Jump to content

malawi..


Recommended Posts

Εγώ θα έλεγα να σου έλεγε καλύτερα ο Ντίνος, όπου έχει Αφρικάνες και τις μελετάει καιρό τώρα.

Πιστεύω πάντως ότι πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο υβριδισμού στα μικρά ενυδρεία σαν και τα δικά μας. Συνήθως όμως συμβαίνει στα είδη που μοιάζουν το ένα προς το άλλο. Τα είδη που έχεις διαλέξει δεν μοιάζουν και ούτε πιστεύω να υπάρξει αυτό το ενδεχόμενο.Μπορεί όμως! Είναι λαχείο.

Αν παρατηρήσω και μου συμβεί στο μέλλον κάτι τέτοιο, το σίγουρο είναι ότι θα αφαιρέσω τα αυγά από το θηλυκό, για να μην μου υπάρξουν ψαράκια διασταύρωση!!!

καλησπερα φιλε βασιλη..

ξερω οτι δεν μοιαζουν τα 2 ειδη μεταξυ τους,ομως επειδη διαβασα οτι υπαρχει το ενδεχομενο ουτως ή αλλως μου μπηκαν ιδεες..και επειδη θελω οπως κι εσυ να το αποφυγω απο την αρχη,και οχι να τρεχω εκ των υστερων..πρωτα για τα ψαρια,και μετα και για την δικη μου "ταλαιπωρια"..

σε ευχαριστω για την απαντηση σου,και περιμενω και τους υπολοιπους με το ιδιο ενδιαφερον..

φιλικα,Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 121
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν με το Ντίνος εννοείς εμένα, που είδες ότι έχω Αφρικάνες και τις μελετάω..?! :D:thumbup:

Μόνο kribensis έχω (δεν αντιστοιχούν όμως σε αυτό που εννοούμε με τον όρο "Αφρικάνες"...) καθώς και μερικά "καθαρόαιμα" Neolamprologus Brichardi (που μάλλον θα τα δώσω για να ελευθερώσω το ενυδρείο), αλλά τα έχω μόνα τους. Δεν μ' αρέσει να μπερδεύω τα είδη... Και τις φροντόζες δεν τις έβαλα τελικά, γιατί θεώρησα ότι τα λίτρα που χρειάζονται είναι περισσότερα από αυτά που τους ετοίμασα (580 και μάλλον κοντό ενυδρείο - 1,60 μ).

Οσο για το θέμα του υβριδισμού, δεν έχω πρακτική γνώση για τα συγκεκριμένα, αλλά αν τους δοθεί η ευκαιρία και οι κατάλληλες συνθήκες, νομίζω πως ναι, μπορεί να υβριδίσουν (περισσότερα θα σου πουν οι πιο γνήσιοι και έμπειροι Αφρικανόφιλοι). Γιατί όμως να το ρισκάρεις? Οταν κρατάς ένα είδος στο ενυδρείο, νομίζω ότι μπορείς να δεις καλύτερα τη συμπεριφορά τους (ΙΜΟ). Ή αν θέλεις ποικιλία, βάλε είδη που να μπορούν μεν να συγκατοικήσουν, αλλά να μην έχουν καμία πιθανότητα να σου κάνουν γεννετική "σαλάτα"... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αν με το Ντίνος εννοείς εμένα, που είδες ότι έχω Αφρικάνες και τις μελετάω..?! ;):thumbup:

Μόνο kribensis έχω (δεν αντιστοιχούν όμως σε αυτό που εννοούμε με τον όρο "Αφρικάνες"...) καθώς και μερικά "καθαρόαιμα" Neolamprologus Brichardi (που μάλλον θα τα δώσω για να ελευθερώσω το ενυδρείο), αλλά τα έχω μόνα τους. Δεν μ' αρέσει να μπερδεύω τα είδη... Και τις φροντόζες δεν τις έβαλα τελικά, γιατί θεώρησα ότι τα λίτρα που χρειάζονται είναι περισσότερα από αυτά που τους ετοίμασα (580 και μάλλον κοντό ενυδρείο - 1,60 μ).

