakers, λάμπες, φίλτρα, τρόμπες κλπ, τα οποία κοστίζουν ένα κάρο λεφτά και μετριώνται σε κάποιες χιλιάδες ευρώ, τα 70-80 ευρώ που κοστίζει αυτή η μα****ία που λέγεται EcoAqualizer νομίζω ότι δεν αξίζει καν να συζητάμε παραπάνω. Μόνο και μόνο για την μείωση της άλγης την οποία πράγματι καταφέρνει να μειώσει - όσο το καταφέρνει - εγώ θα πλήρωνα και τα τριπλάσια χρήματα. Έχω χαλάσει περισσότερα από αυτά που κοστίζει αυτή η συσκευή σε ξύστρες, λάμες και βραχίονες μέσα σ΄ένα χρόνο που έχω το ενυδρείο αυτό. Και από εδώ και στο εξής πρόκειται να χαλάω και αρκετά λιγότερα σε αλάτια για αλλαγές νερού, σε βακτήρια, σε αντιχλώρια, σε χημικά που ανεβάζουν το PH, στα φίλτρα της όσμοσης λόγω των μικρότερων αλλαγών νερού και άλλα.

Δεν είμαι άνθρωπος που επαφείεται σε αυτά που "λένε" διάφοροι. Είμαι άνθρωπος που μου αρέσει να ακούω στη ζωή μου και να αξιολογώ αυτά που ακούω. Αυτό δεν σημαίνει ότι δοκιμάζω κάθετί που "ακούω". Άκουσα, αποφάσισα να δοκιμάσω και χαίρομαι που το έκανα γιατί απλά, εδώ και ένα μήνα που το χρησιμοποιώ δεν χρειάζεται κάθε βράδυ που γυρνάω από τη δουλειά να έχω να καθαρίζω τα τζάμια του ενυδρείου μου και να βλέπω ένα καφέ χαλί αντί μιας καθαρής αμμουδιάς.

Αρκετά νομίζω πως αναλλωθήκαμε για ένα πραγματάκι που κοστίζει μόνο 70-80 ευρώ μετά τις χιλιάδες ευρώ που χαλάμε σε άλλα πράγματα για το ενυδρείο μας. Προσωπικά θα προτιμούσα να μιλήσω για τον εξοπλισμό ενός Calcium reactor που με τα παρελκόμενά του κοστίζει γύρω στο χιλιάρικο και θα με "πονέσει" να τον αποκτήσω, παρά για αυτή τη συσκευή που κάνει 70-80 ευρώ.

Παραθέτω και κάποιες φωτογραφίες από τα ενυδρεία μου μιας και τις ζητήσανε κάποιοι.

post-3211-1174756017_thumb.jpgpost-3211-1174756417_thumb.jpg

Section moderator note

Θα σας παρακαλούσα να μην χρησιμοποιούμε τέτοιους χαρακτηρισμούς.

Έγινε επεξεργασία - istellas
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες φίλε νταπαντούμπα, αλλά χαρακτηρισμοί αυτού του είδους νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο να λείπουν. :thaman:

Φιλικά,

Γιώργος

Edit: πολύ όμορφα τα ενυδρεία σου!

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ dabadouba00

Θα παρακαλουσα λιγο πιο ευγενικα για τι μας διαβαζουνε και μικρα παιδια.

ομορφα ενυδρεια μπραβο

φιλικα η παρατηρηση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...