Jump to content

Φωτιστικα Made In Greece


submarine1981

Recommended Posts

Πριν ξεκινήσω το θέμα αν θεωρηθεί απο τους Admin οτι το θέμα μου έχει διαφημιστικό χαρακτήρα ή οτι παραβιάζω (άθελα μου παντα) κάποιο κανόνα ζητώ συγνώμη και ας με διορθώσουν καθως θα αναφέρθουν Ελληνικά μαγαζία και απόψεις περί αυτών.

Ανακάλυψα 2 μαγαζιά (ίσως να υπάρχουν και περισσότερα τα οποία δεν γνωρίζω) τα οποία κατασκευάζουν Led φωτιστικά για ενυδρεία "κομενα και ραμένα στα μέτρα του πελάτη "

Το ενα ειναι το Aquario.gr και το αλλό στο Aquamasters.gr. H τιμές σε σχέση με το εξωτερικό (E-bay π.χ.) θεωρώ οτι είναι αρκετά καλήτερες, υπάρχει εγγύηση και φυσικά ενυσχύουμε Ελληνικά καταστήματα.

- Έχει κανεις απο ένα απο αυτα τα μαγαζιά φτιάξει το δικό του φωτιστικό για το ενυδρείο του?

- Εντυπώσεις ?

Πιστεύετε οτι ειναι ισάξια (σε αποδόση φωτισμου και nm ) με αυτά που κυκλοφορούν απο επόνυμες μάρκες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μιλα με Kostaskapa.Σε καποιο καταστημα το εφτιξε κι αυτος

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα Στρατο. Με ενδιαφέρει πολυ η άποψη του γιαυτο το θέμα. Θα του στείλω Π.Μ και αν θέλει να γράψει και έδω για να βοηθηθεί ο κόσμος ακόμη καλύτερα :)

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο θεμα του.Εχει κανει αναφορα στο φωτιστικο αν θυμαμαι καλα :)

Link to comment
Share on other sites

Πριν ξεκινήσω το θέμα αν θεωρηθεί απο τους Admin οτι το θέμα μου έχει διαφημιστικό χαρακτήρα ή οτι παραβιάζω (άθελα μου παντα) κάποιο κανόνα ζητώ συγνώμη και ας με διορθώσουν καθως θα αναφέρθουν Ελληνικά μαγαζία και απόψεις περί αυτών.

Ανακάλυψα 2 μαγαζιά (ίσως να υπάρχουν και περισσότερα τα οποία δεν γνωρίζω) τα οποία κατασκευάζουν Led φωτιστικά για ενυδρεία "κομενα και ραμένα στα μέτρα του πελάτη "

Το ενα ειναι το Aquario.gr και το αλλό στο Aquamasters.gr. H τιμές σε σχέση με το εξωτερικό (E-bay π.χ.) θεωρώ οτι είναι αρκετά καλήτερες, υπάρχει εγγύηση και φυσικά ενυσχύουμε Ελληνικά καταστήματα.

- Έχει κανεις απο ένα απο αυτα τα μαγαζιά φτιάξει το δικό του φωτιστικό για το ενυδρείο του?

- Εντυπώσεις ?

Πιστεύετε οτι ειναι ισάξια (σε αποδόση φωτισμου και nm ) με αυτά που κυκλοφορούν απο επόνυμες μάρκες?

Χωρις να θελω να ακουστά πικροχολος... Με ακριβώς τα ιδια πράγματα, ιδια led, ίδιοι drivers, ιδια ολα, τις ίδιες φωτογραφίες, (κ τα ελληνικά μαγαζιά απο τον κινέζο αγοραζουνε) το φωτιστικο μου έβγαινε 390€ απο ελλαδα και 260€ από Κίνα...δεν το λες και τιμές αρκετα καλύτερες! Μπαίνεις μεσα 130€!!!

Συγνώμη αλλα δεν μπορω να υποστηρίζω την ελληνική αγορά αν πρωτα εκείνη δεν μπορει να υποστηρίξει εμενα και να γινει ανταγωνιστική με αυτά του εξωτερικού...πλεον καλως η κακώς το Ίντερνετ σου ανοίγει τα ματιά...κι ο κινέζος εγγύηση σου παρέχει...