Οσο για το θέμα του υβριδισμού, δεν έχω πρακτική γνώση για τα συγκεκριμένα, αλλά αν τους δοθεί η ευκαιρία και οι κατάλληλες συνθήκες, νομίζω πως ναι, μπορεί να υβριδίσουν (περισσότερα θα σου πουν οι πιο γνήσιοι και έμπειροι Αφρικανόφιλοι). Γιατί όμως να το ρισκάρεις? Οταν κρατάς ένα είδος στο ενυδρείο, νομίζω ότι μπορείς να δεις καλύτερα τη συμπεριφορά τους (ΙΜΟ). Ή αν θέλεις ποικιλία, βάλε είδη που να μπορούν μεν να συγκατοικήσουν, αλλά να μην έχουν καμία πιθανότητα να σου κάνουν γεννετική "σαλάτα"... :bowdown:

Φίλε Ντίνο, μόλις τώρα έχω μάθει το όνομά σου και σου ζητάω ταπεινά συγνώμη για τη σύγχυση. Νόμιζα Ντίνος είναι ο φίλος Malawi. ;):D

Α... Νομίζω δεν είναι η νύκτα μου απόψε!!!

Σχετικά καινούργιος είμαι, συγχωρέστε με με τόσα ονόματα σε 3 μήνες!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ντίνο, μόλις τώρα έχω μάθει το όνομά σου και σου ζητάω ταπεινά συγνώμη για τη σύγχυση. Νόμιζα Ντίνος είναι ο φίλος Malawi. :thumbup::bowdown:

Α... Νομίζω δεν είναι η νύκτα μου απόψε!!!

Σχετικά καινούργιος είμαι, συγχωρέστε με με τόσα ονόματα σε 3 μήνες!!!

ο φιλος μας malawi ειναι ο στρατος..και δεν εισαι ο μονος που εχει μπερδευτει φιλε μου βασιλη..εσυ εισαι τουλαχιστον 3 μηνες..εγω τι να πω?? :D;)

και εγω περιμενω την απαντηση του στρατου,μιας και ειναι απο τους πιο εμπειρους απο οτι ξερω και θα εχει κατι απο τις εμπειριες του να μας πει....

Γιαννης

Έγινε επεξεργασία - Giannis-malawi
Link to comment
Share on other sites

και εγω περιμενω την απαντηση του στρατου,μιας και ειναι απο τους πιο εμπειρους απο οτι ξερω και θα εχει κατι απο τις εμπειριες του να μας πει....

μια διευκρινηση..το θεμα ειναι ανοιχτο προς ολους οσους ενδιαφερονται να καταθεσουν την αποψη τους και να μπουν στη συζητηση..η αναφορα στο συγκεκριμενο χρηστη,δεν αναιρει το γεγονος οτι περιμενουμε απο ολους να συμμετασχουν στην συζητηση,πανω σε αυτο το ενδιαφερον θεμα..

εν αναμονη λοιπον..

Link to comment
Share on other sites

ο φιλος μας malawi ειναι ο στρατος..και δεν εισαι ο μονος που εχει μπερδευτει φιλε μου βασιλη..εσυ εισαι τουλαχιστον 3 μηνες..εγω τι να πω?? :buttrock::buttrock:

και εγω περιμενω την απαντηση του στρατου,μιας και ειναι απο τους πιο εμπειρους απο οτι ξερω και θα εχει κατι απο τις εμπειριες του να μας πει....

Γιαννης

γεια σας φιλοι μου! αργησα λιγο να το δω αλλα ειμαι εδω!!

οι πιθανοτητες υβριδισμου αναμεσα ειδικα στα ειδη του ιδιου γενους (π.χ. labidochromis) ειναι αρκετα αυξημενες. και αυτο μπορει να συμβει κυριως ειτε απο ελλειψη θηλυκων , ειτε σε μεγαλα ενυδρεια με μεγαλο πλυθησμο και πολλα μελη απο καθε οικογενεια.

