Jump to content

malawi..


Recommended Posts

όσον αφορά τα φυτά, έβαλα βαλισνερια και την διάλυσαν! Τώρα έχω πέραν του ενός μηνός annoubias και δεν τις ενοχλούν καθόλου. Δεν γνωρίζω όμως τα ονόματα τους(δύο είδη). Όταν το παρουσιάσω θα ζητήσω να βρεθουν ονόματα γιατί αν αποφασίσεις για φυτά είναι ότι πρέπει.

...και φίλε μαλάουι μια μέρα θα τις ξεριζώσω για να ησυχάσουμε. Αστείο! Όμως η αλήθεια είναι ότι έχεις δίκαιο και θα υπακούσω! Θα κτίσω κάτι σε μικρογραφία αλλά πραγματικό! Κάτι που θέλω να ρωτήσω γιατί δεν κατάλαβα, είναι γιατί χωρίζουμε τα mbouna από αυλονάκαρες από την στιγμή που ζουν στο ίδιο οικοσύστημα. Δεν το κατάλαβα αυτό.

διαφορετικη διατροφη, αρα και συνηθειες κτλ. ειναι οι βασικες διαφορες. οι "οικολογοι" του συστηματος ειναι τα mbuna. οσο για τις anoubies, πολλοι βαζουν γιατι ειναι απο μαρτυριες μαλλον τα μονα που μπορει να αντεξουν μ'αυτα τα φυτοφαγα θηρια :thaman: !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 121
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

διαφορετικη διατροφη, αρα και συνηθειες κτλ. ειναι οι βασικες διαφορες. οι "οικολογοι" του συστηματος ειναι τα mbuna. οσο για τις anoubies, πολλοι βαζουν γιατι ειναι απο μαρτυριες μαλλον τα μονα που μπορει να αντεξουν μ'αυτα τα φυτοφαγα θηρια :thaman: !!!

η συνεχεια για τις αυλονακαρες μεταφερθηκε σαν αυτονομο θεμα στο κιχλιδες αφρικης για να μπορουν να μπουν και αλλοι στην κουβεντα και να βλεπουν πληροφοριες στο μελλον σχετικα με αυτο.

φιλικα,

Malawi

Link to comment
Share on other sites

η συνεχεια για τις αυλονακαρες μεταφερθηκε σαν αυτονομο θεμα στο κιχλιδες αφρικης για να μπορουν να μπουν και αλλοι στην κουβεντα και να βλεπουν πληροφοριες στο μελλον σχετικα με αυτο.

φιλικα,

Malawi

:thaman:

πιστευω πως ετσι επρεπε,για την σωστοτερη πληροφορηση ολων..

φιλικα,

Γιαννης

Έγινε επεξεργασία - Giannis-malawi
Link to comment
Share on other sites

για τις κατολισθησεις,νομιζω δεν μπορω να κανω κατι αλλο..οι πετρες εκτος απο κολλημενες,εφαπτουν καλα,και το βαρος τους πεφτει προς την αμεσως διπλα..οι πιο κατω δε,παταν στο φελιζολ..δεν νομιζω πως με το σκαψιμο θα εχω προβλημα..τωρα αν αρχισουν και σπρωχνουν τις πετρες ή τις κουτουλανε :rasp: ,δεν μπορω να εγγυηθω.. :thaman:

καλημερα σε ολους..

επειδη εχω αγχωθει λιγο με τις πετρες και το αν θα ειναι ασφαλεις στο μελλον,μπορειτε να μου πειτε τη γνωμη σας για οτι αναφερω επανω?καλα τα εστησα? :thaman::wootwoot:

γιατι διαφορα διαβαζω.. :thumbup::thumbup: μην εχουμε καμια εκπληξη.. ;):thumbup:

σας ευχαριστω ολους..

Γιανης

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι όλες καλά κολλημένες και η βάση τους πατάει γερά και σταθερά κάτω, δεν θα έχεις πρόβλημα. Τώρα, για περίπτωση μικρού σεισμού, μόνον εσύ μπορείς να κρίνεις τι θα γίνει, που έχεις απόλυτη αίσθηση της κατασκευής (συνυπολόγισέ το και αυτό όμως, πέρα από το πολύ σκάψιμο που κάνουν αυτά τα ψάρια...).