Link to comment
Share on other sites

Χμμ...εχεις απολυτο δίκιο στην περιπτωσή σου. Απλα σε μένα με 250 ευρώ φτιάχνω ενα φωτιστικό 90 watt καινούργιο με εγγύηση και κατασκευαστή απο Ελλάδα. Δηλαδη οτι πάθει ξέρω που να το πάω.

Βρήκα και έξω με 250 ευρώ φωτιστικό. Ομως τα μεταφορικά το ανεβάζουν. Δεν ξερω ίσως να μην έψαξα και τόσο καλα όσο εσυ.

Link to comment
Share on other sites

1 χρονο εγγύηση . (Δεν μου στελνεις το λινκ του "κινεζου" που λες να ρου ριξω μια ματια :P Mε βαζεις σε πειρασμο)

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιδια πειτε και σε μας να μαθουμε ποιιος ειναι ο κινεζος που ειμαστε αδαης σε κατι τετοια

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Το φωτιστικό του κύβου μου το είχε επιμεληθεί ο Roberto από aquamasters. Η αλήθεια είναι πως μπορούσα να το φτιάξω πιο φθηνά, αλλά δεν θα είχα ούτε τον "άνθρωπό" μου για οτιδήποτε προκύψει από τυχόν προβλήματα και εννοείτε δεν θα είχα το φινίρισμα που έχω, το οποίο είναι απλά πένα. Τέλος ένας χρόνος εγγύηση καλής λειτουργίας. Ε αυτά τα τρία τα πληρώνεις κάτι παραπάνω. Φυσικό είναι. Στο καινούργιο ενυδρείο που κατασκευάζω αυτό τον καιρό, έχω αναθέσει και πάλι τον τομέα φωτισμός στο Roberto. Δεν θέλω να διαφημίσω κανέναν, αλλά το παιδί είναι πολύ καλός γνώστης και μερακλής. Φτιάχνει φωτιστικά που μοιάζουν εργοστασιακά και προπάντων, όπως ακριβώς το θες εσύ. Ελπίζω να σας κάλυψα. :)

Link to comment
Share on other sites

90w δλδ 30x 3watt leds.. Το κιτ με τα 36leds κομπλέ, αλλα χωρις ψυκτρα κοστίζει 80€. Η βρίσκεις ψυκτρα δικια σου, η αγοράζεις απο τον ιδιο... Τα 250€ με δυσκολία τα φτάνεις... Και με εξοδα αποστολής.

Αν ψάξεις σε ενα συγκεκριμένο site τον λεγόμενο Κινέζο που λεμε εδω μεσα, το ιδιο φωτιστικο θα σου κόστιζε 130-150€ μάξιμουμ...

Τωρα οσο για την εγγύηση... Ειναι ενα θεμα που παίρνεις το ρίσκο σου... Ποσο καιρο σου δίνουν εγγύηση;

Να κανω μια χαζη ερωτηση?

Αυτο που αναφερεις ειναι για να το φτιαξεις μονο σου?

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι να πιανουν τα χερια σου. Αν πιανουν πας στο κινεζο.

Θα πηγαινα aquamasters και γω για το νεο μου φωτιστικο. Ομως στο Aquario μπορει να μου χρησιμοποιησει - εκμεταλευτει απο το παλιο μου φωτιστικο (ψυκτρα , led ισως και αλλα πραγματα) και να φτιαξει ενα καινουργιο με χαμηλοτερο κοστος. Αυτο με δελεαζει παρα πολυ στο να παω στον Aquario καθως εχει αρκετη διαφορα στην τιμη απο τον aqua masters. Oμως ο aquamaster μπορει και σου βαζει ηλιοβασιλευμα - ανατολη. Κατι που δεν το εχει στο aquario προς το παρων.