το να ζευγαρωσουν ειδη διαφορετικων γενων (π.χ. labidochromis - cynotilapia) σπανιοτερο να συμβει αλλα χωρις να μου εχει συμβει εχω διαβασει πως ειναι δυνατο. γενικα παντως στο δικο μου ενυδρειο των 200+ ψαριων μπορει να συμβει πιο ευκολα αν και ακομα δεν εχω δει καποιο ψαρι με μπερδεμενα χαρακτηριστικα (βεβαια δεν τα εχω δει μαλλον και ολα) :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

γεια σας φιλοι μου! αργησα λιγο να το δω αλλα ειμαι εδω!!

οι πιθανοτητες υβριδισμου αναμεσα ειδικα στα ειδη του ιδιου γενους (π.χ. labidochromis) ειναι αρκετα αυξημενες. και αυτο μπορει να συμβει κυριως ειτε απο ελλειψη θηλυκων , ειτε σε μεγαλα ενυδρεια με μεγαλο πλυθησμο και πολλα μελη απο καθε οικογενεια.

το να ζευγαρωσουν ειδη διαφορετικων γενων (π.χ. labidochromis - cynotilapia) σπανιοτερο να συμβει αλλα χωρις να μου εχει συμβει εχω διαβασει πως ειναι δυνατο. γενικα παντως στο δικο μου ενυδρειο των 200+ ψαριων μπορει να συμβει πιο ευκολα αν και ακομα δεν εχω δει καποιο ψαρι με μπερδεμενα χαρακτηριστικα (βεβαια δεν τα εχω δει μαλλον και ολα) :thumbup:

απο οτι καταλαβα,μαλλον θα πρεπει να αφησω ή τα mbamba,ή ta caurelus.. :buttrock::buttrock:

πολυ κριμα..μηπως υπαρχει καποιο ειδος που να ειναι κιτρινο οπως τα caurelus??

Link to comment
Share on other sites

απο οτι καταλαβα,μαλλον θα πρεπει να αφησω ή τα mbamba,ή ta caurelus.. :thumbup::buttrock:

πολυ κριμα..μηπως υπαρχει καποιο ειδος που να ειναι κιτρινο οπως τα caurelus??

Γιάννη, μην κάνεις το λάθος και δεν βάλεις τελικά τα Labs caeruleus είναι ίσως τα ομορφότερα Αφρικάνικα. Πως να το πω? Λαμπρίνουν το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, μην κάνεις το λάθος και δεν βάλεις τελικά τα Labs caeruleus είναι ίσως τα ομορφότερα Αφρικάνικα. Πως να το πω? Λαμπρίνουν το ενυδρείο.

καλησπερα βασιλη!!

τελικα μαλλον θα αφησω τα mbamba..αν και μου αρεσουν πολυ..βρηκα αλλο ενα ωραιο ειδος σε ενα μαγαζι που περασα το σαββατο,αλλα δεν ξερω την ονομασια του..θα την βρω και θα επανελθω..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα βασιλη!!

τελικα μαλλον θα αφησω τα mbamba..αν και μου αρεσουν πολυ..βρηκα αλλο ενα ωραιο ειδος σε ενα μαγαζι που περασα το σαββατο,αλλα δεν ξερω την ονομασια του..θα την βρω και θα επανελθω..

περιμένουμε.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους..