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι όλες καλά κολλημένες και η βάση τους πατάει γερά και σταθερά κάτω, δεν θα έχεις πρόβλημα. Τώρα, για περίπτωση μικρού σεισμού, μόνον εσύ μπορείς να κρίνεις τι θα γίνει, που έχεις απόλυτη αίσθηση της κατασκευής (συνυπολόγισέ το και αυτό όμως, πέρα από το πολύ σκάψιμο που κάνουν αυτά τα ψάρια...).

καλημερα ντινο..

νομιζω οτι εκανα οτι καλυτερο μπορουσα,και βεβαια χαρην σε ολους εσας που με συμβουλεψατε!! :thaman:

πιστευω δεν θα εχουμε προβλημα.. :thaman:

εχθες το πρωι κολλησα τις πετρες,η σιλικονη μου ειπαν οτι στεγνωνει τελειως σε 10 ωρες..

οποτε θα αρχισω να το γεμιζω σε λιγη ωρα..

και το βραδυ θα βαλω το φιλτρο με ανθρακα να δουλευει για 3-4μερες..

αλλαγη νερου λογω σιλικονης,χρειαζεται να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας είναι αρκετός. Τι σιλικόνη χρησιμοποίησες?

Link to comment
Share on other sites

σιλικονη βρηκα την aqua silicone της den braven..γνωριζει κανεις αν ειναι καλη?

ο ανθρωπος που με εξυπηρετησε,μου ειπε οτι εχει και ο ιδιος ενυδρειο (με δισκους μαλιστα!! :thaman: ) και οτι την εχει χρησιμοποιησει και ο ιδιος,και οτι σε 10 ωρες ειναι απολυτα ετοιμη..στις οδηγιες δεν γραφει ποσες ωρες μετα..

Link to comment
Share on other sites

Αυτή χρησιμοποιώ κι εγώ στα ενυδρεία μου. Είναι λίγο ακριβότερη από τις άλλες αλλά τη θεωρώ καλύτερη και πιο αξιόπιστη σε βάθος χρόνου και προδιαγραφές γενικά. Μην βάλεις νερό πριν περάσουν 30 ώρες τουλάχιστον. Τόσο κάνει να δέσει καλά σε κανονικές ποσότητες.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Αυτή χρησιμοποιώ κι εγώ στα ενυδρεία μου. Είναι λίγο ακριβότερη από τις άλλες αλλά τη θεωρώ καλύτερη και πιο αξιόπιστη σε βάθος χρόνου και προδιαγραφές γενικά. Μην βάλεις νερό πριν περάσουν 30 ώρες τουλάχιστον. Τόσο κάνει να δέσει καλά σε κανονικές ποσότητες.

και πανω απο 30 ωρες να το κρατησεις χωρις νερο ακομα καλυτερα! για να μη σπασει η σιλικονη και για να ειναι και σιγουρο πως ολα θα πανε καλα απο ουσιες που μπορει να απελευθερωνονται απο τη σιλικονη

Link to comment
Share on other sites

και πανω απο 30 ωρες να το κρατησεις χωρις νερο ακομα καλυτερα! για να μη σπασει η σιλικονη και για να ειναι και σιγουρο πως ολα θα πανε καλα απο ουσιες που μπορει να απελευθερωνονται απο τη σιλικονη

σας ευχαριστω πολυ και τους 2!

αυριο το πρωι θα το γεμισω οποτε..και θα ανεβασω φωτο!

πηρα και αμμωνια για το στρωσιμο απο φαρμακειο,καθαρη..μετρησεις για ΝΗ3 ή ΝΗ4 πρεπει να μετραω?

ή και τα 2?

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ και τους 2!

αυριο το πρωι θα το γεμισω οποτε..και θα ανεβασω φωτο!

πηρα και αμμωνια για το στρωσιμο απο φαρμακειο,καθαρη..μετρησεις για ΝΗ3 ή ΝΗ4 πρεπει να μετραω?

ή και τα 2?

ΡΗ, ΚΗ και GH έχεις μετρήσεις? Αν ναι ποιές?

Προς το παρόν μετράς ΝΟ2 και ΝΗ3. Το ΝΗ4 το μετράς αργότερα. Δεν είναι για την ώρα βασικό.

...και δεν ξεκινάς μετρήσεις τώρα αλλά περιμένεις κάποιες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ και τους 2!

αυριο το πρωι θα το γεμισω οποτε..και θα ανεβασω φωτο!