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Ναι giorgosmarios. Το φτιαχνεις μονος σου. Θα μου αρεζε να το εφτιαχνα μονος μου αλλα οι γνωσεις μου δεν φτανουν τοσο μακρια για τις απαιτησεις μου. Βεβαια με λιγο ψαξιμο πιστευω το χω. Αλλα οπως λεει ο Κωσταςκαπα δεν θα βγει τοσο φινετσατο οπως αν το παρεις απο μαγαζι. Και απο την στιγμη που προκειτε για ενυδρειο (ενα ακριβο στολιδι) το φως πρεπει να ειναι κατι κομψο και καλο. (γνωμη μου)

Link to comment
Share on other sites

Ναι giorgosmarios. Το φτιαχνεις μονος σου. Θα μου αρεζε να το εφτιαχνα μονος μου αλλα οι γνωσεις μου δεν φτανουν τοσο μακρια για τις απαιτησεις μου. Βεβαια με λιγο ψαξιμο πιστευω το χω. Αλλα οπως λεει ο Κωσταςκαπα δεν θα βγει τοσο φινετσατο οπως αν το παρεις απο μαγαζι. Και απο την στιγμη που προκειτε για ενυδρειο (ενα ακριβο στολιδι) το φως πρεπει να ειναι κατι κομψο και καλο. (γνωμη μου)

Οπως λες εαν δεν εχεις τις γνωσεις η εστω κατι ελαχιστο μπορει λεω μπορει να αποβει τραγικο.

Με το ρευμα δεν παιζουμε!

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι τι θελεις για εμενα, θελεις σουπερ βτουπερ ουαου με ανατολες/δυσης σουρουπα και αστραπες ή ενα απλο φωτιστηκο να κανεις να δουλεια σου...

Ανα παμε στην δευτερη επιλογη για 50βατ γινεται και με 50-60€ απο ebay και τελος... Αμα θελεις το πρωτο, πας σε σετακια και διαβαζεις βλεπεις μαθαινεις και το φτιαχνεις ή πας στον μαστορα του λες τι θελεις και το πληρωνεις....

Κατα την ταπεινη μου αποψη :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακρίδα ας μην χαλάσουμε το θεμα :βγάζω τη φωτο του "Κινέζου" :D :D

Έγινε επεξεργασία - hms
Link to comment
Share on other sites

:lolu:

Παντος ενας χρονοδιακοπτης και ενα moonlight πιστευω δεν ειναι κατι το απαιτιτικο ή κατι χλιδατο. Κατα την γνωμη μου ζουμε στο 2014 και αυτα τα 2 (Moonlight + timer) τα θεωρω MUST ! Για αστραπες και βροντες....οκ...εκει....παω πασο. Αμα ειναι να ριχνουμε και νερο οσμοσης σε σταγονες για να κανουμε και τεχνιτη βροχη! :P

Link to comment
Share on other sites

:lolu:

Παντος ενας χρονοδιακοπτης και ενα moonlight πιστευω δεν ειναι κατι το απαιτιτικο ή κατι χλιδατο. Κατα την γνωμη μου ζουμε στο 2014 και αυτα τα 2 (Moonlight + timer) τα θεωρω MUST ! Για αστραπες και βροντες....οκ...εκει....παω πασο. Αμα ειναι να ριχνουμε και νερο οσμοσης σε σταγονες για να κανουμε και τεχνιτη βροχη! :P

Καλα σε βρισκω πολυ προχωρημενο.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παιδιά προχθές συζητούσαμε το θέμα led και σας έστειλα λινκ με 120 watt και περίπου 100 €..δωρεάν μεταφορικα .!!και μάλλον δεν σας ακούστηκε ωραίο...και τώρα συζητάτε για 80 watt με 250 €!!!μα τι θελετε ακριβώς. .?

Link to comment
Share on other sites

Κορεατης δεν ειναι αυτος ρε Αντωνη;!

αυτό είναι το πρόβλημα; :bigemo_harabe_net-171:

υ.γ. …αλλά αφού έβγαλες τι φωτογραφία του κινέζου! :bigemo_harabe_net-163:

Έγινε επεξεργασία - sammy
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Κωστα (http://www.ebay.com/itm/191126298905) εχει μεταφορικα.Ωραιο φωτιστικο θα το επαιρνα με 1000 αλλα δεν εχει εναν timer για μπλε-ασπρα :wacko: ή moonlight. Μοιαζει στην περιγραφη σαν να ειναι ολα χειροκινητα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι της αποψεις οι γνωσεις ανταμειβονται οποτε οποιου τα χερια δεν πιανουν πρεπει να πληρωσει αυτον που πιανουν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...