τα ψαρακια που ειδα τελικα ηταν τα Iodotropheus Sprengerae,τα οποια ηταν μικρα ακομη και ειχαν ενα πολυ ομορφο βυσσινι χρωμα,το οποιο ομως θα χασουν μεγαλωνοντας.. :thumbup:

σκεφτομαι και τα Cynotilapia Afra,στη θεση των mbamba,αλλα δεν ξερω αν θα υπαρξει προβλημα με τη συμπεριφορα τους,για την οποια δεν γνωριζω τιποτα..οποιος γνωριζει,ας βοηθησει.. :buttrock:

σημερινες μετρησεις με υγρα api:

ph=8

gh=8

kh=7

τι χρειαζεται να προσθεσω στο φιλτρο για να ανεβουν στα επιπεδα που χρειαζονται οι αφρικανες μας??τριμενο κοραλι και αραγωνιτη μου ειχατε πει παλιοτερα..ποιο απο τα 2 να βαλω?σε τι ποσοτητα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους..

τα ψαρακια που ειδα τελικα ηταν τα Iodotropheus Sprengerae,τα οποια ηταν μικρα ακομη και ειχαν ενα πολυ ομορφο βυσσινι χρωμα,το οποιο ομως θα χασουν μεγαλωνοντας.. :thumbup:

σκεφτομαι και τα Cynotilapia Afra,στη θεση των mbamba,αλλα δεν ξερω αν θα υπαρξει προβλημα με τη συμπεριφορα τους,για την οποια δεν γνωριζω τιποτα..οποιος γνωριζει,ας βοηθησει.. :buttrock:

σημερινες μετρησεις με υγρα api:

ph=8

gh=8

kh=7

τι χρειαζεται να προσθεσω στο φιλτρο για να ανεβουν στα επιπεδα που χρειαζονται οι αφρικανες μας??τριμενο κοραλι και αραγωνιτη μου ειχατε πει παλιοτερα..ποιο απο τα 2 να βαλω?σε τι ποσοτητα?

Iodotropheus Sprengerae έχει ο Στράτος και μάλλον είναι οαρμόδιος να σου πει αν και γνωρίζω ότι είναι αρκετά ήσυχα ψάρια και μπορούν να ζήσουν "αρμονικά" με τα labidos.

Οι μετρήσεις σου:

ΡΗ αν και καλό, θα πρέπει να το πάρεις ακόμα λιγο πιο πάνω.

ΚΗ πρέπει να πάει και αυτό πιο πάνω

GH οπωσδήποτε πολύ πιο πάνω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα Βασιλη!!

για τα Iodotropheus Sprengerae εχω διαβασει πληροφοριες..για τα Cynotilapia Afra ηταν η ερωτηση για τη συμβιωση.. :thumbup: σε ευχαριστω ομως..

πως θα ανεβασω τις μετρησεις ομως?αραγωνιτης ή τριμενο κοραλλι?τι ποσοτητες?

Link to comment
Share on other sites

πως θα ανεβασω τις μετρησεις ομως?αραγωνιτης ή τριμενο κοραλλι?τι ποσοτητες?

Και τα δύο είναι καλά. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να γεμίσεις ένα δικτάκι περίπου δύο φούκτες του χεριού σου και να το βάλεις μέσα στο φίλτρο σου. Η συνεχής ροή από εκεί, θα φέρει το ποθητό αποτέλεσμα. Δεν κοστίζει καθόλου, γι' αυτό κάνε το τώρα για να σταθεροποιήσεις τις τιμές σου πριν βάλεις ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

πως θα ανεβασω τις μετρησεις ομως?αραγωνιτης ή τριμενο κοραλλι?τι ποσοτητες?

Και τα δύο είναι καλά. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να γεμίσεις ένα δικτάκι περίπου δύο φούκτες του χεριού σου και να το βάλεις μέσα στο φίλτρο σου. Η συνεχής ροή από εκεί, θα φέρει το ποθητό αποτέλεσμα. Δεν κοστίζει καθόλου, γι' αυτό κάνε το τώρα για να σταθεροποιήσεις τις τιμές σου πριν βάλεις ψάρια.

σε ευχαριστω πολυ βασιλη..με καλυψες απολυτα!!να'σαι καλα!!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ βασιλη..με καλυψες απολυτα!!να'σαι καλα!!