Γιάννη πριν γεμίσεις με νερό αποφάσισε σχεδόν τελειωτικά αν σε ικανοποιεί το στήσιμο των πετρών καθ' ύψος και αν δεν έχεις σκοπό να στοιβάξεις κι άλλες επάνω τους. Διότι αν αποφασίσεις μετά ότι θέλεις να προσθέσεις ύψος σε πέτρες όπως αντιλαμβάνεσαι με το νερό η σιλικόνη δεν..... (αν και για κόλλημα ακόμη και με νερό υπαρχει ίσως η λύση με χρήση ειδικής εποξικής κάτι που δεν είμαι σίγουρος αν είναι ασφαλές αλλά και γιατί να μπαίνεις σε τέτοιο κόπο?)

Αν θες τη γνώμη μου έχεις περιθώριο για λίγο στοίβαγμα ακόμη ειδικά στην αριστερή πλευρά για να καλύψεις και το θερμαντικό. Αν τις κολλήσεις καλά και αν - όπως είπε και ο filoxenos - η βάση πατάει σταθερά μην φοβάσαι να βάλεις μερικές ακόμη. Κατά τα άλλα όπως είπα και πριω το στήσιμο μου άρεσε πολύ. Καλό στρώσιμο

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

ΡΗ, ΚΗ και GH έχεις μετρήσεις? Αν ναι ποιές?

Προς το παρόν μετράς ΝΟ2 και ΝΗ3. Το ΝΗ4 το μετράς αργότερα. Δεν είναι για την ώρα βασικό.

...και δεν ξεκινάς μετρήσεις τώρα αλλά περιμένεις κάποιες μέρες.

καλησπερα βασιλη..

το ενυδρειο ειναι χωρις νερο ακομα,αυριο θα το γεμισω,και για 3μερες θα λειτουργησω το φιλτρο με ανθρακα..

τεστ θα παρω την τεταρτη,ολα της aquarium pharmacheutical..

και μολις βγαλω τον ανθρακα θα αρχισω το στρωσιμο με αμμωνια,και θα ακολουθησω τις υποδειξεις σου.. :thaman:

φιλικα,

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη πριν γεμίσεις με νερό αποφάσισε σχεδόν τελειωτικά αν σε ικανοποιεί το στήσιμο των πετρών καθ' ύψος και αν δεν έχεις σκοπό να στοιβάξεις κι άλλες επάνω τους. Διότι αν αποφασίσεις μετά ότι θέλεις να προσθέσεις ύψος σε πέτρες όπως αντιλαμβάνεσαι με το νερό η σιλικόνη δεν..... (αν και για κόλλημα ακόμη και με νερό υπαρχει ίσως η λύση με χρήση ειδικής εποξικής κάτι που δεν είμαι σίγουρος αν είναι ασφαλές αλλά και γιατί να μπαίνεις σε τέτοιο κόπο?)

Αν θες τη γνώμη μου έχεις περιθώριο για λίγο στοίβαγμα ακόμη ειδικά στην αριστερή πλευρά για να καλύψεις και το θερμαντικό. Αν τις κολλήσεις καλά και αν - όπως είπε και ο filoxenos - η βάση πατάει σταθερά μην φοβάσαι να βάλεις μερικές ακόμη. Κατά τα άλλα όπως είπα και πριω το στήσιμο μου άρεσε πολύ. Καλό στρώσιμο

Φιλικά

Ανδρέας

καλησπερα ανδρεα..

το εχω αποφασισει!δεν θα μπουν αλλες πετρες..το θερμαντικο,θα προσπαθησω να το καλυψω με ενα ψηλο φυτο..

το μονο που θα μπει μαλλον στο ενυδρειο..

σε ευχαριστω για τα σχολια σου..αν θες,ανεβασε φωτο απο το δικο σου,που ειπες τις προαλλες..

καλο απογευμα..

φιλικα,

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!!

το ενυδρειο μολις γεμισε με νερο..το νερο ειναι θολο ακομα,αλλα οριστε μια πρωτη αποψη..

αυριο μαλλον θα αγορασω υγρα τεστ για το νερο..εχετε καποια καλη προταση?της api εχω διαβασει οτι ειναι καλα,αλλα μου πεφτουν λιγο ακριβα αυτη τη στιγμη γιατι αγορασα ολα τα υπολοιπα μεσα σε 2 βδομαδες.. :thaman:

της jbl ειναι αξιοπιστα?οποιαδηποτε προταση,ή παραθεση εμπειριας δεκτη..

σας ευχαριστω..

φιλικα,Γιαννης

post-3681-1175001244_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Giannis-malawi
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!!

μετρησα σημερα gh,kh,ph..

το ενυδρειο ειναι στην τεταρτη μερα στρωσιματος με αμμωνια..

οι μετρησεις ειναι..

GH=8

KH=7

PH=8

νομιζω πως το GH θελει λιγο ανεβασμα..σωστα?να προσθεσω κατι,ή να περιμενω μεχρι να ολοκληρωθει το στρωσιμο,μηπως και ανεβουν απο μονα τους λογω ασβεστολιθικων πετρων? :bowdown:

σας ευχαριστω..

φιλικα,Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!!

μετρησα σημερα gh,kh,ph..

το ενυδρειο ειναι στην τεταρτη μερα στρωσιματος με αμμωνια..

οι μετρησεις ειναι..

GH=8

KH=7

PH=8

νομιζω πως το GH θελει λιγο ανεβασμα..σωστα?να προσθεσω κατι,ή να περιμενω μεχρι να ολοκληρωθει το στρωσιμο,μηπως και ανεβουν απο μονα τους λογω ασβεστολιθικων πετρων? :bowdown:

σας ευχαριστω..

φιλικα,Γιαννης

Έλα φίλε Γιάννη, πως πας?

Το ΡΗ το βρίσκω καλό, τα άλλα δύο πρεπει να ανέβουν. Περιμένουμε όμως ακόμα λίγο και αν παρατηρηθεί ότι παραμένουν χαμηλά τότε προσθέτεις θρυματισμένο κοράλλι σε δικτάκι στο φίλτρο σου.

Το περισσότερο όμως που σου γράφω είναι να σε αποτρέψω να φυτέψεις στο ενυδρείο σου. Μετά απο 1 1/2 μήνες στο δικό μου, δεν ενοχλούσαν καθόλου τις annubias μέχρι πριν μια εβδομάδα. Καθε καινούργιο φυλλαράκι που φυτρώνει εξαφανίζεται με όλα τα επακόλουθα.

Link to comment
Share on other sites

Έλα φίλε Γιάννη, πως πας?

Το ΡΗ το βρίσκω καλό, τα άλλα δύο πρεπει να ανέβουν. Περιμένουμε όμως ακόμα λίγο και αν παρατηρηθεί ότι παραμένουν χαμηλά τότε προσθέτεις θρυματισμένο κοράλλι σε δικτάκι στο φίλτρο σου.

Το περισσότερο όμως που σου γράφω είναι να σε αποτρέψω να φυτέψεις στο ενυδρείο σου. Μετά απο 1 1/2 μήνες στο δικό μου, δεν ενοχλούσαν καθόλου τις annubias μέχρι πριν μια εβδομάδα. Καθε καινούργιο φυλλαράκι που φυτρώνει εξαφανίζεται με όλα τα επακόλουθα.

σε ευχαριστω πολυ βασιλη!

για τις παραμετρους θα περιμενω..και μετα βλεποντας και κανοντας..

τωρα,για τα φυτα,με προβληματισες..το μονο που ισως αποπειραθω,ειναι να βαλω μια Vallisneria..εχω διαβασει οτι ειναι απο τα λιγα φυτα που ισως αντεξουν..θα προσπαθησω..αν πετυχει εχει καλως..θα κρυψω και τον εξοπλισμο.. :bowdown: αν οχι,τα ψαρακια μου θα φανε σαλατα!! :thumbup:

η παρουσιαση σου??ποτε θα θαυμασουμε το ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ βασιλη!

για τις παραμετρους θα περιμενω..και μετα βλεποντας και κανοντας..

τωρα,για τα φυτα,με προβληματισες..το μονο που ισως αποπειραθω,ειναι να βαλω μια Vallisneria..εχω διαβασει οτι ειναι απο τα λιγα φυτα που ισως αντεξουν..θα προσπαθησω..αν πετυχει εχει καλως..θα κρυψω και τον εξοπλισμο.. :bowdown: αν οχι,τα ψαρακια μου θα φανε σαλατα!! :thumbup:

η παρουσιαση σου??ποτε θα θαυμασουμε το ενυδρειο σου?

Δυστυχώς θα σε απογοητεύσω!!!!! :D

Η Valisneria ήταν το πρώτο μου φυτό στο ενυδρείο μου και η πρώτη μου ζωντανή απώλεια. Την εξαφάνισαν.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς θα σε απογοητεύσω!!!!! :thumbup:

Η Valisneria ήταν το πρώτο μου φυτό στο ενυδρείο μου και η πρώτη μου ζωντανή απώλεια. Την εξαφάνισαν.