φυσικα μπορεις να το ανακατεψεις και με την αμμο σου... δε θα υπαρχει κανενα προβλημα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα Βασιλη!!

για τα Iodotropheus Sprengerae εχω διαβασει πληροφοριες..για τα Cynotilapia Afra ηταν η ερωτηση για τη συμβιωση.. :thumbup: σε ευχαριστω ομως..

πως θα ανεβασω τις μετρησεις ομως?αραγωνιτης ή τριμενο κοραλλι?τι ποσοτητες?

τα afra εχουν μια επιθετικοτητα και περιοχικη συμπεριφορα αλλα οχι τραγικη. μπορουν επομενως να συμβιωσουν μια χαρα αρκει να εχουν επαρκης κρυψωνες... αλλιως θα τις αναζητησουν στις θεσεις των αλλων και τοτε ισως να υπαρχει θεμα. ειναι απο τα πιο ευαισθητα στην κατοχη δικη τους συγκεκριμενης κρυψωνας. μολις καταλαβουν καποια δεν αλλαζουν ποτε! την κρατουν φυλαγμενη πολυ πολυ καλα εναντια στον οποιοδηποτε. οποτε καλο ειναι να υπαρχουν αρκετες ωστε καποια να αντιστοιχει σε καθε ενα για να μην ενοχλησουν τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

φυσικα μπορεις να το ανακατεψεις και με την αμμο σου... δε θα υπαρχει κανενα προβλημα :thumbup:

αυτο δεν το ηξερα!!

μετα αυτα τα υλικα χρειαζονται αντικατασταση?ή η δραση τους ειναι συνεχης?

Έγινε επεξεργασία - Giannis-malawi
Link to comment
Share on other sites

τα afra εχουν μια επιθετικοτητα και περιοχικη συμπεριφορα αλλα οχι τραγικη. μπορουν επομενως να συμβιωσουν μια χαρα αρκει να εχουν επαρκης κρυψωνες... αλλιως θα τις αναζητησουν στις θεσεις των αλλων και τοτε ισως να υπαρχει θεμα. ειναι απο τα πιο ευαισθητα στην κατοχη δικη τους συγκεκριμενης κρυψωνας. μολις καταλαβουν καποια δεν αλλαζουν ποτε! την κρατουν φυλαγμενη πολυ πολυ καλα εναντια στον οποιοδηποτε. οποτε καλο ειναι να υπαρχουν αρκετες ωστε καποια να αντιστοιχει σε καθε ενα για να μην ενοχλησουν τα υπολοιπα.

στρατο μου,ευχαριστω πολυ ακομη μια φορα!!λεπτομερεστατος και κατατοπιστικοτατος!!

θα το σκεφτω και θα αποφασισω..

σας ευχαριστω ολους για την τοσο πολυτιμη βοηθεια!!να'στε καλα!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν το ηξερα!!

μετα αυτα τα υλικα χρειαζονται αντικατασταση?ή η δραση τους ειναι συνεχης?

Όχι φίλε μου, δεν χρειάζεται αλλαγή γιατί μιλάμε για οργανική ύλη. (δεν χαλάει)

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου, δεν χρειάζεται αλλαγή γιατί μιλάμε για οργανική ύλη. (δεν χαλάει)

ευχαριστω Βασιλη!!αν προλαβω θα παρω σημερα!!

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλουσα για νεα ερωτηματα να ανοιγονται νεα θεματα ξεχωριστα για το καθε διαφορετικο ερωτημα.

και αυτο για να μπορει καθε μελος να παρακολουθησει τις χρησιμοτατες συζητησεις , καθως επισης να μπορει να αναζητησει τη καθε χρησιμη πληροφορια για αυτον/ην ευκολα και γρηγορα.

για το λογο αυτο και επειδη το θεμα αυτο εχει υπερ-εξαντληθει μπορει να κλειδωθει.

ευχαριστω ολους για την κατανοηση.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...