ομορφα.. :bowdown:

μαλλον θα μεινει ετσι δηλαδη..

φιλε βασιλη,σε ευχαριστω αλλη μια φορα..θα επανελθω αν χρειαστω κατι σχετικα με το στρωσιμο..

τους χαιρετισμους μου,στην ομορφη κυπρο!!

Link to comment
Share on other sites

ομορφα.. :bowdown:

μαλλον θα μεινει ετσι δηλαδη..

φιλε βασιλη, σε ευχαριστω αλλη μια φορα..θα επανελθω αν χρειαστω κατι σχετικα με το στρωσιμο..

τους χαιρετισμους μου,στην ομορφη κυπρο!!

Πολύ όμορφο το setup του δικού σου. Θα δεις ότι μοιάζει αρκετά με το δικό μου. Όταν με το καλό θα μπούν ψάρια,, θα δεις πολλές συγκινήσεις, όπως η πρώτη ψαρούκλα του ενυδρείου που θα βρεί την πιο άνετη σπηλίά και τα άλλα που απλά θα φοβούνται μόνο και μόνο περνόντας έξω από αυτή.

Πολλή κυνήγι βρε φίλε, αλλά όμορφο.

Το ενυδρείο θα το παρουσιάσω όταν επενδυθεί το έπιπλο απο κάτω! Σε 20 μέρες το πολλή.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το setup του δικού σου. Θα δεις ότι μοιάζει αρκετά με το δικό μου. Όταν με το καλό θα μπούν ψάρια,, θα δεις πολλές συγκινήσεις, όπως η πρώτη ψαρούκλα του ενυδρείου που θα βρεί την πιο άνετη σπηλίά και τα άλλα που απλά θα φοβούνται μόνο και μόνο περνόντας έξω από αυτή.

Πολλή κυνήγι βρε φίλε, αλλά όμορφο.

Το ενυδρείο θα το παρουσιάσω όταν επενδυθεί το έπιπλο απο κάτω! Σε 20 μέρες το πολλή.

σε ευχαριστω φιλε μου..

ομορφες εικονες αυτες που περιγραφεις..ανυπομονω να τελειωσει τι στρωσιμο..

περιμενουμε εικονες και του δικου σου κατα την παρουσιαση!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!!

το στρωσιμο προχωραει κανονικα,και εγω εχω καταληξει στα ειδη που θα φιλοξενηθουν στο ενυδρειο μου..

μετα απο βολτα σε μερικα μαγαζια και συζητηση με υπαλληλους τους,μου εχει δημιουργηθει μια απορια,πανω στην οποια θα ηθελα πολυ να ακουσω τις αποψεις σας ή και τις εμπειριες σας..

τα ειδη λοιπον ειναι..

1)Labidochromis caeruleus

2)labidochromis mbamba

3)Melanochromis cyaneorhabdos Maingano

και η απορια..

υπαρχει κινδυνος υβριδισμου αναμεσα στα 2 ειδη Labidochromis??ακουσα και τις 2 πιθανες απαντησεις στα καταστηματα,ομως θα ηθελα την δικη σας γνωμη,την οποια σεβομαι και εκτιμω περισσοτερο..

Φιλικα,Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

και η απορια..

υπαρχει κινδυνος υβριδισμου αναμεσα στα 2 ειδη Labidochromis??ακουσα και τις 2 πιθανες απαντησεις στα καταστηματα,ομως θα ηθελα την δικη σας γνωμη,την οποια σεβομαι και εκτιμω περισσοτερο..

Φιλικα,Γιαννης

Εγώ θα έλεγα να σου έλεγε καλύτερα ο Ντίνος, όπου έχει Αφρικάνες και τις μελετάει καιρό τώρα.

Πιστεύω πάντως ότι πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο υβριδισμού στα μικρά ενυδρεία σαν και τα δικά μας. Συνήθως όμως συμβαίνει στα είδη που μοιάζουν το ένα προς το άλλο. Τα είδη που έχεις διαλέξει δεν μοιάζουν και ούτε πιστεύω να υπάρξει αυτό το ενδεχόμενο.Μπορεί όμως! Είναι λαχείο.

Αν παρατηρήσω και μου συμβεί στο μέλλον κάτι τέτοιο, το σίγουρο είναι ότι θα αφαιρέσω τα αυγά από το θηλυκό, για να μην μου υπάρξουν ψαράκια διασταύρωση!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...